Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować mokrą karmę dla psa? Strona 1 z 4

2011-07-04, Ostatnia aktualizacja: 2011-07-04

Wielu właścicieli psów karmi swoje zwierzęta suchą karmą. Co jednak zrobić, jeśli pies niechętnie ją je, Ty chcesz zapewnić mu wartościową dietę, a nie masz ochoty codziennie gotować? Warto wówczas rozważyć karmę w puszkach. Czy wiesz, jak odróżnić wysokogatunkowy posiłek dla psa od „fast foodu”?

Prawidłowe żywienie psa może czasem nastręczać trudności jego właścicielowi. Nie wszystkie psy chcą jeść suchą karmę, która przez wielu lekarzy weterynarii polecana jest jako najlepszy wybór.

Gotowanie psu posiłków też nie zawsze się sprawdza. Przeszkodą może być czas, a raczej jego brak, oraz niedostateczna wiedza właściciela na temat zasad psiej dietetyki. W rezultacie gotowane posiłki mogą nie być odpowiednio zbilansowane i nie będą dostarczać psu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych.

Warto wówczas rozważyć podawanie psu karm mokrych. Dobra mokra karma zapewni psu odpowiednio zbilansowaną dietę, a mieszana stopniowo z suchym pokarmem może również służyć jako zachęta do jedzenia tego ostatniego. W mokrej karmie łatwiej jest również podawać psu leki, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci odróżnić wysokogatunkową karmę od produktu o niskiej jakości. Dowiesz się też, jak dopasować cechy karm do różnych potrzeb Twojego zwierzęcia – do jego wieku i stanu zdrowia.

Skład

Na opakowaniu każdej karmy znajdziesz informacje o tym, kto jest jej producentem, dla jakiego zwierzęcia jest przeznaczona (wiek, ewentualne problemy zdrowotne) oraz jak ją dawkować. Jedną z najistotniejszych informacji zawartych na opakowaniu karmy jest lista składników. Wiedząc, jak czytać tę listę i na co zwracać uwagę, będziesz w stanie ocenić, czy karma, którą chcesz kupić swojemu psu, jest dobrej jakości.

Analizując listę składników karmy warto wiedzieć, że składnik otwierający listę to ten, którego w produkcie jest procentowo najwięcej. Kolejne składniki, których jest odpowiednio mniej, zajmują następne pozycje na liście.

Mięso

Psy to zwierzęta mięsożerne, ich układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia białek i tłuszczy pochodzących z mięsa. Dlatego podstawowa zasada dotycząca żywienia tych zwierząt brzmi:

Im więcej mięsa w pożywieniu psa, tym lepiej.

Dlatego, gdy zapoznajesz się z listą składników karmy, zwróć więc przede wszystkim uwagę na to, ile zawiera ona mięsa. Jego zawartość w karmie podawana jest zazwyczaj w procentach. Jeśli producent nie podaje składu procentowego, najlepiej, by było ono pierwszym składnikiem na liście.

Czytając listę składników napotkasz różne sposoby określania rodzaju mięsa użytego do produkcji karmy. W przypadku karm mokrych na liście składników znajdziesz następujące opcje:

 • mięso (np. kurczak, indyk, wołowina, królik, dziczyzna, ale także mięso kangura, strusia)
 • mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (lub: mięso i zwierzęce produkty uboczne)
 • ryby i pochodne ryb (np. łosoś, sardynka, makrela)

Zasada jest taka sama, jak w przypadku karm suchych – im więcej mięsa w składzie karmy, tym wyższej jest ona jakości.

Inne składniki

Mokre karmy dla psów dostępne na naszym rynku mogą zawierać zboża – pszenicę, kukurydzę, soję. Służą one głównie za wypełniacz i czynnik poprawiający strukturę karmy. Specjaliści uważają, że karmy zawierające zboża nie są wskazane dla psów, ponieważ zboża nie są ich naturalnym pokarmem i są dla psów trudno przyswajalne albo wręcz psy ich nie trawią.

Lekarze weterynarii zwracają również uwagę, by wybierać karmy, w których skład nie wchodzi białko roślinne – gluten, zwłaszcza gluten pszeniczny. Jest to bowiem czynnik silnie uczulający, podawany regularnie psom podatnym na alergie może wywołać reakcję uczuleniową.

Jeśli decydujesz się karmić swojego przyjaciela karmą z dodatkiem zboża, wybierz taką, w której jedynym składnikiem zbożowym jest ryż. Ryż, w przeciwieństwie np. do pszenicy, jest dla psa łatwo przyswajalny, dostarcza mu węglowodanów będących źródłem energii oraz włókna pokarmowego. Bardzo często dodawany jest do karm przeznaczonych dla psów cierpiących na alergie pokarmowe (czytaj niżej).

Karmy mokre dla psów mogą zawierać warzywa, np. marchewkę, groszek, ziemniaki. Warzywa to dobry dodatek. Podwyższają one wartość odżywczą karmy, dostarczają przede wszystkim witamin, są też źródłem błonnika, składnika wspomagającego proces trawienia (patrz tabela poniżej).

W tabeli poniżej znajdziesz informacje na temat innych komponentów karm, jakie napotkasz czytając listy składników i roli, jaką pełnią w żywieniu zwierzęcia.

Składnik Rola
Olej rybi (tran),
olej słonecznikowy
zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, mające korzystny wpływ na rozwój mózgu, funkcjonowanie układu odpornościowego, stawów, stan skóry i okrywy włosowej oraz mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe
L-karnityna związek chemiczny przeciwdziałający odkładaniu się tłuszczu; ważne dla psów ze skłonnością do nadwagi
Inulina prebiotyk, wspomaga trawienie
Włókno / błonnik wspomaga prawidłowe trawienie
Witamina E naturalna substancja konserwująca i przeciwutleniacz
Zioła (np. szałwia, rozmaryn) przynoszą ulgę w niestrawności, szałwia dodatkowo ma działanie przeciwzapalne
Wodorosty / algi źródło witamin i minerałów
Yucca schidigera wyciąg z tej rośliny sprzyja prawidłowemu trawieniu i zmniejsza nieprzyjemny zapach odchodów
Zmielone kości źródło minerałów, głównie wapnia i fosforu
Glukozamina i chondroityna składniki wpływające korzystnie na kondycje stawów; występują raczej w karmach suchych; dodawane do nielicznych karm mokrych
Cukry poprawiają smak – lepiej szukać karm, które ich nie zawierają


Przykładowa lista składników karmy o wysokiej zawartości mięsa, bez dodatków:

Mięso i zwierzęce produkty uboczne (84% wołowiny, 9% indyka, 5% kaczka), substancje mineralne

Przykładowa lista składników karmy o dużej zawartości mięsa, z warzywami i ryżem:
Świeży kurczak 71%, brązowy ryż 17%, groszek, marchewka, zioła, olej z łososia, wodorosty, minerały, witaminy, glukozamina i chondroityna

Przykładowa lista składników karmy o niskiej zawartości mięsa (zwróć uwagę, że na pierwszym miejscu listy składników są zboża!):
Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 20% mięsa, min. 4% kurczaka, min. 4% jagnięciny, min. 4% świeżego mięsa), oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, roślinne ekstrakty białkowe, substancje mineralne

Strona 1 z 4
 
 
Średnia ocena: 8.71 Liczba ocen: 10
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (3)

 • 2013-02-04 13:31 Warto zasięgnąć porady

  Bardzo pomocny artykuł. W kwestii żywienia swojego pupila i tak zawsze zasięgam porady specjalisty, czyli osoby, która ma na ten temat sporą wiedzę. Mój dostawca karmy, Pan Paweł zawsze potrafi udzielić mi porady i dobrać odpowiednią karmę dla moje psa. Jak do tej pory z firmą Zoologic współpracuje mi się znakomicie. Jeśli ktoś będzie zainteresowany chętnie podam na nich namiary.
  ~Luki 91.222.119.51
 • 2011-07-13 10:34 RE: Komentarze

  Wybór odpowiedniej karmy dla swojego zwierzaka jest bardzo trudny i wymaga coć podstawowej wiedzy z tego zakresu.
  ~HollyFire 83.7.235.193