Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować szczoteczkę do zębów? Strona 1 z 2

2011-10-24, Ostatnia aktualizacja: 2011-10-24

Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana kilka razy do roku. I nie chodzi o to, aby wziąć pierwszą lepszą z półki. Kupując szczoteczkę, należy kierować się przede wszystkim stanem dziąseł i uzębienia. Dowiedz się, jaki masz wybór i jaka szczoteczka jest dla Ciebie najlepsza.

Szczoteczka do zębów nie jest przedmiotem wiecznego użytku. Wbrew pozorom zużywa się bardzo szybko. Specjaliści zalecają wymianę co dwa, trzy miesiące lub po wyleczeniu każdej infekcji zapalnej jamy ustnej. Jeśli pojedyncze włókna lub ich całe pęczki są poodginane, połamane to oczywisty sygnał, że z dotychczas używaną szczoteczką należy się pożegnać i poszukać nowej.

Rodzaje

Szczoteczki do zębów można podzielić na kilka rodzajów:

 • manualne
 • specjalistyczne
 • elektryczne
 • soniczne

Manualne

Tradycyjna szczoteczka do zębów w opakowaniu
Aquafresh
Gel-Flex
Budowa szczoteczki manualnej jest pozornie prosta – główka z włóknami, szyjka i rączka.

Wielkość główki powinna być dobrana do wieku osoby, zaś twardość i grubość włókien do indywidualnych potrzeb i stanu uzębienia.

Szyjka powinna być elastyczna i odginać się pod siłą nacisku. Dzięki temu zbyt energiczne szczotkowanie nie zakończy się poranieniem dziąseł. Zazwyczaj jest również odpowiednio wyprofilowana, aby dostęp do zębów trzonowych był ułatwiony.

Rączka musi być wygodna do trzymania i operowania szczoteczką pod różnym kątem.

Na pierwszy rzut oka różne modele szczoteczek niewiele różnią się od siebie. To jednak tylko pierwsze wrażenie. Tradycyjne szczoteczki do zębów dzielą się choćby ze względu na ułożenie włosia na główce. Nie każdy także wie, że obok tradycyjnych, jakie stoją w kubeczkach na umywalkach we wszystkich łazienkach, jest kilka typów nieco odmiennych manualnych szczoteczek do zębów. Możemy więc wyróżnić szczoteczki zwykłe i specjalistyczne.

Zwykłe dzieli się na:

 • pęczkowe
 • wielopęczkowe

Pęczkowe wyposażono w 2 – 3 rzędy pęczków włosia na szerokość główki i 5 – 6 pęczków na długość. Ustawione są najczęściej równo, gęsiego – jeden za drugim lub np. w kształcie litery „x”. Szczotki wielopęczkowe mają od 3 do 5 rzędów pęczków na szerokość i nawet 12 na długość. Mogą być ustawione w różny sposób – równo, jeden za drugim lub naprzemiennie, podobnie jak krzesła w kinie.

Jak już wspomnieliśmy obok zwykłych szczoteczek, sklepy ortodontyczne oferują sprzęt specjalistyczny. W ich ofercie znajdziesz szczoteczki:

 • jednopęczkowe
 • międzyzębowe
 • ortodontyczne
 • pooperacyjne
 • do implantów

Szczoteczka jednopęczkowa podczas mycia zębów z aparatem nazębnym
Szczoteczka jednopęczkowa Curaprox
Jednopęczkowe – jak sama nazwa wskazuje, wyposażono tylko w jeden pęczek włosia umieszczony na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Niewielka powierzchnia i zagięta główka ułatwiają czyszczenie w okolicach szyjek zębowych oraz trudno dostępnych miejsc przy zębach trzonowych. Zalecane są dla osób, które posiadają nierówne uzębienie. Włosie tradycyjnych szczoteczek obejmuje swoją powierzchnią 2 – 3 zęby naraz. Natomiast jednopęczkową można szczotkować każdy ząb osobno. Tego rodzaju szczoteczki pomagają również utrzymać higienę jamy ustnej dla osób z aparatami nazębnymi, implantami i mostami dentystycznymi.

Zestaw dziewięciu szczoteczek międzyzębowych o różnych rozmiarach i kolorach
Końcówki szczoteczek międzyzębowych TePe
Międzyzębowe – wyglądem przypominają zminiaturyzowane szczotki do mycia butelek. Mogą mieć kształt stożkowy, cylindryczny lub walcowaty. Produkowane są w różnych rozmiarach. Tego typu szczoteczki składają się z uchwytu i wymiennej końcówki. Dzięki temu łatwo dopasować rozmiar do szczeliny między zębami. Stanowią skuteczniejszą alternatywę dla nici dentystycznych. Zalecane są dla osób, u których bardzo szybko osadza się kamień nazębny, powodujący cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Zakup takiej szczoteczki powinni rozważyć również pacjenci, którzy mają korony i mosty dentystyczne.

Ortodontyczne – przeznaczone są dla osób noszących aparaty nazębne. Z wyglądu przypominają tradycyjne szczoteczki, cała Szczoteczka do zębów ze specjalnym ułożeniem włókien
Gum Butler Ortho
tajemnica tkwi jednak w ułożeniu pęczków włókien. Na zewnątrz są dłuższe i nieco twardsze, w środku główki – krótsze i delikatniejsze. Wystopniowane ku środkowi włosie pozwala na objęcie zamków i drucików aparatu podczas czyszczenia.

Pooperacyjne – skierowane są do osób po chirurgicznych zabiegach dentystycznych, np. operacyjnym usuwaniu korzeni itp. Wyposażone w bardzo gęste i miękkie włosie pozwalają na bezbolesne mycie zębów i dziąseł. Mają również mniejszą główkę od szczoteczki standardowej, dzięki czemu łatwiej dozować siłę z jaką czyszczone są poszczególne powierzchnie jamy ustnej.

Mocno wygięta szczoteczka do czyszczenia trudno dostępnych szyjek implantów
TePe Implant Care
Do implantów – zgodnie z nazewnictwem, przeznaczone są dla ludzi, którzy mają implanty. Są dwa rodzaje takich szczoteczek. Pierwszy, to szczoteczki o bardzo wąskiej główce i dwóch rzędach włosia. Wąska dwurzędowa szczoteczka do mycia implantów i aparatów nazębnych
Tepe Implant/Orthodontic
Specjalna budowa umożliwia łagodne czyszczenie szyjek implantów po stronie policzkowej. Tego rodzaju szczoteczka świetnie nadaje się również do mycia aparatów nazębnych. Drugi rodzaj to szczoteczka ze specjalnie wyprofilowaną, wąska główką z mocno zagiętą szyjką w taki sposób, aby dotrzeć do implantów po wewnętrznej stronie jamy ustnej.

W specjalistycznych sklepach dentystycznych bez problemu znajdziesz także szczoteczki:

 • podróżne
 • do czyszczenia protez

Podróżne składają się na pół. Po złożeniu główka z włóknami zostaje ukryta w pudełku, które równocześnie stanowi rączkę. Szczoteczki do protez obok tradycyjnych kilku rzędów włókien posiadają dodatkową spiralną szczotkę do czyszczenia wewnętrznych części protezy.

Osobom, które noszą protezy, dentyści zalecają dokupienie dodatkowej bardzo miękkiej szczoteczki do mycia i masowania dziąseł. Takie zabiegi pielęgnacyjne nie tylko pomagają utrzymać właściwą higienę jamy ustnej, lecz również poprawią ukrwienie dziąseł.

Elektryczne

Rozbudowany zestaw szczoteczka elektryczna ze stojakiem, pudełkiem i wymiennymi końcówkami
Braun Oral-B Triumph 5000
Szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane baterie i silnik elektryczny, dzięki czemu podczas mycia główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością (nawet do 40000 ruchów na minutę). Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dziąsłami. Szczoteczki elektryczne przewyższają bowiem w skuteczności manualne przy znacznie mniejszym nacisku na myte powierzchnie. Aby dokładnie umyć zęby szczoteczką elektryczną wystarczy użyć ledwie jedną trzecią siły nacisku, jakiej używasz do czyszczenia zębów szczoteczką tradycyjną.

Możesz też wybrać uproszczoną wersję szczoteczki elektrycznej – tzw. szczoteczkę wibracyjną. Używa się jej jak zwykłej manualnej, z tym, że proces mycia wspomagany jest wibracjami główki. Przez to pasta lepiej się pieni, a płytka nazębna oraz przebarwienia są skuteczniej usuwane ze szkliwa.

Soniczne

Szczoteka soniczna stojąca w ładowarce z wymiennymi końcówkami
Sonicare FlexCare
Bardzo ciekawe rozwiązanie proponują producenci szczoteczek sonicznych. Główka szczoteczki wprawiona w pulsacyjny ruch emituje ultradźwięki, które rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają bakterie. Tego rodzaju szczotki są jeszcze delikatniejsze i skuteczniejsze, aniżeli zwykłe szczoteczki elektryczne. Czyszczenie uzębienia odbywa się bowiem nie tyle przez mechaniczne ścieranie osadu, lecz przede wszystkim przez niesłyszalne dla ludzkiego ucha dźwięki o wysokiej częstotliwości. Idealne rozwiązanie dla osób z wrażliwymi dziąsłami.

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne zalecane są dla osób, które mają ograniczone możliwości manualne: dla małych dzieci oraz niepełnosprawnych umysłowo lub ruchowo. Oczywiście nie oznacza to, że pełnosprawni dorośli nie mogą sobie sprawić takiego sprzętu. Jeżeli zależy Ci na wygodzie, dokładnym i łatwym czyszczeniu zębów, a przy tym wydanie nawet 50-krotności sumy (jaką zapłacisz za dobrą szczoteczkę manualną) nie stanowi najmniejszego problemu, wybierz szczoteczkę elektryczną.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 8.29 Liczba ocen: 20
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Opinie Sklepy Produkty

Sklepy powiązane z artykułem


Brak ocen
Opinii (0)
Kompetentny
Sprzedawca
2010-12-13

Stom-Dental