Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

 • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować łóżko? Rama i stelaż Strona 2 z 2

2012-08-29, Ostatnia aktualizacja: 2012-08-29

Wykonanie i design

Dobry materiał to tylko pierwszy krok do wyboru ramy łóżka dobrej jakości. Równie ważne jest wykonanie poszczególnych elementów. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Zagłówek

Black Red White Roksana, zabudowany zagłówek
Black Red White Roksana,
zabudowany, pikowany zagłówek
Zagłówek łóżka to element, który spełnia nie tylko estetyczną, ale też praktyczną funkcję: jest rodzajem oparcia, ochrony. W ofercie znajdziesz łóżka wyposażone w:

 • Zagłówki zabudowane – wykonane z płyty lub litego drewna, mogą być pokryte materiałem, np. pikowaną tkaniną, która sprawia, że stanowią wyjątkowo wygodne oparcie dla pleców. W niektórych modelach materiał z zagłówka można zdjąć.

 • Zagłówki otwarte – najczęściej w formie stalowych, drewnianych prętów. Stanowią raczej ozdobę niż praktyczny element.

Wybierając zagłówek, koniecznie zwróć uwagę na:

 • Wysokość – jeśli lubisz przed spaniem poczytać książkę w pozycji siedzącej, przyda Ci się wyższy zagłówek. Bardzo niskie zagłówki są w zasadzie niepraktyczne, stanowią wyłącznie element dekoracyjny.
 • Wyprofilowanie – wiele modeli łóżek posiada zagłówki odchylone lekko do tyłu, co ma sprzyjać komfortowi pleców opierającej się o nie osoby. Warto pamiętać, że kupując takie łóżko, trzeba znaleźć kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni, na której będzie stało.
 • Dodatkowe funkcje – można znaleźć zagłówki z zewnętrznymi i wewnętrznymi półkami czy szufladami na książki lub drobiazgi. To bardzo praktyczne rozwiązania!

Nie brakuje modeli ram łóżek bez zagłówków. Zalety? Są tańsze, nie zagracają przestrzeni, można je dostawić do innych mebli bez obawy, że nie będą pasować.

Szukając łóżka pojedynczego, pewnie natrafisz na takie, które posiada nie jeden, ale dwa, trzy, a nawet cztery zabudowane boki. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w przypadku łóżek dla dzieci (wysokie boki stanowią dodatkowe zabezpieczenie).

Rama i nóżki

Kupując łóżko, dokładnie obejrzyj ramę. Powinna być solidna (wykonana z materiału o dobrej gęstości), a do tego zabezpieczona przed zniszczeniem (pokryta specjalną folią, okleiną, lakierowana, albo w przypadku stali: pokryta powłoką proszkową).

Niskie łóżko typu japońskiego, Visby Arhus
Niskie łóżko typu japońskiego, Visby Arhus
Bardzo istotne są nóżki, które przytrzymują całość – powinny być masywne, antypoślizgowe. Wiele modeli posiada zamiast nóżek specjalną, szeroką podstawę, która jeszcze lepiej przytrzymuje całość. Jeśli chodzi o wysokość łóżka, dobierz ją do własnych potrzeb, pamiętając o kilku czynnikach:

 • Łóżka „japońskie”, na krótkich nóżkach lub niewysokiej podstawie nie są dobrym rozwiązaniem dla alergików uczulonych na kurz, który zbiera się na podłodze.
   
 • Łóżka na wyższych nóżkach to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na dodatkowej przestrzeni do chowania przedmiotów. Są też bezpieczniejsze dla osób uczulonych na roztocza.

Stelaż

Stelaż regulowany, Foxmeble elektryczny
Stelaż regulowany elektrycznie, Foxmeble
Wybór stelaża to trudny, ale bardzo istotny temat. Rama łóżka bez stelaża w zasadzie nie funkcjonuje. Do wyboru masz:

 • stelaże nieregulowane (zwijane)
 • stelaże regulowane ręcznie
 • stelaże regulowane elektrycznie

Najprostsze, najpopularniejsze są stelaże zwijane, zbudowane z listewek połączonych taśmą. Umieszcza się je na ramie łóżka – te lepsze posiadają specjalne gumowe lub silikonowe, antypoślizgowe zakończenia, dzięki którym stelaż nie przemieszcza się.

Stelaże regulowane umieszcza się w ramie łóżka na stałe, za pomocą specjalnych uchwytów. Umożliwiają uniesienie pleców czy nóg i leżenie (lub siedzenie) w dogodnej pozycji. Większość jest regulowana manualnie, ale zdarzają się też modele wyposażone w specjalny pilot, który unosi wybraną część stelaża (zagłówek bądź podnóżek) po naduszeniu przycisku.

Stelaże regulowane nie nadają się do materacy sprężynowych, których nie wolno zginać. Najlepiej współpracują z materacami lateksowymi i piankowymi.

Kupując stelaż, zwróć też uwagę na informację o:

strefach twardości – podobnie jak materace, stelaże posiadają strefy twardości, od których zależy ułożenie ciała i komfort snu. Najlepsze modele posiadają aż siedem takich stref, dlatego idealnie współpracują z nowszymi modelami materacy lateksowych lub piankowych. Nie ma sensu kupować ich do materacy bonelowych czy kieszeniowych, które nie posiadają 7 stref twardości: ich zalety i tak nie zostaną w pełni wykorzystane.

ilości listewek, odstępach między listewkami – to, ile listewek znajduje się w stelażu, jest niezmiernie istotne. Można przyjąć, że im gęściej są rozmieszczone, tym lepiej. Najdroższe modele przeznaczone do dużych łóżek posiadają ponad 40 listewek rozmieszczonych w 1-5-centymetrowych odstępach, z kolei najtańsze posiadają jedynie 18-20 listewek w 5-centymetrowych odstępach. Różnica jest znacząca.

dodatkowe elementy – jeśli szukasz naprawdę dobrego jakościowo stelaża, zwróć uwagę na to, czy posiada:

 • specjalną taśmę po środku, która umożliwia dobre rozłożenie ciężaru ciała;
 • możliwość regulowania ułożenia desek w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, co zwiększa lub zmniejsza twardość w tej strefie.

Koniecznie sprawdź dopuszczalne obciążenie stelaża. W przypadku najlepszych modeli wynosi ono 120 kg.

Nie każdy stelaż pasuje do każdej ramy łóżka. Najlepiej kupować stelaż i łóżko od tego samego producenta, a przynajmniej: w tym samym sklepie.

Pojemniki

Jeśli nie lubisz trzymać pościeli na łóżku i wolisz chować ją do pojemnika, sprawdź, czy łóżko taki posiada. Najczęściej jest to specjalna wysuwana szuflada, w przypadku niektórych modeli: kilka oddzielnych.

Pojemnik można też dokupić oddzielnie, często razem ze stelażem.

Rozmiar

 

Rama

Łóżko pojedyncze o niestandardowych wymiarach: 207x98, Ikea Odda
Łóżko pojedyncze o wymiarach 207 x 98, Ikea Odda
Przed wyborem łóżka dokładnie wymierz przestrzeń, na jakiej będzie stać, biorąc pod uwagę także takie czynniki, jak odchylenie zagłówka czy wysuwaną szufladę. Do wyboru masz łóżka o standardowych wymiarach:

 •  90 x 200 cm, 100 x 200 cm (pojedyncze)
 • 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm, i 200 x 200 cm (podwójne)

Kupowanie łóżek o standardowych wymiarach ma wiele plusów: dużo łatwiej dobrać do nich materac, stelaż, prościej kupić pasujący komplet pościeli. Dotyczy to szczególnie dwóch, najpopularniejszych wymiarów: 90x200 i 160x200.

Do pokoju dziecięcego można kupić ramę do łóżka piętrowego, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Łóżko piętrowe nie musi być podwójne, są też modele pojedyncze (tak zwane antresole), pod którymi można ustawić szafkę, komodę, biurko.

Stelaż

Stelaże mogą mieć różną długość i szerokość, często istnieje możliwość zamówienia danego modelu w kilku wymiarach.
Szerokość stelaży może wynosić 70,80, 90 albo 100 cm. Długość stelaży to najczęściej 200, 210 i 220 cm.

Dopasowanie wymiarów stelaży do łóżek pojedynczych jest proste: muszą być dokładnie takie same. Zależność między szerokością podwójnych łóżek a szerokością stelaża przedstawia się następująco:

Szerokość łóżka 140 cm 160 cm 180 cm 200 cm
Szerokość stelaża 70 cm 80 cm 90 cm 100 cm


 Producenci i ceny

Ramy łóżek i stelaże kupisz u producentów, takich jak:

 • Agata Meble
 • A.R.M.
 • Beliani
 • Black Red White
 • Bodzio
 • Drewkorp
 • Foxmeble
 • Ikea
 • Kare Design
 • KLER
 • Magnat
 • Marsen (stelaże)
 • NAP
 • Sparmeble
 • STWD (BEDS.eu)

Jeśli chodzi o ceny, przedział jest naprawdę spory: od sosnowych ram za 100-200 złotych, do takich, których wartość sięga kilku tysięcy (dębowe, mahoniowe, pokryte skórą). Można przyjąć, że solidną (wykonaną z dobrego materiału) ramę łóżka pojedynczego można kupić już za 500-600 zł, a za dobrą ramę łóżka podwojonego trzeba zapłacić minimum 700-1000 zł.

Podsumowanie

Mimo, iż śpi się na materacu, nie należy lekceważyć stelaża i ramy, w której jest osadzony. Dobre łóżko przeżyje z Tobą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i co ważne – będzie je można skręcać i rozkręcać podczas ewentualnych przeprowadzek (w przypadku tańszych modeli jest to niemożliwe). Warto wybierać ramy wykonane z drewna bukowego albo dobrych płyt – MDF lub HDF. Solidne wykończenie – lakierowanie, pokrycie okleiną, folią – to podstawa. Ważny jest wybór odpowiedniego, pasującego do rodzaju materaca stelaża – powinien mieć tyle samo stref twardości, najlepiej zainwestować w sprężysty, bukowy. Zagłówek i wysokość można dopasować do swoich potrzeb, warto pamiętać, by przed zakupem dokładnie ustalić pożądaną szerokość i długość łóżka.

Życzymy udanego wyboru i kolorowych snów!

Strona 2 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.79 Liczba ocen: 23
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Artykuły Sklepy Produkty

Komentarze do artykułu (5)

 • 2014-02-19 21:20 RE: Komentarze

  głównym elementem sypialni jest łoże, musi byc wygodne i komfortowe , niedawno kupilam łozko Signal kreocen.pl/kreowskaz/2014/luty.html?page=43 i od tego czasu zawsze sie wysypiam
  ~3243324 89.69.89.206
 • 2013-04-09 10:00 RE: Komentarze

  Lite drewno to lite drewno, płyta to wiadomo - wypaczenia podczas użytkowania, brak możliwości rozkręcenia i ponownego złożenia łóżka. Łóżko powinno się kupować z założeniem, że będzie służyć lata i nie do końca sugerować się ceną.
  Ja mam łóżko z www.seart.pl - nikt mnie nie przekona, że płyta jaka by nie była jest trwalsza. Łóżko bardzo stabilne, nic się nie dzieje i służy mi już 2 lata
  ~Nikita 77.255.101.255
 • 2012-08-30 10:05 RE: Komentarze

  ". Najtańsze, sosnowe lite drewno, na pewno nie zapewni takiej wytrzymałości i jakości jak płyta MDF czy HDF."

  No tak nie do końca się zgodzę. Cena nie zawsze ma się do jakości. Zdarzało mi się mieć drogie meble z płyty i zniszczyły się szybciej niż tanie drewniane meble od tego producenta: http://www.urokdrewna.pl/ . Mimo, że sprzedaje tanio swoje meble to musi wykorzystywać wysokiej jakości materiały.
  ~rulon 77.242.232.149