Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować nawilżacz powietrza? Strona 1 z 2

2010-11-18, Ostatnia aktualizacja: 2011-11-30

Sezon grzewczy i upały mogą znacznie obniżyć wilgotność w pomieszczeniu. Suche, ciepłe powietrze oznacza suche włosy, suchą skórę, problemy z zatokami i koncentracją. Co robić? Kupić nawilżacz powietrza. Jeśli nie orientujesz się w tym temacie, przeczytaj nasz artykuł.

Po co Ci nawilżacz?

Nawilżanie powietrza jest konieczne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie sprawia, że powietrze w mieszkaniu staje się wyjątkowo suche. Niektórzy od razu zauważają zmianę (pojawią się problemy z oddychaniem, brakiem koncentracji), inni – dopiero po czasie (włosy stają się suche, pojawiają się problemy z cerą). Niestety, ogrzewanie nie jest obojętne dla zdrowia.
Higrometr, Doma
Higrometr, Harvia

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim warto kupić sobie wilgotnościomierz – higrometr i sprawdzić stan wilgotności powietrza w swoim mieszkaniu. Jeśli jest ona większa niż przewidywane przez normy 30% – dobrze. Jeszcze lepiej, jeśli oscyluje między 40-60% (stan idealny do mieszkania). Jeśli jest mniejsza (a to bardzo prawdopodobne), Twoje zdrowie jest zagrożone.

Suche powietrze w mieszkaniu powoduje m.in. wysychanie śluzówki nosa (problemy z zatokami), osłabienie systemu odpornościowego organizmu, przesuszenie skóry i włosów. Wpływa negatywnie na nasz sen, koncentrację. Jest przyczyną problemów zdrowotnych zwierząt i usychania roślin. Poza tym, może powodować pękanie mebli i innych sprzętów domowych.

Co robić w takim wypadku? Hodowanie roślin, codzienne pranie – to typowo domowe metody. Z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzenie się w nawilżacza powietrza, który pozwoli utrzymać w mieszkaniu wilgotność idealną do życia. Najbardziej zaawansowane modele nie tylko nawilżają, ale też jonizują i oczyszczają powietrze. Przekonaliśmy Cię do zakupu? To dopiero wstęp. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak dobrać nawilżacz do swoich potrzeb.

Rodzaje nawilżaczy

Nawilżacze tradycyjne

Nawilżacze na kaloryfer, Weltbild
Nawilżacze na kaloryfer, Weltbild
Innymi słowy – nawilżacze nieelektryczne. Ich budowa i działanie jest proste – są to ceramiczne lub stalowe pojemniki, które służą do zawieszenia na kaloryferze. Ciepło z grzejnika sprawia, że woda umieszczona w nich paruje, a dzięki temu – delikatnie nawilża powietrze.
 

Zalety? Są niedrogie, nie zużywają prądu, nie zajmują dużo miejsca.
Wady? Niewielka wydajność i ograniczona powierzchnia działania.
 
 

Dla kogo? Dla osób, którym nie zależy na nawilżaniu dużych powierzchni mieszkania i szukają taniego sposobu na zwiększenie wilgotności.

Nawilżacze parowe


PurLine HGC3
Wytwarzają ciepłą mgiełkę. Ich metoda działania jest prosta i przypomina zasadę działania nawilżaczy tradycyjnych. Woda znajdująca się w zbiorniku jest podgrzewana. Powietrze z zewnątrz, które dostaje się do nawilżacza, miesza się z cząsteczkami zimnej wody. Tak wytworzona mgiełka jest wyrzucana przez urządzenie do pomieszczenia. Para jest sterylna (podgrzewanie niszczy bakterie), niewidoczna i delikatnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

Zalety? Podgrzewanie wody eliminuje bakterie i drobnoustroje (taki nawilżacz nadaje się do pokoju dziecięcego). Ciepła para wodna umożliwia inhalację.
Wady? Zużywa stosunkowo dużo energii elektrycznej. Ciepła mgiełka może przeszkadzać w upalne, letnie dni.

Dla kogo? Dla osób, które szukają sterylnego sposobu na zwiększenie wilgotności i szukają nawilżacza np. do pokoju dziecięcego. Przyda się tym, którzy chcą kupić urządzenie umożliwiające inhalację. Dobry do stosowania jesienią i zimą.

Nawilżacze ewaporacyjne

AIR-O-SWISS E2441
AIR-O-SWISS  E2441

Wytwarzają zimną mgiełkę. Zamiast podgrzewacza są wyposażone w bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu do urządzenia wody i włączeniu go, zasysane powietrze jest nawilżane i wyrzucane na zewnątrz za pomocą wentylatora. W ten sposób powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka.

Zalety? Niskie zużycie energii. Możliwość stosowania aromaterapii.
Wady? Głośna praca (urządzenie szumi, co może być uciążliwe szczególnie w niewielkich pomieszczeniach).

 

Dla kogo? Dla osób szukających nawilżacza energooszczędnego. Przyda się tym, którzy szukają urządzenia do aromaterapii.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Bionaire BU1300W
Bionaire BU1300W
Ultradźwięki to nic innego jak fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Ich drgania są niesłyszalne dla ucha człowieka, słyszą je natomiast niektóre zwierzęta domowe – psy, koty, szczury. W nawilżaczach, ultradźwięki są wykorzystywane do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia mgiełki. Wyrzucana przez wentylator na zewnątrz mgiełka, w zależności od modelu, może być chłodna lub ciepła albo – chłodna i ciepła (takie rozwiązanie jest zastosowane w większości modeli). W przeciwieństwie do mgiełki wywarzanej przez nawilżacze parowe, jest przeważnie widoczna (krople są dość duże). Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany higrometr, który pozwala na kontrolę stanu nawilżenia.

Zalety? Jest bardzo energooszczędny i cichy (dla człowieka), ma możliwość regulacji (w większości modeli). Jest też uniwersalny (większość modeli posiada funkcję „zimnej i ciepłej pary”).
Wady? Woda i mgiełka mogą się z czasem zanieczyszczać (należy pamiętać o wymianie filtra). Ultradźwięki drażnią domowe zwierzęta.

Dla kogo? Dla osób, które szukają cichego, uniwersalnego urządzenia z możliwością regulacji i nie mają w domu zwierząt.

Uwaga! Na rynku są już dostępne nawilżacze mieszane, które łączą w sobie cechy urządzenia parowego i ultradźwiękowego. Przykładem może być model Zelmer 23Z052.

Parametry
 

Wydajność

Wydajność danego modelu decyduje o tym, jaką powierzchnię nawilży urządzenie i jak intensywnie będzie wytwarzać mgiełkę.W opisie technicznym wyrażają ją dwa parametry:

 • powierzchnia nawilżania – podawana w m² (najczęściej) lub m³ (rzadziej). Określa wielkość pomieszczenia, jaką jest w stanie nawilżyć dany model. Najmniejsze modele są przeznaczone do nawilżania powierzchni 10-25 m², największe nawilżacze są w stanie wytworzyć mgiełkę, która podnosi wilgotność na powierzchni nawet 300 m²!
   
 • wydajność parowania – podawana w mililitrach na godzinę (ml/h) lub litrach (l) na dobę. Określa ilość wywarzanej pary w podanym okresie czasu, a co się z tym wiąże – określa też zużycie wody nawilżacza. Najmniejsza wydajność oscyluje w granicach 4-5 litrów na dobę, największa – nawet 60 litrów na dobę! Wydajność parowania zależy od wielkości nawilżacza i powierzchni nawilżania. Nie znaczy to, że dwa urządzenia o podobnym rozmiarze i podobnej powierzchni nawilżania muszą mieć dokładnie taką samą wydajność parowania. Typ urządzenia, częstotliwość wytwarzania pary, jakość danego modelu – to wszystko wpływa ilość zużywanej wody.

Jak przełożyć wydajność parowania na powierzchnię nawilżania? Średnio, do nawilżenia pomieszczenia o wielkości 40 m² (np. kawalerki) potrzebujesz urządzenia o wydajności około 5-6 litrów na dobę. Ustal więc, jaką powierzchnię chcesz nawilżyć i wybierz urządzenie odpowiednio większej lub mniejszej o wydajności parowania.

Nawilżacz o niewielkiej wydajności Nawilżacz o dużej wydajności
CP Polska Climatic 450 Pure Line Hydro 60
CP Polska Climatic 450 PurLine Hydro 60
Powierzchnia nawilżania: 10 m²
Wydajność parowania: 4,32 litra dziennie
Powierzchnia nawilżania: 300 m²
Wydajność parowania:  80 litrów dziennie

W opisach technicznych niektórych nawilżaczy znajdziesz informację o czasie pracy urządzenia (np. 20 h). Czas określa wydajność parowania. Oznacza to, że nawilżacz z czasem pracy 24 h jest w stanie pracować bez przerwy (bez wymieniania wody) przez całą dobę.

Moc

Każdego, kto lubi żyć oszczędnie, ile prądu zużywa nawilżacz powietrza. Odpowiedzi trzeba szukać w rodzaju urządzenia. I tak też:

 • najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe wytwarzające ciepłą mgiełkę, czyli takie, które podgrzewają wodę. Ich moc oscyluje w granicach 350-2000 W.
 • mniej energii zużywają nawilżacze ultradźwiękowe. Ich moc zależy od rodzaju wytwarzanej mgiełki i oscyluje pomiędzy 25-50 W (zimna mgiełka) i 120-140 W (ciepła mgiełka).
 • najmniej energii zużywają nawilżacze parowe wytwarzające zimną mgiełkę (ewaporacyjne). Moc takich urządzeń oscyluje między 20 a 50 W.

Powyższa analiza pokazuje, że wywarzanie ciepłej mgiełki wymaga większego poboru energii, a co za tym idzie – kosztuje więcej. Wybierając nawilżacz, radzimy jednak nie kierować się jedynie mocą urządzenia, ale też własnymi potrzebami. Jeśli nie zamierzasz używać urządzenia codziennie, a jedynie od czasu do czasu, koszta eksploatacji nie powinny zrujnować domowego budżetu. Poza tym, warto upewnić się, czy urządzenia umożliwia regulację (ręczną bądź automatyczną) ilości wydzielanej pary. Dzięki temu, po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, nawilżacz sam się wyłączy, a Ty zaoszczędzisz energię i obniżysz rachunki za prąd.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.69 Liczba ocen: 205
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (18)

 • 2014-02-24 23:45 RE: Komentarze

  Rzeczywiście dobry artykuł, tylko teraz mam okropny mętlik w głowie. Byłam nastawiona na nawilżacz ultradźwiękowy za 100-200zł max, a tu piszecie, że zastawia nalot na meblach, niekoniecznie nawilża jak powinien... no i nie wiem co teraz;(
  ~Tośka 77.115.51.178
 • 2014-01-30 17:10 RE: Komentarze

  W zestwieniu moim zdaniem brakuje nawilżaczy Stadler Form - świetne wzornictwo, a przede wszystkim jakość wykonania. Poza tym są tam nawilżacze z funkcją oczyszcania powietrza - takie kombo sprawdza się najlepiej!
  ~LoftFan 46.76.114.176
 • 2013-11-04 12:45 RE: Komentarze

  ja kupiłam z firmy rivere.eu - zależało mi na tym,żeby był cichy i ładny. jak patrzę na te wszystkie pudełka czy żabki - cos takiego psuje wygląd mieszkania.
  ~JOanna 195.205.86.186
 • 2013-10-29 15:37 RE: Komentarze

  super artykuł :)
  ~magda 88.156.103.173
 • 2013-09-06 13:04 RE: Komentarze

  jeśli już decydujecie na się na kupno nawilżacza powietrza, to może warto pomyśleć, czy nie kupić takiego urządzenia dwa w jednym. Nie dość, że będziemy mieli nawilżone powietrze to również dokładnie oczyszczone z brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Air-o-swiss produkuje takie oczyszczacze, które mają funkcję nawilżania. Warto to przemyśleć i wziąć pod uwagę, żeby żyło się nam i żebyśmy mogli oddychać czystym powietrzem.
  ~Edyta 178.219.24.8
 • 2013-07-28 12:13 RE: Komentarze

  Ja osobiście uważam, że najlepsze nawilżacze powietrza oferuje firma nawilzacz-powietrza.
  ~Deresz 83.10.62.154
 • 2013-03-03 16:20 Mokre ręczniki na stojaku do suszenia prania.

  Zgadzam się, świetny artykuł, bardzo dobrze porządkuje.

  Osobiście polecam ...
  ... mokre ręczniki na stojaku do suszenia prania.

  Mówię poważnie. Po doświadczeniach z kilkoma różnymi nawilżaczami, ultradźwiękowymi i mechanicznym (ewaporacyjnym), tanimi i drogimi.

  Ręczniki to rozwiązanie o samych zaletach:
  - Higieniczne
  (Nawilżacze są siedliskiem licznych drobnoustrojów! Rozpylają bakterie i grzyby po całym mieszkaniu. Nie jesteśmy przecież w stanie wymyć zakamarków nawilżacza. A trzeba by było to robić nie rzadziej niż co 2-3 dni. Venta (jedne z nawilżaczy ewaporacyjnych), dzięki dolewaniu (nietaniego) środka higienicznego do wody podobno nie rozpyla bakterii. Ale to tylko informacje od producenta. )

  - Nie produkuje wapiennego nalotu
  (Produkują go nawilżacze ultradźwiękowe - w mieszkaniu na wszystkich poziomych powierzchniach pojawia się biały kurz.)

  - Bezgłośne
  (Nie wydaje dźwięków w paśmie słyszalnym, jak nawilżacze mechaniczne (np. Venta) ani ultradźwiękowym, jak ultradźwiękowe.)

  - Tanie i w zakupie, i w eksploatacji
  (Do nawilżaczy trzeba kupować filtry albo środki higieniczne. Do tego zużywają prąd, choć nie wiele, ale jeśli chodzą cała dobę, to jednak wpływa to na miesięczny rachunek.)

  - Nie psuje się po okresie gwarancji (czyli po roku lub dwóch)
  (Miałam dwa nawilżacze ultradźwiękowe za ok 100-200zł, oba popsuły się po jednym sezonie. Venta (taka za 1500zł) popsuła się w połowie drugiego sezonu, ale na szczęście była jeszcze na gwarancji, naprawili i na razie jest ok.)

  - Skuteczniejsze
  (Nawilżacze ultradźwiękowe były po prostu NIESKUTECZNE. Wilgotność wzrastała zaledwie o kilka %. Venta jest ok, zwiększa wilgotność z kilkunastu % (tak, mam bardzo suche mieszkanie) do 50%. Ale żeby uzyskać czterdzieści parę - pięćdziesiąt % wilgotności, to muszę włączyć Ventę na kilka godzin dziennie na 3 biegu (pozostałe godziny na 1). A robię to tylko, gdy nikogo nie ma w domu, bo na 3 biegu hałasuje. Na samym 1 biegu osiągam tylko trzydzieści parę %, a dla dobrego samopoczucie powinno być powyżej 40%. Aha, i to mimo tego, że mam Ventę ZA DUŻĄ do mojego mieszkania (model LW44 do mieszkania niespełna 40-metrowego), czyli niby powinna nawilżać bardzo skutecznie.)
  ~Kajka 46.204.69.63
 • 2012-12-24 09:25 RE: Komentarze

  Miałem parę nawilżaczy ultradźwiękowych i niestety mgiełka pozostawiała osad w pokoju z wodą destylowaną i kranówką było to samo. Kawałek czasu temu dorwałem oczyszczacz powietrza Sharp, na prawdę eliminuje większość kurzy w pomiesczeniu i utrzymuje wilgotność na poziomie około 60%. Niby miał pochłanieć zapachy, ale czy to działa jeszcze się nie przekonałem, co do jonizacji nie ma jak tego sprawdzić.
  ~asdf 213.92.191.190
 • 2012-12-01 08:42 RE: Komentarze

  A chciałam kupować pierwszy lepszy nawilżacz. Dzięki za poradę.
  ~alala 83.29.136.117
 • Rozwiń

  2012-06-20 10:15 RE: Komentarze (1)

  super porada .ale jeszcze male pytanko ultradziwiekowy czy nawilzacz triada ???????????
  ~magda 77.253.208.125