Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować parowar? Strona 1 z 2

2010-05-12, Ostatnia aktualizacja: 2012-02-28

Wraz z modą na bycie „fit” i popularyzacją zdrowego odżywiania się, przyszła moda na parowary. Te kilkupiętrowe urządzenia przyrządzają zdrowe, bogate w wartości odżywcze posiłki. Czy wiesz, co to jest funkcja vitamin+ czy gentle steam?

Fani parowarów, pytani o ich główną zaletę, opowiadają zgodnie – możliwość przygotowania niskokalorycznych, bogatych w witaminy i inne wartości odżywcze posiłków. Okazuje się, że na parze można ugotować nie tylko warzywa, ale też rybę, mięso i produkty sypkie, takie jak kasza czy ryż. Większe, kilkupiętrowe urządzenia umożliwiają przyrządzenie całego, wieloskładnikowego obiadu.

Budowa

Parowar to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku . Zasada jego działania jest prosta. Dolny pojemnik napełnia się wodą, a na półkach umieszcza się składniki, np. mięso, ryby, warzywa.  Całość przykrywa się pokrywą, podłącza do prądu i ustawia pożądany czas pracy. Potem wystarczy już tylko patrzeć, jak parująca ze zbiornika woda gotuje nasze potrawy.

Klasyczny parowar wygląda następująco:

schemat budowy parowaru

Pojemniki

Przed zakupem parowaru, musisz koniecznie sprawdzić ilość i rozmieszczenie pojemników. Im ich więcej, tym większą ilość składników pozwoli Ci przygotować urządzenie za jednym razem.

Większość parowarów posiada trzy przezroczyste pojemniki i trzy podstawowe półki-sitka do rozmieszczania składników. Niektóre modele są wyposażone w dodatkowe, mniejsze pojemniczki na produkty sypkie, na przykład kaszę, ryż. 

Parowar z trzema pojemnikami Parowar z dodatkowym pojemnikiem na ryż
 parowar z dwoma pojemnikami MPM Product CJ-916  parowar z dodatkowym pojemnikiem na ryż, Clatronic DG 3235
 MPM Product CJ-916  Clatronic DG 3235


Pojemniki zwykle są rozmieszczone w pionie, jeden na drugim. Są jednak parowary, które nie pasują do tej zasady i są wyposażone w pojemniki umieszczone obok siebie, w poziomie. 

Pojemniki rozmieszczone w poziomie sprawiają, że aromaty poszczególnych składników nie mieszają się.

Pojemniki rozmieszczone w pionie  Pojemniki rozmieszczone w pionie i w poziomie
 parowar z pojemnikami ustawionymi pionowo Zelmer 37Z010  parowar z pojemnikami ustawionymi poziomo Tefal Vitacuisine Gourmand
Zelmer 37Z010  Tefal Vitacuisine Gourmand

Sprawdź, czy pojemniki parowarów są wykonane z trwałego materiału. Większość produkuje się z tworzyw sztucznych, ale nowsze modele, np. Philips Aluminium Collection, mają pojemniki aluminiowe.

Uwaga! Warto wybrać parowar, który posiada pojemniki z wyjmowanym dnem. Dzięki temu, będziesz mieć możliwość przyrządzenia w nim większych kawałków mięsa lub ryb, które nie zmieściłyby się w standardowym pojemniku.

Jeśli boisz się, że trzypiętrowy parowar zajmie zbyt dużo miejsca w Twojej kuchennej szafce, wybierz model składany (każdy większy producent ma go w swojej ofercie).

Przed złożeniem Po złożeniu
parowar Kenwood FS60, przed złożeniem Parowar Kenwood FS60, po założeniu
Kenwood FS60 Kenwood FS60


Podstawa ze zbiornikiem na wodę

Podstawa powinna być wykonana z wytrzymałego materiału. Zazwyczaj jest to stal nierdzewna, chociaż starsze modele (takie jak Zelmer 37Z012) są wyposażone w podstawę wykonaną z plastiku.

Wybierając parowar, zwróć uwagę na to, czy w podstawie znajduje się lejek lub otwór, który umożliwi Ci uzupełnienie zbiornika podczas gotowania. Takie rozwiązanie sprawia, że nie ma potrzeby odłączania urządzenia od prądu i rozkręcania go w celu dolania do zbiornika wody. Otwór do uzupełniania wody posiada m.in. parowar Clatronic DG 3235.

Uwaga! Ponieważ podstawy wykonuje się z nieprzezroczystych materiałów, trudno kontrolować ilość wody w urządzeniu. Warto wybrać urządzenie ze wskaźnikiem poziomu gotującej się wody. Na szczęście w taki wskaźnik są wyposażone prawie wszystkie dostępne na rynki modele parowarów.

Na podstawce są też umieszczone przyciski i pokrętła do ustawiania funkcji urządzenia. Nowe modele są wyposażone w regulację elektroniczną, która umożliwia dokładne pro czasu pracy parowaru. W starszych modelach (np. Manta MM-457) temperaturę reguluje się za pomocą pokrętła.

Pokrętło Elektroniczny timer
Pokrętło w parowarze Clatronic DG 3235 Elektroniczny timer w parowarze Philips HD 9140/91
 Clatronic DG 3235 Philips HD 9140/91
Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.97 Liczba ocen: 230
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (11)

 • 2012-10-20 19:54 RE: Komentarze

  Parowary niby zdrowe a plastik lub aluminium, wszystko to niezdrowe. lepiej by wprowadzili jakis parowar ceramiczny to bym kupila od razu. ten badziew plastikowany mialam krotko i wywalilam, zalezy mi na zdrowiu, takze na razie garnki tylko i wylacznie "nature cook" w pelni ceramiczne. czekam na taki parowar.
  ~Koniczynka79 89.74.60.203
 • 2012-09-09 19:13 RE: Komentarz do artykułu Jak kupować parowar?

  czego nie robi się dla zdrowego i wartościowego odżywiania... obecnie posiadam prosty tani parowar, ale chyba zacznę oszczędzać i zainwestuje w coś w stylu [wymoderowano z powodu naruszenia regulaminu]
 • 2011-06-29 18:09 sposób działąnia

  Nie wspominacie nic o sposobie działania parowarów, a to ważne. Niektóre działają jak zwykły czajnik elektryczny z pojemnikami, a niektóre wytwarzają strumień pary w inny, bardziej skomplikowany sposób. Nie znam się na tym, ale chyba warto zwrócić uwagę.
  ~mu 213.156.113.37
 • Rozwiń

  2010-10-16 03:26 Energia elektryczna (3)

  Mam pytanie do Redakcji. Zakładamy, że mamy dwa czajniki, jeden 2000W, a drugi 3000W. W którym czajniku zagotowanie tej samej ilości wody będzie droższe? A jak już sobie odpowiecie to zastanówcie się nad zużyciem energii parowarów, heh.
  ~elektryk 93.105.186.210
 • Rozwiń

  2010-08-22 07:23 RE: Komentarze (2)

  zużycie energii: jakos mi sie wydalo to troche duzo,
  patrzac na oplaty zwiazane z używaniem energii, to przy cenie za 1kw mi wychodzi troche inaczej;p najblizsze wartosci byblyby gdyby do tych podanych w artykule wstawic przecinek 19 na 1,9
  ~bif 83.238.201.25