Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować odkurzacz do domu? Strona 1 z 3

2009-09-10, Ostatnia aktualizacja: 2012-12-28

Fruwające w powietrzu pyłki, drobinki kurzu, na podłodze sierść zwierząt... trudno nazwać to sterylnym środowiskiem. Producenci odkurzaczy oferują więc rozwiązania, dzięki którym Twój dom będzie idealnie czysty, pachnący... Jak sprawić, by reklamowy obrazek stał się rzeczywistością? Sekret tkwi m.in. w dobrze dobranych filtrach.

Odkurzacze workowe, bezworkowe, wielofunkcyjne

Odkurzacze można podzielić według kilku kryteriów:

 • miejsce pracy (np. samochodowe, domowe, biurowe, ogrodowe),
 • mobilność (przenośne, centralne),
 • sposób pracy (ręczne, automatyczne).

Jednak standardowy podział odkurzaczy uwzględnia system odkurzania i wygląda następująco:

 • workowe,
 • bezworkowe,
 • wielofunkcyjne.

Odkurzacz workowy UltraSilencer ZUS3922R
Odkurzacz workowy
Electrolux UltraSilencer
ZUS3922R
Odkurzacze workowe (tradycyjne lub klasyczne) – najpopularniejsze, najtańsze i proste w obsłudze odkurzacze. Jak sama nazwa wskazuje, posiadają wymienialny worek, do którego zbierają się zanieczyszczenia. Worek może być papierowy (jednorazowy) lub tekstylny (wielokrotnego użycia, z możliwością prania). 

Niewątpliwymi zaletami takiego odkurzacza są: stosunkowo niska cena zakupu i brak dodatkowej pracy po odkurzaniu (opróżnianie worka jest np. raz na miesiąc). Niestety, worki oznaczają dodatkowy koszt (papierowe: od 6 do 25 złotych, co 4 – 5 miesięcy) lub konieczność czyszczenia (materiałowe: co 3 – 4 tygodnie). Kupując odkurzacz tradycyjny, warto pamiętać, że siła ssąca może maleć wraz z zapełnieniem worka i że taki typ odkurzacza jest najmniej skuteczny w pochłanianiu pyłów, roztoczy i alergenów.

Odkurzacz cyklonowy LG VC4920NNT
Odkurzacz cyklonowy
LG VC4920NNT

Odkurzacze bezworkowe – zamiast worka, do którego wpadają zanieczyszczenia, ten typ odkurzacza ma plastikowy pojemnik, który należy regularnie opróżniać oraz myć. Działanie odkurzacza opiera się na specjalnym systemie cyklonu, który odwirowuje kurz i brud z obiegu powietrza i osadza go na dnie zbiornika lub na systemie wodnym (brud i kurz oddzielają się za pomocą wody i opadają na dno zbiornika z wodą).

Taki odkurzacz ma sporo zalet: nie wymaga wymiany czy prania worków, skutecznie pochłaniania pyły, roztocza i alergeny, usuwa sierść zwierząt, a w przypadku odkurzaczy dobrej jakości wymiana niezmywalnych filtrów jest konieczna tylko raz w roku. Odkurzacz bezworkowy nie jest też pozbawiony wad: cena zakupu i eksploatacji jest dosyć wysoka (zazwyczaj cena filtra jest wyższa niż zestawu worków na 1 rok), a przy filtrze zmywalnym najczęściej jest konieczność czyszczenia go po każdym użyciu.

Odkurzacz wielofunkcyjny MPM Product CL-333
Odkurzacz wielofunkcyjny
MPM Product CL-333
Odkurzacze wielofunkcyjne – są to odkurzacze, które mogą pracować – w zależności od potrzeby – jako workowe lub bezworkowe. W przypadku pracy bez worka odkurzacze te mogą wykorzystywać system cyklonu lub wodnym. Te odkurzacze często mają również dodatkowe opcje: prania dywanów, mycia podłogi, okien oraz zbierania rozlanych płynów (odkurzacze piorące).

Odkurzacze wielofunkcyjne dają dużą swobodę: pozwalają wybrać system odkurzania, kompleksowo sprzątnąć mieszkanie (łącznie z umyciem okien), pochłaniają pyły, roztocza i alergeny. Zazwyczaj jednak taki wielofunkcyjny odkurzacz jest drogi, duży i może być mniej wydajny (siła ssąca mniejsza niż w odkurzaczach workowych i bezworkowych o porównywalnej mocy).

Odkurzacze akumulatorowe, parowe, automatyczne, centralne

Warto też wspomnieć o odkurzaczach, które nie są powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych, a również mogą okazać się przydatne.Odkurzacz akumulatorowy Severin AH7909
Odkurzacz akumulatorowy
Severin AH 7909 


Odkurzacze akumulatorowe  dzielą się na kolumnowe i ręczne. Są niewielkie, poręczne i lekkie. Ich największą zaletą jest zasilanie akumulatorem i mobilność – koniec plączących się pod nogami kabli i możliwość odkurzania powierzchni znajdujących się z dala od gniazdka elektrycznego (np. samochodu) lub niedostępnych zakamarków pomieszczeń czy mebli.

Nie polecamy jednak tego urządzenia do standardowego, domowego użytku – mimo iż świetnie odkurzy okruchy na stole (albo zbierze rozlane płyny – jak Severin AH 7909), nie sprawdzi się przy sprzątaniu dużych powierzchni czy dywanów. Odkurzacze akumulatorowe są najtańsze z dostępnych na rynku odkurzaczy – ceny zaczynają się od 150 złotych.
Odkurzacz kolumnowy i ręczny w jednym Electrolux Ergorapido
Odkurzacz kolumnowy
i ręczny w jednym
Electrolux Ergorapido

Czy wiesz, że istnieją odkurzacze akumulatorowe, które łączą w sobie odkurzacz kolumnowy i ręczny? Według producentów taki odkurzacz jest bardzo wydajny – pozwala sprzątnąć 4-pokojowe mieszkanie.

Odkurzacz parowy Kärcher SV1802
Odkurzacz parowy
Kärcher SV1802

Odkurzacze parowe dzięki zastosowaniu technologii gorącej pary wodnej, pozwalają na czyszczenie i dezynfekcję powierzchni, usuwanie zaschniętego brudu czy odświeżanie dywanów oraz na oczyszczenie powietrza z bakterii, alergenów i pleśni. Według opinii użytkowników maszyny tego typu pozwalają znacząco ograniczyć zużycie środków chemicznych przy pracach domowych, co przekłada się nie tylko na obniżenie kosztów, ale też na zdrowsze otoczenie.

Odkurzacz automatyczny Samsung NaviBot
Odkurzacz automatyczny
Samsung NaviBot

Odkurzacze automatyczne to małe, inteligentne roboty, które same potrafią odkurzyć pokój. Dzięki wysyłaniu ultradźwięków, odkurzacz omija przeszkody i zapamiętuje rozkład pomieszczenia. Pozornie możliwości tych maszyn są duże: same wybierają trasę, odkurzają wybrane pomieszczenia, a gdy kończy im się energia, potrafią się same doładować, a nawet opróżnić pełny pojemnik kurzu. Nie wymagają nadzoru, przez co stają się niezwykle wygodne dla zapracowanych osób. Ponadto można w nich programować godzinę rozpoczęcia pracy.

Jednostka centralna Electrolux ZCV875
Jednostka centralna
Electrolux ZCV875
Niestety mają też kilka istotnych wad, które sprawiają, że odkurzacze tego rodzaju w tej chwili są raczej technologiczną ciekawostką, a nie konkretnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać czystość w domu. Ich konstrukcja uniemożliwia dotarcie do zakamarków czy kątów w pomieszczeniach, pracę na schodach, nie odkurzą też mebli i tapicerek. Ponadto są bardzo drogie (od 2000 złotych).

Odkurzacze centralne to kompletny system, który składa się z jednostki centralnej (montowanej na przykład w piwnicy), sieci rur (najczęściej w ścianach) oraz gniazdek wyjściowych. W miarę potrzeb do gniazdek podłącza się odpowiednie węże, dzięki którym można dane pomieszczenie odkurzyć. Wśród plusów tego typu systemu wymieniane są duża siła ssania (większa niż w przypadku innych rodzajów odkurzaczy), a także cicha praca (jednostka centralna jest daleko od sprzątającego). Wśród wad niezmiennie pojawia się wysoki koszt kupna i założenia, konieczność przystosowania mieszkania/domu oraz nieopłacalność przy zastosowaniu na mniejszych powierzchniach – sama jednostka centralna bez akcesoriów kosztuje od 2000 zł).

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na odkurzaczach workowych, bezworkowych i wielofunkcyjnych.

Parametry


Moc

W wypadku odkurzaczy mamy do czynienia z mocą silnika (która może wynosić od 1200 W do 2700 W i jest wielkością stałą) i z mocą ssania (która wynosi od 200 W do 500 W i może być zmienna), które składają się razem na moc odkurzacza i jest wyrażana w watach (W).

Producenci w specyfikacji na pierwszy plan wysuwają moc odkurzacza. Niczego nieświadomy klient uznaje ten parametr za odpowiednik skuteczności odkurzacza. Niestety oznacza on tyle samo, ile zużycie paliwa w samochodzie, a jak wiadomo, nie ma to bezpośredniego wpływu na moc samochodu.

Moc silnika. Najmniejszą moc mają odkurzacze akumulatorowe, zazwyczaj mieści się ona w przedziale 60 200 W. Taka moc wystarczy, żeby pozbyć się z tapicerki drobnych okruchów i zanieczyszczeń. Moc odkurzaczy tradycyjnych jest bardzo zróżnicowana. Najmniejsza, ok. 1200 W, powinna wystarczyć posiadaczom paneli, podłóg drewnianych czy terrakoty. Do odkurzania dywanów lepiej wybrać odkurzacz o mocy minimum 1600 W. Do sprzątania puszystych i gęstych dywanów, kup urządzenie o większej mocy, producenci oferują odkurzacze o mocy silnika nawet 2300 – 2700 W.

Moc ssania zależy bezpośrednio od mocy silnika (im większa moc silnika, tym większa moc ssania), oznacza siłę, z jaką powietrze zasysa zanieczyszczenia do wnętrza odkurzacza i jest wyznacznikiem skuteczności urządzenia. Najniższa wynosi ok. 9 W (odkurzacze akumulatorowe) a najwyższa – 500 W.

Jeśli oczekujesz przeciętnego efektu odkurzania, wystarczy Ci odkurzacz o parametrach 300 – 350 W. Natomiast jeśli masz w domu zwierzęta lub wymagasz od odkurzacza wessania absolutnie wszystkiego, odpowiednią wartością będzie tu moc w przedziale 400 – 500 W.

Moc silnika jest wielkością stałą, natomiast moc ssania powinna być regulowana (najlepiej jeśli regulator znajduje się przy rurze i nie trzeba się schylać przy zmianie mocy). Wynika to z prostego faktu, że każde podłoże (dywan, parkiet) czy rodzaj czyszczonego materiału (wykładzina, tapicerka) wymaga innego poziomu mocy.

Rodzaj filtra

Kupując odkurzacz, warto brać pod uwagę, jakie filtry zostały w nim umieszczone. Filtry dzielą się na wlotowe (przed pojemnikiem, chronią silnik) i wylotowe (za pojemnikiem lub workiem, oczyszczają powietrze). Z uwagi na rodzaj materiału, filtry dzielimy na:

 • filtry z tkaniny – są najprostszym rozwiązaniem, zatrzymują drobiny kurzu, nie pozwalają wydostać im się na zewnątrz, niestety ich duża porowatość sprawia, że zatrzymują tylko względnie duże zanieczyszczenia. Poza tym nie oczyszczają powietrza ze wszystkich alergenów. W związku z tym producenci coraz rzadziej korzystają z tego rozwiązania.
 • filtry papierowe – mają mniejszą porowatość niż materiałowe, dzięki czemu są skuteczniejsze. Trzeba je regularnie wymieniać, nie oczyszczają powietrza ze wszystkich alergenów.
 • separatory odśrodkowe, zwane również cyklonem, to rozwiązanie dawniej stosowanym głównie w maszynach przemysłowych. Dzięki rozwojowi technologii i spadku ceny, coraz częściej stosowane jest również w odkurzaczach domowych. Mechanizm działania opiera się o wir powietrza, który wciąga kurz do urządzenia, następnie wraz
  z wytracaniem szybkości zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika. Rozwiązanie takie nie wymaga użycia worka.
 • filtry wodne – doskonale zatrzymują kurz łapiąc go w mgiełce wodnej, dzięki temu nawet najdrobniejsze cząsteczki nie wydostają się z urządzenia. Dużą zaletą odkurzaczy z filtrem wodnym jest możliwość sprzątania nie tylko materiałów suchych, ale też rozlanych cieczy. Maszyny zaopatrzone w ten filtr często wyposażone są w funkcję nawilżania powietrza, co dla wielu osób jest kolejnym plusem.
 • filtry antyalergiczne – zazwyczaj pod tą nazwa kryją się nowoczesne i polecane przez specjalistów filtry HEPA. Zatrzymują prawie wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne oraz mikroskopijne (pyłki kwiatowe, zarodniki, roztocza i niektóre bakterie. Liczba po nazwie filtra jest równocześnie oznaczeniem poziomu zaawansowania (np. HEPA H10, HEPA H12, HEPA H15...). Filtry antyalergiczne mogą być wielokrotnego użytku oraz występować w odkurzaczach workowych, ale najczęściej są w standardzie w odkurzaczach cyklonowych.

Każdy model odkurzacza posiada na wyposażeniu jakiś rodzaj filtra, a często są to ich kombinacje. Filtr należy dobrać na podstawie warunków, w jakich odkurzacz będzie użytkowany oraz indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, że filtry, podobnie jak worki, musi być również od czasu do czasu wymieniony. Koszty, w zależności od modelu i rodzaju, mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Poziom hałasu

Wiele osób zapytanych, co jest dla nich najważniejsze przy wyborze odkurzacza, odpowiedziałoby zapewne bez namysłu – „żeby pracował jak najciszej”. Nikt z nas nie chce, by odkurzanie kojarzyło się z hałasem, który przyprawia o ból głowy i dodatkowo denerwuje sąsiadów. Producenci prześcigają się w konstruowaniu urządzeń o niskim poziomie hałasu. Standardowe odkurzacze emitują dźwięk o natężeniu 70 80 dB(A), a mało kto uświadamia sobie, że każdy dźwięk wyższy niż 65 dB(A) może szkodzić słuchowi:

Głośność dB(A) re 1 pW Charakterystyka opisowa według Wikipedii Charakterystyka opisowa urządzeń według Infomarket
55 – 65 dB(A) odkurzacz dobrej jakości urządzenie głośne, zakłóca komunikację, powoduje zmęczenie. Nagłe włączenie blisko ucha może spowodować uszkodzenie narządu słuchu
ponad 65 dB(A) wnętrze głośnej restauracji urządzenia bardzo głośne, hałas bardzo przeszkadza domownikom

Źródło: na podstawie Wikipedii oraz Informarket 1/2009.

Nie wszyscy producenci podają informację o poziomie hałasu odkurzacza, jednak ogólna zasada jest taka: najciszej pracują odkurzacze centralne, na podobnym poziomie głośności (aczkolwiek między modelami mogą być różnice nawet 10 dB) – workowe i wielofunkcyjne. 

Strona 1 z 3
 
 
Średnia ocena: 6.28 Liczba ocen: 52
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (32)

 • 2014-02-17 01:48 RE: Komentarze

  zelmera, też są w media expert i w dobrych cenach.
  ~wadi 89.231.105.209
 • 2014-02-17 01:22 RE: Komentarze

  trzeba po prostu coś solidnego. Polecam zerkąć na stronę media expert;
  ~czadi 89.231.105.209
 • 2014-01-30 16:28 RE: Komentarze

  Warto byłoby zaktualizować artykuł, nie zgadzam się z nim do końca, roboty sprzątające odkurzają w rogach, iRobot ma na przykład taką trójramienną wiryującą miotełkę, która wymiata wszystko pod robota z rogów i innych trudnodostępnych miejsc np, szczelin między podłogą a meblami. Poza tym roboty można już dostać poniżej 2k pln!
  ~LoftFan 46.76.114.176
 • 2013-08-29 15:27 RE: Komentarze

  tak w temacie electroluxow to znalazlem przypadkiem na CITEAM dobra obnizke na jednego z ultrasilencerow, dokladnie na tego ktorego wymienialiscie tam,, z googli mnie tu przywialo :) za 499zl chyba sie bardzo oplaca no nie?
  ~milan 5.173.210.238
 • 2013-08-23 13:15 RE: Komentarze

  Też mam ten model Electroulx'a, kupiłam w satysfakcja.pl za około 600zł jakiś czas temu już, zdecydowanie było warto! Męczyłam się przez dłuzszy czas z róznymi odkurzaczami, ale wszystkie były tanie, a czasami to i nawet od chińczyków brałam, a potem żałowałam :P także lepiej dołożyć te kilka stówek i mieć spokój na dłuzgi czas, niż dokladać dokładać aż w końcu wydatki wychodziły więcej niż jeden porządny odkujrzacz...
  ~lady_boyle 31.174.146.23
 • 2013-08-20 11:25 RE: Komentarze

  odkurzacz przede wszystkim powinien być od znanego producenta, który sam w sobie jest już gwarancją jakości. Electrolux, Zelmer czy Bosh to wg mnie zdecydowane top3, zwłaszcza, że nasz rynek jest zalewany podróbami lub całkowitymi "nołnejmami" padającymi po miesiącu pracy. Ja zawsze przy wyborze odkurzacza zwracałem uwagę na moc (1500-2000W silnik i ssanie w okolicach 350W) oraz głośność. Przerabiałem różne odkurzacze, obecnie mam jeden z lepszych jak dotąd - Electrolux 9325DB UltraSilencer. Sprzęt jest mocny, cichy i bardzo ergonomiczny, także jak najbardziej zasługuję na uwagę. Cena też nie była jakaś "przegięta" w porównaniu z np. automatami, do których chyba nigdy się nie przekonam
  ~waldix 31.175.200.220
 • 2013-04-04 16:25 RE: Komentarze

  Co do odkurzacza, to uważam, że obecnie producenci przesadzają z mocą silników. Oferują nieraz 2500W a to powoduje... wywalanie bezpieczników, jeśli mają wartość 10A. Najstarsze odkurzacze miały ... 150-180W (np. mała Omega - 170W), potem coraz więcej - radzieckie Czajka 370W (w późniejszej wersji 400W, potem silniejsze), podobnie polskie Zelmery. Uważam, że moc silnika 1000-1200W jest odpowiednia, przy czym przy tej mocy odkurzacz już powinien być wyposażony w potencjometr do elektronicznej regulacji, ponieważ np. delikatne tkaniny można uszkodzić zbyt silnym ssaniem (czy np. gdy się odkurza wnętrze telewizora to silny ciąg może coś uszkodzić). Koniecznie powinna być regulacja elektroniczna, gdyż ona nie tylko reguluje siłę ssania, ale i bieżący pobór mocy (obroty silnika), czyli gdy potrzebujemy słabszego ssania, to odkurzacz będzie wtedy pobierał mniej mocy oraz ciszej pracował. Regulacja na rurze to po prostu strata energii (mimo zredukowania ssania silnik i tak pracuje na pełnych obrotach, pobierając pełną moc). Odkurzacze nie powinny być zbyt głośne - dobry był kiedysiejszy Zelmer 04s (moc 550W, naprawdę cichy), wyjątkowo hałaśliwa była stara radziecka Rakieta (ale nieźle ssała jak na owe czasy - rok 1960). Naprawdę moc 1000-1200 W to w sam raz (prawie do dywanu) a elektroniczny regulator powinien pozwalać na redukcję mocy do ok. 400W (jeśli trzeba delikatnego ssania, np. odkurzanie fitra, kożucha, starego kilimu). Czasem dobra ssawka zapewni lepszy ciąg niż nawet największa moc.
  ~ZbigRus 89.187.247.234
 • 2012-11-07 14:05 Jaki odkurzacz kupić?

  Odkurzacz jak odkurzacz, zasada działa taka sama i i większość z tych samych fabryk... choć pytanie jaki odkurzacz kupić to wbrew pozorom ciężki temat zwłaszcza w dobie zalewu chińszczyzny na rynku.... Warto poczytać wcześniej porównania i może coś uda się wybrać. [wymoderowano z powodu naruszenia regulaminu]
  ~Mr.Bob 31.62.37.4
 • 2012-10-17 09:25 RE: Komentarze

  Witam:)
  Według mnie, odkurzacz powinien być cichy, nie tak jak starsze modele które huczą na cały dom ;P Te nowe tylko lekko szumią i to jest fajne. No i trzeba zwracać uwagę na szczotkę żeby nie kupić odkurzacza który zostawia śmiecie na dywanie :P

 • 2012-09-09 15:55 RE: Komentarz do artykułu

  osobiście używam bezworkowego odkurzacza marki DYSON [wymoderowani z powodu naruszenia regulaminu] i jestem bardzo zadowolona :) cena może nie jest najniższa i zniechęca, ale naprawdę warto, tym bardziej, że jest to zakup na lata, a sprzęt jest naprawdę bezawaryjny