Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować kije do Nordic Walking? Strona 1 z 2

2010-04-07, Ostatnia aktualizacja: 2012-07-23

Więcej na ten temat

Nordic Walking staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dostępne na rynku kije nie zawsze spełniają wymagania postawione przez trenerów. A do wypracowania prawidłowej techniki chodzenia konieczny jest odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujesz się na trening Nordic Walking, przed zakupieniem własnego sprzętu zdaj się na ten wypożyczany przez instruktorów. Dzięki temu przekonasz się, jaki kij dobrze leży w dłoni, jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Później zastanów się nad zakupem sprzętu tylko dla siebie.

Typy

Kije Nordic Walking można podzielić na dwa typy:

 • o stałej długości
 • teleskopowe, regulowane

Kije o stałej długości mogą być stosowane przez doświadczonych miłośników Nordic Walking. Podczas zakupu ich długość musi zostać bardzo starannie dobrana do wzrostu, bo nie będzie późniejszej możliwości jej skorygowania.


Nordic Walker Ultimate, kij o stałej długości

Kije regulowane będą najlepszym wyborem, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z Nordic Walking. Zanim wypracujesz prawidłową technikę chodzenia, lepiej używać kijów krótszych. W miarę podnoszenia własnych umiejętności można podkręcać również długość kijków.

Kije regulowanye Leki Traveller
Kije regulowane Leki Traveller

Ponadto niemal każdy producent dzieli swoje produkty na profesjonalne – dla instruktorów oraz rekreacyjne, dla osób, które nie eksploatują kijków bardzo intensywnie – najwyżej kilka godzin w tygodniu.

Oto przykładowy podział marki Gabel:

 • Performance (dla amatorów)
 • Professional (dla sportowców, trenerów)
 • Rental (dla szkół Nordic Walking do wypożyczalni)
 • Extensible (teleskopowe dla wszystkich)

Nie można też zapominać o najmłodszych, którzy mogą uprawiać NW razem z rodzicami. Niektórzy producenci przygotowują dla nich krótsze wersje "dorosłych" kijów. Najczęściej są one regulowane, mogą więc rosnąć razem z Twoimi pociechami.


Nordic Walker Junior, kije dla najmłodszych zawodników NW

Budowa i materiał

Do produkcji kijków Nordic Walking najczęściej stosuje się stopy:

 • aluminium
 • tytanu
 • włókien węglowych

Kijki słabsze jakościowo wykonane są z kompozytów tworzyw sztucznych, np. włókna szklanego, często połączonego z włóknami węglowymi.

Najlżejsze i najdroższe są kije z włókien węglowych. Nie zawsze jednak najlepsze. Np. kiedy wieje duży wiatr, chodzenie ze zbyt lekkimi kijami może być kłopotliwe. Według instruktorów Nordic Walking kij należy czuć, dlatego musi mieć swoją wagę. Popularne są więc kije, które częściowo wykonano z aluminium, a częściowo z włókna węglowego.

Kije aluminiowo-węglowe Leki Instructor
Kije aluminiowo-węglowe Leki Instructor

Kije aluminiowe są tańsze. Można je kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Należy jednak przed zakupem zwrócić uwagę, czy są wystarczająco trwałe. Wytrzymałość aluminiowych rurek, z których wykonano niektóre kije jest niewystarczająca. W trakcie ćwiczeń i marszu mogą się pogiąć.

Zakup kijków aluminiowych może być jednak dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będą one pochodziły od solidnego producenta i będą posiadać gwarancję.

Uchwyt

Rączka w kijkach do Nordic Walking powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby żadna jej część nie przeszkadzała w wyrzucie kija do tyłu. Pasek najlepiej żeby miał formę zbliżoną do rękawiczki, umocowanej bardzo blisko kija – w taki sposób, aby wewnętrzna część dłoni między palcem wskazującym a kciukiem niemal cały czas przylegała do uchwytu.

Rączki kijków marki Fizan (od lewej): narciarskiego, trekkingowego i Nordic Walking
Rączki kijków marki Fizan (od lewej): narciarskiego, trekkingowego i Nordic Walking

Sam uchwyt powinien być wykonany z dość miękkiego materiału. Rączki w tanich kijach najczęściej są odlane z PCV. Droższe modele uchwyt mają pokryty drewnem korkowym.

Większość uchwytów w kijach do Nordic Walking wyposażono w system szybkiego wypięcia. Przez różnych producentów jest to określane w inny sposób. U Leki nazywa się Click and Go, Gabel określa to mianem Nordic Click System. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wypiąć pasek z kija i np. odebrać telefon, lub zawiązać sznurowadło bez konieczności zdejmowania paska z ręki.


Czy wiesz, czym różnią się kije Nordic Walking od trekkingowych? Pierwsze zostały skonstruowane w ten sposób, aby naturalnie niejako wymuszać odruch podpierania się z tyłu ciała, jednocześnie wydłużając krok. Rączka jest gładka, bez profilowania, z bardzo blisko umocowanym paskiem lub rękawiczką. Podczas wyrzutu kijka do tyłu, można zupełnie wypuścić go z dłoni. Dzięki takiej konstrukcji rączki i paska, podczas ruchu ramienia do przodu, kijek samoczynnie wraca do dłoni.

Kije trekkingowe
służą do asekuracji podczas chodzenia w górach. Mają wyprofilowany uchwyt, dopasowany do dłoni, rozszerzony u góry, aby lepiej trzymał się ręki. Dodatkowe zabezpieczenie to dłuższy pasek, podobny do stosowanych w kijkach nart zjazdowych. Na kijach tekkingowych wspierasz się głównie z przodu ciała. Niestety wielu sprzedawców nie dostrzega tak istotnych różnic i często oferuje kije trekkingowe, jako sprzęt do Nordic Walking.

Końcówka

Końcówka, która styka się z podłożem, może być wykonana ze stali nierdzewnej lub węglików spiekanych.
W dobrych kijach jest amortyzowana, co, eliminując drgania, pomaga w treningu, zwłaszcza na twardych powierzchniach, na chodniku, kamieniach, asfalcie.

Podobnie jak kije narciarskie, kije Nordic Walking mają u dołu niewielkie talerzyki, które ograniczają wbijanie się w miękkie podłoże.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.22 Liczba ocen: 45
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (6)

 • 2012-07-19 22:56 RE: Komentarze

  Czym się różnią rurki carbonowe od węglowych ? Carbon to po angielsku wegiel... i Jeszcze mam pytanie odnośnie czy to prawda, że w czasie burzy kijki z włókna szklanego lub szklanego z domieszką węglowego są bezpieczniejsze od aluminiowych ?
  ~Lila 193.19.165.99
 • 2011-11-30 00:30 RE: Komentarze

  Nie ma czegoś takiego jak stopy węgla. Pewnie chodzi tu o stal węglową, bo jest ona stosowana częściej niż nierdzewna
  ~krzysiek 78.8.144.200
 • 2011-09-28 13:04 RE: Komentarze

  przede wszystkim trzeba zwracac uwage na wybor kijow nie mylac ich z trekkingowymi ,ktore to "wciskaja" nieswiadomym sprzedawcy z " renomowanych sklepow czy sieci sprzedazy" a ktorzy to albo nie maja zielonego pojecia o NW ,albo po prostu chca sie pozbyc chłamu...
  Po drugie nie nalezy lub wstrzymac sie od zakupu kijow ,ktore maja " sensacyjnie niska cene" w sieciach supermarketow a,ktore to tyle maja wspolnego z NW co Wy z zyciem w srodowisku buszmenow i malo tego realnie ZERO GWARANCJI.
  Po trzecie i ostatnie..warto wydac pare groszy u instruktora zeby nauczyl chodzic prawidlowo. Wg mojej oceny( A WIEM CO I O CZYM PISZE PONIEWAZ ZAJMUJE SIE TYM PROFESJONALNIE ) ok 80%osób chodzi NIEPRAWIDLOWO I ZLE!
  ~OBERBAYERN 77.252.251.23
 • 2011-09-02 08:39 RE: Komentarze

  artykuł fajny, można dyskutować czy instruktorzy zachęcają do zakupu kijków teleskopowych (mając kontakt z instruktorem możemy dobrać właściwy kij o stałej długości). Co do wagi samych kijków i mówieniu, że lekkie są za lekkie, bo wiatr itp. też można dyskutować. Zwracam uwagę że coraz częściej nordic walking to rehabilitacja i wspomaganie ogólnie rozumianego układu ruchu u osób w podeszłym wieku. Waga kijków ma znaczenie, "schorowane" nadgarstki stawy to prawie "wieczny" ból, każdy gram mniej powoduje, że spacer staje się "wygodniejszy" i dłuższy. Tym samym dłużej i przyjemniej w ruchu i na świeżym powietrzu.
  ~konrad 77.253.7.254
 • 2010-07-15 14:29 RE: Komentarz do artykułu Jak kupować kije do Nordic Walking?

  bardzo ciekawy artykuł. Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby, by przykładać jakąś szczególną wage do kiji. Tak naprawdę ro powinniśmy mieć porządne buty i bieliznę termoaktywną. Znam nawet jednego "zawodnika", który trenuje ze zwykłymi kijakmi narciarskimi. Wydaje mi się,że odpowiednie mogą być te [wymoderowano z powodu naruszenia regulaminu serwisu]