Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

  • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować lokówkę do włosów? Strona 1 z 3

2010-01-26, Ostatnia aktualizacja: 2011-02-26

Loki były, są i pewnie zawsze będą w modzie. Dla osób, którym marzą się piękne pukle, loki czy fale wyprodukowano lokówki, lokówko-suszarki i karbownice. Czy wiesz, że lokówka może generować jony albo wytwarzać parę?

Kilka pytań, zanim kupisz

Jeszcze całkiem niedawno sprawa była prosta – jeśli chciało się mieć kręcone włosy, szło sie do fryzjera na trwałą ondulację. Jak wiadomo, taki zabieg niszczy i wysusza włosy. Panie, którym zależało na modnych lokach, a nie chciały niszczyć swoich włosów chemią, używały papilotów. Kręcenie włosów za pomocą papilotów jest jednak czasochłonne i męczące.

Dlatego, po wprowadzeniu na rynek elektronicznych lokówek do włosów, miłośniczki kręconych włosów odetchnęły z ulgą. Wreszcie powstało urządzenie, za pomocą którego można szybko uzyskać wymarzone loki o różnych kształtach i różnej fakturze.

Przed przeczytaniem naszego lokówkowego poradnika, odpowiedz sobie na kilka pytań:

Zależy Ci na lokach czy zwykłym podkręcaniu włosów?

Gdzie będziesz używać lokówki w domu czy w podróży?

Rodzaje
 

Lokówka tradycyjna

Lokówka tradycyjna Salon Curl Essential HP4657
Lokówka tradycyjna
Salon Curl Essential HP4657
Lokówka tradycyjna to lokówka z metalową lub ceramiczną końcówką, która posiada z boku klips do przytrzymywania włosów. Taka lokówka jest wyposażona w termoizolacyjną rączkę.

Tradycyjna lokówka służy do kręcenia suchych włosów. Rodzaj uzyskanych loków zależy od grubości szczotki.
 

Zalety  Wady
Lokówka tradycyjna jest zazwyczaj wyposażona w wymienne końcówki, dzięki którym możesz uzyskać różnego rodzaju loki. Lokówka tradycyjna nie jest bezpieczna dla włosów. Wysoka temperatura może je niszczyć. Nie można jej używać codziennie.
Przed użyciem lokówki tradycyjnej musisz dokładnie wysuszyć włosy (w przeciwnym razie narażasz je na spalenie).


Lokówko-suszarka

Lokówko-suszarka Bosch PHA 2000
Lokówko-suszarka
Bosch PHA 2000
Lokówko-suszarka to urządzenie, które służy do suszenia i kręcenia włosów.

Lokówko-suszarka jest wyposażona w specjalną metalową lub ceramiczną końcówkę z ząbkami.

Lokówko-suszarka służy do formowania na włosach dużych loków, fal i nadawania włosom objętości.

Zalety Wady
Dzięki lokówko-suszarce nie musisz najpierw suszyć, a potem kręcić włosów, możesz wykonać obie te czynności jednocześnie. Dzięki stosunkowo niskiej temperaturze włosy są chronione przed zniszczeniem.
Możliwości lokówko-suszarki są ograniczone. Takim urządzeniem idealnie wymodelujesz włosy i uformujesz je w delikatne fale, ale nie uzyskasz drobnych loczków czy sprężynek.

 

Karbownica (falownica)

Karbownica Eurolux EL-1514
Karbownica Eurolux EL-1514

Jak sama nazwa wskazuje, karbownica to urządzenie służące do karbowania lub falowania włosów. Karbownica posiada płytki z podłużnymi wybrzuszeniami. Od ilości grubości wybrzuszeń zależy ilość i grubość fal, jakie możesz uzyskać na swoich włosach.

 

Zalety Wady
Karbownica jest prosta w użyciu, a uzyskanie ulubionych fal zajmuje, w zależności od ich długości, 5-10 minut. Karbownica umożliwia uzyskanie tylko jednego rodzaju skrętu. Podobnie jak lokówka tradycyjna, nie jest bezpieczna dla włosów (nie można jej używać codziennie, bo przesusza włosy).

Parametry
 

Moc

Od mocy lokówek tradycyjnych i karbownic zależy szybkość nagrzewania się urządzenia.

Moc takich urządzeń może wynosić od 10 do 150 W. Urządzenia o najwyższej mocy nagrzewają się kilka sekund, o najmniejszej – kilka minut.

Moc 25 W Moc 95 W Moc 150 W
  Philips Salon Curl Ceramic HP4658   BaByliss Pro 180 2325   Braun Satin Hair Colour EC2
 Philips Salon Curl Ceramic HP4658  BaByliss Pro 180 2325  Braun Satin Hair Colour EC2

 

Kontrolę stopnia nagrzania lokówek i karbownic ułatwia specjalna lampka kontrolna. Taką lampkę posiada między innymi lokówko-suszarka Romix HB 43D.

Moc lokówko-suszarek jest dużo większa (wynosi od 300 do 1200 W). Im większa moc, tym silniejszy nawiew powietrza i tym szybciej wysuszysz włosy.

Pamiętaj, że im krócej poddajesz swoje włosy działaniu wysokiej temperatury, tym dla nich bezpieczniej.

Moc 400 W   Moc 1200 W
  MPM HB-810  Zelmer Amplifix 2 33z019 
 MPM HB-810  Zelmer Amplifix 2 33z019


Regulacja i zakres temperatury

Jeśli decydujesz się na lokówkę tradycyjną albo karbownicę, koniecznie zwróć uwagę na zakres temperatury. Przy stylizacji każdy rodzaj włosów wymaga użycia innej (niższej lub wyższej) temperatury.

Zakres temperatury w lokówkach tradycyjnych i karbownicach może wynosić od 100 do 200ºC. Pamiętaj, że nie każde włosy wymagają użycia najwyższej temperatury (przy włosach cienkich i delikatnych jest to wręcz niewskazane). Ważne, żeby dobrać zakres temperatury lokówki do rodzaju swoich włosów.

Rodzaj włosów Temperatura układania
Cienkie, podatne na zniszczenie, rozjaśniane 100-170 ºC
Normalne, farbowane, falowane 150-170 ºC
Grube, gęste 170-200 ºC

 

Jeśli masz cienkie, delikatne włosy, nie potrzeba Ci urządzenia, które nagrzewa się do 200ºC. Pamiętaj, że wysoka temperatura może w tym wypadku spalić i zniszczyć Twoje włosy. Jeśli masz grube, trudne do ułożenia i odporne na zniszczenie włosy, wybierz lokówkę z największym zakresem temperatury.

Większość lokówek tradycyjnych i karbownic posiada elektroniczną regulację temperatury (jest bardzo dokładna). Taka regulacja jest kilkustopniowa (najbardziej zaawansowane urządzenia mają pięciostopniową regulację).

Lokówki tradycyjne i karbownice, w których nie ma możliwości regulacji temperatury, nie nadają się do cienkich i delikatnych włosów.

Intuicyjny system regulacji temperatury, Braun
Intuicyjny system regulacji temperatury,
Braun
Dobrym rozwiązaniem jest intuicyjny system regulacji temperatury wprowadzony przez firmę Braun. Wystarczy wybrać tryb dla włosów cienkich, grubych lub normalnych, a urządzenie samo dostosowuje temperaturę odpowiednią dla danego typu włosów.

Większość lokówko-suszarek posiada, podobnie jak suszarki, dwa lub trzy stopnie regulacji temperatury nawiewu. Dzięki nim możesz dostosować temperaturę stylizacji do typu swoich włosów.

Warto wybrać lokówko-suszarkę, która jest wyposażona w nawiew zimnego powietrza. Chłodne powietrze pomaga utrwalić ułożoną fryzurę.

Siła nawiewu

Jeśli Twoje włosy są wrażliwe i podatne na zniszczenie, kup lokówko-suszarkę, która jest wyposażona w regulację siły nawiewu (np. Zelmer Amplifix 2 33Z019).

Możesz wybierać miedzy urządzeniami posiadającymi od dwóch do pięciu stopni siły nawiewu.

Wybór siły nawiewu zależy od tego, jak mokre są Twoje włosy. Do bardzo mokrych włosów wybierz maksymalną prędkość, do wilgotnych słabszy nawiew. Słaby nawiew przyda się też wtedy, kiedy za pomocą lokówko-suszarki chcesz wymodelować suche włosy.

Strona 1 z 3
 
 
Średnia ocena: 9.03 Liczba ocen: 78
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (1)

Brak komentarzy do tego artykułu.