Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować myjkę wysokociśnieniową? Strona 1 z 2

2011-03-31, Ostatnia aktualizacja: 2011-03-31

Nie ma lepszego sposobu na skuteczne umycie samochodu, aniżeli myjką wysokociśnieniową. Ale nie jest to jedyne zastosowanie tego urządzenia. Jeżeli posiadasz dom z ogrodem, kilka aut, rowerów i sporo sprzętu ogrodniczego, poważnie zastanów się nad jej zakupem, a my pomożemy Ci w wyborze właściwego modelu.

Wbrew pozorom, myjki ciśnieniowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie są to jedynie urządzenia do mycia samochodów, choć bez wątpienia przy tej czynności są niezastąpione. Niemniej jednak, można je używać do mycia narzędzi i urządzeń ogrodniczych, do mycia mebli ogrodowych, elewacji budynków, bram i ogrodzeń oraz innych dużych powierzchni.

Rodzaje

Najprościej myjki można podzielić ze względu na ich zastosowanie. Zupełnie innego urządzenia potrzebować będzie osoba, która kilka razy w roku umyje samochód, a innego właściciel profesjonalnej myjni czy prezes przedsiębiorstwa transportowego. Dlatego można rozdzielić myjki na:

 • amatorskie (hobbystyczne)
 • profesjonalne

Amatorskie, jak wskazuje nazwa, kierowane są do odbiorców, którzy będą ich używać w domu lub w niewielkiej firmie. Myjki profesjonalne zaś można znaleźć w katalogach wysyłanych do firm budowlanych, remontowych, renowacyjnych, zakładów komunalnych i oczyszczalni.

Jedne od drugich różnią się przede wszystkim parametrami (o tym w dalszej części tekstu) i często sposobem zasilania.

Ponadto, np. firma Kärcher wprowadziła dodatkowy podział swoich narzędzi przeznaczonych do użytku domowego. Przedstawiciele firmy ustanowili trzy klasy:

 • wprowadzającą
 • średnią
 • premium

Stopniowanie odbywa się ze względu na „moce przerobowe” myjek. Klasa wprowadzająca jest do okazjonalnego użytku, średnia – do częstszego usuwania zabrudzeń, zaś premium – do regularnego czyszczenia większych powierzchni.

Klasa wprowadzająca Klasa średnia Klasa premium
 Myjka klasy wprowadzającej K 2.15 Plus  Myjka klasy średniej K 3.550 Myjka klasy premium K 7.400 
 Kärcher 2.15 Plus  Kärcher 3.550  Kärcher 7.400

Kolejny ogólny podział dotyczy zastosowanego napędu. Do wyboru masz urządzenia wysokośnieniowe:

 • elektryczne
 • hybrydowe
 • spalinowe

Elektryczne

Urządzenia amatorskie do użytku domowego najczęściej zasilane są prądem zmiennym z sieci 230 V. Mówiąc prościej, są to myjki, które można podłączyć do zwykłego domowego kontaktu. Jeżeli jednak potrzebujesz większej mocy i wydajności, bo prowadzisz działalność, która wymaga częstego mycia bezstykowego dużych powierzchni, poszukaj urządzeń zasilanych z sieci trójfazowej o napięciu 400 V.

Marketingowcy sieci niektórych dużych sklepów, aby skusić klientów skomplikowanym słownictwem, używają haseł reklamowych typu: „myjka ciśnieniowa z silnikiem indukcyjnym za....” Silnik indukcyjny to nic innego, jak najprostszy i najczęściej stosowany silnik elektryczny. Nie daj się nabrać – nie ma w nim nic wyjątkowego, odróżniającego od innych tego typu urządzeń.

Hybrydowe

Najczęściej są to urządzenia ulokowane pomiędzy sprzętem amatorskim i profesjonalnym. Mogą być zasilane prądem zmiennym – z sieci 230 V, lub prądem stałym – z akumulatorów. Mają one jedną ogromną zaletę: będą działać tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, np. na ogródkach działkowych. Z jednej strony są bardziej mobilne, z drugiej – ze względu na konieczność zastosowania baterii – mają większą masę; trudniej zatem się z nimi poruszać.

Spalinowe

Silnikami spalinowymi zasilane są myjki o bardzo wysokiej wydajności, które z powodzeniem mogą być stosowane w przedsięwzięciach komercyjnych. Działają niezależnie od sieci elektrycznej. Paliwem może być zarówno benzyna jak i olej napędowy. Należy zaznaczyć, że narzędzia z silnikiem diesla, podobnie jak w przypadku samochodów, są bardziej oszczędne.

Elektryczna Hybrydowa Spalinowa
Myjka z napędem elektrycznym Myjka hybrydowa, czyli zasilana z sieci i akumulatora Myjka spalinowa benzynowa
Black & Decker
PW 1700 Supreme
Kärcher HC 10 Briggs & Stratton BPW 1950
benzynowa 3,5 KM

Parametry

Analizując parametry myjek ciśnieniowych, należy zwrócić szczególną uwagę na dwie istotne wartości:

 • ciśnienie wody
 • wydajność

Ciśnienie wody

Myjka Lavor o ciśnieniu 145 barów
Lavor Tempesta 2400 W
o maks. ciśnieniu 145 bar
Podawane jest w barach (bar) oraz megapascalach (MPa). Maksymalne ciśnienie w myjkach do użytku domowego waha się w granicach 80 – 160 barów (8 – 16 MPa). Dostępne są również narzędzia przemysłowe, w których ciśnienie wody przekracza znacznie 200 barów, a nawet takie, w których dochodzi do 1600 barów. Są one jednak przeznaczone do prac przemysłowych i w Myjka Nilfisk o wysokiej wydajności
Nilfisk Poseidon 2
o wydajności 600 l/h
gospodarstwie domowym nie znajdują zastosowania.

Wydajność

Ta wartość podawana jest w litrach na godzinę (l/h). W urządzeniach do użytku w gospodarstwach domowych wydajność tłoczenia wody rzadko przekracza 500 l/h, a najczęściej oscyluje w granicach 300 – 350 l/h. Urządzenia profesjonalne mogą tłoczyć nawet 2000 l/h. Łatwo sobie zatem wyobrazić rachunki w domu z opomiarowaną wodą.

Kolejne parametry istotne ze względów użytkowych to:

 • wymiary
 • waga

Myjka przemysłowa na przyczepce samochodowej Oertzen
Oertzen Powertrailer 330,
czyli mega myjka o wadze 800 kg
Najmniejsze, najbardziej mobilne myjki ważą ok. 4 kg i gabarytami przypominają niewielki odkurzacz. Dzięki temu można myć różnego rodzaju powierzchnie trzymając urządzenie w dłoni. Średniej klasy myjki to już ok. 20 kg i rozmiary dużego odkurzacza. Są już mniej mobilne, droższe, ale za to mocniejsze i bardziej wydajne. W myjkach profesjonalnych 50 – 100 kg to wciąż waga lekka. Na sprzęt z najwyższej półki o potężnej wydajności i z mocnym silnikiem spalinowym należałoby przygotować osobny garaż. Taka myjka potrafi ważyć dwie tony i mieć formę całkiem sporej przyczepki.

Poszukując myjki dla siebie, warto również zwrócić uwagę na:

 • maksymalną temperaturę doprowadzanej wody
 • moc napędu

W większości amatorskich maszyn producenci podają maksymalną temperaturę wody w granicach 40 – 60oC. Natomiast moc napędu w sprzęcie elektrycznym oscyluje wokół wartości od 1,4 do 3 kW. Oczywiste jest, że skuteczniejsze będzie mycie wodą o wyższej temperaturze, pod większym ciśnieniem, urządzeniem z mocniejszym silnikiem. Niemniej jednak, jeżeli wybierzesz nawet najsłabszą myjkę i będziesz jej używać kilka razy w roku do umycia auta, na pewno zaspokoi Twoje potrzeby.

Najlepsze maszyny do użytku przemysłowego nie mają ograniczeń temperatury i teoretycznie można nimi myć wrzącą wodą. Najmocniejsze silniki spalinowe w takich myjkach mają po 4 cylindry i moc małego samochodu – ok. 50 koni mechanicznych. Wiąże się to oczywiście z odpowiednio wysokim spalaniem benzyny lub oleju napędowego – nawet do 6 litrów na godzinę pracy.

Myjka z dużym zbiornikiem na detergent i podgrzewaczem wody Oertzen
Oertzen Juniorpower z 8-litrowym
zbiornikiem na detergent
i podgrzewaczem wody do 140oC
W bardziej rozbudowanych urządzeniach zwróć uwagę na:

 • zakres temperatury modułu grzewczego
 • pojemność zbiornika na detergent

Zakres temperatury modułu grzewczego

Ten parametr dotyczy jedynie myjek z wbudowanym podgrzewaczem wody. W najlepszych modelach do użytku domowego zakres temperatur podgrzewania wody może wynosić od 30oC nawet do 140oC!

Pojemność zbiornika na detergent

Tego parametru również nie znajdziesz w opisach wszystkich urządzeń. Dotyczy jedynie tych z wbudowanym pojemnikiem na środki czyszczące. Pojemność może wynosić od 1 do 20 litrów.

Komfort pracy zależy ponadto od długości przewodu wodnego oraz hałasu. To oczywiste, że im dłuższy przewód tym większe szanse na dotarcie do miejsca, które zamierzasz umyć. Standardowo jest to od 5 do 15 m. Natomiast jeśli chodzi o hałas, myjki są narzędziami dość uciążliwymi – hałas na poziomie 80 – 90 dB to norma.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.93 Liczba ocen: 58
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (5)

 • 2014-02-23 15:42 RE: Komentarze

  Nie polecam myjek Blac&Deker dziadostwo za 2 razem sie rozleciała i gwarancji inie uznali
  ~dada 212.182.80.130
 • 2013-12-16 16:55 RE: Komentarze

  " Myjka średniej klasy, o przyzwoitych parametrach (ponad 100 barów, ok. 350 l/h, 2 kW) wystarczy Ci w zupełności.\"
  Hahahaha, przy takich parametrach jakie podaje autor, lepszy efekt uzyskamy ściskając wąż ogrodowy palcem wskazującym i kciukiem.
  Po cóż więc wydawać na to pieniądze?
  Pozdrawiam.
  ~Użytkownik 193.106.100.10
 • Rozwiń

  2012-04-13 12:20 RE: Komentarze (1)

  Sinik indukcyjny, to w mowie potocznej silnik bezkomutatorowy. Takie silniki są znacznie mniej zawodne i praktycznie bezobsługowe (brak szczotek). Myjki wyposażone w takie silniki są cięższe, ale za to mniej awaryjne.
  ~Stefan Chmielewski 62.87.154.160