Poradnik prawny

NEWSLETTER

Co 2 tygodnie informacje o nowych artykułach!
» więcej nt. newslettera

POLECANE SKLEPY

  • Kup reklam polecane sklepy

Jak kupować cytrusy? Strona 1 z 2

2012-12-30, Ostatnia aktualizacja: 2013-01-01

Cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty – cytrusy to namiastka słońca w pochmurne, zimowe dni. Żeby czerpać przyjemność z ich jedzenia, warto dowiedzieć się, jak je kupować. Okazuje się, że w pakiecie z pomarańczą czy mandarynką można czasem dostać mnóstwo chemii.

Rodzaje

Według definicji owoce cytrusowe to te, które pochodzą z wiecznie zielonych drzew z rodziny rutowatych. Rosną przede Pomarańcze
Pomarańcza
wszystkim w podzwrotnikowej albo umiarkowanej strefie klimatycznej: stamtąd  importuje się je do Polski.

Najpopularniejsze cytrusy to:

pomarańcze – pochodzą z Azji, chociaż do Polski docierają przede wszystkim z południa Europy – Włoch, Hiszpanii – i Izraela. W zależności od rodzaju, są słodkie lub słodko-kwaśne, mają pomarańczowy bądź czerwony miąższ. Owoce można jeść na surowo, ale nadają się też do przetworów, sprawdzają się jako przystawka do mięs. Skórka pomarańczy jest stosowana jako smakowy dodatek do deserów i innych potraw.

Popularne odmiany pomarańczy, które można znaleźć w sklepach: Navelina, Tarocco i Moro (czerwony miąższ), Jaffa (tańsze, izraelskie pomarańcze pestkowe).

Grejpfrut
Grejpfrut czerwony
grejpfruty – pochodzą z karaibskiej wyspy Barbados, to krzyżówka pomarańczy olbrzymich z chińskimi. W zależności od odmiany, grejpfruty mogą być gorzkie, słodkie i soczyste (grejpfruty czerwone), kwaśne i soczyste (żółte), słodkie i średnio soczyste (zielone). Nadają się do jedzenia na surowo, wyciskania soków, stanowią składnik deserów, podaje się jako przystawkę do mięs.

Grejpfrut „Sweetie” to krzyżówka grejpfruta i pomarańczy olbrzymiej. Jest słodki, ma charakterystyczny, zielony miąższ.

Mandarynki
Mandarynki
mandarynki – pochodzą z południa Azji, obecnie występują także w Ameryce Południowej, rejonie Morza Śródziemnego, w południowej części Ameryki Północnej. Są mniejsze niż pomarańcze, mają soczysty, pomarańczowy miąższ, luźną skórkę, często także pestki. Jada się je przede wszystkim na surowo, rzadziej robi się z nich soki czy przetwory.

cytryny – pochodzą z Chin, ale dziś nie są tam uprawiane; do Europy trafiły już w średniowieczu. Żółte, bardzo kwaśne – nie da się ich pomylić ze słodkimi pomarańczami i mandarynkami. Już w 1720 roku uznano, że mają właściwości lecznicze ze względu na stosunkowo wysoką zawartość witaminy C. Plastry cytryny można dodawać do wody, herbaty, sok z cytryny nadaje smaku przeróżnym potrawom mięsnym, rybnym, a także ciastom i deserom.Limonki
Limonki

limonki (limetki) – pochodzą z Azji, obecnie uprawia się je przede wszystkim w Indiach, Meksyku, Brazylii, Argentynie. W Europie zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na wyjątkowe właściwości zdrowotne (zawierają więcej witaminy C niż cytryny), ale też ciekawy smak, dzięki któremu stanowią popularny dodatek do napojów, drinków (np. mojito).


Poza tymi najpopularniejszymi rodzajami cytrusów, w sklepach możesz znaleźć także:

Klementynki – powstały z krzyżówki pomarańczy gorzkiej z mandarynką. Pochodzą z Algierii, obecnie najlepsze odmiany
Pomelo, największe cytrusy
importuje się z terenów Maroko. Mają pomarańczowo-czerwoną skórkę i taki sam, bezpestkowy miąższ. Jada się je przede wszystkim na surowo.

Tangelo – krzyżówka mandarynki z grejpfrutem, ma nieregularny, nieco owalny kształt, pomarańczowo-czerwoną skórkę, jest soczysty, słodko-gorzki, dość ostry w smaku. Nadaje się do jedzenia na surowo, stanowi ciekawy dodatek do deserów.

Pomelo – uważany za pierwotną formę grejpfruta. Ma żółtą, grubą skórkę i taki sam miąższ. Jest największym z owoców cytrusowych, zawiera najwięcej cennych antyoksydantów. Pomelo, podobnie jak grejpfrut czy tangelo, można jeść na surowo i dodawać do deserów i sałatek.

Kumkwat – tak zwana „chińska pomarańcza”, bardzo popularna w Azji. Owoce kumkwata są niewielkie, mają owalny kształt, bardzo smaczną, aromatyczną skórkę. Jedząc je na surowo, warto przez kilka minut sparzyć je we wrzątku – zyskają niepowtarzalny aromat. Żeby owoc zyskał na smaku, można też zgnieść na delikatnie, tak żeby miąższ przeszedł smakiem skórki. Ciekawostka – kaczka z kumkwatem jest to tradycyjne, tahitańskie danie.

Kalamondin (kalamondyna) – powstał z mandarynki i kumkwata japońskiego. Ma kwaskowy miąższ i słodką, charakterystycznie pomarszczoną skórkę. To bardzo popularny cytrus na Filipinach, w Polsce traktuje się go przede wszystkim jako roślinę ozdobną.

Do cytrusów zalicza się też czasami ananasy: tak naprawdę są to owoce z rodziny bromeliowatych.

Strona 1 z 2
 
 
Średnia ocena: 7.00 Liczba ocen: 7
Jak oceniasz
ten artykuł?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Opinie Sklepy Produkty

Porównaj ceny produktów

Cena: 14,00 - 15,00 zł

Imbir Marynowany 1kg

Cena: 7,00 - 28,00 zł

Jagoda Goji 500g

Cena: 9,00 - 9,00 zł

Tamaryndowiec 400g

Cena: 5,00 - 10,00 zł

Kasztany Jadalne 567g

Cena: 5,00 - 5,00 zł

Kasztany Wodne 227g

Cena: 17,00 - 17,00 zł

Guarana mielona 100g

Cena: 8,00 - 8,00 zł

Guarana mielona 50g