Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

  • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować narty? Strona 3 z 3

2009-11-20, Ostatnia aktualizacja: 2013-11-04

Przeczytaj również

Więcej na ten temat

Dobór nart

Już wiesz, jaki styl narciarski odpowiada Ci najbardziej? Pozostaje zatem dobrać rozmiar nart. Przy nartach tradycyjnych wybierało się deski dłuższe, ponad wzrost narciarza. Charakterystyka nart carvingowych jest zupełnie inna. Zatem dobór rozmiaru będzie również odmienny.

Z reguły długość narty powinna być 10 – 15 centymetrów poniżej wzrostu. Jednak nie zawsze, ponieważ jest to uzależnione bardziej od uprawianego stylu narciarskiego, aniżeli od ustalonych w tabelach wzorów.

Zasada jest jedna: im narta krótsza, tym łatwiej się nią manewruje. Traci za to na trzymaniu na krawędzi, przez co niewskazane jest osiąganie na niej dużych prędkości. Narty długie są znacznie trudniejsze w prowadzeniu i adresowane do najlepszych, kochających prędkość narciarzy. Te przekraczają długością wzrost użytkownika.

Podajemy w przybliżeniu długość nart, którą trzeba dobrać do wzrostu w zależności od wybranego stylu narciarskiego:

Rodzaj narty Długość w cm (wzrost +/–)
Race + 10 do – 5
Allmountain 0 do – 10
Frontside – 10 do – 20
Freeride/Freestyle 0 do + 10

Rozpiętość rozmiaru nart dla danego wzrostu jest uzasadniona tym, że ich użytkownicy mają różną wagę. I tak osoby lekkie powinny dobierać narty krótsze, zaś ci, którzy mają kilka zbędnych kilogramów, nieco dłuższe. Długość nart wiąże się
Dla pań: 
Aurena Volkl
bowiem z ich sztywnością wzdłużną.

Narty dla kobiet i dzieci

Ponadto większość producentów ma w swojej ofercie linie nart skierowane do kobiet lub dzieci. Niemal każda marka przygotowując sprzęt bierze pod uwagę warunki fizyczne osób, które będą szaleć na stokach.

Narty „kobiece” są z reguły krótsze, lżejsze i łatwiejsze w manewrowaniu. Damskie ciało ma niżej umieszczony środek ciężkości, dlatego przeznaczone dla pań narty mają przesunięte mocowania wiązań nieco do przodu.

W dodatku narty dla kobiet charakteryzują się bardziej wyrafinowanym wzornictwem, aniżeli narty unisex.

Jeśli chodzi o najmłodszych miłośników białego szaleństwa, do wyboru mamy mniejsze kopie niemal wszystkich „dorosłych” nart – począwszy od tych dla nowicjuszy, kończąc na grupie race.

Narty dla nowicjuszy

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją zimową przygodę i po raz pierwszy w życiu wybierasz się na stok, warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Spróbuj kilku rodzajów nart. W każdej grupie (oprócz tych wyczynowych) znajdują się modele przeznaczone dla nowicjuszy. Kiedy odnajdziesz już to, co jest dla ciebie najciekawsze w białym szaleństwie, zdecyduj się na kupno własnych desek. Jeżeli jednak chcesz od razu mieć swoje własne narty, przyjrzyj się uważnie ofertom.

Pamiętaj, żeby Twoje pierwsze próby na śniegu należały do udanych, wybierz narty stosunkowo krótkie (10 – 20 cm poniżej wzrostu) z grupy, która jest odpowiednia dla osób dopiero uczących się (frontside). Zakup twardych nart z grupy race nie opłaci się. Twoje pierwsze doświadczenia nie będą należały do najprzyjemniejszych, a kosztowny sprzęt może ulec zniszczeniu. Oto kilka przykładów nart do nauki dla osoby o wzroście 175 cm i wadze70 kilogramów.

Model nart Parametry
Volkl RTM 73 166/R14,3/120  73 105
Elan E-Flex 4 Green Plate 160/R13,7/114  70  100
Rossignol Zenith ZX 3D LTD Zip 165/R14/120  72  100
Blizzard Magnum 7.4 IQ 163/R14/121  74  104


Producenci i ceny

Na rynku funkcjonują dziesiątki produkujących narty firm. Najpopularniejsze to:

  • Atomic
  • Fisher
  • Blizzard
  • Rossignol
  • Head
  • Dynastar
  • Elan
  • Volkl
  • Salomon

Każda marka ma swoją marketingową nomenklaturę. Niezależnie jednak od nazewnictwa, wszyscy producenci mają w ofercie deski, które można zakwalifikować do jednego, albo nawet kilku z wymienionych wcześniej rodzajów.

Przeglądając nowe kolekcje nart, łatwo odnieść wrażenie, że firmy wytwarzające sprzęt sportowy zmierzają w kierunku produktu uniwersalnego. Jednak wybierając właściwy model, możesz nabyć narty, które sprawią Ci najwięcej radości w terenie, który jest dla Ciebie najciekawszy.

Jak mawiają instruktorzy, wszystkie renomowane marki oferują sprzęt bardzo wysokiej jakości. Decydujące przy kupnie są własne preferencje, a nawet wzornictwo.

Zakup nart to dość duży wydatek. Promocyjne ceny zaczynają się w granicach 500 zł, (często są to nieużywane narty z ubiegłych sezonów). Musisz jednak liczyć się z tym, że za dobry sprzęt renomowanej marki przyjdzie Ci zapłacić od 1000 nawet do 3000 zł. Ci najbardziej wymagający, którzy zjeździli w swoim życiu wiele par desek, mają ogromne umiejętności i uwielbiają adrenalinę, wytwarzaną podczas szybkich zjazdów gigantowych, muszą przygotować się na większe wydatki. Przedział cenowy w tym wypadku to 2000 do 3800 zł.

Decydując się na narty do nauki, można wziąć pod uwagę zakup desek używanych. Przy odrobinie szczęścia można za 200 – 400 zł kupić w niezłym stanie narty po dwóch, trzech sezonach, które wystarczą na parę kolejnych wypadów w góry. Trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów – stan powłoki zewnętrznej, i najbardziej istotne – stan ślizgów i krawędzi. Zniszczone ślizgi, zeszlifowane krawędzie to najczęściej spotykane wady w sprzęcie wyprzedawanym przez wypożyczalnie. Mocno wyeksploatowanych nart nie da się odpowiednio przygotować do jazdy i co za tym idzie, nie będą spełniały swojego zadania na stoku.

Wiązania i kijki

Tutaj sprawę mamy uproszczoną. Obecnie każda marka proponuje do wszystkich typów nart wiązania dedykowane, najlepiej dopasowane do danego rodzaju desek. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że otrzymujemy od razu gotowy komplet. Pomaga to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, typu niewłaściwe zamocowanie wiązań.

Dobór kijków jest dziecinnie prosty: stojąc prosto z opuszczonymi ramionami, zginamy rękę w łokciu pod kątem 90 stopni, długość kijków powinna odpowiadać odległości między kciukiem a podłogą.

Podstawowe wersje to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, np. Komperdell HyperCarv za 59 zł. Profesjonalne kijki dla zawodników mogą kosztować kilkaset złotych – np. Leki Tytanium Carbon za 855 zł.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że po lekturze zakup nart znacznie się uprości. Aby zawęzić pole poszukiwań, kilka słów przypomnienia i ostatnie porady.

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z narciarstwem, wybór odpowiednich desek zaowocuje szybkimi postępami i błyskawicznym doskonaleniem techniki. Na początek najlepiej zdecydować się na narty krótsze i bardziej miękkie. Taki sprzęt jest o wiele łatwiejszy w manewrowaniu. Wybór długich i twardych race`owych carvingów dla nowicjusza przyniesie więcej szkody, aniżeli pożytku. Odpadają również narty do freeride`u i freestyle`u.
Na polskie warunki najlepsze będą narty jak najbardziej uniwersalne: tzw. 50:50 z grupy desek określanych mianem frontside, czyli do jazdy po stokach o różnym poziomie przygotowania. Dla bardziej doświadczonych, polecamy narty allmountain, na których można jeździć na stokach i poza nimi. 

Dobrze dobrany sprzęt w połączeniu z rozsądkiem i poradami instruktora sprawią, że jazda będzie bezpieczna dla wszystkich narciarzy na stoku. I tego właśnie Ci życzymy.

Strona 3 z 3
 
 
Średnia ocena: 8.60 Liczba ocen: 171
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Opinie Sklepy Produkty

Porównaj ceny produktów

Cena: 779,00 - 779,00 zł

Narty 24 G-Kart + L10 1213

Cena: 2 353,00 - 2 353,00 zł

RTM 84 171 iPT WR 12.0 D RTM 84/80

Cena: 1 182,00 - 1 182,00 zł

Motive 74 SW 165 RS 11 Powerrail

Cena: 3 611,00 - 3 611,00 zł

Superfront 4 181 Vist V 614

Cena: 1 299,00 - 1 299,00 zł

Narty VELVET sezon 12/13