Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować pulsometr? Strona 1 z 3

2011-04-01, Ostatnia aktualizacja: 2011-04-03

Jeśli chcesz, żeby Twój wysiłek fizyczny przynosił efekty i nie szkodził Twojemu zdrowiu, koniecznie zaopatrz się w pulsometr. Ten niewielki, osobisty trener pomoże Ci racjonalnie monitorować pracę serca podczas biegania czy jazdy na rowerze. Zobacz, który model będzie najlepszy dla Ciebie.

Każdy, kto interesował się racjonalnym układaniem sobie treningu wie, jak istotny jest pomiar tętna. Tętno, inaczej puls, to rytmiczne zwężanie się naczyń tętniczych, które jest uzależnione od pracy serca. Jest wyznacznikiem intensywności treningu i pomaga kontrolować wysiłek.

Po co to robić? W uproszczeniu – mięśnie do pracy potrzebują paliwa. To, czy tym paliwem będą wolne kwasy tłuszczowe, glikogen mięśniowo-wątrobowy (co jest zjawiskiem pozytywnym) czy białka (co jest niebezpieczne dla zdrowia), jest zależne od wysiłku, czyli od tętna. Ustalenie swojego HRmax (z angielskiego maximal heart rate, czyli maksymalne tętno) i kontrolowanie pulsu podczas ćwiczeń może sprawić, że dużo szybciej uzyskamy zamierzony efekt – zarówno spalanie tkanki tłuszczowej, jak i zwiększenie wydajności.

Do mierzenia i kontrolowania tętna niezbędny jest pulsometr (zwany też pulsomierzem i tętnomierzem). Żeby wiedzieć, jaki model wybrać, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby – stopień zaawansowania i rodzaj wykonywanego treningu.

Rodzaje

Pulsometr klasyczny
Pulsometr klasyczny Oregon Scientific SE833
Oregon Scientific SE833
Zdecydowana większość dostępnych pulsometrów składa się z czujnika (nadajnika), którym obwiązuje się klatkę piersiową i zegarka zakładanego na przegub ręki. Takie modele można uznać więc za klasyczne.

Ich dwuczłonowa konstrukcja umożliwia bardzo dokładny pomiar. Oprócz opcji mierzenia tętna, pulsometry klasyczne wyposaża się różne dodatkowe funkcje. Do najpopularniejszych należą: zegar, stoper, pomiar spalanych kalorii, kalendarz, podświetlenie wyświetlacza, wodoszczelna obudowa.

Dla kogo? Dla każdego, komu zależy na dokładnym pomiarze tętna podczas treningu.

Pulsometr jednoczęściowy

jednoczęściowy z sensorem Breuer PM 15
Breuer PM 15
To model, który nie posiada oddzielnego czujnika zakładanego na klatkę piersiową. Pulsometry jednoczęściowe różnią się od siebie – niektóre zakłada się na palec, inne na nadgarstek lub szyję. Czasami do zestawu jest dołączany sensor zakładany na palec. 

Część pulsometrów jednoczęściowych podaje wynik pomiaru pulsu dopiero po przyciśnięciu odpowiedniego przycisku. ilość funkcji w takim urządzeniu jest ograniczona. Pomiar tętna nie jest tak dokładny, jak w przypadku pulsometrów klasycznych.

Dla kogo? Dla osób, które mierzą puls podczas spaceru czy marszu, np. w celach zdrowotnych; dla sportowców, którym nie zależy na ciągłym i bardzo dokładnym pomiarze i przeszkadza im czujnik umieszczony na klatce piersiowej.

Pulsometr z licznikiem rowerowym

pulsometr z licznikiem rowerowym Polar CS600X
Polar CS600X
Prędkościomierz Polar
Prędkościomierz Polar
To specjalne urządzenie przeznaczone dla rowerzystów, którzy nie chcą kupować oddzielnie pulsometru i licznika rowerowego. Składa się z bezprzewodowego czujnika, który umieszcza się na ramie roweru, paska zakładanego na klatkę piersiową i prędkościomierza zakładanego na widełki koła (liczy obroty koła i mierzy przebyty dystans).

Jest wyposażony zarówno w funkcje licznika, takie jak: pomiar prędkości, licznik kilometrów, jak i funkcje pulsometru, czyli mierzenie tętna, możliwość ustawiania HRmax i kontrolowania pracy serca.

Dla kogo? Dla rowerzystów, którzy szukają urządzenia „2w1” i chcą skutecznie kontrolować swój trening.

Funkcja pomiaru tętna

W tym akapicie skupimy się na podstawowej funkcji każdego pulsomierza – funkcji pomiaru pulsu (tętna).
Przypomnijmy: pomiar tętna opiera się przede wszystkim na obliczeniu swojego HRmax. Jego wartość jest bazą i na jej podstawie ustala się różne przedziały treningowe. HRmax pozwala kontrolować wysiłek i efektywnie spalać tkankę tłuszczową. Najprościej obliczyć HRmax wedlug wzoru: 220 – wiek.

Każdy dobry pulsometr powinien umożliwiać wprowadzenie wartości HRmax do systemu. Po przekroczeniu ustawionego przez Ciebie progu, sygnał dźwiękowy da Ci znać o konieczności przerwania treningu lub zminimalizowania wysiłku.

Odliczając procentową wartość od maksymalnego tętna, można uzyskać tętno optymalne dla określonego rodzaju treningu. I tak:

 • Jeśli trenuje się wyłącznie dla zdrowia, podtrzymania kondycji, wystarczy wysiłek niepowodujący przekroczenia 60% HRmax.
 • Jeśli trenuje się po to, żeby zrzucić zbędne kilogramy, należy utrzymywać puls na poziomie 60–70% HRmax.
 • Jeśli chce się poprawić wydolność krążenia, tętno podczas wysiłku powinno wynosić 70–80% HRmax.
 • Jeśli chce się podnieść wytrzymałość i poprawić wydajność, tętno podczas wysiłku powinno oscylować w granicach 80–90% HRmax.
 • Jeśli trenuje się do zawodów, ma się doświadczenie w bieganiu, można sobie pozwolić na tętno w granicach 90–100% HRmax.

Obojętnie, na jaki rodzaj treningu się decydujesz, pulsometr powinien umożliwić Ci wprowadzenie górnej i dolnej wartości tętna, jakie chcesz utrzymywać podczas wysiłku. O przekroczeniu progu – zarówno minimalnego i maksymalnego – urządzenie powinno dawać znać sygnałem dźwiękowym. Jeśli pulsometr nie ma takich funkcji i pokazuje jedynie aktualne ciśnienie, raczej nie przyda się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.Lampki sygnalizujące wysokośc tętna, Beurer PM70
Lampki sygnalizujące 
wysokośc tętna, Beurer PM70

Oprócz sygnału dźwiękowego, niektóre modele są też wyposażone w sygnalizację wizualną. Dla przykładu, część modeli firmy Beurer jest wyposażona w światło pulsujące w rytm bicia serca. Światło zmienia kolor z zielonego na czerwony, jeśli zalecane tętno zostanie przekroczone.

Uwaga, to ważne! Podstawą dobrego jakościowo pomiaru pulsu jest kodowany sygnał pulsometru. Dzięki niemu, nie będzie reagować na inne, znajdujące się w pobliżu urządzenia elektryczne, które mogą zakłócić jego pracę i podać niewłaściwy wynik. Kodowany sygnał wysyła większość pulsometrów.

Strona 1 z 3
 
 
Średnia ocena: 8.02 Liczba ocen: 103
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (7)

 • 2013-05-22 05:06 His own rebellious contracts upon movie demonstrated his own living  01715.txt
  ~Shely9v 108.171.253.2
 • 2012-11-23 07:32 RE: Komentarze

  Chce kupic tanie dobre pulsometry do klubu co polecacie bede biegal na stadionie. Co polecicie?
  ~kk 178.36.204.128
 • 2012-09-28 13:32 RE: Komentarze

  Miałem Beurera, piszę miałem, bo po 3 latach użytkowania zupełnie padł (brak wyświetlania czegokolwiek + jeden z przycisków się zaciął). Gwarancja minęła i muszę kupić nowy, ale na pewno nie beurera. Myślę o Polarze albo Suunto.
  ~Tkt 80.254.147.220
 • Rozwiń

  2012-03-09 05:02 RE: Komentarze (2)

  Osobiście polecam Garmin Forerunner 60 HR + sensor kadencji GSC10 i mamy idealne rozwiązanie dla miłośników łączenia przyjemnego z pożytecznym. Taka przyjemność do biegania jak i jazdy na rowerze.
  ~użytkownik 77.254.99.21