Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować golarkę męską? Strona 1 z 2

2009-10-02, Ostatnia aktualizacja: 2011-04-21

Podstawowe pytanie przy zakupie golarki to: z głowicą czy z folią tnącą? Kiedy już wybierzesz rodzaj golarki, możesz zastanowić się nad sposobem zasilania i dodatkowym wyposażeniem. Co myślisz o kupieniu golarki, która sama się wyczyści, wysuszy, nasmaruje i naładuje?

Kilka pytań, zanim kupisz

Dobra golarka z pewnością nie zrani ani nie podrażni skóry, zaś jakością golenia dorównuje tradycyjnym maszynkom. Golenie się przy pomocy golarki to wreszcie duża oszczędność czasu i wygoda. Co wybrać? W podjęciu decyzji pomoże Ci kilka pytań:

ikona znak zapytania Czy masz twardy zarost?
ikona znak zapytania Czy dużo podróżujesz?
ikona znak zapytania Czy lubisz golić się pod prysznicem?
ikona znak zapytania Czy pielęgnujesz zarost?
ikona znak zapytania Czy chcesz ograniczyć konserwację golarki do minimum?

Rodzaje

Golarki, w zależności od cechy, którą bierzesz pod uwagę, można podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejszy jest podział uwzględniający mechanizm golenia. W tym przypadku wyróżniamy golarki:

 • z folią tnącą
 • głowicowe

Golarki z folią tnącą

Golarka z folią tnącą Elesko GM-05
Golarka z folią tnącą
Elesko GM-05
Zasada ich działania jest następująca: włosy dostają się w otwory specjalnej folii, pod którą znajdują się ostrza. W nowoczesnych modelach (np. Braun Series 1) folia jest elastyczna i dopasowuje się do kształtu twarzy. Poza tym najczęściej posiada otwory umieszczone pod różnym kątem i w różnym kierunku. Pozwala to na wyłapywanie włosków rosnących w różnych kierunkach i pod różnym kątem. To z kolei wpływa na dokładność golenia.
Golarki z folią tnącą można podzielić na te z systemem pojedynczym, podwójnym i potrójnym. Liczby te oznaczają ilość folii oraz zintegrowanych ostrzy, które mają zapewnić dokładniejsze golenie.

Najbardziej efektywne są golarki w potrójnym systemem golącym.

Wadą golarek z folią tnącą (szczególnie tych z systemem pojedynczym) jest jednak niedokładność. Golarki te mają problem z równomiernym goleniem zarostu – dodatkowe golenie zabiera czas, a czasami konieczne jest… użycie tradycyjnej maszynki.

W tańszych modelach folia do maszynki potrafi być droższa niż nowa golarka. Golarka tego typu kosztuje średnio ok. 100 złotych, zaś folia tnąca – ok. 80 złotych. Wybierając golarkę – oprócz ceny samego urządzenia – zwróć uwagę na cenę części, które będziesz regularnie wymieniał, np. ostrzy i folii.

Cenę można jednak zaliczyć do zalet – golarki foliowe zazwyczaj są tańsze od głowicowych – różnica – w zależności od modelu – może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Atrakcyjna jest poza tym płynność golenia – dzięki folii golarka „ślizga” się po skórze.

Jeśli masz mocny zarost, polecamy golarki foliowe z systemem potrójnym, który gwarantuje najdokładniejsze golenie (podwójna folia + zintegrowany system ostrzy). Słabszy zarost wymaga mniej zaawansowanych rozwiązań. Często wystarczą proste golarki z systemem pojedynczym – kupisz je już za kilkadziesiąt złotych.

Golarki głowicowe

Golarka głowicowa Philips z serii HQ 8200
Golarka głowicowa
Philips HQ 8250
Golarki głowicowe zazwyczaj posiadają 2 lub 3 ruchome głowice, które dopasowują się do kształtu twarzy. Standardowa głowica składa się z nożyków, osłonek (widocznych na zewnątrz, potocznie nazywanych głowicą), całość tworzy element golący. Golarki różnią się między sobą ilością ostrzy oraz sposobem ich działania. Niektóre z nich stosują krzyżową technologię cięcia (np. Braun Series 7), z kolei odpowiednie rozłożenie pierścieni głowicy dodatkowo poszerza pole golenia.

Głowice golące mogą zaklinować się w otworze osłonki i przestać pracować, jeśli np. zbyt mocno dociskasz element golący do twarzy.

Uznaje się, że golarki głowicowe golą szybciej i znacznie dokładniej niż golarki z folią tnącą. Zazwyczaj są również droższe od modeli z folią tnącą.

Parametry

Z punktu widzenia użytkownika istotnych jest kilka parametrów:

 • liczba głowic/ folii tnących
 • źródło zasilania
 • czas ładowania
 • czas pracy na akumulatorach

Liczba głowic/ folii tnących

Od tego zależeć będzie komfort golenia. Im więcej głowic lub folii tnących tym lepiej. Golarka z potrójną folią tnącą z tytanową powłoką nie dość, że lepiej spełni swoje zadanie niż golarka z folia podwójną, to jeszcze jej żywotność wydłuży się trzykrotnie. Podobnie sprawa przedstawia się z golarkami głowicowymi. Więcej znaczy dokładniej i bardziej komfortowo.

Zasilanie / czas ładowania / czas pracy

Jest szczególnie ważne, jeśli często podróżujesz, np. w sprawach służbowych lub wyjeżdżasz na wakacje. Pod tym względem wyróżniamy golarki o zasilaniu sieciowym, akumulatorowym, sieciowo-akumulatorowym oraz na baterie.

Golarki sieciowe są dość lekkie, jednak do pracy wymagają dostępu do gniazdka. To poważnie ogranicza możliwość golenia się np. podczas chodzenia po mieszkaniu. Jednak z drugiej strony nie musisz obawiać się, że golarka nagle się rozładuje, a Ty zostaniesz za piętnaście ósma z jednym wąsem i połową brody. Przykładem takiej golarki jest Philips HQ 441.Golarka akumulatorowa Panasonic ES-RT51-S503
Golarka akumulatorowa
Panasonic ES-RT51-S503

Golarki akumulatorowe

cięższe niż modele sieciowe, jednak pozwalają golić się np. w drodze do pracy a nawet pod prysznicem (niektóre modele firm: Braun, Panasonic, Philips). Prędzej czy później trzeba je jednak naładować. W trybie bezprzewodowym golarki pracują średnio kilkadziesiąt minut, więc przygotowując się na zakup, nie zapomnij sprawdzić tego współczynnika. Warto dodać, że czas pracy zależy m.in. od długości ładowania akumulatorów. Przykładowo golarka Adler AD 93 może golić przez godzinę, ale należy ładować ją aż 8 godzin. Tymczasem modelem Philips HQ 8250 możesz golić się przez ok. 50 minut, ale ładujesz ją około godziny.

Kupując golarkę akumulatorową warto sprawdzić, czy ładowarka posiada wskaźniki ładowania, zaś sama golarka – opcję szybkiego ładowania. Dzięki temu w razie potrzeby skrócisz czas ładowania do kilku lub kilkunastu minut (np. modele firm: Panasonic, Philips).

Niektóre modele golarek (np. Camry CR 103) posiadają również wyświetlacze pokazujące czas, jaki pozostał do wyładowania się akumulatorów. Przydatność tego rozwiązania docenisz np. w trakcie wakacji.

Golarki sieciowo-akumulatorowe

Golarka akumulatorowo-sieciowa MPM Product MGM-01
Golarka  akumulatorowo-sieciowa
MPM Product MGM-01

Golarka turystyczna Braun PocketGo
Golarka turystyczna
Braun PocketGo
Są chyba najlepszym rozwiązaniem. To dobry wybór, jeśli chcesz mieć możliwość golenia się w dowolnym miejscu. Uniezależnienie od sieci elektrycznej sprawia, że bez problemu możesz używać ich podczas braku prądu. Jeśli podłączysz urządzenie do sieci, akumulatory automatycznie zaczną się ładować – również w trakcie golenia.

Kupując golarkę sieciową lub sieciowo-akumulatorową, zwróć uwagę, czy wybrany model jest dostosowany do napięcia 110 V (np. w USA i Japonii). Niektóre golarki automatycznie dostosowują się do napięcia w danym kraju (np. Panasonic), inne posiadają przełącznik zmiany napięcia.

Golarki na baterie

To modele przeznaczone przede wszystkim dla kobiet. Modele dla mężczyzn to głównie golarki turystyczne (np. Braun), najczęściej zasilane podwójnymi bateriami AA. Ich zaletą jest to, że bez problemu można ich używać „na mokro”.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.82 Liczba ocen: 243
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (13)

 • 2013-12-09 03:53 Dziękuję za artykuł

  Bardzo pomocny tekst, chce kupić golarkę dla swojego mężczyzny na prezent a nie mam zielonego pojęcia w tym temacie. Ten artykuł bardzo mi pomógł :)
  ~M. 83.7.78.238
 • 2013-11-14 12:12 RE: Komentarze

  Dzięki Wam wiem jak dobrać odpowiednią golarkę dla swojego partnera na prezent. Dodam, że wcześniej nie miałam zielonego pojęcia w tym temacie a tutaj jest wszystko ładnie i przejrzyście opisane. (:
  ~MM 213.77.35.147
 • 2013-08-16 19:03 golenie głowy

  jaką golarkę możecie polecić do golenia głowy? zastanawiam się nad kupnem na prezent. jeśli nie konkretny model to może chociaż podpowiecie czy lepsza z folią czy głowicowa
  ~jagoda 83.30.13.105
 • 2013-03-28 11:13 RE: Komentarze

  Moj chlopak ma golarke panasonica i bardzo sobie ja chwali wiec moge ja szczerze polecic ;]
  ~Karcia 80.51.59.2
 • Rozwiń

  2013-03-27 21:30 RE: Komentarze (1)

  jeszcze porada: zanim kupicie, najlepiej zobaczcie czego używają znajomi - tak padło u mnie na golarkę aku Panasonica - bardzo mi się spodobała i kupiłem :)
  ~Fela 88.220.106.22
 • 2013-03-25 23:48 RE: Komentarze

  Ja mam golarke panasonica i bardzo sobie ja chwale, ma swietne wykonanie i nie kaleczy. Polecam
  ~vivadro 158.75.91.201
 • Rozwiń

  2012-11-12 23:17 RE: Komentarze (4)

  A czy istnieją takie golarki, które nie tną przy samej skórze, tylko zostawiają np. 1mm zarost?
  ~Sobolk 89.231.253.14