Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować urządzenie do wyciskania soku? Strona 1 z 3

2010-06-02, Ostatnia aktualizacja: 2011-09-20

Chcesz mieć możliwość przygotowania świeżego soku z owoców i warzyw, ale nie wiesz, czy zdecydować się na sokowirówkę, wyciskarkę do soku czy do cytrusów? Powiemy Ci, jak wybrać urządzenie, z którego otrzymasz sok taki, jak lubisz. Czy wiesz, czym różni się wyciskarka jedno- od dwuślimakowej?

Nie do dziś wiadomo, że świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych i witamin. Wycisnąć sok z pomarańczy potrafi w zasadzie każdy. Ale co z owocami, które mają mniej soku, takimi jak jabłka i gruszki? I czy dzięki urządzeniu do wyciskania soku możesz wycisnąć sok z roślin liściastych, np. z sałaty? O tym, i o kilku innych przydatnych faktach dotyczących wyciskarek, dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaje

Wśród urządzeń służących do wyciskania soku znajdziesz:

Sokowirówki

Sokowirówka Kenwood JE 850
Sokowirówka Kenwood JE 850

Najpopularniejsze, najprostsze w obsłudze, najtańsze. Sokowirówka wyciska sok z owoców za pomocą wirującego sita z ostrzami. Sok wydostaje się przez dziurki znajdujące się po bokach sita, a potem spływa przez lejek do podstawionego naczynia.

Sok z sokowirówek jest klarowny, nie ma w nim cząsteczek owoców ani miąższu, a co za tym idzie – nie wszystkie wartości odżywcze wyciskanych owoców są zachowywane.

Sok przyrządzony w sokowirówce należy spożyć natychmiast po przyrządzeniu, ponieważ szybko ulega napowietrzeniu (sygnalizuje o tym pojawiająca się na wierzchu pianka), a przez to – traci cenne wartości odżywcze.
 

Sokowirówki nie nadają się do wyciskania soku z owoców jagodowych (maliny, jeżyny, jagody) i warzyw liściastych (sałata, kapusta).
 

Zalety   Wady
 • pozwalają na szybkie wyciśnięcie dużych ilości soku
 • dzięki sokowirówce wyciśniesz sok z większości warzyw i owoców
 • głośny tryb pracy
 • czas pracy ograniczony do kilku minut (przy dłuższej pracy silnik ulega przegrzaniu)
 • niewielka efektywność (sokowirówka nie jest w stanie wycisnąć całego soku zawartego w owocach)
 • sok wyciśnięty przez sokowirówkę jest pozbawiony części wartości odżywczych i trzeba go spożyć od razu po przyrządzeniu
 • problematyczne czyszczenie – po użyciu, trzeba rozebrać sokowirówkę na części i myć każdą z nich po kolei

 

Wyciskarki do soku
Wyciskarka Green Star 3000
Wyciskarka Green Star 3000
To urządzenia wolnoobrotowe, a więc takie, które pracują wolniej i dokładniej niż sokowirówki. Sok jest w nich wyciskany dzięki specjalnemu wałkowi ślimakowemu. Wałek, obracając się, miażdży owoce i wyciska sok z całego owocu (również z przestrzeni międzykomórkowych).

Sok z wyciskarek nie jest klarowny, zawiera cząsteczki i włókna owoców. Większość wyciskarek nie napowietrza soku (wyjątkiem są wyciskarki jednoślimakowe z ostrzami), dzięki czemu nie ulega on utlenieniu, można go przechowywać w lodówce i nie trzeba spożywać od razu po spożyciu. Sok z wyciskarek zachowuje wszystkie wartości odżywcze wyciskanych warzyw i owoców. Takie urządzenia umożliwiają ponadto homogenizację owoców, czyli otrzymanie owocowego musu.

Wyciskarki do soku dzielą się na ręczne i elektryczne. Urządzenia ręczne to dobry wybór dla osób, które dużo podróżują i chcą mieć wyciskarkę zawsze przy sobie.

Jeśli chcesz, żeby Twój sok miał przedłużoną trwałość, zainwestuj w wyciskarkę jonizującą sok. Taką wyciskarką jest np. Green Star 3000 (zdjęcie powyżej).

Zalety Wady
 • sok z nich wyciśnięty zawiera wszystkie wartości odżywcze zawarte w owocach
 • dzięki wyciskarkom wyciśniesz sok także z warzyw liściastych lub ziół
 • wyciskarki umożliwiają przyrządzanie musu, większość nadaje się również do mielenia innych produktów, takich jak kawa, orzechy czy mięso
 • łatwe czyszczenie – po użyciu wystarczy umyć pojemnik na miąższ
 • wyciskanie soku jest bardziej czasochłonne niż w sokowirówkach


Wyciskarka do cytrusów Ariete Spremi Basic 404
Wyciskarka do cytrusów
Ariete  Spremi Basic 404
Wyciskarki do cytrusów – to specjalne urządzenia przystosowane do wyciskania soków z owoców takich jak: pomarańcze, cytryny, mandarynki. Są wyposażone w sitko ze stożkiem, do którego przykłada się przekrojony na pół cytrus. Po przyłożeniu owocu, urządzanie włącza się automatycznie, a po podniesieniu go, wyłącza.

W większości modeli stożek obraca się naprzemiennie po każdym uruchomieniu urządzenia, co sprawia, że z owocu można wycisnąć cały sok.

W sklepie możesz znaleźć też wyciskarkę manualną. Jej koszt zaczyna się już od kilku złotych, możesz je zabrać w podróż i nie musisz się przejmować, że nie masz dostępu do gniazdka elektrycznego.

Zalety  Wady
 • wyciskany sok zawiera wszystkie wartości odżywcze
 • dzięki naprzemiennemu obracaniu się stożka, wyciskarka wyciska z owocu cały zawarty w nim sok
 • cichy tryb pracy
 • taka wyciskarka nadaje się wyłącznie do wyciskania cytrusów

Urządzenia do wyciskania soku są często sprzedawane w zestawach z innymi kuchennymi urządzeniami AGD. Oto kilka przykładów:

 • Sokowirówka z wyciskarką do cytrusów
 • Sokowirówka z blenderem
 • Robot kuchenny z sokowirówką
 • Wyciskarka do soku / maszynka do mięsa
Sokowirówka z wyciskarką do cytrusów i koktajlerem
Sokowirówka z blenderem Robot kuchenny z sokowirówką
Ariete New Tutti Frutti Zelmer 478 Philips HR7775
Ariete New Tutti Frutti Zelmer 478 Philips HR7775
Strona 1 z 3
 
 
Średnia ocena: 7.80 Liczba ocen: 88
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (8)

 • 2013-10-28 10:21 RE: Komentarze

  Wyciskarki do cytrusów są dobre ale w lato, kiedy jesień i zima przychodzi to mocno eksploatuję swojego GS Elite Jumbo :) marchew, buraki, jabłka, pietruszka, seler i żadna grypa mi nie straszna :)
  ~Kami 79.189.167.57
 • 2013-08-30 10:37 RE: Komentarze

  Też mam Haiera HCJ2110! I też u mnie sprawuje się wzorowo, nie narzekałam jeszcze na nią - a narzekać to ja potrafię... :D Dobrze, że jest regulowany lejek, a nie jakiś firmowy podstawnik przymocowany, dzięki czemu mogę sobie podstawić pod wyciskarkę pojemnik wg potrzeb - miskę, szklankę czy garnczek
  ~Amy 164.127.150.68
 • Rozwiń

  2013-08-08 14:12 tania wyciskarka :) (2)

  a jakich wyciskarek do cytrusów elektrycznych używacie? ja zainwestowałam ostatnio w Haier'a HCJ-2110, dałam za niego 79zł (allegro) i chodzi bardzo fajnie :) 5trybów szybkości, dwie wymienne końcówki, można myć w zmywarce :) także od siebie mogę polecić poniżej 100zł :) chciałabym kiedyś kupić sokowirówkę z tych drogich, za ponad tysiaka, no ale narazie muszę podreperować budżet :P
  ~truskawka 188.33.226.36
 • Rozwiń

  2011-12-11 13:02 Super! (1)

  Właśnie jestem na etapie poszukiwania właściwej sokowirówki pod choinkę dla mojej mamy. Stara już poszła na emeryturę:). Dzięki tej stronie wiem, że ( mam nadzieję ) kupię porządny sprzęt. Dziękuję za cenne rady i... wesołych Świąt Bożego Narodzenia dla twórców świetnej i potrzebnej strony :)
  ~Jola 83.25.174.21