Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować monitor do komputera? Strona 1 z 3

2010-02-04, Ostatnia aktualizacja: 2012-09-26

Przeczytaj również

Rynek monitorów komputerowych zdominowały panele LCD. Mogą mieć proporcje ekranu zbliżone do kwadratu, możesz też wybrać ekran panoramiczny. Ważne, by dopasować rodzaj matrycy użytej w monitorze do zastosowań, którym będzie służyć.

Ewolucja monitorów przebiega bardzo szybko. Żeby znać najnowsze trendy, trzeba stale śledzić serwisy poświęcone komputerom. Przekrój rynku jest ogromny. Przy odrobinie wiedzy, bez problemu można znaleźć najbardziej właściwy dla siebie model. Zapraszamy do lektury. 

Typy

Monitory komputerowe można podzielić na kilka grup:

 • CRT
 • LCD
 • plazmowe
 • OLED
 • 3D
 • LFD
 • PCoIP Cloud Monitor

CRT

Jeśli myśląc o monitorze widzisz wielkie pudło zajmujące połowę biurka, to myślisz o tzw. CRT. To panele kineskopowe o dużych gabarytach i wadze, ale znakomitych właściwościach odwzorowania kolorów. Obecnie ekrany tego typu przeszły już do lamusa. Wyparły je cieńsze i lżejsze ekrany ciekłokrystaliczne (LCD). Jeszcze kilka lat temu można było mówić o walce dwóch technologii. Dzisiaj panele CRT, ze względu na idealne odwzorowywanie kolorów, znajdują zastosowanie w zasadzie wyłącznie w pracy grafików. Monitory CRT trudno znaleźć obecnie w ofertach sprzedaży. Co prawda, na aukcjach internetowych jest ich nadal bardzo dużo, ale największe sieci sklepów RTV wycofały się już całkowicie z tej technologii.

Dlatego też w dalszej części tekstu skupimy się więc głównie na technologii LCD.

LCD


LG E42 series, monitor LCD z podświetleniem LED
Głównymi zaletami paneli LCD są ich wymiary. Panele LCD nie mają w sobie kineskopu i lampy elektronowej, jak ekrany CRT, przez co mogą być o wiele bardziej płaskie i znacznie lżejsze. Inne cechy w specyfikacjach „na papierze” mogą wydawać się gorsze od starszych CRT. Wiele paneli LCD ma gorsze kąty boczne (obraz traci jakość, gdy patrzysz nań pod dużym kątem), wymagają podświetlania, więc czerń bywa często szara, mają wolniejszy czas reakcji (co może przeszkadzać profesjonalnym graczom) i muszą pracować w natywnej rozdzielczości matrycy. Ostatnia cecha jest bodaj najważniejsza. Więcej na ten temat czytaj w dalszej części artykułu. 

Tyle teorii. W praktyce technologia LCD w XXI wieku nie jest tą z początków ciekłych kryształów. To znacznie wydajniejsze rozwiązania dorównujące już jakością dawnym pomysłom. To także ekrany zdrowsze, emitujące mniejsze promieniowanie i bardziej energooszczędne (szczególnie z podświetlaniem diodami LED, o czym przeczytasz w dalszej części tekstu). Koniec końców panele LCD dominują na rynku.

Ważne jest też, by zaznaczyć, że wiele z ich wad dla przeciętnego użytkownika nie będzie miało znaczenia. Przykładowo, zawodowi gracze żyjący z turniejów gier wideo mogą narzekać na wolniejszy czas reakcji matrycy LCD. W ich przypadku liczy się każdy ułamek sekundy. Jeśli jednak traktujesz gry jako hobby, nie będzie to dla Ciebie miało najmniejszego znaczenia.

Plazma

Panele plazmowe podajemy w artykule o monitorach komputerowych tylko jako uzupełnienie informacji. Trudno nazwać plazmy wyborem odpowiednim dla posiadaczy komputerów. Głównym powodem jest ich wielkość. Ze względu na użytą technologię panele PDP (Plasma Display Panel) nie są produkowane w małych rozmiarach. Najmniejsze, dostępne mają 32 cale przekątnej.

Panele plazmowe nie wymagają dodatkowego podświetlania więc mają znakomitej jakości czerń. Są też szybsze niż LCD, więc dobrze radzą sobie z dynamicznym obrazem. Jednak ich rozmiary oraz fakt, że nie radzą sobie tak doskonale z obrazem z komputera jak LCD (w natywnej rozdzielczości matrycy) sprawiają, że ekranów do komputera tego typu po prostu nie ma.
Wykonany w technologii OLED, 25-calowy
SONY PVM - 2541 kosztuje za oceanem ponad 6 tys. dolarów
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by komputer podłączyć do plazmowego telewizora, jeśli potrzebujesz dużej przekątnej, np. do prezentacji wyświetlanych w sali konferencyjnej.

OLED

OLED to technologia, która dopiero wchodzi na rynek. Organiczne diody elektroluminescencyjne to, jak sama nazwa wskazuje, diody LED wytwarzane ze związków organicznych.

Panele tego typu charakteryzują rewelacyjne współczynniki kontrastu (nawet 1 000 000:1), niesamowicie cienkie wymiary (kilka milimetrów) i krystalicznie czysty obraz. Póki co technologia ta jest potwornie droga. Firma Sony ma w swojej ofercie monitory wykonane w technologii OLED. Są jednak słabo dostępne w kraju ze względu na ogromne koszty. Na zakup takiego sprzętu mogą pozwolić sobie co najwyżej profesjonaliści zawodowo zajmujący się obróbką obrazu. Niektóre modele potrafią za oceanem kosztować blisko 20 tys. USD. Należy też brać poprawkę na fakt, że w Polsce sprzęt elektroniczny jest znacznie droższy niż w Stanach Zjednoczonych.

Niemniej warto zapamiętać tę technologię. Za 5-10 lat jeszcze nie raz o niej usłyszysz.

3D


Samsung 3D LED S27A950D, 27 cali
Technologia 3D szturmem wkroczyła do kin, później do telewizji. Nadszedł również jej czas w monitorach komputerowych. Podstawą są monitory LCD podświetlane diodami LED lub w eksperymentalnych ultra drogich egzemplarzach diodami OLED. Żeby w pełni korzystać z dobrodziejstw "trzech wymiarów" należy dozbroić się w specjalne okulary, dzięki którym będziesz w stanie jeszcze głębiej wejść w fabułę gry lub filmu DVD. Są też modele, do których okulary nie są potrzebne. Obecnie na rynku jest już obecnych kilkaset tytułów gier, które pozwalają cieszyć się bardzo realnym głębokim obrazem.

LFD

Monitor tego typu raczej nie przyda Ci się w domu. Inna nazwa to "wielkoformatowe monitory ciekłokrystaliczne". Charakteryzują się bardzo niewielkimi rozmiarami ramki (2 - 4 mm) otaczającej wyświetlacz, dzięki czemu niczym z klocków z kilku monitorów
Schemat działania monitorów typu PCoIP
można zbudować jeden ekran o przekątnej kilku, a nawet kilkunastu metrów. Dlatego znajdują one zastosowanie głównie w centrach handlowych i konferencyjnych, podczas targów oraz koncertów.

PCoIP Cloud Monitor

Skończyły się czasy, kiedy w dużych firmach na każdym biurku potrzebny był osobny komputer PC lub laptop. Dzisiaj wystarczą urządzenia typu PCoIP Cloud Monitor. Skrót oznacza Personal Computer over IP, czyli tłumacząc na polski, komputer przez łącze internetowe. Wystarczy odpowiedni monitor (oferują je niemal wszyscy producenci) podłączony do sieci, mysz i klawiatura. Nie potrzebny jest twardy dysk, pamięć itp. Wszystkie procesy zachodzą na serwerze.

Rodzaje matryc LCD


TN i TN+ (Twisted Nematic)

To najbardziej popularna, a co za tym idzie, także najtańsza technologia tworzenia matryc LCD. Poza niską ceną monitorów opartych na matrycach TN, charakteryzuje je szybka reakcja pikseli czyli właściwość niezbędna, jeśli jesteś fanem gier wideo.

Niestety matryce typu TN słabiej radzą sobie z naturalnym odwzorowaniem kolorów i kątami bocznymi.

Nadają się one zazwyczaj idealnie do zastosowań rozrywkowych (filmy, gry) oraz biurowych. Jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne (praca z grafiką), nie jest to najlepszy wybór.

MVA/PVA (Multi Domain Vertical Aligment)

To matryca mająca swój początek w laboratoriach firmy Fujitsu. Inny układ pikseli sprawia, że ewentualne wystąpienie tak zwanych „martwych pikseli” (piksel ekranu, który nie świeci, lub świeci cały czas tylko jednym kolorem) będzie mniej widoczne.

Matryce MVA wyświetlają więcej kolorów niż TN i mogą mieć dużo większy kontrast. Niestety, cierpią też na efekt smużenia wynikający ze słabego współczynnika czasu reakcji. Rekompensatą tego mogą być dobre kąty boczne.

Matryce MVA i PVA są ciekawym rozwiązaniem jeśli jesteś w stanie wydać kilka złotych więcej, a Twój ekran nie musi być super szybki (np. nie grasz zawodowo w gry). 

IPS (In-Plane Switching)


LG, seria IPS6 to monitory łączące
matryce IPS i podświetlenie LED
W matrycach IPS ciekłe kryształy są ułożone równolegle do powierzchni. Dzięki temu ekrany tego typu posiadają znakomite kąty boczne. Niestety cierpi na tym kontrast. W ekranach z matrycą IPS potrzebne jest znacznie silniejsze podświetlanie matrycy. Niektóre marki zdecydowały się więc na połączenie dwóch technologii IPS i LED, przez co udało się rozwiązać problem mocnego, równomiernego podświetlenia.

Poza szerokimi kątami bocznymi matryce IPS mają jeszcze jedną zaletę – bardzo naturalne odwzorowanie kolorów. Monitory oparte na tej technologii to zdecydowani faworyci, jeśli szukasz ekranu LCD do pracy z grafiką lub potrzebujesz sprzętu do montażu wideo.

Monitory LCD IPS są niestety droższe niż konkurencyjne technologie. Można je dostać za ok. 2000 zł, ale ceny profesjonalnych paneli dochodzą nawet do 40 tys. zł. 

Strona 1 z 3
 
 
Średnia ocena: 8.67 Liczba ocen: 18
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (4)

 • 2012-10-23 09:32 RE: Komentarz do artykułu Jak kupować monitor do komputera?

  Super, bardzo mi pomógł twój post:) mogęśmiało wybrać się do sklepu po monitor:)
 • 2011-06-06 17:41 RE: Komentarze Komentarz do artykułu Jak kupować monitor do komputera?

  THX bardzo mi to pomogło ^_^
  ~adi 178.182.90.242
 • 2010-02-19 15:48 RE: Komentarz do artykułu Jak kupować monitor do komputera?

  Nie zgadzam się z kilkoma rzeczami opisanymi w tym artykule.
  Najważniejsza rzecz - czas reakcji - niektórzy producenci (tak jak Eizo) podają czas reakcji matrycy od zgaszonego pixela, poprzez jego pełne zapalenie do całkowitego wygaszenia a niektórzy tylko bliżej nieokreślony czas zmiany jasności pixela (ale nie podają od jakiej jasności do jakiej - tzw grey to grey). Wiadomo, że ten pierwszy czas będzie dużo dłuższy niż delikatna zmiana jasności. Ważniejsze jest aby czas zapalania i wygaszania pixela był taki sam bądź jak najbardziej zbliżony. Dzięki temu okaże się, że panele Eizo z czasem reakcji 20-30ms dają radę przy szybkich filmach czy grach i nie widać efektu smużenia, który wystąpi na tanim panelu z czasem reakcji 4-6ms.
  Druga sprawa - jasność dla grafika czy osoby zajmującej się obróbką obrazu nie ma znaczenia. I tak ustawiają ją w okolicach 100-120cd/m, bo tylko wtedy mają pewność, że obraz będzie miał właściwą jasność. Co za różnica czy max jasność to 300 czy 500 cd/m? Szkoda oczu na używanie tak dużych jasności... A i panel się szybciej wypala przez używanie tak dużych jasności.
  Trzecia sprawa - diody LED - faktycznie dobre rozwiązanie dla ekologów, bo takie monitory zużywają 5-10W mniej energii niż monitory z podświetleniem świetlówkami. Niestety tylko dla ekologów bo cierpią na tym - nasz portfel i kolory, które nie są wyświetlane tak dobrze jak w przypadku świetlówek. Panele z diodami LED muszą mieć zapewnione idealne warunki pracy - niezmienną temperaturę (zawsze określona w specyfikacji technicznej panela, do której szary człek nie ma dostępu). Załóżmy sobie, że ma to być 64 stopnie celcjusza (bo w takich okolicach się to kształtuje). Czy w domu będziemy w stanie zapewnić panelowi taką temperaturę za każdym razem? Zimą mamy w domu chłodniej, latem cieplej, raz monitor stoi przy oknie, raz przy kaloryferze... Temperatura pracy panela tego samego monitora będzie różna w róznych mieszkaniach a to drastycznie wpłynie na ilość kolorów jakie monitor będzie w stanie wyświetlić. Dla świetlówek temperatura nie ma żadnego znaczenia...
  Czwarta sprawa - trzeba pamiętać, że panel powinien potrafić wyświetlić jak najwięcej przejść tonalnych - po 256 na każdy pixel. Matryce TN "gubią" (nie potrafią wyświeltić) pierwszych 20-30 przejść tonalnych. Niezależnie czy każemy monitorowi wyświetlić poziom 0 czy 20 (z 256) i tak obraz będzie wyglądał tak samo. Matryce VA gubią już tylko 5-10 pierwszych przejść tonalnych a matryce IPS tylko 2-3 przejścia tonalne. Powiecie, że ma to znacznie dla grafików. Nie zgodzę się. Owszem, dla nich jest to również ważne, ale pomyślcie o graczach. Grasz w Counter-Strike. Jesteś antyterrorystą. Na tle czarnej ściany w zakamarku pokoju czai się na czarno ubrany terrorysta. Gwarantuję, że na monitorze z dobrym panelem (VA lub IPS) go dostrzeżesz, przy panelu TN nie masz na to szansy a co za tym idzie - jesteś martwy!