Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować czytnik e-książek? Strona 2 z 2

2011-01-22, Ostatnia aktualizacja: 2014-01-02

Więcej na ten temat

Funkcje dodatkowe

Wiele czytników e-booków wyposażono w szereg ułatwiających życie funkcji dodatkowych. Oto najczęściej spotykane:

 • wyświetlacz dotykowy
 • interaktywny indeks
 • zakładka
 • wyszukiwarka słów kluczowych
 • obsługa darmowych słowników
 • text to speech (TTS)
 • dyktafon

Wyświetlacz dotykowy


Onyx Boox M92, ekskluzywny czytnik
z rozbudowaną paletą funkcji dodatkowych
W zasadzie czytniki e-booków można podzielić na te z wyświetlaczem dotykowym, z klawiszem funkcyjnym i z klawiaturą. Pierwsze często doposażane są w funkcję robienia rysikiem adnotacji na marginesie, podkreślania fragmentów tekstu, do których w dowolnym momencie można wrócić. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla studentów i uczniów, którzy mogą zaznaczyć ważny fragment i wrócić do niego np. podczas pisania pracy semestralnej, licencjackiej czy magisterskiej.

 

Interaktywny indeks

Ta funkcja umożliwia dostęp do dowolnego rozdziału książki w ciągu sekund.

Zakładka

Urządzenie wyposażone w tę funkcję zapamięta stronę i akapit, w którym czytanie zostało zakończone i po ponownym uruchomieniu wróci do danego punktu.

Wyszukiwarka słów kluczowych

Funkcja ta przydatna jest zwłaszcza dla osób korzystających często ze słowników.

Obsługa darmowych słowników

Oprogramowanie zawiera słowniki, np. StarDict, z których użytkownik może nieodpłatnie korzystać.

Text to speech

Jest to oprogramowanie, dzięki któremu urządzenie może przeczytać daną książkę za Ciebie, także w języku polskim. Funkcja dla miłośników audiobooków.

Niektóre urządzenia mają możliwość odczytywania również tekstu samodzielnie zapisanego. Do tej funkcji należy jednak podchodzić dość sceptycznie. Oprogramowanie nie ma zdolności aptekarza i trudno od niego oczekiwać rozpoznawania różnych charakterów pisma.

Komunikacja

Jak większość współczesnych urządzeń elektronicznych czytnik e-book, aby mógł spełniać swoją rolę, musi komunikować się z innymi urządzeniami lub siecią Internet. Dlatego czytniki mogą być wyposażone w:

 • slot kart microSD
 • złącze microUSB
 • wejście słuchawkowe
 • kartę Wi Fi
 • Modem 3G
 • Bluetuth
 • IrDA

Obecnie większość czytników wyposażono w kartę Wi Fi, a do rzadkości należy wmontowany modem internetu mobilnego 3G. Często jest to wyposażenie opcjonalne.

Zaznaczenia wymaga również fakt, że nie wszystkie, które mają bezprzewodowy dostęp do internetu gwarantują nieskrępowane możliwości serfowania po sieci.

Na rynku są również czytniki z nieograniczonym dostępem do sieci. Pamiętaj jednak, że jakość przeglądania stron www podobnie jak grafiki będzie mocno odbiegać od standardów znanych z monitorów komputerowych, ponieważ e-papier wyświetla obraz w odcieniach szarości.

Modele i ceny

Czytnik e-book z założenia ma być urządzeniem niedrogim, na które pozwolić sobie może średnio zarabiająca osoba. I jeśli przyjrzymy się cenom za oceanem, tak jest w istocie. Większość czytników można bowiem kupić poniżej 100 USD. Tylko lepsze modele wyposażone np. w modem 3G są droższe i mogą kosztować nawet 200 USD. Najlepsze, najdroższe i najbardziej wypasione urządzenia nie należą już do tanich, np. Onyx Boox M92 Black Pearl kosztuje 299 USD. Oczywiście do ceny nalezy doliczyć koszty przesyłki do Polski. Jeśli ktoś obawia się zakupów za granicą lub nie posiada karty kredytowej, zawsze może zrobić zakupy w kraju. Trzeba jednak mieć świadomość, że w Polsce cena każdego czytnika będzie w przeliczeniu droższa o ok. 100 zł. Warto kupować bezpośrednio od sieci księgarni, dla których dany czytnik został wyprodukowany, np. Amazon, Nook, Onyx.

Podsumowanie

Jeżeli decyzja została podjęta i zamierzasz kupić czytnik e-book, pamiętaj o jednym: nie jest to urządzenie na miarę netbooka czy tabletu i służy przede wszystkim do czytania książek. Wyświetlacz wykonany w technologii e-papieru nie pozwala na wiele więcej. Jeśli zależy Ci na komfortowym przeglądaniu stron www lub zdjęć w pełnym kolorze, od razu zrezygnuj z zakupu. W przypadku czytnika e-book najważniejsze jest poprawne odczytywanie różnych formatów e-książek, polskich znaków i łatwy dostęp do zbiorów księgarni i bibliotek. Kupowanie urządzenia za kilka tysięcy złotych mija się z celem, ponieważ za kilkaset złotych można już otrzymać czytnik o podobnych właściwościach.

Według zestawienia portalu pcpro.co.uk, lista najlepszych modeli czytników e-książek na 2013 rok przedstawia się następująco: Kobo Arc (160 $), Kindle Fire HD (199 $), Nook HD (199 $), Kindle (59 $), Kindle Paperwhite (119 $), Kobo Glo (140 $), Kobo Mini (94 $), Nook Simple Touch with Glowlight (119 $). Przy czym trzy pierwsze z wymienionych czytników wyposażone są w ekran LCD o rozdzielczości HD.

Wybór należy jednak do Ciebie.

Życzymy przeczytania wielu fascynujących lektur.
 

Strona 2 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.83 Liczba ocen: 35
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (4)

 • 2012-12-03 12:50 RE: Komentarze

  Ogólnie fajny artykuł ale warto by go było trochę odświeżyć. Wiele z prezentowanych czytników nie ma już w sprzedaży a w zamian pojawiły się nowsze z lepszymi parametrami.
  ~www.elibre.pl 62.182.224.149
 • 2011-08-17 01:34 RE: Komentarze

  Podana cena Kindle 3 jest z kosmosu, zamówiony bezpośrednio z Amazonu kosztuje około 500pln (finalna cena urządzenia, wliczone wszelkie możliwe opłaty), często ciut poniżej (cena uzależniona od kursu dolara). W ramach zakupu dostaje się wyśmienity serwis Amazonu, który w ramach gwarancji pokrywa koszt przesyłki zwracanego urządzenia.

  Co do wiodącego formatu txt to chyba autor nie miał przyjemności kupowania żadnego ebooka, bo dominującym formatem jest epub (większość czytników) i mobi/prc/AZW (bliźniacze formaty stosowane w Kindle) no i oczywiście wymieniony pdf.
  ~kv 83.1.246.225