Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować łóżko? Rama i stelaż Strona 1 z 2

2012-08-29, Ostatnia aktualizacja: 2012-08-29

Kupując łóżko, często skupiamy się na materacu: chcemy, żeby był wygodny, umożliwiał spokojny i komfortowy wypoczynek. Prawda jest jednak taka, że jakość i wykonanie ramy czy stelaża jest równie ważne. Dowiedz się dlaczego i naucz się wybierać poszczególne elementy łóżka.

Budowa

Zadaniem podstawy łóżka (określanej też często ogólnie jako „rama”) jest podtrzymanie i koordynacja pracy materaca Jej poszczególne elementy ilustruje obrazek.

Stelaż najczęściej należy dokupić do ramy oddzielnie, rzadko stanowi element wyposażenia ramy łóżka.

Co to jest łóżko modułowe? Większość ram stanowi gotowy projekt, ale są też takie, które umożliwiają wybór koloru, wzoru, sposobu wykonania poszczególnych elementów: nóżek, ramy, zagłówka. Takie łóżka nazywa się modułowymi.

Materiał


Rama z drewna bądź materiału drewnopochodnego

Łóżko z litego drewna, DREWKORP PACHECO
Łóżko z litego drewna, DREWKORP PACHECO
Większość ram łóżek wykonuje się z drewna lub drewnopochodnych płyt pilśniowych i wiórowych. To trwały, a jednocześnie naturalny materiał, bardzo popularny w meblarstwie. Zanim wybierzesz ramę, zapoznaj się z naszym słowniczkiem. Nie każdy rodzaj drewna to gwarancja dobrej jakości.

płyta z litego drewna
– inaczej płyta wykonana z jednego rodzaju drewna. Nie musi to znaczyć, że jest trwalsza niż płyta wiórowa czy pilśniowa: wiele zależy od rodzaju materiału, jego grubości i wykończenia. Najtańsze, sosnowe lite drewno, na pewno nie zapewni takiej wytrzymałości i jakości jak płyta MDF czy HDF.

płyta z klejonego drewna – drewno klejone uchodzi za gorsze od litego, składa się z kilku połączonych warstw drewna. Jest tańsze niż lite. Jeśli chodzi o jakość, wiele zależy od grubości materiału, także nie można generalizować. Na pewno jest pozbawione sęków, przebarwień, ma bardziej jednolity kolor.

Najlepsze (czytaj – najtrwalsze i najdroższe) rodzaje drewna to dębowe i mahoniowe, tańsze, gorsze to brzozowe, sosnowe, jesionowe.

płyta wiórowa – powstaje z włókien sklejonych za pomocą żywicy, przy udziale wysokiej temperatury i ciśnienia. Jej jakość zależy od grubości. Popularnym, choć stosunkowo cienkim i niezbyt wytrzymałym rodzajem płyty wiórowej jest płyta OSB. Płyty wiórowe wielowarstwowe to tak zwane laminaty.

płyta pilśniowa – powstaje podczas procesu spilśniania, czyli formowania rozwłóknionej tkanki drzewnej, przy udziale wysokiego ciśnienia i bardzo wysokiej temperatury. Jest twardsza, bardziej wytrzymała niż wiórowa, bo jest produkowana z bardziej rozdrobnionego materiału. Popularne rodzaje płyt pilśniowych to LDF (najmniej trwała, o gęstszości < 650 kg/m3), MDF (gęstość od 650 do 850 kg/m3) lub HDF (gęstość 850 kg/m3).

Rama tapicerowana

Jest to rama wykonana z płyty pokrytej skórą, ekoskórą i przeróżnymi materiałami (np. mikrofibrą). Po co? Przesłanki są dwie: estetyczna i komfortowa – miękkie obicia ram są miłe w dotyku, a zagłówki umożliwiają opieranie się bez podkładania poduszek. Niestety warto pamiętać, że ramy tapicerowane łatwiej się niszczą, drą, zaciągają, a do tego – jeśli są pokryte miękkim materiałem – trudno je czyścić, przyciągają kurz (nie nadają się dla alergików).

 Rama pokryta imitacją skóry Rama pokryta skórą 
 rama z imitacją, Visby Elizabeth  rama pokryta skórą, Beliani Avignon
 Visby Elizabeth  Beliani Avignon


Ramy z innych materiałów

Fantazja producentów nie zna granic, dlatego oprócz tradycyjnych ram łóżek, można znaleźć też takie wykonane z mniej standardowych materiałów: stali czy tworzyw sztucznych (dotyczy to przede wszystkim łóżek dziecięcych). Spójrz do tabeli:

Rama stalowa Rama z plastiku
stalowa rama, Ikea SVELVIK Rama z plastiku, Little Tickers
Ikea SVELVIK Little Tickers


Materiał a jakość stelaża

Stelaż to jeden z istotniejszych elementów łóżka, który często trzeba dokupić oddzielnie do ramy właściwej. To na nim leży materac i to od niego w dużej mierze zależy jakość snu.

Stelaż z drewna bukowego, STWD BR Maxi
Stelaż z drewna bukowego, STWD BR Maxi
Stelaże wykonuje się ze specjalnych, drewnianych, lekko uwypuklonych listewek połączonych taśmą. Produkuje się je przede wszystkim z materiałów, takich jak:

 • drewno sosnowe
 • drewno brzozowe
 • drewno bukowe

Z sosny wykonuje się najtańsze modele rozwijane, niesprężyste, montowane w najprostszy sposób, czyli zwyczajnie kładzione na ramie łóżka (niestety grozi to przemieszczaniem się stelaża). Stelaże sosnowe są też niestety podatne na odkształcenia. Sprawdzą się w przypadku małych obciążeń i łóżek pojedynczych, nadają się pod tańsze materace sprężynowe (bonelowe) czy kieszeniowe, chociaż – uwaga – wiele zależy od rozmieszczenia listewek (o tym piszemy w dalszej części artykułu).

Najlepszą opinią wśród użytkowników cieszą się stelaże bukowe, które są przede wszystkim sprężyste, reagują na pracę materaca, przesuwanie się po łóżku. Jeśli zamierzasz kupić lub już posiadasz materac z pianki termo- bądź wysokoplastycznej lub lateksu, koniecznie zainwestuj w stelaż z takimi listwami. To dobry wybór do łóżek podwójnych.

Więcej o materacach przeczytasz w naszym osobnym artykule.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.79 Liczba ocen: 23
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (5)

 • 2014-02-19 21:20 RE: Komentarze

  głównym elementem sypialni jest łoże, musi byc wygodne i komfortowe , niedawno kupilam łozko Signal kreocen.pl/kreowskaz/2014/luty.html?page=43 i od tego czasu zawsze sie wysypiam
  ~3243324 89.69.89.206
 • 2013-04-09 10:00 RE: Komentarze

  Lite drewno to lite drewno, płyta to wiadomo - wypaczenia podczas użytkowania, brak możliwości rozkręcenia i ponownego złożenia łóżka. Łóżko powinno się kupować z założeniem, że będzie służyć lata i nie do końca sugerować się ceną.
  Ja mam łóżko z www.seart.pl - nikt mnie nie przekona, że płyta jaka by nie była jest trwalsza. Łóżko bardzo stabilne, nic się nie dzieje i służy mi już 2 lata
  ~Nikita 77.255.101.255
 • 2012-08-30 10:05 RE: Komentarze

  ". Najtańsze, sosnowe lite drewno, na pewno nie zapewni takiej wytrzymałości i jakości jak płyta MDF czy HDF."

  No tak nie do końca się zgodzę. Cena nie zawsze ma się do jakości. Zdarzało mi się mieć drogie meble z płyty i zniszczyły się szybciej niż tanie drewniane meble od tego producenta: http://www.urokdrewna.pl/ . Mimo, że sprzedaje tanio swoje meble to musi wykorzystywać wysokiej jakości materiały.
  ~rulon 77.242.232.149