Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować buty narciarskie? Strona 1 z 4

2010-01-20, Ostatnia aktualizacja: 2011-11-03

Przeczytaj również

Kupując buty narciarskie, musisz uwzględnić ich twardość, swój wiek i płeć oraz posiadane umiejętności. Weź również pod uwagę rodzaj buta wewnętrznego i zastosowane technologie w bucie zewnętrznym. Czy wiesz, na czym polega system ski/walk?

Kilka pytań, zanim kupisz

Buty narciarskie to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia narciarskiego, który należy dobrać indywidualnie i niezależnie od częstotliwości jazdy, należy mieć własne. To one scalają Ciebie z nartami i tylko dzięki dobrze dobranym butom wiesz, że masz kontrolę nad torem jazdy. Dlatego przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

ikona znak zapytania Dlaczego buty narciarskie powinny być nowe?
ikona znak zapytania Jaki stopień twardości powinny mieć buty początkującego narciarza?
ikona znak zapytania Jak dobrać odpowiedni rozmiar buta?

Podział butów narciarskich

Buty narciarskie można umownie podzielić na miękkie przeznaczone dla początkujących i twarde, idealne dla zaawansowanych narciarzy. Odczuwanie twardości buta jest bardzo subiektywne i w dużym stopniu zależy od wagi narciarza oraz siły w nogach.

podział butów narciarskich

Rodzaje – flex index

Od wartości flex index zależy przeznaczenie butów narciarskich. Im wartość jest niższa (np. flex index 40), tym skorupa buta jest bardziej miękka, a komfort jazdy jest większy. Im wartość flex wyższa (np. 110), tym skorupa jest twardsza i przeznaczona dla bardziej zaawansowanych narciarzy, którzy cenią kontrolę nad nartami. Buty miękkie (np. o wartości 40) pozwalają w większym stopniu na pochylanie zapiętego buta do przodu i na boki.

Im twardsza skorupa, tym większa kontrola nad nartami. Dlatego zawodnicy używają butów o twardości nawet 200. Jednak coś za coś, w butach o twardej skorupie jazda jest zazwyczaj mniej komfortowa i nie nadają się one na całodniowe wypady narciarskie.

Wybór buta z określoną wartością indeksu flex uzależniony jest od stopnia zaawansowania narciarza. Dlatego jeżeli jesteś początkującym narciarzem, wybierz buty o niższej wartości flex (patrz tabela poniżej). Ułatwi Ci to poruszanie się w butach, a nauka stanie się przyjemniejsza i mniej męcząca dla stawów skokowych.

Wyższa wartość flex będzie satysfakcjonowała narciarzy potrzebujących większej kontroli nad torem jazdy. W butach o wysokim indeksie flex już przy drobnym ruchu nogi tor jazdy diametralnie się zmienia.

Tabela poniżej przedstawia wartości flex dla poszczególnych poziomów umiejętności jazdy: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Na jej podstawie będziesz mógł przeprowadzić wstępną selekcję butów odpowiadających Twoim umiejętnościom. Zakładamy, że jeżeli czytasz ten artykuł, jesteś osobą początkującą, więc dla Ciebie najlepsze będą buty o wartości 40-70.

Poziom zaawansowania Flex index
Początkujące dzieci 10-30
Początkujący 40-70
Średniozaawansowani 70-90
Zaawansowani  90-150
Zawodnicy i eksperci Powyżej 150


Powyższe wartości należy korygować dodatkowo o wagę narciarza jak i siłę nóg. Dla mężczyzny o wadze np. 70 kg na początek mogą być wystarczające buty o indeksie 60, a dla mężczyzny o wadze 100 kg te same buty mogą być za miękkie.

Informacje o twardości buta powinny być umieszczone na butach lub na opakowaniu. Jeżeli ich tam nie ma, najlepiej poradzić się sprzedawcy, który wskaże buty o określonej twardości. Warto wiedzieć, że dana wartość indeksu flex u każdego producenta może oznaczać trochę inną twardość – np. buty Rossignol o twardości 60 po założeniu mogą okazać się twardsze niż buty Head o tej samej wartości flex.

Strona 1 z 4
 
 
Średnia ocena: 7.97 Liczba ocen: 443
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (6)

 • 2013-12-01 09:25 RE: Komentarze

  O wszystkim tym o czym autor pobieżnie zapewne każdy narciarz wie,,,lecz każdemu amatorowi polecam jego przeczytanie.
  Świetnie i jasno napisany :).
  ~wędrowniczka 91.232.140.103
 • 2012-01-19 00:02 RE: Komentarze

  Super artykuł
  ~Mart 89.78.33.202
 • 2011-10-23 15:25 RE: Komentarze

  właśnie się zastanawiałem, dlaczego buty powinny być nowe. dziekuje za wskazówki i rzeczowe informacje.
  ~Początkujący 89.171.188.72
 • 2011-01-03 20:47 RE: Komentarze

  Własnie stoje przed zakupem butow narciarskich. Przedstawione wskazowki na pewno przydadza sie podczas dyskusji ze sprzedawca oraz pomoga w obiektownej ocenie wzgledem zastosowanych rozwiazan technicznych w stos. do ceny.
  ~hitman 80.126.67.37
 • 2010-01-25 22:05 RE: Komentarz do artykułu Jak kupować buty narciarskie?

  Zaciekawił mnie przełącznik ski/walk. To bardzo dobre rozwiązanie, dzięki temu chodzenie w butach narciarskich jest łatwiejsze. Artykuł może się przydać każdemu - temu, kto zaczyna jeździć na nartach i bardziej zaawansowanym.
  Ika