Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować podgrzewacz do butelek? Strona 1 z 2

2011-03-04, Ostatnia aktualizacja: 2011-03-04

Czy mleko jest wystarczająco ciepłe? Czy zupka nie jest za gorąca? Podgrzewacz do butelek sprawi, że już nigdy nie będziesz zadawać sobie takich pytań. Oczywiście – dobry podgrzewacz. To pozornie proste urządzenie ma coraz więcej dodatkowych funkcji. Pomożemy Ci wybrać idealny model.

Wielu rodziców nie potrafi sobie wyobrazić życia bez podgrzewacza do butelek i słoików. Nic dziwnego. To niewielkie urządzenie bardzo ułatwia proces karmienia. Dobry podgrzewacz nie tylko równomiernie nagrzewa pokarm i płyny , ale też utrzymuje temperaturę tak długo, jak to potrzebne. W przeciwieństwie do kuchenki mikrofalowej podgrzewa równomiernie, zachowując wszystkie wartości odżywcze mleka i pokarmów.

Zaawansowane podgrzewacze „potrafią” ponadto sterylizować butelki, podgrzewać gęste pokarmy, a nawet gotować na parze. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci wybrać podgrzewacz, który spełni wszystkie twoje wymagania i będzie dostosowany do potrzeb twoich i Twojego dziecka.

Rodzaje
 

Podgrzewacze standardowe

BabyOno 190, podgrzwacz standardowy
BabyOno 190
Ich główną funkcją jest podgrzewanie mleka i pokarmów za pomocą pary wodnej. Różnią się od siebie ilością udogodnień (do najpopularniejszych należą: wyświetlacz LCD, termostat, tacka na gęste pokarmy) i wielkością (od niej zależy, jakie butelki i słoiczki będziesz w stanie podgrzać w urządzeniu). Część podgrzewaczy standardowych nadaje się również do sterylizacji butelek.

Większość podgrzewaczy standardowych jest uniwersalna i pasuje do różnych rodzajów i kształtów butelek do karmienia.

 

Podgrzewacze dla podróżujących

Canpol babies 274, podgrzewacz samochodowy
Canpol babies 274

Nadają się dla osób, które dużo podróżują lub wybierają się z dzieckiem na urlop i wiedzą, że nie zawsze będą miały możliwość podłączenia podgrzewacza do prądu. Mogą działać na różne sposoby: wśród nich są takie, które podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej, modele żelowe, które potrafią nagrzewać się same (bez użycia prądu) dzięki procesowi krystalizacji żelu albo podgrzewacze z zasilaczem. Obowiązkowym dodatkiem jest powłoka termoizolacyjna, która utrzymuje stałą temperaturę.

Część podgrzewaczy standardowych oprócz zwykłego o kabla posiada również zasilacz albo wejście do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki temu można ich używać zarówno w domu, jak i w podróży. Za przykład niech posłuży model Novamed Mebby Display Warmer.

Urządzenia wielofunkcyjne z funkcją podgrzewacza


Beaba Babycook

To kombajny, których zadaniem jest nie tylko podgrzewanie butelek, ale też ich sterylizacja, a poza tym: przygotowywanie posiłków i miksowanie składników. Ich zdecydowaną zaletą jest wielofunkcyjność.

 Taki podgrzewacz jest idealny dla osób, które nie chcą, żeby ich kuchnia utonęła w natłoku  sprzętów i lubią rozwiązania „wszystko w jednym”.


Wymiary

To, jaki kształt i jakie wymiary ma podgrzewacz, decyduje o jego funkcjonalnościa, a przede wszystkim – o ilości i rodzajach butelek i słoiczków, jakie jesteś w stanie w nim podgrzać. W tej kwestii producenci idą klientom na rękę. Większość podgrzewaczy jest uniwersalna i nadaje się do podgrzewania butelek o różnych ształtach i różnej wielkości.

Na rynku można też znaleźć modele, które nadają się wyłącznie do jednego rodzaju butelek (lub butelek jednej firmy). Mogą to być niewielkich rozmiarów urządzenia przystosowane do podgrzewania pokarmu w średniej wielkości 250-mililtrowych butelkach, bądź takie, które przeznaczone są butelek, kubeczków i słoików jednego producenta. Dlatego kupując podgrzewacz należy wziąć pod uwagę potrzeby i wiek swojego dziecka:

 • Podgrzewacz dla niemowlaków do 4 miesiąca życia musi przede wszystkim pasować do małych, 125-mililitrowych butelek (najlepiej wszystkich rodzajów i wielkość).
   
 • Podgrzewacze dla dzieci w wieku od 5 do 12 miesięcy powinny pasować do małych i średnich (200-250 mililitrowe) butelek i słoiczków. Przyda się też tacka do gęstszych pokarmów.
   
 • Podgrzewacz dla maluchów, które skończyły już roczek, powinny nadawać się do podgrzewania największych, 250-320-mililitrowych butelek i słoiczków w rożnych rozmiarach. Poza tym, przyda się funkcja podgrzewania kubeczków.
Podgrzewacz wyłącznie do butelek Podgrzewacz uniwersalny
  Biocare BW001A, podgrzewacz do butelek  Philips AVENT SCF255, podgrzewacz uniwersalny
 Biocare Plus BW001A  Philips AVENT SCF255


Parametry


Moc i zużycie energii

W dobie elektryzacji wszystkich domowych urządzeń, wielu rodziców zastawia się pewnie, ile kosztować ich będzie używanie podgrzewaczy do butelek. Trudno o dokładne obliczenia, szczególnie, że niektórzy będą używać urządzenia 5 minut dziennie, a inni prawie nie będą wyłączać go z kontaktu. Poza tym zupełnie inaczej pracuje podgrzewacz z funkcją utrzymywania temperatury, a inaczej model, który stale się nagrzewa.

Moc podgrzewaczy waha się między 50 a 350 W. To niewiele. Dla porównania, przeciętna moc telewizora LCD to 150-400 W, a czajnika elektrycznego aż 1900-2100W. Oczywiście, znaczenie ma nie tyle moc, co kilowatogodziny (kWh), które oblicza się uwzględniając czas używania podgrzewacza i zminiejszone zużycie energii po osiągnięciu przez urządzenie odpowiedniej temperatury. Pewne jest jednak, że używanie podgrzewacza nie powinno zrujnować domowego budżetu.

Jeśli zamierzasz używać podgrzewacza całą dobę, kup model ekonomiczny, którego moc jest niższa. Ważne, żeby posiadł termostat.

Zakres temperatury i czas podgrzewania

Od zakresu temperatury zależy przydatność i funkcjonalność urządzenia. Najlepsze modele umożliwiają podgrzewanie do temperatury od 1 do 100 stopni Celsjusza. To, jaki zakres temperatury będzie Ci potrzebny zależy od tego, jaki rodzaj pokarmu/płynu zamierzasz podgrzewać. Pamiętaj, że:BabyOno 2w1, zakres temperatury: 24˚C - 100˚C
BabyOno 2w1, zakres temperatury: 24˚C - 100˚C

 • Mleko, kaszki, zupki i inne, gęstsze pokarmy powinno się podawać dziecku w temperaturze około 35-37°C.

 • Do podgrzewania warzyw przyda się niższa temperatura (około 25°C). Dzięki temu zachowają swoje wartości odżywcze.

 • Butelki i inne akcesoria sterylizuje się w temperaturze ponad 95°C.
   

Czas podgrzewania zależy od tego, jaka jest temperatura pokarmu/płynu przed podgrzaniem. Zapewnienia producentów, że urządzenie podgrzewa ekspresowo, w 4-5 minuty, nie dotyczy pokarmów/mleka rozmrażanego.

Warto wybrać podgrzewacz z inteligentną regulacją temperatury (termostatem) i specjalnymi programami, które można są dostosowane do rodzaju i temperatury wyjściowej pokarmu. To znaczna oszczędność czasu. Takie rozwiązanie stosują m.in. producenci Philips AVENT, Canpol babies i NUK.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.08 Liczba ocen: 29
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (1)

Brak komentarzy do tego artykułu.