Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

  • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować whisky? Strona 1 z 2

2009-11-28, Ostatnia aktualizacja: 2012-07-17

Więcej na ten temat

Zbyt często i w sposób krzywdzący fraza „setka czystej i małe piwo” definiuje rodzimą kulturę picia. Na szczęście coraz szersze grono Polaków nad ilość przekłada jakość, sięgając po trunki szlachetne. Whisky oraz whiskey to wybór osób wymagających i posiadających wyrobione podniebienie.

Stanisław Bareja ponad 30 lat temu słowo whisky przetłumaczył w jedyny, przekładalny na ówczesne czasy sposób - jako "ruda wóda pędzona na myszach". Czasy jednak się zmieniły i "ruda wóda" już nie drażni polskich gardeł. Warto zatem zerknąć na etymologię słowa whisky, kryją się w niej bowiem dawne prawdy. W języku gaelickim słowo „usquebaugh”, fonetycznie „usky”, znacznie później zangielszczone - „whisky” to w dosłownym tłumaczeniu ni mniej ni więcej: „woda życia”. Na wyrost? Niekoniecznie. Whisky najpierw produkowana była przez mnichów, jako specyfik przedłużający życie oraz jako lek na kolkę, lub ospę. Mimo że nie zawsze medykament przynosił pożądane rezultaty, to za każdym razem pacjent po spożyciu czuł się o wiele lepiej. Wiele osób traktuje whisky jak dar niebios również dzisiaj. Możesz do tej grupy dołączyć. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup na chybił trafił, zastanów się i wybierz trunek dobry właśnie dla Ciebie.

Rodzaje


Single malt

Zacznijmy od górnej półki. Mimo że to grain i blended whisky zrewolucjonizowały rynek, najwyżej w hierarchii szkockich trunków stoi tradycyjna single malt. W procesie powstawania tego alkoholu stosowany jest tylko i wyłącznie słód uzyskany z ziarna jednego zboża, najczęściej jęczmienia, a ostateczny produkt pochodzi z jednej destylacji.

Istotnym elementem przy powstawaniu single maltów jest również tradycyjne suszenie słodu na torfowych paleniskach. Dzięki temu trunki zyskują niepowtarzalny dymny, wędzony smak i aromat.

Whisky nie trafia do butelek od razu po „wypędzeniu”. Single malt zawdzięcza swój unikalny, delikatny charakter długiemu procesowi dojrzewania w drewnianych beczkach (np. po sherry lub bourbonie). Koneserzy twierdzą, że w wypadku single maltów istotne jest również miejsce produkcji. Prawdziwym zagłębiem jest kraina Speyside, w północno-wschodniej Szkocji. Mapa tego regionu jest usiana destylarniami wyrabiającymi ten gatunek whisky. Nie mniej jednak dziesiątki gorzelni znajdziesz również w Highlandach, Lowlandach oraz na wyspie Islay.

Wytrawni degustatorzy potrafią bez odczytania etykiety, po smaku i zapachu określić region, z którego dana single malt pochodzi. Każda beczka ma swój oryginalny bukiet aromatu i smaku, charakterystyczny dla regionu, wpadający często w nuty kwiatowe, owocowe, drzewne. Czystość i niepowtarzalność to podstawowe wyróżniki single malt.
Oto kilka przykładów tego rodzaju whisky w dolnym przedziale cenowym.

 Whisky 10-letnia Ben Nevis  Whisky 10-letnia Glenmorangie  Whisky 12-letnia Glenfiddich  Whisky Auchentoshan
10-letnia Ben Nevis, whisky wyprodukowana w gorzelni zlokalizowanej w Highlands, u podnóża najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii, od którego trunek zyskał nazwę 10-letnia Glenmorangie, również z Highlandów 12-letnia Glenfiddich z regionu Speyside Auchentoshan z Lowlandów

 

Ekskluzywna i droga whisky Linkwood 1946
Ekskluzywna i droga whisky
Linkwood 1946

Najczęściej spotykane są single malty 10-, 12-, piętnasto i 18-letnie. Dostępny jest również Scotch 24-, 32-, a nawet 40-letni. Oczywiście, razem z wiekiem rośnie cena „wody życia”.

Jeśli zależy Ci na czymś naprawdę wyjątkowym, na samym szczycie znajdują się 40-letnie, lub starsze, ciemne trunki o dymnym aromacie i owocowym bukiecie smakowym. Decydując się jednak na taką whisky, przygotuj się na dość duże wydatki. Za najlepsze wyroby destylarnie każą sobie słono płacić. Takim ekskluzywnym napitkiem bez wątpienia jest Linkwood 1946, wyprodukowany w regionie Speyside. To bardzo rzadka whisky, dostępna na zamówienie (także w Polsce). Aromat przywołuje na myśl mieszankę rodzynek, sherry i żywicy sosnowej. Najpierw zaskakuje mocnym owocowym smakiem, zaś przyjemność degustacji wieńczy długi owocowo-dębowy finish. Cena w Wielkiej Brytanii oscyluje w granicach 710 funtów szterlingów  za butelkę.

Jeśli uważasz, że 710 funtów brytyjskich za butelkę alkoholu to dużo, to teraz trzymaj się krzesła. W sierpniu 2011 roku na lotnisku w Singapurze nieznany chiński biznesmen kupił butelkę Scotch`a za, bagatela, 250 tys. USD. Długo można wymieniać, co można kupić za ćwierć miliona dolarów. Niezwykły trunek to single malt Dalmore 62. Whisky ta trafiła na rynek w limitowanej wersji 12 butelek. Pierwszą sprzedano w 2002 roku za 22 tys. USD. Druga została sprzedana w 2005 roku w hotelowym barze w 2005 roku za 32 tys. USD i wypita w ciągu jednego wieczoru. Każda kolejna butelka uzyskiwała wyższą cenę, by 2011 roku osiągnąć nierealny pułap 250 tys. USD. 

Blended/pure malt whisky

Kolejna odmiana to blended/pure malt whisky, lub inaczej vatted whisky. Powstaje z mieszanki różnych single maltów, w różnym wieku. Blendy są mniej cenione i z reguły tańsze. Jednak umiejętne łączenie whisky może zaowocować wyśmienitym trunkiem. Oto przykłady, na które bez obaw możesz się zdecydować:

Whisky 15-letnia letnia Johnie Walker Green Label  Whisky 8-letnia Glencoe
15-letnia letnia Johnie Walker Green Label 8-letnia Glencoe

To jednak nie jest szczyt jakości i ceny, jeśli chodzi o blended whisky. 18 listopada 2009 roku na aukcji w Edynburgu sprzedano butelkę Dalmore Oculus za 27 tys. funtów szterlingów, co po przeliczeniu daje grubo ponad 120 tys. złotych. Najdroższa blended whisky w historii została przygotowana przez destylarnię z Glasgow Whyte & Mackay. Najstarszy single malt użyty do mieszanki pochodzi z 1868 roku. Połączony został z destylatami z lat 1878, 1922, 1926, 1939 i 1951 roku.

 

Grain i blended whisky

Dalej w hierarchii scotchów znajdują się grain oraz blended whisky.
Whisky Invergordon 1965 Duncan Taylor
Whisky Invergordon 1965
Duncan Taylor
Pierwsza, czyli grain, wyprodukowana z ziaren kilku zbóż – najczęściej żyta, kukurydzy, pszenicy i jęczmienia, jest wynikiem jednego procesu destylacji i dojrzewania w drewnianych beczkach. Grain whisky dojrzewa najkrócej, bo z reguły pięć lat.

Druga, czyli blended, to mieszanki różnych single malt i grain whiskies, najczęściej w proporcjach 40 /60 procent. Zastosowana ilość whisky słodowej decyduje o końcowym efekcie – aromacie, bukiecie smakowym i charakterze mieszanki. W tej grupie można znaleźć tak znamienity trunek jak Chivas Regal, który został stworzony z trzydziestu różnych destylatów, dojrzewających najkrócej dwanaście lat.

Grain whisky jest doceniana przez jej amatorów ze względu na swój wyrazisty, nieco ciężki, ostry smak i... niską cenę. Grain znajduje się najniżej w hierarchii i produkowana jest na przemysłową skalę. Nie mniej jednak również w tej grupie można znaleźć wyjątkowe perły, które swój smak zawdzięczają procesowi dojrzewania, w niektórych wypadkach w granicach czterdziestu lat. Przykład – Invergordon 1965 Duncan Taylor. Ta whisky po przedestylowaniu przeleżała w beczkach czterdzieści trzy lata, zanim trafiła do dokładnie dwustu trzydziestu pięciu butelek. Cena? W Polsce można ją kupić za ok. 700 zł.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.33 Liczba ocen: 46
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (1)

Brak komentarzy do tego artykułu.