Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować odtwarzacz DVD? Strona 1 z 4

2009-11-10, Ostatnia aktualizacja: 2011-07-24

Przeczytaj również

Nowoczesny odtwarzacz DVD to rodzinne centrum multimedialne. Możesz na nim słuchać muzyki z płyt CD, oglądać filmy zapisane w wielu formatach oraz obejrzeć pokaz zdjęć z ubiegłorocznych wakacji. Czy wiesz co oznacza określenie full HD?

Jakość dźwięku i obrazu, jaka płynie z zapisu DVD, znacznie przewyższa wcześniejsze formy zapisu, dlatego płyty z taką łatwością wyparły z rynku kasety wideo. Warto jednak wiedzieć, że odtwarzacze przystosowane są do odczytywania wielu innych formatów zapisu danych. Dotyczy to zarówno obrazu jak i dźwięku. Przeczytaj nasz poradnik, a wszytskie skomplikowane skróty z opisów technicznych staną się proste i jasne.

Formaty

Odtwarzacze DVD należy podzielić ze względu na odtwarzane formaty obrazu i dźwięku. Im więcej nośników potrafi obsłużyć odtwarzacz, tym lepiej.

Obraz

Filmy dostępne na płytach zapisywane są w następujących standardach:

Odtwarzacz DVD 1940 firmy Denon, jako jeden z wielu odtwarza format VCD oraz SVCD
Odtwarzacz Sony DVP-SR100 jako jeden z wielu odtwarza
format VCD oraz SVCD
DVD Video – najczęściej spotykany standard. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku. Jak można domyślić się na podstawie nazwy, każdy odtwarzacz jest go w stanie obsłużyć.

VCD i SVCD – filmy nagrywane na płycie CD. Są tanie i powszechnie dostępne, jednak ich jakość jest stosunkowo niska. Porównać ją można do jakości obrazu oferowanego przez kasety VHS (magnetowidowe). Filmy w tym formacie najczęściej można spotkać na płytach dołączanych do gazet.

DivX, Xvid – mocno kompresowany obraz o znacznie zmniejszonej objętości. W związku ze swoimi rozmiarami, standard ten jest najpopularniejszy w rozpowszechnianiu internetowym. Wraz z kompresją degradowana jest jakość obrazu, jednak nadal pozostaje lepsza niż w standardzie VCD a nawet niewiele ustępuje DVD Video.

Odtwarzacz DVD Phillips HDMI 1080p, DivX Ultra DVP3360/58, z popularną funkcją odtwarzania plików DivX, WMV oraz AVI
Odtwarzacz DVD Philips DVP3860/58 z popularną funkcją
odtwarzania plików DivX, WMV oraz AVIWMV i AVI –
standard jakością porównywalny do DivX
WMV i AVI – standard jakością porównywalny do DivX.

Poza odtwarzaniem filmów, odtwarzacz DVD oferuje często możliwość przeglądania zdjęć. Zdjęcia najczęściej zapisywane są w formacie JPG i jeśli odtwarzacz będzie obsługiwał ten format, pokaz wakacyjnych zdjęć na ekranie telewizora będzie w Twoim zasięgu.

Jeśli chciałbyś samodzielnie nagrać film, zdjęcia lub muzykę na płytę, dowiedz się koniecznie, jakie rodzaje nośników obsługuje odtwarzacz. Najczęściej spotykane to: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R DL. W tej chwili większość odtwarzaczy na rynku radzi sobie z każdym z wyżej wymienionych typów, jednak nie zaszkodzi się upewnić.

R – oznacza pusty nośnik do jednorazowego nagrania
RW – nośnik do wielokrotnego nagrywania
DL – nośnik dwuwarstwowy (czyli podwójna ilość danych) 

Dźwięk

Podobnie jak obraz, dźwięk również zapisywany jest w różnych formatach, które różnią się jakością i możliwościami. W tej części przybliżymy możliwości, jakie stoją przed Tobą i Twoim potencjalnym odtwarzaczem w kwestii dźwięku.

Dźwięk z odtwarzacza może płynąć w dwojaki sposób – jako integralna część filmu lub zupełnie niezależnie. W tym drugim przypadku odtwarzacz może stać się substytutem np. miniwieży stereo. Od tego, jakie formaty dźwięku jest w stanie obsłużyć odtwarzacz, będzie bezpośrednio zależała jakość dźwięku generowanego przez głośniki. Jeśli dźwięk jest dla Ciebie ważnym parametrem, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie standardy dźwieku odtwarza interesujący Cię model.

Standardy zapisu dźwięku to:

Odtwarzacz DVD Manta 058, z możliwością odtwarzania muzyki wformacie CD Audio.
Odtwarzacz Toshiba SD1010KE z obsługą dźwięku Dolby Digital
CD Audio – najczęściej spotykany format stereofoniczny. Jeśli kupiłeś w życiu choć jedną płytę z muzyką, miałeś do czynienia właśnie z tym formatem. Dźwięk oferowany przez CD Audio jest wysokiej jakości i jak do tej pory żadnemu innemu formatowi nie udało się przejąć rynku muzyki rozprowadzanej na nośnikach fizycznych. Praktycznie każdy odtwarzacz jest w stanie odtworzyć dźwięk w tym formacie.

DVD Audio – w przeciwieństwie do CD Audio, oferuje dźwięk przestrzenny. Dzięki dzieleniu nagrania na kilka kanałów, jest w stanie symulować przebywanie wśród prawdziwych instrumentów. 

MP3, WMA – formaty opierające się na kompresji dźwięku CD Audio, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca na płycie. Popularność tych formatów przypisać można internetowi i łatwości, z jaką za jego pomocą rozpowszechniać można nagrania tego typu. Wadą kompresji jest niższa niż w przypadku CD Audio jakość dźwięku.

SACD – połączenie właściwości CD Audio oraz DVD Audio. Pozwala na odtwarzanie dźwięku stereofonicznego oraz wielokanałowego w zależności od potrzeb. 

HDCD – mało popularny standard będący rozszerzeniem CD Audio. Według jego twórców cechuje się lepszymi parametrami dźwięku. Nie znalazł jednak szerszego zastosowania w branży rozrywkowej.

Odtwarzacz DVD – JVC XV-N682SE, z obsługą dźwięku Dolby Digital
Odtwarzacz DVD – JVC XV-N682SE, z obsługą dźwięku Dolby Digital
Dolby Digital – standard bardzo popularny w ostatnich latach. Tak jak DVD Audio, pozwala na odtwarzanie dźwięku wielokanałowego, różni się jednak tym, że stosuje się go w filmach, a nie w produkcjach muzycznych. [Dźwięk przestrzenny 5.1 (5 głośników + 1 głośnik niskotonowy)]

Dolby True HD – rozwinięcie Dolby Digital. Cechuje się brakiem lub znikomą kompresją, dzięki czemu dźwięk jest bardzo wysokiej jakości. [Dźwięk przestrzenny 7.1 (7 głośników + 1 głośnik niskotonowy)]

Dolby Digital Plus – ulepszone Dolby Digital. Daje dźwięk lepszy niż Dolby Digital, ale przez kompresję daleko mu do  Dolby True HD. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

DTS – porównywalny do Dolby Digital, jednak dzięki mniejszej kompresji i szybszemu przesyłowi danych cechuje się wyższą jakością dźwięku. Z powodzeniem stosowany jest w wielu salach kinowych. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

DTS-HD – rozwinięcie DTS. Jednak dzięki znikomej kompresji przebija go jakością brzmienia. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

Pamiętaj, że aby wykorzystać wymienione standardy, możesz potrzebować dodatkowych urządzeń, takich jak amplituner wielokanałowy, wzmacniacz,  i dedykowane zestawy głośnikowe (dwu, pięcio- lub siedmiokanałowe).

Informację o tym, jakie formaty obrazu i dźwięku obsługuje dany model odtwarzacza, znajdziesz zazwyczaj na jego obudowie (nazwy standardów są na niej wyszczególnione) oraz oczywiście w instrukcji obsługi urządzenia.

Strona 1 z 4
 
 
Średnia ocena: 8.86 Liczba ocen: 22
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (7)

 • 2012-02-08 12:53 RE: Komentarz do artykułu

  Ja tam zawsze najpierw szperam w interencie i sprawdzam co jest, co mozna miec i co trzeba miec Potem szkam opji najtanszych cenowo. i tak oto tym sposobem drafil do mnie odtwarzacz z groupon.pl
  ~Gość 195.243.201.166
 • 2011-12-29 09:23 RE: Komentarz do artykułu

  Mnie się popsuł telewizor i specjalnie nie pali mi się, żeby kupić nowy (przestałem widzieć taką potrzebę) i odtwarzacz dvd wykorzystuję właśnie do słuchania muzyki, tak jak przedmówca. Pozdrawiam
 • Rozwiń

  2009-11-12 16:47 RE: Komentarz do artykułu (3)

  Większość ludzi będzie w zupełności szczęśliwa kupując najtańszy odtwarzacz z Media Marktu za 100, czy 150 PLN. Taki sprzęt pociągnie każdą płytę z wypożyczalni czy ze sklepu. Nie ma sensu przepłacać za funkcje, których nigdy nie użyjemy.
  ~Lukasz 217.153.60.179