Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować wózek dla dziecka? Strona 2 z 3

2009-11-06, Ostatnia aktualizacja: 2011-06-29

Więcej na ten temat

Gondola i siedzisko

Godola powinna być przede wszystkim wygodna i przestrzenna – pamiętaj, że często służy jako łóżeczko. Kilkadziesiąt centymetrów długości (70 – 80) to norma – dziecko nie może się w niej czuć jak w pudełku. Powinna mieć również usztywniany spód oraz miękkie wykończenia.Usztywniane boki stanowią dodatkowo barierę chroniącą przez „bliskim kontaktem” np. ze stelażem wózka. Z drugiej strony miękkie boki ułatwiają również wykorzystanie gondoli jako przewijaka i – jeśli dziecko śpi w gondoli – nie utrudniają karmienia go piersią.

Gondola w samochodzie

W gondolach przeznaczonych do przewożenia niemowląt w samochodzie (np. model Jane Matrix Light) dodatkowo znajdują się zaczepy przeznaczone do mocowania pasów bezpieczeństwa. Gondole tego typu w standardzie posiadają również własne pasy, pozwalające przypiąć dziecko.

Kiedy dziecko podrośnie, czas zamienić wózek głęboki na spacerówkę. W modelach uniwersalnych i tych z elementami montowanymi na stelażu, po prostu wyjmujesz gondolę i na jej miejscu montujesz siedzisko. W tym przypadku koniecznie sprawdź, czy jest ono profilowane – maluch dopiero „uczy się” siedzieć, więc siedzenie o odpowiednim kształcie z pewnością mu to ułatwi.

Ponadto, wybierając siedzisko, należy zawrócić uwagę na usztywnienia i wzmocnienia – szczególnie tyłu oraz obszaru główki. Nie zapominaj o pasach – najlepiej jeśli są 5-punktowe.

Wózek z
profilowanym siedziskiem i możliwością zmiany w stoliczek
Icoo Vario
Wózek z profilowanym siedziskiem
i możliwością zmiany w stoliczek
Icoo Vario

Uwagę należy zwrócić również na to, czy siedzisko jest rozkładane do pozycji leżącej. Mimo że starsze dzieci rzadko zasypiają na spacerach, to takie prowizoryczne łóżeczko często się przydaje

Pałąk też jest ważny

Dziecko powinno móc swobodnie opierać się o tą część. W przypadku małych dzieci siedzisko powinno być głębokie, jednak nie na tyle szerokie, aby maluch „przewracał” się w jednego boku na drugi. W przypadku dzieci starszych niż rok, głębokość siedziska nie gra roli. Kiedy dziecko podrośnie, pałąk można zamienić np. na stoliczek.

Koła

Spacerówka zmałymi kołami Bebe Confort Loola
Spacerówka z małymi kołami
Bebe Confort Loola
Koła wózka powinny maksymalnie amortyzować wszelkiego rodzaju drgania. Jest to bardzo przydatne nie tylko podczas jazdy „w terenie”, lecz również po polskich chodnikach.

Małe koła w wózku

Małe koła sprawdzają się podczas spacerów po chodnikach i szybkich zakupów w hipermarkecie. Najczęściej wykorzystywane są w typowych wózkach miejskich i niewielkich spacerówkach. Zupełnie nie przydają się na jesieni, w zimie i podczas przedwiośnia – kiedy pogoda jest bardzo zmienna.

A może jednak duże?

Duże koła najczęściej stanowią element wyposażenia wózków głębokich oraz uniwersalnych spacerówek. Wadą jest to, że często stanowią przeszkodę w pakowaniu wózka do samochodu. Wózek z dużymikołami Bebecar Stylo AT
Wózek z dużymi kołami
Bebecar Stylo AT
W większości modeli można je jednak zdjąć.

Koła pompowane?

Opony doskonale wytłumiają wszelkie drgania. Dlatego też wózki posiadające pompowane koła (np. X-lander XA) świetnie sprawdzają się podczas spacerów w terenie. Mają jednak poważną wadę – oponę łatwo przebić, a koło – jeśli jest na szprychach – zdecentrować.

Wózek z kołami pompowanymi Babyactive Jet Picasso 2
Wózek z kołami pompowanymi
Babyactive Jet Picasso 2

Dlatego warto wozić z sobą pompkę.

A może koła piankowe?

Wózek z
kołami piankowymi Mutsy Transporter
Wózek z kołami piankowymi
Mutsy Transporter
Bardzo popularne są również koła piankowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie można ich przebić i nadają się do jazdy po każdym podłożu. Odpowiednio szerokie koła bez problemu poradzą sobie zarówno z piaskiem jak i z błotem. Wadą jest słabsza, niż w przypadku kół pompowanych amortyzacja drgań. Odczujesz to np. podczas jazdy po lesie i kamienistych ścieżkach. Jeśli jednak większość czasu spędzasz w mieście, piankowe koła to doskonałe rozwiązanie.

Pompowane i piankowe w jednym wózku

Często spotykane są modele wyposażone zarówno w koła piankowe jak i pompowane. Zazwyczaj jedna para kół (np. tylne) jest pompowana, zaś druga – piankowa. Do tego typu wózków należy Babyactive Jet.

Uznaje się, że pojazdy tego rodzaju łączą w sobie stabilność oraz zwrotność, przy okazji doskonale amortyzując wstrząsy.

Zrezygnuj z plastikowych kół!

Plastikowe kółka –  niezależnie od wielkości – praktycznie nie amortyzują drgań. Z pewnością nie da się ich przebić, jednak sprawdzają się jedynie na płaskiej, jednolitej nawierzchni. Jazda po alejce wykładanej kostką będzie już odczuwalna dla dziecka.

Skrętność wózka

Możliwość skręcania jest nieoceniona podczas spacerów w parku i w marketach. Nowoczesne modele (np. Mutsy 4Rider) posiadają zerowy kąt zwrotu, dzięki któremu możesz zakręcić wózkiem w miejscu (podobnie jak wózkami na zakupy). To udogodnienie doskonale sprawdzą się np. podczas jazdy wąskimi korytarzami.

Dobrze, jeśli skrętność kół można regulować. Dzięki zablokowaniu skrętności unikniesz problemów podczas jazdy po nierównym terenie czy po śniegu.

Łożyska

Większość wózków z tzw. średniej półki posiada koła obracające się bezpośrednio na elementach stelażu. To nie jest zbyt dobre rozwiązanie. Koła posiadające łożyska kulkowe (np. w modelu Recaro Akuna) są zdecydowanie bardziej nowoczesne i wytrzymałe. W przypadku używania wózka przez długi czas (np. w przypadku modeli 2 w 1) bez problemów utrzymają dziecko ważące nawet kilkanaście kilogramów.

 

Kółka – trójkołowiec czy tradycyjny?

Czterokołowiec i trójkołowiec X-Lander
Czterokołowiec i trójkołowiec
X-lander Active i Adventure
Ponieważ na ulicach pojawia się coraz więcej trójkołowców, rodzice często zadają sobie pytanie – czy warto kupić tego typu wózek.

Modele trójkołowe mają kilka zalet. Przede wszystkim są bardzo zwrotne i lekkie. Docenisz to, jeśli przyjdzie Ci dźwigać wózek np. na czwarte piętro bloku. Po złożeniu trójkołowce zajmują również mniej miejsca niż tradycyjne wózki. Wózki trójkołowe są bardzo popularne wśród rodziców uprawiających sport. Bardzo często można spotkać mamę lub tatę uprawiających jogging i pchających przed sobą trójkołowy wózek.

Do najpoważniejszych mankamentów trójkołowców należą problemy ze stabilnością. Na forach internetowych rodzice zwracają uwagę na to, że wózek prowadzi się bardzo dobrze, jednak wsiadanie z nim do tramwaju czy jazda po „szynach” zamontowanych na schodkach jest kłopotliwa. Lepiej więc zadbać o to, aby przednie koło miało ograniczoną skrętność.

Warto sprawdzić, czy model trójkołowca, który Ci się podoba ma takie udogodnienia. Brak podpórki oznacza, że dziecko nie może oprzeć stóp. Podczas dłuższego spaceru może to być dla niego bardzo męczące. Wiele mam wskazuje również na wygodę, jaką jest siedzenie opuszczane na płasko. Nawet jeśli dziecko rzadko zasypia w wózku, to podczas wyjazdu na działkę z pewnością przyda się łóżeczko dla malucha. Rozkładane siedzenie bardzo dobrze je zastąpi.

Najważniejsze cechy wózków trójkołowuch i czterokołowych przedstawiamy w poniższej tabeli:

Cecha Trójkołowiec Czterokołowiec
Waga Zazwyczaj lżejszy od wózków czterokołowych Cięższy od trójkołowców. Wyjątkiem są spacerówki – wówczas wagi są porównywalne
Zwrotność Zazwyczaj bardziej zwrotne Niektóre modele posiadają zerowy kąt skrętu (mogą zakręcać w miejscu)
Stabilność Uzależniona od rozstawu tylnych osi Bardzo stabilny
Bezpieczeństwo W wielu modelach hamulec tarczowy jest standardem W niewielu modelach można spotkać hamulce tarczowe
Dostępne wersje Głębokie, spacerówki, 2 w 1, 3 w 1 Głębokie, spacerówki, 2 w 1, 3 w 1
Cena Od ok. tysiąca złotych wzwyż W pełnym przedziale cenowym

 

Na co zwracać uwagę przy ocenie elementów wózka?

Podsumowując powyższy artykuł, przygotowaliśmy tabelkę z zestawem pytań dotyczących poszczególnych elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie wózka. Pamiętaj, że nie istnieje wózek idealny, więc większość modeli nie posiada wszystkich wymienionych przez nas cech.

Element Na co zwracać uwagę
Stelaż Z czego jest wykonany, jaki rodzaj (krzyżakowy czy teleskopowy), jakie są jego wymiary (czy zmieści się do bagażnika), czy szerokość pozwala na swobodny chód, jaka jest wysokość zawieszenia koszyka.
Waga Czy sam/a poradzisz sobie z wniesieniem wózka do mieszkania? Czy waga jest rozmieszczona równomiernie czy też jedna strona wózka jest cięższa od drugiej? Czy włożysz wózek do bagażnika?
Możliwość złożenia Czy wózek można złożyć, jaką wielkość ma wózek po złożeniu, czy można go umieścić w bagażniku, czy po złożeniu należy go o coś oprzeć czy też stoi samodzielnie, czy można odczepić koła, czy można odczepić gondolę, ile zajmuje złożenie wózka, ile zajmuje rozłożenie wózka.
Kolor Czy kolor nie jest za jasny (wózek będzie się brudził), czy kolor nie jest zbyt jaskrawy, czy kolor nie jest zbyt ciemny (w lecie będzie w nim gorąco).
Koła Ile kół posiada wózek, jakiego są rodzaju: pompowane, piankowe, plastikowe; czy posiadają łożyska, czy są skrętne, czy posiadają hamulce, jakiej są wielkości, czy można je odczepić od wózka.
Amortyzacja Jakiego rodzaju jest amortyzacja: paski, wahacze czy sprężyny, czy wózek można bujać do przodu i na boki, czy amortyzacja jest płynna (wózek płynnie powraca do normalnej pozycji), czy amortyzatory nie skrzypią, czy nie mają wad (np. naderwane paski).
Rączki Jakiego rodzaju są rączki – podwójne czy pojedyncze (pałąk), czy można je wydłużać, czy można zmieniać ich położenie w płaszczyźnie.
Daszek Czy daszek gwarantuje zacienienie i ochronę przed wiatrem, słońcem itp., czy posiada napinacze, czy cicho się otwiera, czy posiada wbudowane foliowe „okienko”, czy posiada odpinane elementy gwarantując przepływ powietrza, czy posiada uchwyty na zabawki.
Gondola Czy jest wystarczająco głęboka, czy jest wyprofilowana, czy posiada miękkie boki, czy może służyć jako nosidełko, czy może służyć jako łóżeczko (np. podczas urlopu), czy posiada miękką wyściółkę, jaki jest kolor wyściółki, jaka jest jakość materiału, czy posiada wzmocnienia.
Siedzisko Czy jest profilowane, czy dziecko będzie w nim stabilnie siedzieć, czy posiada regulację położenia, jakiego rodzaju pasy bezpieczeństwa posiada (trzy- czy pięciopunktowe), czy posiada obręcz, czy posiada wzmocnienia, jakiego jest koloru, czy może być wykorzystane jako nosidełko.
Dodatki Siatka na zakupy, torba, podstawka na kubek/butelkę, folia przeciwdeszczowa, moskitiera, parasolka, dodatkowe schowki.
Ogółem Stabilność, bezpieczeństwo, liczba hamulców, waga, łatwość prowadzenia, składanie i rozkładanie, głośność, poziom amortyzacji wstrząsów.


Teraz, kiedy już wiesz, jakie są typy wózków, jak wózek jest zbudowany, na jakie parametry zwracać uwagę oraz jak sprawdzić, czy wózek jest bezpieczny, pora zastanowić się, jaki wózek będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. 

Zawieszenie

Szczególnie w przypadku wózków głębokich zawieszenie powinno być naprawdę dobrej jakości. Wózek bardzo często pełni funkcję kołyski, więc wytłumienie wstrząsów musi być na odpowiednim poziomie.

Wózki mogą być zawieszone na skórzanych paskach, wahaczach lub na sprężynach (amortyzatorach sprężynowych). Duża część spacerówek ma również konstrukcję sztywną, co oznacza, że wstrząsy są amortyzowane wyłącznie przez koła.

Podczas wyboru amortyzatorów najważniejsze jest to, aby wózek płynnie reagował na zmiany nachylenia i dał łatwo sprowadzić się do pionu.

Amortyzatory skórzane – paski

Wózki Teutonia. Od góry: Elegance (paski), Mistral P (wahacze)
Wózki Teutonia. 
Od góry: Elegance (paski),
Mistral P (wahacze)
Wielu rodziców bardzo ceni sobie skórzane amortyzatory – tzw. paski. Są ciche i doskonale sprawdzają się w przypadku cięższych pojazdów. Zaletą pasków jest również to, że wózek można bujać na boki, co jest nie do wykonania w przypadku amortyzatorów sprężynowych. Wadą jest nadmierne rozciąganie się pasków w trakcie używania. Sprawia to, że rama wózka powoli się opuszcza, więc co jakiś czas należy przywrócić poziom zawieszenia.

Miękkość amortyzacji

Wózki na sprężynach są obecnie bardzo modne, a co za tym idzie – również droższe. Wiele modeli (np. Implast Bolder 3) umożliwia regulację tzw. twardości zawieszenia, czyli siły amortyzacji. Dzięki temu poziom amortyzacji można dostosować do podłoża. W teorii – bardzo pożyteczne, w praktyce – wielu rodziców przyznaje, że korzysta tylko z jednego ustawienia twardości. Zastanów się więc, czy chcesz zainwestować w rozwiązanie tego typu.

Rozwiązaniem problemu amortyzacji jest również wybranie modelu wózka zaopatrzonego w wahacze (np. Roan Kortina). Mechanizm – zamontowany na ramie wózka – bardzo płynnie odchyla się od pionu, co – w połączeniu ze sprężyną – daje wyjątkowo dobre efekty. Podobnie jak w przypadku typowych amortyzatorów sprężynowych wahacze nie pozwalają na bujanie wózka na boki.

Strona 2 z 3
 
 
Średnia ocena: 8.66 Liczba ocen: 123
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (23)

 • 2013-10-23 17:22 RE: Komentarz do artykułu

  Trudno o wózek dla bliźniąt w rozsądnej cenie, tak naprawdę cudów nie ma i taki wózek zawsze będzie większy, cięższy i mniej manewrowy niż wózek dla jednego dziecka. Ja się rozglądałam i wiem, że jest dobry wózek dla bliźniąt EasyGo Duo Comfort, fajny o tyle, że niezależnie dla każdego dziecka można regulować oparcie i podnóżki i jest całkiem wąski oraz nie odbywa się to kosztem komfortu posażerów. :)
  ~Gość 89.74.30.66
 • 2013-10-23 09:59 RE: Komentarz do artykułu

  Mam wózeczek Riko Primo. Jak szukałam wózka to szukałam w przedziale cenowym do 1500zł. Szukałam wózka dobrze zamortyzowanego z dużą gondolą. Taki jest właśnie ten co posiadam :) do tego łatwo się składa i po złożeniu stelaż ma niewielkie gabaryty, a to też dla mnie ważne bo mam malutki samochodzik.
 • 2013-10-08 17:21 wózek dla bliźniaków

  ja jestem na etapie wyboru wózka dla bliźniaków:) te 'obok siebie' wydają mi się porażką- dzieci sie budzą nawzajem, zaczepiają się, a same wózki są za szerokie często nawet na 'alejki testowe' w sklepach z wózkami... Fajny wydaje mi się Baby jogger City select- kiedyś spotkałam użytkowniczkę w Ikea (wózek nawet w tłoku nie wydawał się duży) i zachwalała- mnie przekonuje to, że mamy mnóstwo pozycji i ustawień fotelików względem siebie do wyboru! Ktoś ma jakieś doświadczenia i propozycje wózków?
  ~www.sugarninjas.wordpress.com 195.128.140.41
 • 2013-09-12 12:46 RE: Komentarz do artykułu

  polecam wózek Britax - Akpol Baby sklap - wychowaliśmy w nim dwoje dzieci i nie zamieniłabym go na żaden inny. W sieci znalazłam szeroką ofertę i od razu wiedziałam, że to będzie nasz wózek
 • 2013-07-03 13:40 RE: Komentarz do artykułu

  najważniejsze przy wyborze wózka jest ustalenie w jakim terenie będzie on głównie użytkowany! Jeśli planuje my jeździć dużo po nierównym terenie (las, park itp) to zdecydowanie polecam duże pompowane koła. Taki wózek jest cięższy, ale mamy gwarancję że wszędzie wjedziemy i się nie zakopiemy. Fajnie jak wózek ma skrętne przednie koła, bo łatwiej się prowadzi. No i jeszcze jeden mega ważny element czy wózek jest na pasach, wahaczach czy amortyzatorach. Dla nas zdecydowanie wygrywają 2 pierwsze opcję. Na amortyzatorach wózki są strasznie sztywne przez co utrudnione jest np bujanie dziecka w wózku, a poza tym przy jeździe dziecko poddawane jest strasznym wstrząsom, normalnie może się ADHD nabawić od takiej jazdy (oczywiście to już moja opinie).
 • 2013-04-15 22:02 RE: Komentarze

  Ja zdecydowałam się na wielofunkcyjny wózek Orbit Baby G2. Uważam że jest to wózek wyprodukowany z myślą o nas - czyli rodzicach oraz z myślą o naszych pociechach. Wózek dobrze się prowadzi, jest lekki, a maluchowi jest wygodnie i ma wystarczająco miejsca zarówno w gondoli jak i w siedzisku. Wózek ten widziałam w serialu o lekarzach na 2-ce. Szczerze mówiąc trochę czułam się wyróżniona, że mój wózek jest w telewizji :) Wózek ten odróżnia się od innych wyglądem. Jest innowacyjny a to dla mnie jest dodatkowym atutem.
  ~Ewelina 94.246.160.224
 • 2013-04-12 13:48 RE: Komentarze

  Jaki wózek wybrać??? Ułatwimy wybór, proponujemy skorzystać z wózkowybieracza.
  http://opinie.wozki-dla-dzieci.com/najlepszy-wozek-dzieciecy-wybor/
  Redakcja wózki dla dzieci.com
  ~Redakcja wózki dla dzieci.com 217.113.236.122
 • 2013-03-06 14:52 RE: Komentarze

  My zdecydowalismy się na ADBOR ARTE ALU na stelażu aluminiowym i skrętnych przednich kołach. Wóżek trzyfunkcyjny. Używamy go juz ponad rok czasu i sprawuje się bardzo dobrze. Fajnie sie nim "jeździ" :) jestem zadowolona z wyboru.
  ~alicjaaa 176.101.130.156
 • 2013-02-04 19:51 RE: Komentarze

  My mamy Roan Marita - jestem baaardzo zadowolona z tego wyboru, bo gondola jest duża, wózek miękki. I - oczywiście najważniejsza ; ) -kolorystyka - wg mnie uniwersalna - może byc i dla chłopca i dla dziewczynki.

  http://ciazosfera.blogspot.com/2013/02/jaki-wozek-wybrac-dla-dziecka.html
  ~ciążosfera 89.76.15.197
 • 2012-11-29 14:46 RE: Komentarze

  My zdecydowaliśmy się na Orbita Baby i jesteśmy bardzo zadowoleni - wózek stabilny, zwrotny, w dodatku ma ciekawą linię, a tego szukaliśmy. :) Zarówno w "terenie", jak i na miejskich chodnikach nie ma żadnego problemu z prowadzeniem. Zresztą chcieliśmy BARDZO funkcjonalny wózek, a Orbit do takich należy.
  ~mika 158.75.44.218