Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować zmywarkę? Strona 2 z 4

2009-10-27, Ostatnia aktualizacja: 2011-04-28

Więcej na ten temat

Parametry

Klasa zmywarki oznaczona jest literami alfabetu, np: AAA, AAB, ABA itp. Wynika to z faktu, że na klasę zmywarki składają się w istocie trzy różne klasy:

 • energetyczna
 • efektywności zmywania
 • suszenia

Najlepsza, czyli najbardziej oszczędna klasa to A, zaś najmniej wydajna to G. Wiedza o znaczeniu poszczególnych klas pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze wybierając najbardziej ekonomiczne urządzenie.

Klasy zmywarek określa się na podstawie zużycia wody i energii do umycia 12 kompletów naczyń.

Klasa energetyczna

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, zmywarki dzielą się na 7 klas energetycznych, od A do G. Każda z nich oznacza poziom zużycia energii (czyli kWh – kilowatogodzin) podczas cyklu zmywania. Różnice między poszczególnymi klasami nie są zbyt duże i wynoszą mniej więcej 0,2 kWh. Zmywarka klasy G zużyje jednak około 70% energii więcej niż zmywarka klasy A. W ciągu kilku lat użytkowania z pewnością odbije się to na domowym budżecie.
Poniższa tabela prezentuje klasyfikację klas energetycznych dla zmywarki o szerokości 60 cm.

Klasa energetyczna A B C D E F G
Zużycie energii w kWh /cykl < 1,06 1,25 1,45 1,65 1,85 2,05 > 2,05


W przypadku modeli 45, klasa A oznacza zużycie energii na poziomie 0,8 kWh. Zużycie energii w kWh/cykl często jest podawane na etykiecie zamiast oznaczenia literowego.

Klasa efektywności zmywania

Podobnie jak w przypadku klasy energetycznej, jest ona oznaczona literami od A do G. Klasa efektywności zmywania określa, w jaki sposób zmywarka poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami: A – najlepiej, G – najsłabiej.
Z klasą efektywności zmywania połączona jest również tzw. pojemność znamionowa, określająca, ile litrów wody zmywarka potrzebuje w trakcie pracy. Przyjmuje się, że zmywarki o najwyższej klasie zużywają ok. litra wody na każdy komplet naczyń. Najnowsze modele (chociażby Bosch SMI69T65EU) schodzą jednak poniżej tej granicy – nawet do 7 litrów na 13 kompletów.

Jeśli zmywarka wyposażona jest w czujnik zabrudzenia wody, ilość pobranej wody dostosowuje do wyniku pomiaru. Podczas zmywania silnie zabrudzonych naczyń pobierze więcej wody, przy lekkich zabrudzeniach – mniej. Klasa efektywności zmywania ma więc charakter czysto orientacyjny i pozwala ocenić koszty eksploatacji.

Klasa suszenia

Klasa suszenia jest również oznaczana literami od A do G. Najwyższa klasa suszenia (czyli A) oznacza, że naczynia wyjmiesz zupełnie suche, najniższa (czyli G), że mogą być wilgotne. Wysoka jakość suszenia jest szczególnie przydatna w przypadku szkła. Przy niższych klasach często zdarza się, że na szklankach i kieliszkach powstają zacieki. Klasa suszenia jest również uzależniona od rodzaju technologii wykorzystanej przez producenta.

Rodzaj suszenia

Producenci najczęściej wykorzystują dwa rodzaje suszenia:

 • statyczne – opierające się na parowaniu wody. Zmywarka podnosi temperaturę w komorze, naczynia się nagrzewają i woda paruje.
 • kondensacyjne para z nagrzanych naczyń krąży po komorze i skrapla się na tylnej ścianie, która służy za wymiennik ciepła.

Wydajniejsze i szybsze jest turbosuszenie, w którym wykorzystuje się wentylator. W przypadku suszenia statycznego zdarza się, że po wyjęciu ze zmywarki naczynia są wilgotne. Suszenie turbo eliminuje tą niedogodność.

Niektórzy producenci sprzętu AGD, np. Siemens i Bosch, do suszenia w swoich zmywarkach wykorzystują zeolity, minerały odznaczające się wysoką zdolnością do absorbowania wody. Zeolity, umieszczone w specjalnym zbiorniku wewnątrz zmywarki, pochłaniają wilgoć powstającą podczas ostatniego płukania naczyń, a pochłonąwszy ją emitują energię cieplną, która jeszcze szybciej suszy naczynia.

Pojemność i wielkość

Zmywarka kompaktowa Bosch SKS50E12EU
Zmywarka kompaktowa
Bosch SKS50E12EU
Jedną z najważniejszych cech zmywarki jest jej wielkość, a co za tym idzie – również pojemność. Z uwagi na wymiary zmywarki dzielimy na:

 • kompaktowe – te zmywarki wyglądem są nieco zbliżone do mikrofalówek, mogą być wolnostojące lub do zabudowy. Wysokość takich urządzeń to ok. 40 – 50 cm, szerokość to ok. 60 cm (w ofercie m.in. Candy, Bomann, Bosch, Siemens).
 • standardowe – wysokość zazwyczaj wynosi ok. 80 cm i jest ujednolicona. Większość modeli ma regulowaną wysokość nóżek (zwróć na to uwagę), co pozwala dopasować sprzęt ustawiony np. pod kuchennym blatem. Modele standardowe różnią się między sobą szerokością i dlatego wyróżniamy zmywarki:
  • o szerokości 45 cm
  • o szerokości 60 cm

Na polskim rynku pojawiły się zmywarki do tzw. do wysokiej zabudowy – są to urządzenia o wysokości 90 cm, przeznaczone do zabudowy pod blatem wyższym niż 85 cm (jest to standardowa i optymalna wysokość dla człowieka przeciętnego wzrostu).

Z gabarytami zmywarki powiązana jest wielkość wsadu, czyli pojemność, innymi słowy – ilość kompletów naczyń, które za jednym razem może umyć urządzenie.

Co to znaczy – komplet naczyń? Przyjęto, że jeden komplet to: talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzyk, kubek oraz sztućce – widelec, nóż, łyżka oraz łyżeczka.

W praktyce trzeba jednak uwzględnić także rondle, miseczki i garnki. Jak łatwo się domyślić, z naczyniami po niedzielnym obiedzie dla 3 – 4 osób łatwiej poradzą sobie duże zmywarki. W mniejszych urządzeniach częstym kłopotem jest np. ułożenie salaterki, która często zajmuje miejsce kilku kompletów.

Do zmywarek kompaktowych wchodzi 4 – 6 kompletów naczyń, zmywarki o szerokości 45 cm pomieszczą od 8 do 10 kompletów, a zmywarki o szerokości 60 cm: od 12 do 15 kompletów naczyń. Przyjmuje się, że urządzenia o szerokości 45 cm zaspokajają potrzeby 4-osobowej rodziny, a zmywarki 60-centymetrowe – rodziny wielodzietnej.

Warto też pamiętać, że oprócz kompletów naczyń zmywarka ma służyć do umycia garnków, patelni, brytfanny itp. Dlatego – jeśli masz miejsce w kuchni – lepiej kupić zmywarkę o szerokości 60 cm, do której bez problemu włożysz nawet blachę z piekarnika.

Wybierając zmywarkę pod uwagę weź również swój styl życia. Jeśli nie posiadasz dzieci, jednak w Twoim domu często bywają goście, wówczas radzimy kupić duże urządzenie z funkcją połowy wsadu.

Liczba komór

Przykład zmywarki szufladowej Whirlpool ADG 2900 LX
Zmywarka szufladowa
Whirlpool ADG 2900 LX
Większość zmywarek wolnostojących i do zabudowy ma jedną komorę, w której wnętrzu (w specjalnych koszach – o nich przeczytasz w dalszej części artykułu) umieszcza się zabrudzone naczynia.

Zmywarka z przepływowym ogrzewaczem wody Electrolux ESF66720X
Zmywarka z przepływowym
ogrzewaczem wody
Electrolux ESF66720X
Wyjątkiem są tzw. zmywarki szufladowe. Są to urządzenia do zabudowy, które zamiast pojedynczej komory posiadają dwie lub więcej szuflad (nie są one zbyt popularne na polskim rynku). Zaletą rozwiązania tego typu jest możliwość mycia tylko w jednej komorze (szufladzie). Przy montażu urządzenia warto jednak sprawdzić, czy bez problemu włożysz i wyjmiesz naczynia z górnej szuflady. Jeśli zamontujesz zmywarkę zbyt wysoko, może się to okazać bardzo uciążliwe.

Sposób podgrzewania wody

Starsze modele zmywarek posiadają zwyczajne grzałki umieszczone w dolnej części urządzenia. Podczas pracy panuje tam najwyższa temperatura, co nie pozwalało na zmywanie w koszu dolnym m.in. delikatnego szkła.

Nowsze zmywarki posiadają przepływowy ogrzewacz wody, który podgrzewa wodę w momencie wpływania do komory. Takie rozwiązanie pozwoliło na powiększenie komory zmywania oraz zmniejszenie kosztów zużycia energii. Ciepło w trakcie pracy jest rozprowadzane równomiernie, dzięki czemu delikatne naczynia można myć również w dolnym koszu.

Poziom hałasu

Na etykiecie znajdziesz również, wyrażoną w decybelach (dB), informację dotyczącą poziomu hałasu wytwarzanego przez zmywarkę podczas pracy. Przyjmuje się, że ciche modele zmywarek pracując wytwarzają hałas na poziomie 40 – 45 dB. Na tym samym poziomie kształtuje się  – określona przez Polskie Normy  – górna dopuszczalna granica hałasu w kuchniach.

Ponieważ za poziom szkodliwy dla zdrowia uznaje się hałas o natężeniu 50 dB, zmywarka, która pracuje głośniej (np. 50 – 55 dB) – nie spełnia norm.

Oczywiście to, w jaki sposób będzie odczuwalna głośność zmywarki, w dużej mierze zależy od mieszkania. Jeśli posiadasz kuchnię otwartą, warto zainwestować w cichy sprzęt. Programy intensywnego zmywania trwają nawet 2 godziny, więc słuchanie „pomruku” zmywarki może być męczące. W przypadku kuchni zamykanej można kupić sprzęt nieco głośniejszy.

Szczególną uwagę na poziom hałasu urządzenia powinni zwrócić rodzice. Słuch małych dzieci jest dużo bardziej wrażliwy niż słuch dorosłych.

Strona 2 z 4
 
 
Średnia ocena: 7.83 Liczba ocen: 129
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (13)

 • 2014-02-05 20:45 RE: Komentarze

  Ja żałuję zakupu zmywarki! To żadna oszczędność!
  Bo aby wszystko się dobrze umyło to trzeba to najpierw dobrze wypłukać w wodzie!
  Potem dodaje się środki różne co też kosztuje!
  Jej wątpliwa przydatność częściowo może zostać zrehabilitowana gdy ma się dużą rodzinę i dużo jest do mycia. Ale jak dla mnie jeszcze raz podkreślam to zbędny gadżet!
  ~Adam 159.205.32.221
 • 2014-02-05 19:19 RE: Komentarz do artykułu

  Zmywarkę jednak warto mieć, bo jest to spora oszczędność czasu i wody i co za tym idzie pieniędzy ;)
 • Rozwiń

  2013-02-07 14:46 RE: Komentarz do artykułu (1)

  artykuł bardzo ciekawy,jednak ja uważam,że nie jest to rzecz bez której nie możemy obyć się w kuchni,bez przesady ułatwia życie ale nie jest całkowicie nie zastapioną rzeczą.
 • 2012-11-24 15:46 RE: Komentarz do artykułu

  Ja swoją zmywarkę kupiłem korzystając ze sposobu zaprezentowanego na blogu o oszczędzaniu - jak kupować RTV i AGD

  Pozwoliło mi to zaoszczędzić jakieś 30% od ceny, jaką początkowo musiałbym wydać.
  ~Gość 89.79.44.9
 • 2012-10-22 11:14 RE: Komentarz do artykułu

  Jak dla mnie najlepsze są zmywarki marki Bosch. Mam jedną z nich i działa bezawaryjnie :)
 • 2012-10-11 12:27 RE: Komentarz do artykułu

  Bardzo dobrze napisany artykuł ;) Ogólnie uważam, że zmywarka to niezbędna rzecz w kuchni., Przy zakupie warto sprawdzić sobie różne modele w porównywarce cen ponieważ ceny potrafią być różne w wielu sklepach. Ja kierowałam się przede wszystkim marką - mam swojego ulubionego producenta, do którego mam zaufanie od dłuższego czasu ;)
 • 2012-01-09 17:40 nabłyszczacz

  producenci zawsze zalecają stosowanie nabłyszczacza, zmywarki mają lampki alarmowe jak go braknie. Ale czy rzeczywiście ta dodatkowa warstwa chemii na naszych naczyniach jest niezbędna, i czy to jest bezpieczne dla naszego zdrowia ??? zwłaszcza małe dzieci mam na mysli
  ~kos 83.4.156.234
 • Rozwiń

  2011-03-05 08:40 RE: Komentarze (2)

  Od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką zmywarki całkowicie zintegrowanej (firmy Electrolux). Póki co, brakuje mi wyświetlacza, który poinformuje, ile zostało do końca pracy urządzenia. Zastanawiam się, czy przegapiłam taki model czy jeszcze nikt nie wpadł na to, że przy panelu zintegrowanym oprócz czerwonego światełka mógłby się wyświetlać czas...
  ~E_e 89.206.2.14
 • 2010-03-31 16:39 RE: Komentarz do artykułu

  Dobrze napisany artykuł. Warto tylko poprawić mały błąd "Na rynku standardowo dostępne są modele o szerokości 45 cm oraz 65 cm" - szerokości jakie występują to 45 i 60 cm.