Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować wannę? Strona 1 z 4

2010-07-26, Ostatnia aktualizacja: 2012-05-28

Przeczytaj również

Wanna to nadal w odczuciu większości Polaków niezbędny element łazienki. Żeby kąpiel w wannie była czymś więcej niż zabiegiem higienicznym, trzeba dobrze przemyśleć kształt, wielkość oraz rodzaj materiału. Czy wiesz, czym charakteryzuje się quaryl?

Rodzaje – zastosowanie

Podstawowy podział wanien wygląda następująco:

 • tradycyjne (zwykłe) – służą do tradycyjnej kąpieli, mogą być różnych kształtów i wykonane z różnych materiałów
 • z hydromasażem – zazwyczaj nie służą do tradycyjnej kąpieli, lecz przede wszystkim do relaksu i hydroterapii (o tym, czy w takiej wannie możesz się umyć, dowiesz się z instrukcji obsługi lub opisu producenta na stronie – zawsze jednak musisz podczas kąpieli wyłączyć hydromasaż). Wymagają większej łazienki (minimum 6 m2). O tym, jak kupować wannę z hydromasażem, przeczytasz w artykule Jak kupować wannę z hydromasażem?
 • z prysznicem – wanny, które mają fabrycznie zamontowane drzwi prysznicowe oraz panel prysznicowy, idealnie nadają się do małych łazienek dla osób, które na co dzień biorą prysznic, ale czasem lubią poleżeć w wannie (np. Bette, Novoterm, Sanplast).
 Wanna tradycyjna  Wanna z hydromasażem  Wanna z prysznicem
 Wanna tradycyjna Polysan Chiquita R  Wanna z hydromasażem Anderstil WW-001  Wanna z prysznicem Novoterm Posejdon 170
Polysan Chiquita R Anderstil WW-001 Novoterm Posejdon 170

 

Na rynku są również dostępne głębsze kabiny prysznicowe, które mogą pełnić funkcję wanny. Jest to jednak nadal kabina, a nie wanna (o wyborze kabiny możesz przeczytać w artykule Jak kupować kabinę prysznicową?). Ponadto do zwykłej wanny możesz samodzielnie zainstalować parawan nawannowy i w ten sposób uzyskać prysznic.

Za jakiś czas do wanien tradycyjnych, z hydromasażem i z prysznicem dołączy kategoria czwarta – wanna składana (z hydromasażem!). To ukłon polskiego projektanta uczyniony w stronę posiadaczy małych łazienek. Trochę informacji na temat tego innowacyjnego rozwiązania możesz przeczytać na stronie firmy Aqfavola (właściciela praw do wanny).

Rodzaje – materiał

Kolejny podział uwzględnia materiał, z jakiego wanna jest wykonana:

 • akrylowa
 • drewniana
 • kamienna
 • miedziana
 • stalowa
 • szklana
 • konglomeratowa
 • żeliwna

Na naszym rynku najczęściej spotyka się wanny akrylowe.

Wanna akrylowa

Wykonana z polimetakrylanu metylu (warstwa zewnętrzna może być wzmacniana poliestrem, włóknami szklanymi), który z uwagi na swoje właściwości plastyczne jest coraz popularniejszym materiałem wykorzystywanym przy produkcji wanien (które cechuje różnorodność kształtów, rozmiarów oraz mnogość elementów dodatkowych – np. siedzisko, zagłówek). Taka wanna ma przyjemną, ciepłą w dotyku powierzchnię, jest wytrzymała, odporna na uderzenia i przebarwienia. Użytkownicy tych wanien zgodnie twierdzą, że są one lekkie i łatwe w transporcie oraz montażu. Dodatkowo można w nich bez problemu zamontować hydromasaż i naprawić powierzchniowe zarysowania (ale niestety takie działanie osłabia konstrukcję wanny).
Wanny akrylowe mają również wady, do których należy podatność na zarysowania oraz konieczność używania środków czyszczących bez substancji ściernych. Ponadto wanny z akrylu mają lepszą termoizolację niż wanny stalowe, ale gorszą niż wanny żeliwne czy drewniane.

Na rynku są też dostępne wanny akrylowane (na konstrukcję – ABS – jest nakładany akryl, czasem dodatkowo wzmacniany), które od akrylowych różnią się ceną (od kilkuset złotych), trwałością (gwarancja do 2 lat) i wykonaniem (np. puste wanny potrafią się uginać pod ciężarem człowieka). Najprostszy sposób, by dowiedzieć się, czy wanna jest akrylowa, to zapytać o grubość akrylu. Jeśli jest poniżej 4 – 5 mm – wanna jest akrylowana i jej zakup oznacza możliwość wystąpienia przebarwień, pęknięć, zmatowień czy nawet zżółknięcia.

Wanna drewniana

Wanna drewniana modrzewiowa firmy Woodimpex
Wanna drewniana modrzewiowa
firmy Woodimpex
Jedna z wanien całkowicie ekologicznych. Jest bardzo trwała, ciepła w dotyku (najcieplejsza ze wszystkich), charakteryzuje się bardzo małą utrata ciepła. Często pokryta powłokami antybakteryjnymi jest bezpieczna i higieniczna.

Wanny drewniane kojarzone są przede wszystkim z Japonią. Jest nawet specjalny typ wanny zwany japońskim – wanna służąca tylko i wyłącznie do relaksu, wewnątrz wanny są często siedzenia. Jeśli nie jest impregnowana, jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, ale za to „oddaje” podczas kąpieli zawarte w drewnie olejki, minerały czy składniki antybakteryjne.

Opcją 2 w 1 jest wanna drewniana z wkładem akrylowym, dzięki czemu odpada problem impregnacji, braku systemu przelewowego (wanny drewniane go nie posiadają). Warto jednak pamiętać, że taka wanna to bardziej wanna akrylowa w obudowie drewnianej niż wanna drewniana.

Wanna kamienna

Wanna kamienna Stone Forest Papillon
Wanna kamienna Stone Forest Papillon
Taka wanna może być wykonana z samego kamienia (głównie z granitu, marmuru i trawertynu), ale też np. z fragranitu (mieszanka granitu i innych substancji sklejających). Wanna kamienna ma piękną strukturę (i wymaga dużej łazienki), jest bardzo odporna na zarysowania. Poważnym utrudnieniem jest (oprócz konieczności posiadania dużej łazienki) cena (od kilkunastu tysięcy do nawet 200 000 zł) oraz ciężar wanny (potrafi ważyć tyle, co Fiat 126p, a nawet więcej). Wanna kamienna jest też chłodna w dotyku, a ponadto wymaga izolacji od podłoża (inaczej będzie oddawać całe ciepło w podłogę).

Na rynku są już dostępne wanny z kamieni szlachetnych, jednak ich cena zaczyna się od miliona zł.

Wanna miedziana

Wanna miedziana Kolory Meksyku Tecla
Wanna miedziana Kolory Meksyku Tecla
Wanna wykonana z miedzi ma właściwości antyseptyczne, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Po pewnym czasie użytkowania może pokryć się patyną.

Wanny miedziane to produkt sprowadzany z Ameryki Środkowej – stąd też wysoka cena (ponad 8000 zł).

Wanna stalowa

Wykonana z blachy stalowej o grubości od 2 do 6 mm, pokryta wewnątrz warstwą farby emaliowej. Taka wanna ma kilka zalet: można używać środków czyszczących z substancjami ściernymi, nie ugina się pod ciężarem wody oraz można łatwo naprawić powierzchniowe zarysowania czy odpryski emalii. Ale ma też sporo wad – np. w wannach stalowych jest większa utrata ciepła niż w innych (rozwiązaniem jest otulenie wanny styropianem), mniejsza dźwiękochłonność, są zimne w dotyku, cięższe od akrylowych i zazwyczaj nie nadają się do instalowania hydromasażu. Ponadto emalia odpryskuje pod wpływem uderzeń.

Wanna szklana

Wanna szklana Novellini Elysium
Wanna szklana
Novellini Elysium Crystal
Taka wanna robi wrażenie, jest bardzo estetycznym elementem łazienki. Niestety jest trudna w utrzymaniu, kilkakrotnie droższa od zwykłej wanny akrylowej, a także podatniejsza na rysy i potłuczenia. Szkło samo w sobie jest też zimne, ale za to bardzo szybko się nagrzewa (i szybko też traci ciepło).

Ciekawym rozwiązaniem jest wanna, która ma szkło wbudowane tylko od frontu (np. Teuco).

Wanna konglomeratowa

Mianem konglomeratu określa się materiał, który powstaje z połączenia dwóch (lub więcej) innych materiałów (jest to więc dosyć pojemna nazwa, używana przez producentów w miarę dowolnie). Na rynku są m.in. dostępne wanny z następujących konglomeratów:

 • quaryl – to połączenie kwarcu i akrylu (materiał nadaje się do powtórnego przetworzenia). Połączenie tych dwóch materiałów sprawia, że wanna jest trwała, stabilna, łatwa w czyszczeniu, nie traci szybko ciepła i jest ciepła w dotyku. Wadą jest waga (ponad 100 kg) i cena (kilkanaście tysięcy zł). Taką wannę ma w swojej ofercie np. firma Villeroy&Boch.
 • mineralny (sztuczny kamień) – solidna, trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne wanna, która ma bardzo dobrą termoizolację i jest dźwiękochłonna. Chociaż jest bardzo efektowna i estetyczna, jest dosyć droga (od kilku tysięcy złotych). Taką wannę sprzedaje np. firma Melfen.

Wanna żeliwna

Jest solidna, trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niestety – pusta jest zimna w dotyku, a na rynku nie ma zbyt wielu modeli (różniących się wymiarami i kształtem). Dodatkowo odstrasza dosyć wysoka cena (od 4000 zł).

Poniżej w tabeli zebraliśmy podstawowe cechy wanien, uwzględniając materiał, z jakiego zostały wykonane:

Cecha /  wanna (materiał) akryl drewno kamień miedź stal szkło konglomerat żeliwo
ciepła w dotyku + + +
cena przystępna wysoka b.wysoka wysoka przystępna wysoka wysoka wysoka
czyszczenie specjalnymi środkami + + + +
dzwiękochłonność wysoka przeciętna wysoka przeciętna niska przeciętna wysoka niska
hydromasaż (możliwość montażu) + + +/ +/ +/ +/
izolacja termiczna b. dobra b. dobra dobra dobra niska niska b. dobra dobra
odporność na uderzenia / zarysowania +/ +/+ +/+ +/ –/+ / +/+ –/+
waga do 30kg od 60 kg od 500 kg  do 60 kg od 30 kg od 100 kg do 200 kg ok. 100 kg

W tym artykule skupimy się na omówieniu najpopularniejszych tradycyjnych wanien (bez hydromasażu i zintegrowanego prysznica): głównie akrylowych, w minimalnym stopniu stalowych i żeliwnych.

Strona 1 z 4
 
 
Średnia ocena: 6.71 Liczba ocen: 35
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (11)

 • 2014-03-27 22:12 RE: Komentarze

  Przez kilkadziesiąt lat pracowałem w branży wanien z hydromasażem i mogę stwierdzić, że wanna z hydro to pomyłka.
  Małe firmy produkujące hydro upadają i o serwisie takiej wanny można pomarzyć, duże firmy...
  Natomiast duże firmy wycofują się z tego asortymentu gdyż wanna z hydro zrobiła się passé.
  A najlepsze jest to, że poważnie internetowo wyglądająca firma okazuje się jakimś garażowym gniotem, który istnieje jeszcze dzięki ułudzie powrotu lat dziewięćdziesiątych.
  ~Piotr C 5.173.1.205
 • 2011-04-29 01:00 RE: Komentarze

  Bardzo pomocny artykul. Dla osob niepelnosprawnych oraz seniorow polecam bardzo serdecznie zapoznanie sie z oferta firmy Budo-Plast. Przyznam sama ze ceny maja najbardziej konkurencyjne w calym kraju zas z drugiej strony rewelacyjne sie sklada ze posiadaja w ofercie kilka rodzajow wanien, ja sama mam wanne Elegance Plus i w zyciu bym jej nie zamienila ma nic innego. pozdrawiam, monika
  ~monika drzymala 87.198.46.109
 • Rozwiń

  2011-03-21 22:31 RE: Komentarze (1)

  Brakuje mi w artykule porównania firm pod względem jakości - które firmy są najlepsze, które najgorsze i dlaczego.
  ~olek 46.29.144.212
 • 2010-12-07 22:29 RE: Komentarze

  Drewniana to rzeczywiście cudeńko, wygląda jak ruska balia i chyba prędko bym z niej nie wyszła... Kamiennych wanien nie polecam, nie polecam również czarnych rozwiązań jeśli chodzi o kolorystykę, każda kropla po zaschnięciu tworzy paskudny biały osad!!! A tym którzy nie chcą zmieniać całej łazienki polecam odnowę wanny metodą wanna w wannie, zastanawiałam się co rodzicom kupić do łazienki i takie rozwiązanie zastosowaliśmy, póki co super!
  ~jana 91.213.255.7
 • 2010-07-27 11:50 RE: Tutaj umieszczaj komentarze do artykułu Jak kupować wannę?

  Drewniana wanna to cudo, jak przedwojenna balia. Poza tym, kiedy skończy się drewno w kominku łatwo odnaleźć zastosowanie alternatywne...
 • Rozwiń

  2010-07-27 11:30 RE: Tutaj umieszczaj komentarze do artykułu Jak kupować wannę? (3)

  Wanna kamienna jest tak niepraktyczna, że to chyba wynalazek dla estetów-szaleńców!:) Osobiście podobają mi się drewniane, teraz wiem, że można je impregnować. Dzięki, bdb artykuł. Wyczerpuje temat.