Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować tablet? Strona 1 z 2

2011-09-19, Ostatnia aktualizacja: 2011-09-26

Tablet wypełnia technologiczną lukę między smartfonem a netbookiem. Jest urządzeniem skierowanym do osób, które potrzebują stałego dostępu do sieci i lubią w podróży obejrzeć film. Jaki tablet wybrać? Nasze podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Po raz pierwszy mobilny komputer zbliżony do dzisiejszego tabletu został zaprezentowany na początku nowego milenium przez firmę Microsoft, stanowiąc swojego rodzaju przepowiednię niedalekiej przyszłości. Prawdziwa rewolucja przyszła dekadę później, kiedy w 2010 roku firma Apple zaprezentowała iPada. Dotykowy ekran, ciekawe aplikacje, brak fizycznej klawiatury i długie godziny pracy bez zasilania zewnętrznego sprawiły, że użytkownicy pokochali rewolucyjny sprzęt. Ledwie w ciągu dziewięciu miesięcy iPad trafił do 15 milionów nabywców. Urządzenie Apple po dziś dzień wiedzie prym w sprzedaży i wciąż wyznacza kierunki rozwoju, wybór jest jednak znacznie większy, a konkurencja, dostrzegłszy ogromny potencjał, proponuje coraz ciekawsze rozwiązania. Sukces iPada przebudził producentów sprzętu elektronicznego, którzy niemal każdego tygodnia prezentują nowy model takiego komputera.

Rodzaje

Jak wspomnieliśmy na wstępie, tablet jest urządzeniem wypełniającym lukę rynkową. Ze względu na znacznie większy niż w smartfonach wyświetlacz, oferuje wyższy komfort przeglądania stron www oraz oglądania multimediów. Kompaktowe rozmiary, niewielka waga, wyjątkowa żywotność baterii oraz kompletnie różny od tradycyjnego komputera przenośnego, oparty na ekranie dotykowym interfejs czynią zeń doskonałe narzędzie mobilne, przewyższające pod tym względem nawet najmniejsze netbooki. Nie miej jednak złudzeń, że tablet zastąpi Ci laptopa. Mimo że są coraz mocniejsze, wciąż pod względem wydajności pozostają za typowymi komputerami mobilnymi daleko w tyle.

Jako takiego podziału na rodzaje tabletów nie ma. Producenci poszukują jednak rozwiązań, które pozwoliłyby na odskoczenie od konkurencji choćby o ćwierć dystansu. Możemy więc obecnie znaleźć tablety z:

 • jednym ekranem
 • dwoma ekranami

Tablet z jednym ekranem to forma tradycyjna, wykorzystywana chociażby przez firmę Apple. Płaskie urządzenie wyposażone jest z jednej strony w dotykowy wyświetlacz, na którym znajdują się ikony aplikacji oraz wyświetlane są wszystkie funkcje. Z poziomu ekranu odbywa się sterowanie zasobami, a jeśli zajdzie potrzeba napisania e-maila lub edycji tekstu, wyświetlona zostaje wirtualna klawiatura.

Tablety z dwoma ekranami to konstrukcja nieco nowsza. Tablet otwiera się jak netbook. Po otwarciu nie znajdziesz jednak klawiatury, lecz dwa dotykowe ekrany. Z poziomu pierwszego odbywa się sterowanie urządzeniem, na drugim zaś wyświetlane są zasoby. Na przykład podczas pisania – jeden ekran pełni rolę klawiatury, na drugim zaś wyświetlany jest pisany tekst. Jest to sprzęt skierowany do osób, które bardziej potrzebują mobilnego komputera niż tabletu. Oba ekrany mogą też wyświetlać w tym samym momencie jeden obraz, który rzecz jasna przedzielony będzie ramką obudowy tabletu.

Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że tablet wydaje się być bliższy typowym laptopom. W przypadku naprawdę mocnych urządzeń w niczym nie ustępującym pola typowym komputerom przenośnym ukuto nawet nowe określenie – touchbook.

Producenci zapewniają ponadto, że urządzenia z dwoma ekranami wnoszą zupełnie nową jakość jeśli chodzi o gry przeznaczone na platformy mobilne. Zastosowanie jednego z ekranów do sterowania grą zbliża tego rodzaju urządzenia do mobilnych konsoli do gier. Zatem, jeśli chcesz na swoim przyszłym tablecie również pograć – zwróć uwagę na tablety z dwoma ekranami.

jeden ekran dwa ekrany
Tablet z jednym wyświetlaczem Touchbook z dwoma 14-calowymi ekranami dotykowymi
Notion Ink Adam Acer Iconia (touchbook)

Netbook z ruchomym ekranem dotykowym, który obraca się wokół poziomej osi
Hybryda Dell Ispiron Duo
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest dołączana rzeczywista klawiatura, która może stanowić, jak w przypadku urządzenia firmy Asus, stację dokującą w formie klawiatury z dodatkową baterią, pozwalającą wydłużyć pracę nawet do kilkunastu godzin. Takie podejście do formy tabletu stwarza dodatkowe możliwości. Kiedy chcesz jedynie serfować po sieci, przeglądać multimedia czy pisać krótkie teksty – całkowicie wystarczy Ci sam tablet bez stacji dokującej. Gdy jednak konieczne będzie stworzenie dużego dokumentu tekstowego, podpięcie klawiatury znacznie ułatwi sprawę. I tak mamy do czynienia ze swojego rodzaju hybrydą, która zmienia się w tablet lub netbook w zależności od potrzeb.

Ciekawą hybrydę stworzył Dell. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak typowy netbook. Jego tajemnica kryje się w dotykowym ekranie, który można obrócić w ramce wokół poziomej osi i z łatwością z netbooka uczynić tablet.

Parametry

Jeśli zapadła już decyzja o zakupie tabletu, Twój wybór powinien być w dużym stopniu zależny od jego parametrów. Oto najważniejsze z nich:

 • procesor
 • pamięć operacyjna
 • pojemność dysku
 • rozmiar ekranu/ów
 • rozdzielczość ekranu
 • rozdzielczość kamery/kamer
 • długość pracy na baterii
 • rozmiary i waga

Procesor

Procesor NVidia Tegra 2 umocowany do płyty głównej
Układ NVidia Tegra 2
Większość tabletów wyposażono w procesory o nieco innej budowie aniżeli te, które znajdziesz w tradycyjnym laptopie lub komputerze stacjonarnym. Najczęściej opierają się na strukturze ARM Cortex-A9. Oznaczenie to zapewne niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi. Przedstawmy to inaczej: układ ten pozwala na dostosowanie wydajności procesora w zależności od jego obciążenia, przy minimalnym zużyciu energii i bez zbędnego nagrzewania się. ARM Cortex-A9 może mieć jeden, dwa lub cztery rdzenie i charakteryzować się taktowaniem do 2 GHz.

Pracujące w tabletach układy oparte na ARM Cortex są w zdecydowanej większości zintegrowane z grafiką. Dwa układy obejmują lwią część rynku – Dual Core Apple A5 oraz Nvidia Tegra 2 Dual Core. Oba taktowane są zegarem o częstotliwości 1 GHz.

Oba wymienione układy z powodzeniem radzą sobie z wyświetlaniem filmów w rozdzielczości 1080 pikseli, czyli w formacie HD.

Na rynku wciąż można znaleźć tańsze tablety z procesorami jednordzeniowymi. Jeżeli niska cena jest dla Ciebie priorytetem, możesz zwrócić na nie uwagę. Możesz jednak mieć pewność, że zestarzeją się równie szybko jak otwarte mleko pozostawione poza lodówką. Najlepiej poszukaj tabletu z dwurdzeniowym procesorem. Taki model prawdopodobnie zachowa technologiczną świeżość przez jakiś rok.

Na rynku są również tablety wykorzystujące bardziej tradycyjną architekturę procesora x86. Może to być np. Intel Core i5 (Acer Iconia), Intel Pentium U5400 (Toshiba Libretto W100) lub Intel Atom (Nec LaVie Touch). Zastosowanie takich procesorów obniża długość działania baterii, ale z drugiej strony podnosi wydajność urządzenia do poziomu netbooków, a nawet laptopów. Poza tym tego rodzaju tablety pracują na popularnym systemie operacyjnym Windows 7.

Pamięć operacyjna

Podobnie jak w laptopach „pod maską” tabletów musi znaleźć się pamięć operacyjna. Zasada jest jedna – im więcej tym lepiej. Najmocniejsze tablety mają nawet 4 GB pamięci RAM, standardowo jednak jest to wartość na poziomie 1 GB. Co ciekawe, lider rynku, czyli iPad 2 wygląda pod tym względem na tle konkurencji dość ubogo – legitymuje się bowiem 512 MB pamięci RAM.

Pojemność dysku

Tablety najczęściej wyposażone są w wewnętrzną pamięć Flash lub dyski SSD o pojemności od 16 do 64 GB. Oczywiście im więcej pamięci tym więcej danych możesz przechować. Wydawałoby się jednak, że przeznaczenie tabletu jest dalekie od przenośnego archiwum plików, zatem 16-gigabajtowy dysk powinien całkowicie wystarczyć.

Z drugiej strony, tablety bliższe tradycyjnym komputerom, wyposażone w napęd HDD mogą mieć znacznie większą pojemność – nawet do 1 TB.

Mówiąc o pojemności dysków tabletów nie można pominąć nowej usługi Apple nazwanej iCloud (z ang. iChmura). Każdy z użytkowników nowego systemu iOS otrzymuje 5 GB wirtualnej przestrzeni, w której może przechowywać kontakty, notatki, zdjęcia, muzykę, aplikacje i mieć do nich dostęp wszędzie i o każdej porze (oczywiście jeśli zapewniony jest dostęp do sieci). Jeśli posiadasz kilka urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka, np. iMaca, iPada i iPhone`a, wszystkie dane znajdujące się w chmurze zostaną automatycznie udostępnione dla każdego z Twoich sprzętów.

Rozmiar ekranu/ów

Najczęściej rozmiar ekranu w tabletach oscyluje między 7 a 10 cali. Mniejszy zapewni większą mobilność urządzenia, natomiast większy – lepszy komfort przeglądania stron, multimediów oraz pisania. Za wyznacznik uważa się jednak rozmiar iPada 2, którego przekątna ekranu wynosi 9,7 cala.

Przypominający przerośnięte etui na okulary tablet z dwoma ekranami
Dwa ekrany po 5 cali, czyli Sony S2
Inaczej sprawa przedstawia się z tabletami dwuekranowymi. Np. Sony S2, którego premierę przewidziano na jesień tego roku, z dwoma ekranami o przekątnych 5,5 cala ogółem daje powierzchnię wyświetlania zbliżoną do iPada. Toshiba Libretto W100 ma dwa wyświetlacze o przekątnej 7". Touchbook Acer Iconia (fachowcy od elektroniki spierają się, czy to jeszcze tablet, czy już notebook) posiada dwa ekrany o przekątnej 14"!

Rozdzielczość ekranu

Od tego parametru zależy jakość wyświetlanego obrazu. Im rozdzielczość wyższa, tym więcej szczegółów. W przypadku różnych tabletów z różnymi rozmiarami ekranów, rozdzielczość może mocno się wahać. Dlatego warto posłużyć się kilkoma przykładami. Ponownie przywołamy tutaj lidera rynku iPada 2, w którym rozdzielczość ekranu wynosi 1024 x 768 pikseli. Bezpośredni konkurent – Samsung Galaxy Tab 10.1 jest nieco lepszy i legitymuje się rozdzielczością ekranu 1280 x 800 pikseli. Dla porównania przytoczmy jeszcze jeden przykład – niedrogi tablet Yarvik ma 10-calowy wyświetlacz i znacznie niższą rozdzielczość, wynoszącą jedynie 1024 x 600 pikseli. Wybór jest zależny od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Przykładowy Yarvik jest tańszy od wymienionych wyżej modeli w najsłabszych konfiguracjach o jakieś 1250 zł.

Rozdzielczość kamery/kamer

Kamera to standard wyposażenia tabletu. Obecnie wiele modeli oferuje dwie kamery – po jednej z przodu i z tylu. Pierwsza, od frontu pełni rolę kamery internetowej do obsługi Skype'a i innych komunikatorów internetowych. Druga – do robienia zdjęć i kręcenia materiałów wideo. Jak wiadomo, im wyższa rozdzielczość kamery, tym lepsze odwzorowanie szczegółów nagrywanego lub fotografowanego obrazu. W poniższej tabeli przedstawiamy kilka przykładów.

Model Kamera przednia (MP) Kamera z tyłu (MP)
Acer Iconia Tab A500 2 5
Apple iPad 2 0,3 0,7
BlackBerry Playbook 3 5
HP TouchPad 1,3 x
Motorola Xoom 2 5
Samsung Galaxy Tab 10.1 2 8
Asus Eee Pad Transformer 1,2 5


Długość pracy na baterii

Czas pracy na jednym naładowaniu baterii uzależniony jest przede wszystkim od sposobu użytkowania tabletu. Jeśli tylko odsłuchujesz pliki MP3, bateria padnie po trzech dobach. Ale przecież nikt nie kupuje tabletu do słuchania muzyki. Dlatego producenci najczęściej podają czas ciągłego oglądania filmów w rozdzielczości HD i jak zwykle są to wartości zawyżone. Według testów magazynów poświęconych elektronicznym gadżetom średni czas pracy baterii wynosi 7 – 8 godzin. Można go wydłużyć, np. Asus Eee Pad Transformer po podłączeniu do klawiatury, według producenta może pracować 16 godzin. Testy pokazały jednak co innego – 4 godziny mniej. Serwis Engadget pokusił się o przetestowanie pod tym względem kilku tabletów. W tabeli poniżej przykłady.

Model Czas pracy (w godzinach)
Apple iPad 2 10:36
Motorola Xoom 08:20
Samsung Galaxy Tab 10.1 06:09

Testy przeprowadzono podczas wyświetlania plików widego w formacie MPEG przy jasności ekranu 65 proc., przy wyłączonym Wi-Fi. Oczywiście uruchomienie łączności bezprzewodowej Wi-Fi poważnie skróciłoby czas pracy na jednym naładowaniu baterii. Tak czy inaczej – iPad 2 w tym teście okazał się być liderem, tym bardziej, że producent deklaruje krótszy czas pracy o 1,5 godziny.

Rozmiary i waga

Jest to niezwykle ważny parametr dla urządzenia mobilnego, jakim jest tablet. Zwłaszcza waga, która decyduje o komforcie pracy. Wydawałoby się, że kilkadziesiąt gramów nie robi większej różnicy. A jednak, wystarczy popracować z tabletem kilka godzin, aby przekonać się, że gramy mają tutaj znaczenie. Omawiając wspomniane parametry, ponownie wyjdziemy od wzorca, czyli iPada 2 i sprawdzimy konkurencję o zbliżonych parametrach.

Model Rozmiary (mm) Rozmiar ekranu (cale) Waga (g)
iPad 2 241,2 x 185,7 x 8,8 9,7 601
Asus Eee Pad Transformer 271 x 171 x 13 10,1 680
Sony S1 241,2 x 174,3 x 10,1 9,4 598
Samsung Galaxy Tab 10.1 256,7 x 175,3 x 8,6 10,1 565

W tej kategorii palmę pierwszeństwa należy przyznać urządzeniu firmy Samsung. Ma duży wyświetlacz, rozmiarami niewiele odbiega od iPada 2, jest od niego lżejszy i minimalnie cieńszy.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.65 Liczba ocen: 32
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (5)

 • Rozwiń

  2012-09-26 15:08 RE: Tutaj umieszczaj komentarze do artykułu Jak kupować tablet? (1)

  ja poszukuję jakiegoś fajnego Tableta i nie wiem który wybrać? Może ktoś mógłby mi doradzić [wymoderowano z powodu naruszenia regulaminu] cena max do 1000 zł
  ~kaliszka 195.216.250.17
 • 2012-08-13 09:55 RE: Tutaj umieszczaj komentarze do artykułu Jak kupować tablet?

  Szkoda, że tylko nie o taki typ tabletu mi chodziło:)

  _______________________________________________________________
  [wymoderowano z powodu naruszenia regulaminu]
 • 2011-11-01 12:14 RE: Komentarze

  Cały artykuł o tym, co marketingowcy nazywają tabletami i nic o tabletach graficznych :P