Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować krzesełko do karmienia? Strona 1 z 2

2011-03-24, Ostatnia aktualizacja: 2011-03-24

Karmienie dziecka przysparza problemów wielu rodzicom. Bieganie za niesfornym dzieckiem z łyżką pokarmu nie należy do przyjemności. Krzesełko do karmienia zdecydowanie ułatwia podawanie niemowlakowi posiłków. Dowiedz się, jaki model wybrać.

Zakup krzesełka do karmienia to coś, co czeka każdego rodzica. Producenci krzesełek, wiedząc o ogromnym zapotrzebowaniu na ten produkt, prześcigają się w wymyślaniu nowych udogodnień i funkcji. To, zamiast ułatwiać wybór, tylko go utrudnia.
Krzesełko z ceraty, z drewnianymi nóżkami, składane, na biegunach – od wyboru można dostać zawrotu głowy. Tak naprawdę liczą się przede wszystkim: wiek i potrzeby Twojego dziecka. Zapraszamy do lektury poradnika.

Rodzaje
 

Krzesełko klasyczne Krzesełko składane Krzesełko nadstawka Krzesełko mocowane do blatu
 krzesło klasyczne, Peg Perego Prima Pappa Duplo  krzesło składane, 4Baby Compact  krzeseło nadstawka firmy Summerinfant   Krzesło mocowane do blatu, Bebe Confort
 Peg Perego Prima Pappa Duplo  4Baby Compact Summerinfant  Bebe Confort

 
Krzesełka klasyczne – inaczej krzesełka wolnostojące. Zajmują dość dużo miejsca, ale są bardzo praktyczne: zazwyczaj umożliwiają regulację siedziska i tacki, można je przenosić w dowolne miejsce mieszkania. Niektóre modele są wyposażone w specjalny stolik do rysowania. Dobre krzesełka wolnostojące posiadają kółeczka umożliwiające transport.

Krzesełka składane – ich główną zaletą jest to, że po skończonym posiłku można je złożyć, dzięki czemu nie zajmują miejsca w pokoju. Nadają się też dla rodziców, którzy dużo podróżują (klasyczne krzesełka raczej nie zmieszczą się w bagażniku samochodu osobowego).

Krzesełka nadstawka – to innowacyjne rozwiązanie umożliwia dziecku jedzenie wspólnie z rodzicami. Wystarczy przypiąć siedzisko do standardowego jadalnianego lub kuchennego krzesła, i gotowe. Niektóre modele mają także doczepiane nóżki, dzięki czemu mogą służyć także jako klasyczne krzesełka do karmienia.

Krzesełko mocowane do blatu – takie krzesełko wystarczy przymocować do stołu za pomocą antypoślizgowych zaczepów, dzięki czemu dziecko może jeść razem z rodzicami. Trzeba jednak pamiętać, że stół musi być ciężki, żeby utrzymać ciężar malucha i krzesełka. To podstawowy warunek wyboru takiego modelu.

Budowa


Siedzisko

Jedna z podstawowych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując krzesełko do karmienia, to siedzisko. Jeśli jest dobrze dopasowane, dziecku jest w nim wygodnie, a karmienie staje się przyjemnością. Oto kilka szczegółów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę przy zakupie:

materiał
– powinien być przede wszystkim wodoodporny. Tkaniny bawełniane są naturalne i przyjemne w dotyku, ale ciężko je myć, więc są niepraktyczne. Siedzisko krzesełka do karmienia ciężko się brudzi – najlepsze tkaniny na tapicerkę to takie, które można wytrzeć ścierką. Z wyborem materiału wodoodpornego nie można też przesadzić – jeśli jest zbyt śliski (np. cerata), dziecko może zsuwać się z siedziska. Najlepiej wybrać model ze zdejmowaną tapicerką, którą można w razie potrzeby uprać.

Jeśli Twoje dziecko nie lubi karmienia i nie chce siadać w krzesełku, możesz wybrać model z kolorowym obiciem – najlepiej z postaciami z bajek.

wypełnienie – dobre siedzisko to takie, które jest wypełnione miękkim materiałem, dzięki czemu spożywanie posiłków w krzesełku staje się dla dziecka przyjemnością. Lepiej nie wybierać plastikowych czy obitych jednowarstwową tapicerką siedzisk. Nie są komfortowe, przez co jedzenie w krzesełku może się stać dla Twojego dziecka prawdziwą udręka. 

wyprofilowanie – dużą
Krzeseło z trzpieniem krocznym (żółty pałąk),
Arti Betty
wadą niektórych siedzisk jest to, że dziecko się z nich zsuwa. Najczęściej winę za to ponosi złe wyprofilowanie i brak tak zwanego trzpienia krocznego (zdjęcie po lewej). Jeśli siedzisko krzesełka jest płaskie i nie posiada lekkiego wgłębienia, dziecku nie będzie w nim wygodnie.

regulacja – siedzisko, które ma rosnąć wraz z dzieckiem powinno być regulowane. Regulacja dotyczy zazwyczaj wysokości i
Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa
krzesełka Arti Multi
stopnia pochylenia oparcia. Podaje się ją w stopniach. Im więcej stopni regulacji, tym lepiej i tym dłużej krzesełko będzie służyło Twojemu dziecku. Najbardziej zaawansowane siedziska mogą służyć najmłodszym maluchom za leżaczek.

pasy bezpieczeństwa – to obowiązkowy element każdego krzesełka do karmienia, który zapewnia dziecku bezpieczny posiłek i sprawia, że nie musisz się martwić o wypadnięcie malca z siedziska czy wiercenie się podczas posiłku. Pasy dyscyplinują dziecko, które zaczyna kojarzyć czas posiłku z koniecznością wyciszenia się, uspokojenia. Najlepsze są te regulowane (można zmieniać ich wysokość i dopasować do wzrostu dziecka) i pięciopunktowe (takie, które przytrzymają dziecko z 5 stron, stosuje się je m.in. w fotelikach samochodowych).Jeśli krzesełko nie jest wyposażone w pasy, upewnij się, czy możesz je do niego dokupić.

Stelaż

Stelaż krzesełka do karmienia jest nie mniej istotny niż siedzisko – to od niego zależy w dużej mierze stabilność i waga danego modelu.

materiał – dobry stelaż jest wykonany z lekkiego, a zarazem wytrzymałego materiału. Czy taki istnieje? Najbardziej praktyczne są stelaże zrobione z aluminium. Konstrukcje plastikowe są mniej trwale, za to popularne ostatnio drewniane – stosunkowo dużo ważą.
Krzesełko na biegunach, Interbambini Multi

konstrukcja – koniecznie sprawdź przed zakupem, czy krzesełko nie chybocze się – oznacza to, że jego konstrukcja jest niestabilna. Bardzo utrudnia to karmienie dziecka. Niektóre krzesełka posiadają zamiast nóżek specjalny okrągły pałąk – zwiększa stabilność. Część modeli posiada dodatkowo bieguny, która można przymocować na nóżkach. Dzięki nim dziecko czuje się w krzesełku jak w kołysce. Najbardziej praktyczne stelaże to takie, które można składać, dzięki temu, po karmieniu, nie zajmują przestrzeni w pokoju czy kuchni.

Jeśli kupujesz krzesełko na nóżkach, zwróć uwagę, czy posiadają antypoślizgowe nakładki.

kółka – są niezbędne, jeśli zamierzasz często transportować krzesełko z jednego miejsca mieszkania do drugiego. Warto się jednak upewnić, czy posiadają blokadę – dzięki niej podczas ruchów dziecka w krzesełku, nie będzie się ono chybotać.

podnóżek – po pierwsze jest bardzo wygodny, po drugie sprawia, że dziecko uczy się w krzesełku siedzieć prosto. Najlepiej wybrać podnóżek regulowany – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dopasujesz jego wysokość do wzrostu swojego dziecka.

Tacka

Tacka krzesełka jest bardzo ważna – to ona zastępuje dziecku standardowy stół. Dobra tacka powinna:
Krzesełko z dwoma tackami, Eurobaby HC 21 Blue

 • być stabilna – pod żadnym pozorem nie powinna się chybotać. Może to spowodować, że jedzenie podawane dziecku wyląduje nie w buzi, tylko na podłodze.
 • posiadać wgłębienia na talerz i kubek – mogą się wydawać niepotrzebne, ale znacznie ułatwiają karmienie. Wgłębienia przydają się przede wszystkim starszym dzieciom, które potrafią już jeść samodzielnie. Dzięki nim, talerz nie będzie jeździł po tacce.
 • być regulowana – ważne, żeby można było ustawić odległość tacki od siedziska. Dzięki temu krzesełko posłuży zarówno niemowlakowi, jak i starszemu dziecku.
 • być wyjmowana – maluchy w wieku dwóch, trzech lat najchętniej jedzą przy stole z rodzicami. Dlatego właśnie przyda się im wyjmowana tacka, którą w razie potrzeby można odłożyć na bok.

Dobrze, jeżeli w zestawie krzesełko posiada dwie tacki. Jeszcze lepiej, jeśli przynajmniej jedną z nich możesz umyć w zmywarce. Taka opcja przyda się rodzicom niesfornych dzieci, które podczas posiłków, robią wokół bałagan.

Niektóre modele posiadają oprócz tacki specjalny, mały stolik. Sprawia, że krzesełko można wykorzystywać nie tylko do jedzenia, ale też do rysowania. Stolik może też służyć jako imitacja dużego stołu „dla dorosłych” podczas posiłków.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.07 Liczba ocen: 44
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (6)

 • 2014-04-10 14:05 RE: Komentarze

  Mnie bardzo podoba się takie krzesełko babymama.pl/angel-zestaw-3w1-baby-dan-p1360.html
  I naprawde polecam, ponieważ widać , moze to byc 3 w 1.
  ~martyna33 80.238.108.203
 • 2013-11-27 13:32 RE: Komentarze

  Ja kupiłam krzesełko dystrybutora produktów dl dzieci Beticco - świetny zakup bo krzesełko służyło również mojemu drugiemu maluchowi. Postawiłam na wygode, mam mało miejsca w domu, akrzesełko po złożeniu zajmowało minimum miejsca.
  ~Andżelika 89.228.66.108
 • 2013-02-05 19:21 RE: Komentarze

  Wspaniały artykuł !!! szukałam czegoś takiego !! krótko i na temat . Dziękuje za mozliwosc zdobycia nowej wiedzy :)
  ~ddd 83.23.108.182
 • 2013-02-05 19:21 RE: Komentarze

  Wspaniały artykuł !!! szukałam czegoś takiego !! krótko i na temat . Dziękuje za mozliwosc zdobycia nowej wiedzy :)
  ~ddd 83.23.108.182