Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować siekierę? Strona 2 z 2

2011-11-17, Ostatnia aktualizacja: 2011-11-17

Materiały

Najprościej byłoby stwierdzić, że siekiery zbudowane są ze stali i drewna. Uproszczenie to jest jednak nieadekwatne do rzeczywistości. Owszem, na większość siekier składa się głowica ze stali hartowanej oraz drewniany trzonek. Są jednak producenci, którzy wykorzystują tworzywa sztuczne. Przykładem jest skandynawska firma Fiskars, która produkuje siekiery na stałe połączone z trzonkiem wykonanym z kompozytu włókna szklanego. Dzięki temu siekiera jest lżejsza, bardziej odporna na wilgoć i duże różnice temperatur. Lepiej amortyzuje też uderzenia. Ponadto trzonek częściowo pokryty jest antypoślizgowym materiałem, co w połączeniu z odpowiednim wyprofilowaniem znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy.
Drewniane trzonki powinny być wykonane z gatunków odpornych na wilgoć, nie rozsychających się i nie odkształcających. Do takich należy:

 • hikora
 • orzesznik amerykański
 • jesion

Należy dodać, że siekiery na stałe połączone z trzonkami z tworzyw sztucznych są znacznie droższe od tych z trzonkiem drewnianym. Są też trwalsze. Jednak, kiedy dojdzie do uszkodzenia trzonka, siekiera wymaga wymiany. Trzonek drewniany można wymienić w dowolnym momencie i dalej z powodzeniem korzystać z narzędzia.

Parametry

Najważniejsze parametry siekiery to jej waga oraz rozmiary, a zwłaszcza długość trzonka. Trzeba je dobrać w zależności od własnych preferencji. Parametry te dotyczą również typu i przeznaczenia siekiery. Szczegóły w poniższej tabeli.

Typ siekiery Waga (kg) Długość trzonka (cm)
kempingowe 0,3 – 0,5 30 – 45
toporki 0,5 – 1,6 35 – 60
ciesielskie 1 – 2 50 – 80
rozłupujące 1 – 4,5 50 – 90
uniwersalne 1 – 3 50 – 90
karczowniki 0,3 – 0,6 x


Akcesoria dodatkowe

W przypadku siekier rynek nie ma do zaoferowania zbyt wielu akcesoriów dodatkowych. Oto nieliczne, które mogą być bardzo przydatne:

 • pokrowce
 • kliny
 • trzonki
 • ostrzałki

metalowy żebrowany klin
Klin do rozłupywania Husqvarna
Pokrowce chronią siekierę przed niekorzystnymi warunkami oraz zabezpiecza ostrze w czasie transportu.

Dostępne są różne rodzaje klinów. Jedne służą do wytyczania kierunku obalanych drzew lub do rozłupywania twardych pni z sękami. Inne pozwalają ściśle i bezpiecznie osadzić trzonek siekiery.

Ostrzałka w kolorze czarnym z białym nadrukiem
Ostrzałka do siekier Fiskars
Trzonek drewniany to część siekiery, która najczęściej ulega uszkodzeniu. Wymienne pozwalają przedłużyć życie siekiery. Najlepsze wykonane są z drewna hikorowego oraz jesionowego.

Tępa siekiera jest nieskuteczna. Ostrzałki są po to, aby ją naostrzyć. Na rynku jest ich spory wybór.

Producenci i ceny

Najtańsze, niewielkie toporki i siekiery kempingowe możesz kupić już za 25 – 30 zł. Musisz pamiętać jednak o tym, że za lepsze marki zapłacisz nawet 100 zł. Najdroższe są ciężkie siekiery rozłupujące – mogą kosztować nawet 300 zł. Za siekiery wagi średniej – ciesielskie i uniwersalne – zapłacisz od 50 do 200 zł. Jak wspomnieliśmy już wcześniej droższe są narzędzia renomowanych marek zachodnich (zwłaszcza skandynawskich), na stałe łączone z trzonkiem z włókna szklanego. Ich cena może być nawet kilkukrotnie wyższa od analogicznej siekiery, wyprodukowanej w Polsce z trzonkiem drewnianym lub z tworzywa sztucznego.

Za najlepsze uważane są siekiery takich producentów jak:

 • Fiskars
 • Husqvarna
 • Bahco

Ich produkty nie są jednak tanie. Dlatego jeśli priorytetem jest dla Ciebie cena, warto przyjrzeć się ofercie producentów i importerów krajowych:

 • Coval
 • Kuźnia
 • Neo Tools
 • Pawłowski
 • Romanik
 • Topex
 • Yato

Podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz narzędzia uniwersalnego, którego będziesz używać do różnych prac – cięcia gałęzi, rąbania drewna, ciosania kołków – wybierz siekierę gospodarską, standardową. Gdy pozwalają Ci na to fundusze, warto zainwestować w kilka siekier – tarnowska lepiej sprawdzi się w lesie, a niewielki toporek do prac w ogrodzie.
Jeśli siekiera jest Ci potrzebna przede wszystkim do przygotowywania opału, jeśli każdej zimy musisz rozłupać na polana setki pni, zainwestuj w solidną siekierę rozłupującą, a nawet rozłupującą z klinem. Dzięki z temu z większą łatwością poradzisz sobie z trudniejszymi zadaniami takimi jak porąbanie krzywych, pełnych sęków pni.
W pracach budowlanych najlepiej sprawdzą się siekiery ciesielskie o średniej wadze. Niektóre z nich wyposażone są również w tzw. racicę, która pomaga w wyciąganiu gwoździ.

Praca z odpowiednią siekierą jest łatwiejsza i przyjemniejsza. I tego Ci właśnie życzymy!

Strona 2 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.91 Liczba ocen: 44
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (3)

 • Rozwiń

  2012-10-14 11:14 RE: Jak kupować siekierę? (1)

  Ja niedawno stanąłem przed dylematem jaką siekierę kupić. Okazało się, że to wcale nie jest łatwe. Musiałem wypośrodkować między ceną a jakością. Tanie siekiery nie wyglądały zbyt solidnie, trzonki z marnej jakości drewna, kiepski kształt, kiepska stal itd. a znowu topowe modele renomowanych firm okazały się dość drogie. Ale za wyższa cenę oferowali trzonki z tworzywa, na stałe połączone z metalem dzięki czemu nie było zagrożenia, że coś będzie się luzowało i odpadało. Mimo, że nie jestem drwalem zatrudnionym na umowę o pracę, po długim zastanowieniu, przymierzeniu się do kilku modeli wybrałem droższą wersję. Przerąbałem nią jakieś 15m3 drewna i nie żałuję wyboru. To jest właśnie to!