Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

  • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować lokówkę do włosów? Strona 2 z 3

2010-01-26, Ostatnia aktualizacja: 2011-02-26

Budowa
 

Obudowa i kabel

Kupując lokówkę tradycyjną, karbownicę lub lokówko-suszarkę, weź pod uwagę jakość i kształt obudowy. Rączka takich urządzeń powinna być:

  • ergonomiczna (dopasowana do kształtu dłoni)
  • termoizolacyjna (pod żadnym pozorem nie powinna się nagrzewać)
  • antypoślizgowa (rączka karbownic i prostownic powinna być pokryta antypoślizgowymi, gumowymi elementami)

Gumowa zawieszka, Philips
Gumowa zawieszka,
Philips
Dobrze, jeśli urządzenie posiada specjalny uchwyt, dzięki któremu będziesz mieć możliwość zawieszenia go na haczyku w łazience. Jeśli uchwyt jest gumowy (nie plastikowy), ułatwi to dopasowanie go do wielkości wieszaczka.

Jeśli lokówka posiada wymienne końcówki, zwróć uwagę na sposób ich wymiany. Najbardziej praktyczne są specjalne przyciski zwalniające końcówki (np. w suszarko – lokówce Salon Airstylist Ion HP 4674).

Obrotowy kabel, Philips
Obrotowy kabel, Philips
Kupując lokówkę, zwróć też uwagę na kabel. Nie kupuj urządzenia, którego kabel jest długi, jeśli gniazdko, do którego zamierzasz podłączyć urządzenie znajduje się w zasięgu ręki (będzie się tylko niepotrzebnie plątał pod nogami).

Warto wybrać urządzenie z kablem obrotowym. Taki kabel obraca się w zależności od tego, pod jakim kontem używasz lokówki.

Końcówki i nasadki

Ilość i rodzaj nasadek, w jakie są wyposażone poszczególne rodzaje lokówek, decyduje o jakości i stopniu zaawansowania urządzenia. Zarówno lokówki, lokówko-suszarki, jak i karbownice są wyposażone w różne końcówki i nasadki, dzięki którym możesz uzyskać różne rodzaje loków.

Lokówka tradycyjna – końcówki

Podstawowa końcówka lokówki tradycyjnej to nagrzewający się do wysokiej temperatury trzon. Końcówka ta może być metalowa lub ceramiczna.

Końcówka metalowa  Końcówka ceramiczna
Końcówka metalowa nie jest bezpieczna dla włosów. Metal ma tendencję do przegrzewania się (na powierzchni powstają tak zwane „gorące punkty”), co może spowodować spalenie włosów. Lokówki z końcówką metalową są powoli wycofywane z produkcji. Końcówka ceramiczna jest dużo bezpieczniejsza. Jej powierzchnia nagrzewa się równomiernie, więc włosy nie są w narażone na zniszczenie w takim stopniu, jak przy użyciu końcówki metalowej.
Philips Salon Curl Essential HP4657 Panasonic EH1771A8
Philips Salon Curl Essential HP4657  Panasonic EH1771A8

 

Końcówki niektórych lokówek profesjonalnych (produkowanych np. przez firmę BaByliss) pokryte są warstwą teflonową lub tytanowo - turmalinową. Teflon jest trwalszy niż ceramika, a turmaliny zamykają łuski włosów, dzięki czemu są one chronione przed zniszczeniem i nie elektryzują się.

końcówka podstawowa, Rowenta
Końcówka podstawowa, Rowenta
Rodzaj loków, jakie możesz uzyskać, zależy od końcówki i nasadki, jaką zastosujesz. Podstawowa, tradycyjna końcówka lokówki ma kształt walca. Od grubości (czyli średnicy końcówki) zależy wielkość i grubość loków, jakie możesz za jej pomocą wymodelować.
Poniższa tabela zawiera zestawienie typów końcówek, rodzajów loków oraz przykładowych modeli lokówek:

Rodzaj końcówki/nasadki Jak wygląda? Jakie loki? Lokówka z taką końcówką
Końcówka trójkątna  Końcówka trójkątna, Philips Fale geometryczne Philps HP 4698
 Końcówka trójkątna, Philips
Końcówka płaska   Końcówka płaska, Philips Fale z fakturą Rowenta CF 4032
 Końcówka płaska, Philips
Nakładana szczotka  Nasadka-szczotka, Philips Fale o dużej objętości Eldom HS5R
Nasadka-szczotka, Philips
Nasadka spiralna  Końcówka spiralna, Rowenta
 
Drobne loczki BaByliss 2021CE Infinitix
Końcówka spiralna, Rowenta

 

Niektóre lokówki (np. Valera Ionic MultiStyle Professional 640.01) są też wyposażone w końcówkę prostującą albo karbującą.

Lokówka stożkowa, BaByliss Pro BAB2281U
Lokówka stożkowa,
BaByliss Pro BAB2281U


Firma BaByliss wprowadziła na rynek lokówkę stożkową. Dzięki stożkowemu kształtowi końcówki jesteś w stanie wymodelować loki o różnej grubości za pomocą jednej końcówki.


 Lokówko-suszarka – końcówki

Podobnie jak tradycyjne lokówki, lokówko-suszarki są wyposażone w dodatkowe szczotki i nasadki, które różnią się grubością i ilością ząbków. Mimo, iż lokówko-suszarka umożliwia przede wszystkim tworzenie dużych loków, fal i podkręcanie włosów, każda z tych końcówek zapewnia inny efekt.

Rodzaj końcówki Opis Lokówko-suszarka z taką końcówką
Podstawowa, okrągła szczotka To szczotka z ząbkami, która może mieć różną grubość. (jej średnica wynosi 18-38 mm). Dzięki strumieniowi ciepłego powietrza przechodzącego przez szczotkę, możesz za jej pomocą formować puszyste, grube loki i fale (ich wielkość zależy od grubości szczotki).  Lokówka z okrągłą szczotką o średnicy 38 mm, Braun steam & style pro ASS 1000
Lokówka z okrągłą szczotką o średnicy 38 mm, Braun Steam & Style pro ASS 1000
Szczotka z włosiem To szczotka, której ząbki są wykonane z delikatnego włosia. Idealnie nadaje się do formowania fal i loków na cienkich i delikatnych włosach.  Lokówka ze szczotką z włosiem, Rowenta for Elite CF 8052
Lokówka ze szczotką z włosiem, Rowenta for Elite CF 8052
Szczotka z chowanymi wypustkami To szczotka, której ząbki można schować za pomocą specjalnego przycisku. To duże udogodnienie – nie musisz się bać, że Twoje włosy zaplączą się podczas układania. Taka szczotka sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów cienkich i łamliwych.  Lokówka ze szczotką z chowanymi wypustkami, Zelmer Amplifix 33Z020
Lokówka ze szczotką z chowanymi wypustkami, Zelmer Amplifix 33Z020
Nasadka zwiększająca objętość To nasadka o kształcie prostokątnej szczotki, która działa jak dyfuzor – dzięki niej możesz zwiększyć objętość włosów i podkreślić naturalne loki i fale.  Lokówka z nasadką zwieszającą objętość, Braun volume & style AS 400 Set
Lokówka z nasadką zwieszającą objętość, Braun volume & style AS 400 Set

 

Większość szczotek lokówko-suszarek jest pokryta ceramiczną powłoką. Warto zainwestować w urządzenie z takimi szczotkami. Dzięki takiemu wykończeniu szczotki nagrzewają się równomiernie i są bezpieczniejsze dla włosów.

Część lokówek jest wyposażona w specjalny grzebień do prostowania włosów. Dzięki niemu, susząc włosy, możesz jednocześnie sprawić, że będą gładkie i proste. W taki grzebień jest wyposażona między innymi lokówko-suszarka Philips HP8651.

 Karbownica – końcówki

Karbownica z wymiennymi płytkami, Clatronic HC 2847
Karbownica z wymiennymi płytkami,
Clatronic HC 2847
Podstawowa końcówka karbownicy to końcówka z ceramicznymi płytkami, których powierzchnia jest pokryta podłużnymi wybrzuszeniami.

Od gęstości i wielkości wybrzuszeń zależy wielkość i ilość fal, jaką możesz uzyskać. Wielu producentów dołącza do swoich karbownic wymienne płytki o różnej wielkości wybrzuszeń.

Niektóre karbownice wyposażone są w wymienne gładkie płytki, które służą do prostowania włosów.

Bezpieczeństwo

Dobrze, jeśli lokówka tradycyjna jest wyposażona w guzik lub przycisk, dzięki któremu możesz włączyć i wyłączyć urządzenie. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla osób, którym zdarza się zapomnieć wyjąć wtyczkę urządzenia z gniazdka przed wyjściem z domu.

Niektóre lokówki posiadają automatyczny wyłącznik. Dzięki niemu, nawet jeśli zapomnisz wyłączyć urządzenie przed wyjściem z domu, po około godzinie wyłączy się samo.

Strona 2 z 3
 
 
Średnia ocena: 9.03 Liczba ocen: 78
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (1)

Brak komentarzy do tego artykułu.