Zaznacz stronę

Pralka to jedno z urządzeń, które ułatwiają nam życie. Jednak pralka również musi zostać dopasowana do potrzeb: inna dla singla, inna dla rodziny z małymi dziećmi. Warto więc przeczytać, czym się kierować przy zakupie pralki i jakich pułapek unikać.

Rodzaje

Podstawowy podział pralek wygląda następująco:

 • wolnostojące – są w ofercie ponad 80% producentów
  • ładowane od frontu
   • standardowe 
   • typu Slim
  • ładowane od góry
 • do zabudowy – są w ofercie około 20% producentów
  • standardowe, ładowane od frontu.
 Pralka ładowana od frontu Bosch WAA16163PL
Pralka ładowana od frontu
Bosch WAA16163PL
Pralka ładowana od góry Electrolux EWB95205W
Pralka ładowana od góry
Electrolux EWB95205W

Pralka wolnostojąca jest samodzielnym urządzeniem, które można dowolnie przemieszczać w mieszkaniu. Można ją również łatwo wymienić. Wśród pralek wolnostojących jest szeroki wybór: ładowane od frontu, od góry, ładowane od góry typu Slim.
Pralka do zabudowy Hotpoint Ariston AWM129
Pralka do zabudowy
Hotpoint Ariston AWM 129

Pralka do zabudowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero urządzają swoje mieszkanie. Kupowanie pralki do istniejącej zabudowy jest ryzykowne – wystarczy o kilka milimetrów za mała szafka i wybrana przez Ciebie pralka się nie zmieści. A znalezienie pralki o odpowiednich rozmiarach do szafki może być bardzo trudnym zadaniem. Poza tym czasem przy awarii lub wymianie pralki może się pojawić problem – jeśli pralka została np. przymocowana do blatu kuchennego, wyciągniecie jej nie będzie już takie proste. Dlatego wybór pralki do zabudowy trzeba dobrze przemyśleć, również pod kątem ewentualnych awarii czy wymiany.Pralko-wirówka Światowit Myszków MD15
Pralko-wirówka
Światowit Myszków MD15

Wśród pralek do zabudowy masz możliwość kupić tylko pralki standardowe, ładowane od frontu.

Rozwiązania alternatywne

Dla osób z mniejszą zawartością portfela, dla których automatyzacja w pralce nie jest konieczna, dobrym rozwiązaniem może być zakup pralki wirnikowej (pralko-wirówki).
Pralka wirnikowa lub pralko-wirówka – spełnia dwie funkcje: pierze i wiruje. dostępne są modele z jednym bębnem, który spełnia te funkcje, lub z dwiema komorami – jedna służy do prania, druga do wirowania. Komory mogą być różnej wielkości, np. 8 kg prania, 6 kg wirowania.

 

W niektórych modelach pralki wirnikowej trzeba wlewać i wylewać wodę, inne wymagają tylko wylania wody po praniu.
Pralka tego typu jest prosta w obsłudze – zazwyczaj ma 2 programy prania, jest też tańsza – kosztuje od 300 do 500 zł. No i wymaga wkładu własnej pracy – choćby wylania wody, a czasem również przełożenia ubrań z komory prania do komory wirowania

Pralko-suszarka – jest to urządzenie przypominające pralkę standardową, które oprócz automatycznego prania i wirowania ma również funkcję suszenia ubrań (więcej informacji na ten temat w artykule Jak kupować pralko-suszarkę?).

Nietypowym rozwiązaniem jest również pralka z… umywalką. Sama pralka jest stylizowana na lata 50. i wygląda dosyć interesująco (jednak sporo kosztuje), a znajdziesz ją w ofercie firmy Smeg.

Parametry

Jeśli już wiesz, jaki typ urządzenia Cię interesuje, warto przyjrzeć się kilku parametrom, które będą miały istotny wpływ na komfort obsługi oraz zadowolenie z zakupu. Kilka z nich możesz znaleźć na etykiecie. Są to:

Ładowność bębna

Pralki mają różną ładowność – od 3 (np. Electrolux EWC1350) do 10 kg (np. Hoover DST 10146 P). Dla jednej osoby wystarczy pralka o najmniejszej ładowności (od 3 – 4,5 kg). Przy kilkuosobowej rodzinie warto wybrać pralkę od 5 do 7 kg. Największe pralki, powyżej 7 kg mogą się przydać w rodzinach, gdzie jest kilkoro małych dzieci lub często pierze się duże poduszki, kołdry oraz w niedużych (5 – 10 pokoi) pensjonatach.

Klasa efektywności energetycznej

Oznacza ona ilość zużytej w ciągu roku energii przez urządzenie w porównaniu z urządzeniem standardowym, którego zużycie jest określone przepisami. Na razie w Unii Europejskiej obowiązuje klasyfikacja od A do G (niepoprawne są oznaczenia A+ czy A++, takie oznaczenia można stosować tylko przy lodówkach).

Zużycie energii oblicza się dla 1 prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60°C.

Obecnie zachęca się konsumentów do zakupu droższych urządzeń o wyższej klasie energetycznej, motywując to nie tylko ekologią, lecz także ekonomią. Czy rzeczywiście wyższa klasa energetyczna przy wyższej cenie urządzenia pozwala zaoszczędzić?
Poniżej przedstawiamy przykładowe zużycie energii przez pralkę o pojemności wsadu 5 kg suchej bielizny, przy prędkości 1000 obr./min.

klasa efektywności energetycznej zużycie energii (KWh) na 1 cykl prania roczny koszt energii, pranie 2 x w tyg. (1kWh=0, 66 zł)
A 0,85 58,34
B 1,03 70,70
C 1,25 85,80

Wyższa klasa efektywności niekoniecznie oznacza duże oszczędności. Wynika to z faktu, że pralki o wyższej klasie efektywności energetycznej są najczęściej zaawansowane technicznie i wyposażone w dodatkowe funkcje, co podnosi koszt zakupu pralki.

Przy okazji obliczeń zużycia prądu okazało się, że urządzenie urządzeniu nierówne, nawet w tej samej klasie efektywności. Poniżej przedstawiamy przykładowe zużycie energii przez pralkę z klasy energetycznej A, o pojemności wsadu 5 kg suchej bielizny, przy prędkości 1000 obr./min.

klasa efektywności energetycznej zużycie energii (KWh) na 1 cykl prania roczny koszt energii, pranie 2 x w tyg. (1kWh=0, 66 zł)
A 0,75 51,48
A 0,85 58,34
A 0,95 65,21

W tej samej klasie efektywności różnica w zużyciu prądu może wynosić 0,25 kWh, co daje rocznie 20,80 zł.

 Klasa efektywności prania

Jest to oznaczenie stopnia skuteczności prania. Podawane za pomocą liter: skala od A do G przy czym A to najlepsza, G – najgorsza klasa efektywności prania.

klasa efektywności prania wskaźnik wydajności prania
A powyżej 1,03
B od 1,03 do 1
C od 1 do 0,97
D od 0,97 do 0,94
E od 0,94 do 0,91
F od 0,91 do 0,88
G poniżej 0,88

Wskaźnik wydajności prania oblicza się dla standardowego cyklu prania w temperaturze 60°C.

Klasa efektywności prania informuje, jaki będzie efekt prania, czyli jak czyste będą Twoje rzeczy
po wypraniu.

 

 

Źródło: na podstawie Infomarket 3/2009.

Klasa efektywności wirowania

Określa stopień wydajności suszenia (odwirowania) prania. Podobnie jak w przypadku klas efektywności energetycznej
i efektywności prania, skala jest od A do G, przy czym A – oznacza najlepszą, a G – najgorszą klasę.

klasa efektywności wirowania wskaźnik wydajności odpompowywania wody
A do 45%
B od 45do 54%
C od 54 do 63%
D od 63 do 72%
E od 72 do 81%
F od 81 do 90%
G powyżej 90%

Wskaźnik wydajności odpompowywania wody (czyli ile wody po odpompowaniu  „zostaje” w pranych ubraniach) oblicza się dla standardowego cyklu prania w temperaturze 60°C.

Coraz więcej modeli dostępnych na rynku ma regulowaną prędkość wirowania. Jest to bardzo przydatna funkcja, pozwalająca na dostosowanie prędkości wirowania do pranych tkanin.

Źródło: na podstawie Infomarket 3/2009.

Z pojęciem prędkości wirowania nierozerwalnie rodzaje silników w pralkach. Od nich bowiem zależy maksymalna prędkość wirowania, a także głośność. Istnieją 3 typy silników:

 • klatkowe (indukcyjne jednofazowe) – ich zaletą jest cicha praca, natomiast wadą – niska prędkość wirowania (do 800 obr./min.)
 • komutatorowe – ich zaletą jest wysoka prędkość wirowania (do 1800 obr./min.), natomiast wadą – głośna praca (świst przy uruchamianiu bębna)
 • indukcyjne (elektronicznie sterowane) – mają wysoką prędkość wirowania (do 1800 obr./min. ) i pracują cicho. Dostępne w wyższej klasie cenowej pralek.

Informacja o rodzaju silnika pomoże Ci zorientować się, jak głośno będzie wirować pralka.

Poziom hałasu

Pralki ładowane od frontu są uznawane za cichsze niż pralki ładowane do góry. Różnica pomiędzy urządzeniami
o podobnych parametrach, ale różnym sposobie ładowania prania może wynosić do 10 dB(A). Istotne znaczenie ma również wypoziomowanie pralki – źle ustawiona pralka będzie głośniejsza niż zapewniał producent.

Poniżej przedstawiamy w tabeli charakterystykę urządzeń wytwarzających różny poziom hałasu:

Charakterystyka opisowa według Wikipedii Charakterystyka opisowa urządzeń według Infomarket Głośność dB(A) re 1 pW
45 – 55 dB(A) szum w biurach urządzenia dobrze słyszalne, hałas przenosi się do innych pomieszczeń, jest odczuwalny i może zakłócać funkcjonowanie domowników, np. sen
55 – 65 dB(A) odkurzacz dobrej jakości urządzenie głośne, zakłóca komunikację, powoduje zmęczenie. Nagłe włączenie blisko ucha może spowodować uszkodzenie narządu słuchu
ponad 65 dB(A) wnętrze głośnej restauracji urządzenia bardzo głośne, hałas bardzo przeszkadza domownikom

Źródło: na podstawie Wikipedii oraz Informarket 1/2009.

Za średni poziom hałasu uznaje się 5055 dB(A) w trakcie prania. Podczas wirowania poziom hałasu może wzrosnąć do 65 75 dB (A).

Pobór wody

Pralka może pobierać od 37 litrów do 94 litrów wody na jedno pranie. Poniżej przedstawiamy wyliczenie dla pralek
o ładowności 5 kg. W danej klasie efektywności energetycznej wzięliśmy do analizy pralkę o największym zużyciu wody.

klasa efektywności energetycznej pobór wody na 1 cykl prania  roczny koszt wody, pranie 2 x w tyg.
(1 m3=7 zł)
A 64 46,60
B 45 32,76
C 69 50,20

Pobór wody oblicza się dla 1 prania tkanin bawełnianych w temperaturze 60°C.

A jak to wygląda w praktyce?
Żeby zobaczyć różnicę pomiędzy zużyciem wody w danej klasie energetycznej, trzeba porównać pralki o podobnych parametrach – ładowność 5 kg.

klasa efektywności energetycznej pobór wody na 1 cykl prania   roczny koszt wody, pranie 2 x w tyg.
(1 m3=7 zł)
A 39 28,40
A 64 46,60

Różnica między poborem wody może wynosić 18 zł w ciągu roku. W litrach ta oszczędność wynosi 2600 litrów, co daje 52 darmowe prysznice w roku (po 50 litrów każdy).

Wymiary i sposób ustawienia

Jeśli masz dużo miejsca, wymiary pralki nie będą miały aż tak wielkiego znaczenia. Problem pojawia się w momencie, gdy Twoja łazienka ma kilka metrów kwadratowych (np. 2 x 3 m) i musi się niej zmieścić umywalka, wanna lub kabina prysznicowa… Wtedy zostaje bardzo niewiele miejsca i zakup pralki musi być dokonany z metrówką w ręce. Na szczęście producenci przygotowali w ofercie pralki szersze i węższe, niższe i wyższe, płytsze i głębokie. Przyjrzymy się zatem, z czego można wybierać.

Jeśli masz w planach kupno suszarki bębnowej, a Twoja łazienka do największych nie należy, zwróć uwagę, czy możesz ustawić pralkę w słupku z suszarką (większość producentów pralek i suszarek oferuje takie rozwiązanie w standardzie) lub przemyśl zakup pralko-suszarki (więcej w artykule Jak kupować pralko-suszarkę?).

Pralka typu Slim Gorenje WS52105
Pralka typu Slim
Gorenje WS52105
Pralki ładowane od frontu są większe, zazwyczaj o wymiarach: 85 – 87 cm wysokości, 60 cm szerokości, 58 – 60 cm głębokości. Do tego należy doliczyć miejsce na otwieranie drzwi – ok. 30 cm i kąt otwarcia: od 90 do 180°.

Wyjątkiem w tej grupie są pralki ładowane od frontu typu Slim, które pozwalają zaoszczędzić na głębokości, czasem nawet połowę – pralki tego typu mają od 33 do 45 cm głębokości. Natomiast wysokość i szerokość zazwyczaj jest podobna jak w pralkach standardowych, czyli 85 cm wysokości, 60 cm szerokości. Na rynku są dostępne modele niższe (do 70 cm wysokości – np. Candy Aqua 1000 DF) lub węższe (do 51 cm szerokości – np. Candy Aqua 100 F).
W przypadku pralek typu Slim również należy doliczyć miejsce na otwieranie drzwi – ok. 30 cm i kąt otwarcia: od 90 do 180°.

Pralki ładowane od góry pozwalają zaoszczędzić na szerokości. Są natomiast wysokie
i głębokie tak jak pralki standardowe, ładowane od góry. Zazwyczaj mają wymiary 80 – 85 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60 cm głębokości.

W wypadku tych pralek należy doliczyć co najmniej 60 cm w górę na otworzenie pokrywy.

Funkcje

Programy

Każda pralka ma programy, które można określić jako podstawowe. Zakres temperatury i zastosowanie podaje poniższa tabela:

Temperatura  Zastosowanie
60°C do tkanin bawełnianych, białych i kolorowych, mocno zabrudzonych
40°C do tkanin syntetycznych, białych i kolorowych, średnio
i lekko zabrudzonych
30°C do tkanin wełnianych, bez wirowania

Niektórzy producenci (np. Ardo, Samsung) mają certyfikat Woolmark, który poświadcza właściwe pranie wełnianych ubrań. Jeśli w Twojej szafie dominują rzeczy z wełny, warto pomysleć o zakupie urządzenia, które będzie prać je w odpowiedni (certyfikowany) sposób.

Dodatkowe programy mogą być różne, w zależności od modelu i producenta:

 • Program krótki do odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań, trwa od 15 do 30 minut.
 • Pogram ½ – możliwość prania z zapełnionym do połowy bębnem przy zmniejszonym zużyciu wody. Przydatne dla osób, które prowadzą jednoosobowe gospodarstwo lub robią często pranie niewielkiej ilości rzeczy.
 • Pranie Bio – wydłużone pranie wstępne, enzymy z proszku są rozpuszczane w temperaturze optymalnej (40°C), co pozwala na usuwanie plam organicznych, np. z krwi, mleka, czekolady.
 • Program antybakteryjny – ubrania są dezynfekowane w temperaturze 80°C. Program polecany przez producentów dla osób, które mają małe dzieci lub alergie.
 • Program do prania ubrań sportowych – w temperaturze 40°C można wyprać sportowe tkaniny syntetyczne
  i bawełniane.
 • Program do prania ubranek dziecięcych – intensywny program prania i płukania. Program pozwala na jeszcze dokładniejsze wypłukanie płynów zmiękczających, które mogłyby uczulić małe dziecko.
 • Program do prania koszul – w temperaturze 40°C masz możliwość uprania koszul i koszulek.
 • Pranie wstępne – cykl prania przed praniem zasadniczym, do zastosowania w przypadku ubrań bardzo zabrudzonych (namaczanie prania).
 • Pranie firan – w temperaturze 30°C, z odsączaniem wody zamiast wirowaniem.
 • Pranie ze zraszaniem – na tkaniny dodatkowo od góry jest dozowana woda, co pozwala lepiej rozprowadzić proszek
  i w efekcie uzyskać dokładniejsze pranie.
 • Pranie intensywne – wydłużone pranie zasadnicze przy zużyciu tej samej ilości proszku co przy praniu standardowym.
 • Program dla miłośników zwierząt (np. PUPIL w pralkach Beko) polega na jeszcze dokładniejszym
  i intensywniejszym praniu, dzięki czemu sierść znika z ubrań łatwo i skutecznie.
 • Dodatkowe płukanie – pralka pobiera do 30% więcej wody do płukania, dzięki czemu tkaniny są dokładniej wypłukane. Program przydatny dla alergików.
 • Płukanie medyczne – według producenta LG ten cykl płukania usuwa z ubrań kurz i sierść zwierzęcą w 99,8%.
 • Program łatwego prasowania lub redukcji zgnieceń – zamiast tradycyjnego wirowania woda jest odpompowywana, dzięki czemu ubrania nie są dodatkowo pogniecione.
 • Program Outdoor/Impregnacja – do prania specjalistycznej odzieży sportowej typu outdoor.
 • Program prania bąbelkowego (Air Bubbles) – dostępny w pralkach Daewoo. Pranie jest napowietrzane, co pomaga usunąć brud, alergeny i zapach. Dodatkowo taki sposób prania sprawia, że ubrania mniej trą o bęben i dzięki temu mniej się mechacą.
 • Program prania parowego – wykorzystuje cząsteczki pary do czyszczenia (lub odświeżania) ubrań podczas cyklu. Para bardzo skutecznie rozpuszcza brud między włóknami, oczyszcza, odświeża i usuwa alergeny. Według specjalistów pranie parowe jest rozwiązaniem nowatorskim i bardzo przyszłościowy. Kilku producentów oferuje już pralki z systemem prania parowego – jest to np. Hoover, LG czy Whirlpool.
 • Program czyszczący – uruchamiany przy pustej pralce w wysokiej temperaturze. Bęben obraca się szybciej niż podczas prania, dzięki czemu są usuwane bakterie z wnętrza urządzenia (rozwiązanie stosowane np. w pralkach Gorenje).
 • Pranie na zimno– dla ubrań szczególnie wrażliwych na temperaturę, firma Miele czy Candy oferuje pranie w temperaturze 20°C.

Niektóre pralki mają programy automatyczne – specjalne programy do usuwania konkretnych rodzajów plam – jedyne, co musisz wybrać, to rodzaj plamy (np. pralka Bosch Logixx ma 14 programów automatycznych, m.in. do plam z herbaty, kawy, trawy czy kosmetyków.

Funkcja opóźnionego startu

Jeśli chcesz, żeby pranie zaczęło się o określonej godzinie (albo skończyło się przed Twoim powrotem do domu), wybierz urządzenie z funkcją opóźnionego startu.
Ważna jest przy tym liczba godzin – o ile możesz opóźnić start urządzenia. Najczęściej pralki mają możliwość opóźniania startu od 3 (np. Beko WMD 25101 T) do nawet 24 godzin (np. Amica Navigator AWCN14DAB).

Stop&Load lub TopPark

Dostępna w pralkach ładowanych od góry – bęben zawsze ustawia się do otworem do góry. Electrolux, Bosch.

Stop z wodą w pralce lub zatrzymanie wirowania

Możliwość zatrzymania dowolnego cyklu prania przed wirowaniem, ubrania są w wodzie, dzięki czemu nie gniotą się dodatkowo. Pranie można zakończyć później wirowaniem lub odpompowywaniem wody. Rozwiązanie dostępne w większości pralek.

Funkcja Stop z wodą w pralce może być też wykorzystywana do prania w nocy – wirowanie mogłoby pobudzić domowników lub sąsiadów.

Automatyczne czyszczenie szufladki na detergenty

Szuflada na detergenty jest płukana automatycznie podczas prania, co ułatwia dbanie o czystość szufladki (np. Bosch, Miele, Smeg).

Regulacja prędkości wirowania

Dostępne na rynku pralki posiadają możliwość dostosowania prędkości do pranych tkanin. Jeśli pralka jest wyposażona w automatykę wagową, urządzenie samo dostosuje prędkość wirowania do rodzaju wybranej tkaniny. W pralce bez automatyki wagowej, możesz samodzielnie ustawić prędkość wirowania, np. za pomocą pokrętła. Zazwyczaj zakres wirowania wynosi od 100 do1600 obr./min. (np. Smeg), ale są też pralki o prędkości 2000 obrotów na minutę (np. modele Gorenje).

Jeśli chcesz suszyć ubrania w suszarce, pamiętaj, że pranie musi zostać odwirowane z prędkością co najmniej 800 obr./min.

Regulacja i kontrola ilości piany

Podczas prania automat kontroluje ilość wytworzonej piany i wypłukuje nadmierną ilość detergentu. Pozwala to zaoszczędzić wodę oraz uzyskać najlepsze efekty prania oraz płukania. Regulacja i kontrola ilości piany jest popularnym rozwiązaniem – zastosowano je np. w pralkach Beko, Siemens.

System zraszania prania

Woda do bębna dostaje się od góry, dzięki czemu pranie jest lepiej namoczone i wypłukane. Ten system stosuje np. Bosch i staje się on coraz popularniejszy z uwagi na bardzo dobre efekty prania.

Memory

Ta funkcja pozwala ustawić i zapamiętać Twoje indywidualnie dobrane parametry prania. Jeśli masz szczególne wymagania (np. wyższa temperatura, dodatkowe płukanie) lub lubisz uruchamiać pralkę szybko, warto pomyśleć o kupieniu pralki z taką funkcją. W innym wypadku jest to niepotrzebny gadżet, który może znacznie wpłynąć na cenę.

Wyposażenie

Sterowanie elektroniczne z wyświetlaczem

Przy wykorzystaniu różnych rozwiązań np. automatyki wagowej, zapewnia niemal bezobsługowe pranie – wszystko ustawisz jednym przyciskiem . Elektroniczne sterowanie pozwala uzyskać informacje np. o czasie prania (pozwala kontrolować czas, jaki został do końca prania) czy wybranych ustawieniach, a nawet zapamiętać ustawione parametry (np. w pralkach Siemens). Sterowanie elektroniczne zastosowano w większości pralek (np. Amica, Ardo, Beko, Bosch, Electrolux, Gorenje, Haier, Hoover, Miele, Whirlpool).

Jeśli pralka, którą wybierzesz, ma oprócz wyświetlacza pokrętło (tylko najbardziej zaawansowane technologicznie pralki mają gładki panel), zwróć uwagę, czy programator jest dwukierunkowy: to bardzo ułatwia ustawienie programu, jeśli przekręcisz pokrętło się za daleko.

Automatyka wagowa (Szósty zmysł lub Fuzzy Logic)

Wybierasz rodzaj tkaniny, a pralka robi za nas cała resztę – ustawia temperaturę, czas prania, ilość wody, prędkość wirowania (co przekłada się na stopień zagniecenia prania i późniejsze prasowanie). W tej funkcji czasem występuje dodatkowa funkcja regulacji temperatury – możesz zmienić temperaturę, która została ustawiona automatycznie przez pralkę.
Automatyka wagowa staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem – możesz je spotkać u producentów takich jak: Candy, Bosch, Indesit, Mastercook, Miele, Smeg, Samsung, Siemens, Whirlpool.

Wyważanie wsadu

Pralka przed wirowaniem rozmieszcza równomiernie ubrania, co pozwala na wirowanie z wysoką prędkością wszystkich umieszczonych rzeczy w pralce i zmniejsza hałas podczas wirowania. Pralki z wyważaniem wsadu to m.in. modele firm Ardo, Beko, Electrolux, MPM Product, Nardi, Polar.

Blat do suszenia

Zastosowany w pralkach Electrolux blat pozwala na wysuszenie ubrań za pomocą ciepłego powietrza. Dobre rozwiązanie dla delikatnych rzeczy lub takich, które musisz założyć natychmiast.

Rodzaj bębna

Budowa bębna ma istotny wpływ na jakość prania. Przyjrzyjmy się zatem kilku najbardziej znanym konstrukcjom:

 • bęben Diamond Drum (pralki Samsung) – otwory w bębnie kształtem przypominają diament, co zapobiega zahaczaniu tkanin podczas prania.
 • beben Shiatsu (pralki Candy) – nazwa nawiązuje do japońskiej techniki masażu, a kształt bębna zwiększa efektywność prania dzięki rozluźnianiom włókien i głębszym wnikaniu środków piorących lub zmiękczających.
 • bęben varioSoft (pralki Bosch) – ściany bębna są pokryte wypukłymi kroplami (z jednej strony są stromo, z drugiej – łagodnie zakończone), a sam bęben ma w środku zbieraki. Ruch bębna może być zgodny z łagodną stroną kropli (tkaniny delikatne) lub w kierunku stromego zakończenia kropli (pranie intensywniejsze).
 • bęben SoftCare (pralki Miele) – bęben zawdzięcza swoją budowę strukturze plastra miodu. Dzięki takiej konstrukcji tkaniny nie są zahaczane podczas prania o bęben (nie dotykają ścianek bębna). Dodatkowo bęben ma specjalne żeberka, które podczas prania odsączają wodę z ubrań i wykorzystują ją ponownie – do spryskania tkanin od góry (tkaniny są nawilżone, a pranie ekologiczne).

Równie ważny jest materiał, z jakiego został wykonany bęben. Najczęściej jest to stal szlachetna, dzięki której bęben jest odporny na korozję.

Warstwa antybakteryjna

Wnętrze pralki pokryte jest powłoką z jonów srebra, która niszczy drobnoustroje i działa bakteriobójczo.

Taka powłoka ma istotne znaczenie dla osób dbających o zdrowie oraz dla rodziców małych dzieci, ponieważ właściwości antybakteryjne powłoki sprawiają, że ubrania są odporniejsze na zapachy oraz sterylnie czyste (zgodnie z opisem producenta takie właściwości ubrań utrzymują się przez trzydzieści dni od uprania. Pralki z powłoką antybakteryjną ma np. Samsung .

Niektóre pralki (np. Mastercook) mają pojemniki na detergenty pokryte powłoką antybakteryjną, co ma zapobiegać tworzeniu się bakterii czy pleśni.

Zabezpieczenia

 • System zapobiegający wypłukiwaniu się detergentu (Eco-ball) – nie pozwala na wypłukanie detergentów w trakcie prania. Takie rozwiązanie zastosowano w pralkach Whirlpool.
 • System informowania o usterkach – za pomocą blokady bębna lub sygnału świetlnego urządzenie informuje o nieprawidłowym działaniu.
 • System odcinania dopływu wody – w przypadku awarii odcinany jest dopływ wody, dzięki czemu możemy uniknąć zalania. Pralka może mieć jedno z trzech lub wszystkie zabezpieczenia przeciwwypływowe: czujnik w bębnie do kontrolowania poziomu wody, czujnik wycieku wody – odcina wodę w pralce, czujnik na wężu do kontrolowania wycieku wody. Zabezpieczenie stosowane m.in. w pralkach Siemens.
 • Funkcja zabezpieczenia pralki przed dziećmi – blokuje przyciski, nie pozwala dzieciom pozmieniać ustawień programów. Zabezpieczenie stosowane m.in. w pralkach Beko.

Ciekawym zabezpieczeniem jest pralka Miele zabezpieczana kodem PIN. Kod jest ustawiony fabrycznie i składa się z trzech liczb. Za pomocą przycisku do wyboru programu należy ustawić odpowiednią cyfrę i kliknąć OK.

Dodatkowe wyposażenie

Pralka może mieć wyposażenie dodatkowe, które nie wpływa na pracę urządzenia, ale ułatwia nam robienie prania. Tutaj również producenci oferują różne rozwiązania:

 • szuflada pod pralką – rozwiązanie w pralkach ładowanych od frontu. Szuflada przydaje się do przechowywania detergentów i podwyższa pralkę, dzięki czemu nie trzeba się nisko schylać do bębna. Szufladę ma pralka Hotpoint-Ariston.
 • drzwiczki otwierane o 180° – rozwiązanie w pralkach ładowanych od frontu. Kąt otwarcia drzwiczek jest pełen, co ułatwia ładowanie i wyciąganie prania (przy kącie 180° drzwiczki przylegają do ściany pralki). Jest to ułatwienie dostępne u prawie wszystkich producentów.
 • drzwiczki z kaskadowym oknem – według firmy Bosch takie kaskadowy uskok po wewnętrznej stronie okna sprawia, że podczas obrotu bębna ubrania są przemieszczane z okolic okna do środka bębna.
 • blat do suszenia – wysuwany z górnej części obudowy blat, który za pomocą ciepłego powietrza suszy wyprane ubrania. Pralkę z takim blatem ma w swojej ofercie Electrolux.
 • blokada drzwi – podczas prania drzwi są automatycznie blokowane i nie można ich otworzyć. Po zakończeniu prania blokada jest zwalniana po ok. 2 minutach. Rozwiązanie stosowane przez większość producentów.
 • zewnętrzny dozownik detergentów – rozwiązanie dostępne tylko w pralkach ładowanych od frontu. Pojemnik na detergenty znajduje się na zewnątrz, na blacie pralki. Należy go raz na jakiś czas uzupełniać. Przykładowa pralka z takim dozownikiem to Miele W 1749 WPS LiquidWash.
 • automatyczny dozownik detergentów (system E-Dose) – 4,5-litrowy zbiornik, do którego wlewasz detergent i musisz go uzupełniać raz na ok. 100 prań. Takie bardzo wygodne rozwiązanie ma w swojej ofercie firma Mastercook.
 • dozownik z trzema lub czterema przedziałkami – do prania wstępnego, zasadniczego, uszlachetniania (płyn do płukania) – np. w pralkach MPM Product. Istnieją również zasobniki z osobną komorą na wybielacz (niektóre modele pralek ładowanych od góry firmy Bosch – taka komora jest oznaczona jako CL).

Producenci i ceny

Uznanymi producentami pralek ładowanych od góry i/lub od frontu są:

 • Bosch
 • Candy
 • Electrolux
 • Miele
 • Whirlpool

Najtańszą pralkę ładowaną od frontu możesz kupić już od 800 zł, pralkę ładowaną od góry – za ok. 1000 zł.

Podsumowanie

Aby właściwie określić potrzebny Ci typ pralki, musisz dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Pomóc w tym mogą poniższe pytania:

ikona znak zapytania Czy pralka ma być wolnostojąca czy do zabudowy?
Pralka wolnostojąca jest samodzielnym urządzeniem, które można dowolnie przemieszczać w mieszkaniu. Można ją również łatwo wymienić. Wśród pralek wolnostojących jest szeroki wybór: ładowane od frontu, od góry, ładowane od góry typu Slim.

Pralka do zabudowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero urządzają swoje mieszkanie lub są w trakcie generalnego remontu. Kupowanie pralki do istniejącej zabudowy jest ryzykowne – wystarczy o kilka mm za mała szafka i wybrana przez Ciebie pralka się nie zmieści. A znalezienie pralki o odpowiednich rozmiarach do szafki może być bardzo trudnym zadaniem. Poza tym czasem przy awarii lub wymianie pralki może się pojawić problem – jeśli pralka została np. przymocowana do blatu kuchennego, wyciagnięcie jej nie będzie już takie proste. Dlatego wybór pralki do zabudowy trzeba dobrze przemyśleć, również pod kątem ewentualnych awarii czy wymiany.
Wśród pralek do zabudowy masz możliwość kupić tylko pralki standardowe, ładowane od frontu.

ikona znak zapytania Jak dużo masz miejsca na pralkę?
Pralki ładowane od frontu są większe, zazwyczaj o wymiarach: 85 – 87 cm wysokości, 60 cm szerokości, 58 – 60 cm głębokości. Wyjątkiem w tej grupie są pralki ładowane od frontu typu Slim, które pozwalają zaoszczędzić na głębokości, czasem nawet połowę – pralki tego typu mają od 33 do 45 cm głębokości. Natomiast wysokość i szerokość zazwyczaj jest podobna jak w pralkach standardowych, czyli 85 cm wysokości, 60 cm szerokości. Na rynku są dostępne modele niższe (do 70 cm wysokości – np. Candy Aqua 1000DF) lub węższe (do 51 cm szerokości – np. Candy Aqua 1000DF).
Do tego należy doliczyć miejsce na otwieranie drzwi – ok. 30 cm i kąt otwarcia: 90° lub 180°.

Pralki ładowane od góry pozwalają zaoszczędzić na szerokości. Są natomiast wysokie i głębokie tak jak pralki standardowe, ładowane od góry. Zazwyczaj mają wymiary 80 – 85 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60 cm głębokości.

ikona znak zapytania Jaki sposób ładowania prania jest dla Ciebie odpowiedni?
Wydawać by się mogło, że sposób ładowania prania ma znaczenie marginalne. Okazuje się jednak, że np. dla osoby
z chorym kręgosłupem pralka ładowana od frontu niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem.
Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu sposobów ładowania prania (od frontu i od góry):

Od frontu (standardowa)  Od góry
Zalety Wady Zalety Wady
większa pojemność niż
w ładowanych od góry – do 11 kg
są szersze niż ładowane od góry – o 10 – 20 cm są węższe niż ładowane od frontu –  o 10 – 20 cm mniejsza pojemność niż
w standardowych pralkach, maksymalna pojemność do 7 kg
pokrywa pralki może być wykorzystana jako półka bęben mocowany w jednym miejscu – mniej stabilny bęben mocowany w dwóch miejscach – jest stabilniejszy niż w pralkach ładowanych od frontu pokrywa pralki nie może być wykorzystana – jako półka
szklany bęben pozwala obserwować proces prania – możliwość zauważenia nieprawidłowego działania bęben jest na wysokości małych dzieci i zwierząt bezpieczniejsze dla dzieci
i zwierząt – bęben jest wysoko, nie można nic do niego wrzucić
bęben zamknięty
w obudowie – nie ma możliwości zauważenia nieprawidłowego działania
przy podobnych parametrach cichsze od ładowanych z góry – różnica do 10 dB (A) potrzebna dodatkowa przestrzeń na otwieranie drzwi – co najmniej 30 cm potrzebna przestrzeń nad pralka na otwieranie pokrywy – co najmniej
60 cm
przy podobnych parametrach są głośniejsze od ładowanych od frontu: różnica do 10 dB (A)
dozowniki umieszone
w obudowie – łatwiejsze
w czyszczeniu
do załadowania bębna trzeba się schylić wygodniejsze w obsłudze – nie trzeba się schylać dozowniki umieszczone najczęściej na pokrywie – trudniejsze w czyszczeniu
konieczność zostawiania bębna lekko uchylonego – żeby uniknąć pleśni
i nieprzyjemnych zapachów
konieczność zostawiania otwartego bębna do wyschnięcia – żeby uniknąć pleśni i nieprzyjemnych zapachów
niższa cena w porównaniu
z pralką ładowaną od góry
o podobnych parametrach
 wyższa cena w porównaniu z pralką ładowaną od frontu o podobnych parametrach

 

Producenci pralek ładowanych od frontu starają się ułatwić załadunek prania poprzez np. technologię Drum Up w pralkach Daewoo (bęben pod kątem 40°, panel sterujący w górnej części obudowy) lub umieszczenie szuflady na dole urządzenia w pralkach Hotpoint-Ariston.

ikona znak zapytania Ile osób będzie korzystało z pralki?
Pralki mają różną ładowność – od 3 do 8 kg. Dla jednej osoby wystarczy pralka o najmniejszej ładowności (od 3 – 4,5 kg) – np. Electrolux EWC1350 ma ładowność 3 kg. Przy kilkuosobowej rodzinie warto wybrać pralkę od 5 kg (np. Polar PTL1109 czy Amica ABW510D) do 7 kg (np. Bosch Avantixx 7 VarioPerfect). Największe pralki, powyżej 7 kg mogą się przydać w rodzinach, gdzie jest kilkoro małych dzieci lub często pierze się duże poduszki, kołdry oraz w niedużych (5 – 10 pokoi) pensjonatach. Przykładem takiej pralki o ładowności 10 kg jest pralka Hoover DST 10146 P.

Życzymy czystej przyjemności prania!

Tabela producentów

Aby ułatwić znalezienie marki/producenta, który ma w swojej ofercie wybrany typ pralki, przygotowaliśmy tabelę:

Marka/Producent Pralka ładowana od góry Pralka ładowana od frontu (standardowa) Pralko-wirówka Wirówka
wolnostojąca do zabudowy wolnostojąca 
 standardowa typu Slim
Akai + +
Amica +
Ardo + + + +
Beko + + +
Bosch + +
Candy + + + +
Daewoo +  +
Electrolux + + + +
Fagor Mastercook + + +
Gorenje + + +
Haier +
Hoover + + +
Hotpoint Ariston + + + +
Indesit + + +
LG Electronics + +
Ladycook +
Miele + + +
MPM Product +
Myszków Światowit + +
Nardi +
Panasonic +
Polar + +
Ravanson +
Samsung + +
Siemens + + + +
Smile +
Smeg + +
Whirlpool + + + +
Zanussi + +

 

Inne poradniki:

Polecane pralki

1. Samsung Eco Bubble WF70F5E0W2W

Pralka Samsung ładowana od przodu w systemie Eco Bubble o wysokości 85 cm, szerokości 60 cm i głębokości 55 cm. Załadunek do 7 kg, a maksymalna prędkość wirowania to 1200 (obr./min). Biały kolor obudowy i drzwiczek, pokrętła wyboru programów kryształowo białe, wyświetlacz punktowy LED. Klasa A++ prania urządzenia.

W produkcie dostępne są następujące programy prania: program prania syntetyków w temperaturze maksymalnie 60 °C, pranie ręczne w odpowiednio niskiej temperaturze prania, program do bawełny obejmujący pranie podstawowe, płukanie i wirowanie, pranie wełny, czyli program przeznaczony do prania delikatnych ubrań wełnianych oraz program szybki 15 min.

Rewolucyjna technologia Eco Bubble polega na tworzeniu piany z detergentów, wody i powietrza przed rozpoczęciem cyklu prania, co oznacza produkcję specjalnych bąbelków czyszczących. Charakteryzują się one efektywniejszą umiejętnością wnikania do wnętrza tkaniny niż detergent, który posiada wysokie stężenie. To powoduje, że pranie w zimnej wodzie jest tak samo skuteczne, jak pranie w wodzie o wysokiej temperaturze.

W pralce dostępny jest system pamięci ostatniego cyklu, który pozwala na korzystanie z tego samego cyklu bez każdorazowego programowania urządzenia. Technologia Diamond Drum zapewnia delikatność prania i ochronę tkanin przed uszkodzeniem. Możliwość uruchomienia szybkiego prania w programie Quick Time Wash.

Pralka Samsung wyposażona jest w system Smart Check. Dzięki niemu pralka samodzielnie wykrywa i diagnozuje błędy na początkowym etapie i proponuje stosowne rozwiązania. Potrzebny jest do tego smartfon z funkcją skanowania LED.

Funkcja Stain Away z wykorzystaniem technologii Eco Bubble pozwala na usuwanie najtrudniejszych zabrudzeń z tkanin tj. przecier pomidorowy, czekolada, krew, wino czy buraki. Dodatkowo urządzenie posiada system zabezpieczenia przed dziećmi, blokadę przedwczesnego otwarcia oraz blokadę panelu sterowania. Ceramiczna grzałka zapobiega osadzaniu się kamienia, co wpływa na mniejsze zużycie energii. Dodatkowo posiada ona technologię szybkiego podgrzewania. Pralka wyposażona w automatykę wagową oraz polski panel sterowania.

Samsung Eco Bubble WF70F5E0W2W

2. Bosch VarioPerfect WAE20166PL

Pralka Bosch ładowana od przodu w klasie energetycznej A++. Szerokość urządzenia to 60 cm, wysokość 84,8 cm, a głębokość 59 cm. Pralka posiada pojemność znamionową o wartości 7 kg, system kontroli piany, elektroniczne sterowanie i prędkość wirowania 1000 obr/min. Regulacja prędkości wirowania skokowa. Poziom hałasu przy wirowaniu wynosi 74 dB.

Programy prania: Bawełna do ubrań wykonanych z delikatnej bawełny, Delikatny przeznaczony do prania w szczególności delikatnej bielizny, Jedwab, czyli pranie w niskiej temperaturze ubrań z jedwabiu, Mix, czyli pranie lekko zabrudzonych ubrań wykonanych z różnych rodzajów tkanin, pranie wstępne bardzo zabrudzonych ubrań, pranie w zimnej wodzie, Syntetyki, Super Krótki 15` oraz Wełna, czyli pranie ubrań przy delikatnych ruchach kołyskowych wykonywanych przez bęben. Czas prania w programie Bawełna przy 40 °C wynosi 186 minut, a przy 60 °C 215 minut.

Pralka automatyczna, wolnostojąca w innowacyjnej technologii VarioPerfect. Funkcja EcoPerfect pozwala na oszczędność zużycia wody i prądu, a funkcja TimePerfect skraca czas prania do 65%. Urządzenie wyposażone jest w automatyczny system wagowy, który na podstawie specjalnych wskaźników ocenia wagę i wielkość ładunku, a to gwarantuje optymalne zużycie energii i wody. Program Delikatne jest specjalnym programem, który powstał z myślą o praniu delikatnej, kobiecej bielizny.

W pralce zainstalowano sensory, które odpowiedzialne są za kontrolowanie ilości piany. Przy jej nadmiarze proces płukania jest automatycznie powtarzany, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. System WaterPerfect to wykorzystanie większej ilości wody, gdy pojawi się potrzeba usunięcia dużej ilości detergentów z tkaniny.

System asymetrycznych zbieraków 3D-AquaSparto odpowiada za równomierne zraszanie ubrań podczas prania. Wybierając funkcję Mniej zagnieceń, pralka zmienia automatycznie parametry prania w taki sposób, aby po wyjęciu ubrań były one w jak najmniejszym stopniu pogniecione.

W pralkę wbudowano zabezpieczenie przed zalaniem oraz blokadę przedwczesnego otwierania drzwi. Przyciski TouchControl na panelu sterowania ułatwia ustawienie odpowiednich parametrów prania. Kąt otwarcia drzwi pralki to 180°, a ich średnica to 30 cm.

Bosch VarioPerfect WAE20166PL

3. Beko WKB 51022 PL PTY

Pralka wolnostojąco firmy Beko ładowana od frontu, o pojemności bębnowej 5 kg. Maksymalna prędkość wirowania to 1000 obr/min. Szerokość urządzenia to 60 cm, wysokość 85 cm i głębokość 41,5 cm. Pralka o najwyższej klasie energetycznej A++, co wpływa na mniejsze zużycie energii. Istnieje możliwość zdjęcia blatu, co pozwala na dowolne zagospodarowanie tej przestrzeni pralki. Ściana w kształcie S pomaga w redukcji wibracji, które występują podczas prania.

Pralka posiada następujące programy prania: pranie ręczne, Program Mix 40, BabyProtect, Delikatne, płukanie, Bawełna ECO, Dark Care, Daily Express, Xpress Super Short, wirowanie+odpompowanie, Shirt, Sport/Outdoor, Bawełna (zimna woda-90), Wełna (zimna woda-40), Syntetyczne (zimna woda-60). Zużycie wody w jednym cyklu wynosi 35 litrów, a zużycie energii 0.64 kWh. W stosunku rocznym zużycie wody wynosi 7700 litrów, a prądu 148 kWh.

Program BabyProtect to higieniczne pranie ubrań niemowląt i alergików. Czas prania zostaje wydłużony, a temperatura podwyższona. Dodatkowe płukanie eliminuje szkodliwe bakterie. Program Dark Care przeznaczony jest do prania wrażliwych na blaknięcie ubrań w ciemnych kolorach. Niska temperatura, łagodne ruchy bębna, mała prędkość wirowania, zwiększony pobór wody podczas cyklu płukania wpływają na trwałość koloru tkanin syntetycznych i bawełnianych. Program Daily Express przeznaczony do prania ubrań o lekkich zabrudzeniach. W programie tym możliwe jest pranie przy pełnym wkładzie w temperaturze od 0 °C do 90 °C

W pralce zastosowano innowacyjną technologię AquaFusionTM, która polega na blokadzie odpływu, co w konsekwencji chroni przed utratą proszku i sprawia, że może być on wykorzystany praktycznie w całości. System automatycznej kontroli zużycia wody samodzielnie decyduje, ile wody potrzeba na dane pranie, co jest uzależnione od ilości ubrań i rodzaju tkanin. Elektroniczny system wyważania wsadu waży pranie i rozkłada je wewnątrz bębna w taki sposób, aby maksymalnie wyeliminować wibracje i drgania.

Beko WKB 51022 PL PTY

4. Bosch VarioPerfect WLG2026FPL

Wolnostojąca kompaktowa pralka Slimline VarioPerfect™ o klasie energetycznej A+++. Ładowana od przodu o wymiarach 40 x 59,7 x 85 cm i pojemności znamionowej 5 kg. Maksymalna prędkość wirowania to 1000 obr/min. Przy 220 cyklach standardowych 60 °C i 40 °C w programie Bawełna, przy pełnym i częściowym załadunku oraz z uwzględnieniem funkcji stand-by zużycie energii w skali roku wynosi 131 kWh. Regulacja prędkości wirowania skokowa.

Programy prania w pralce Bosch: Bawełna przeznaczony do prania tkanin codziennego użytku tj, bawełna i jeans, Delikatny do tkanin delikatnych, Dessous (delikatny jedwab) w temperaturze do 30 °C przy niskich obrotach i krótkim wirowaniu, Koszule/bluzki, Mix do różnego rodzaju tkanin, pranie wstępne do ubrań mocno zabrudzonych, Syntetyki, Szybki 15′, Szybki 30′ oraz Wełna do szczególnie delikatnych ubrań wykonanych z wełny.

System VarioPerfect to dwa przyciski, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii do 20% lub skrócenie czasu prania do 55%. Mogą być one stosowane w przypadku większości programów. Technologia ActiveWater polega na rozpoznawaniu ilości prania w bębnie, na podstawie której dostosowuje parametry do specyfiki danego prania. W pralce wykorzystano grzałkę z powłoką antykorozyjną wykonaną z niklu i cynku, co zapobiega powstawaniu korozji. 3D-AquaSpar zapewnia równomierne zraszanie prania przez asymetryczne zbieraki.

Kontrola ilości piany jest możliwa dzięki zainstalowanym sensorom, które reagują w przypadku dużej ilości piany, co prowadzi do powtórzenia procesu płukania. Automatyka wagowa polega na ocenie wagi i wielkości ładunku oraz dostosowaniu odpowiedniej ilości zużywanej wody.

Dla bezpieczeństwa użytkownika zbudowano specjalne zabezpieczenie przed zalaniem, blokadę panelu sterowania oraz blokadę przedwczesnego otwierania drzwi. Poziom hałasu przy praniu wynosi 58 dB, a przy wirowaniu zwiększa się do 82 dB. Wilgotność wsadu po zakończeniu procesu wirowania waha się w granicach 60%. Programator elektroniczny z wyświetlaczem LED. Opóźnienie startu prania płynne, a regulacja temperatury przy pomocy przycisków.

Bosch VarioPerfect WLG2026FPL

5. Electrolux EWT1266TLW

Pralka Electrolux ładowana od góry o klasie efektywności energetycznej A+++, klasie wirowania B i o wysokiej maksymalnej prędkości wirowania 1200 obrotów na minutę. Wymiary pralki to 60 x 40 x 85 cm, a pojemność znamionowa 6 kg. Sterowanie pralką w sposób elektroniczny przy pomocy wyświetlacza LCD. Produkt dostępny jest w kolorze białym.

Programy prania: Bawełna przeznaczony do prania tkanin bawełnianych w temperaturze do 90 °C, Bawełna – eko, Bielizna, Delikatny do prania tkanin delikatnych, Jeans, Jedwab, Koce, Koszule, Odzież sportowa, pranie ręczne do ubrań wymagających prania w ręku, Syntetyki, Wełna oraz Zasłony. Automatyczny dobór wody do wielkości załadunku oraz płynne opóźnienie startu pracy. Czas prania w programie Bawełna przy temperaturze 40 °C wynosi 138 minut, w przypadku ustawienia temperatury 60 °C czas ten zwiększa się do 200 minut. Regulacja temperatury odbywa się za pomocą przycisków.

Funkcja TimeManager pozwala na dostosowanie programu prania do indywidualnych potrzeb. Opóźnienie rozpoczęcia prania pozwala na ustawienie odpowiednio godzin startu urządzenia. 40-centymetrowa szerokość i 6-kilogramowa ładowność umożliwia robienie dużego prania.

Pralka posiada opcję włączenia dodatkowego płukania, aby pranie było odpowiednio uprane, co jest szczególnie istotne przy ubrankach dziecięcych i ubraniach alergików. Urządzenie zostało wyposażone w sygnał dźwiękowy końca pracy oraz przyciski start/pauza, które umożliwiają przerwanie pracy pralki w dowolnym czasie. Funkcja Mniej zagnieceń chroni ubrania przed nadmiernym gnieceniem podczas wirowania.

Pralka posiada automatyczne pozycjonowanie bębna do otwarcia. Oznacza to, że po skończonym praniu następuje samoczynne zatrzymanie bębna drzwiczkami ku górze. To znacząco ułatwia wyjęcie prania. Urządzenie posiada system bezpieczeństwa, który chroni przed wylaniem się wody z pralki i zalaniem mieszkania, blokadę panelu sterowania oraz blokadę przedwczesnego otwierania drzwi. Wyposażona została w dwie regulowane i dwie nieregulowane nóżki.

Electrolux EWT1266TLW

6. Samsung WF60F4E0W0W

Pralka z technologią Eco Bubble ładowana od przodu o pojemności znamionowej 6 kg. Urządzenie o wysokości 85 cm, szerokości 60 cm i głębokości 42,5 cm. Wysoka klasa energetyczna A++. Maksymalna prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę, pralka wyposażona w skokową regulację wirowania. Wyświetlacz elektroniczny LED.

Pranie może odbywać się w jednym z kilku programów: Bawełna, Codzienny, Eco, Intensywny, Outdoor, odplamianie, pranie ręczne, pranie wstępne, program dziecięcy i szybki 15 minut, Syntetyki oraz Wełna. Roczne zużycie energii wynosi 170 kWh, co w przeliczeniu na jeden cykl ma wartość ok. 0,77 kWh. Poziom hałasu podczas prania sięga do 61 dB, a podczas wirowania do 76 dB. Rocznie pralka zużywa ok. 8580 litrów wody.

Pralka posiada technologię Eco Bubble, czyli możliwość prania bąbelkowego. Przed rozpoczęciem prania tworzy pianę z detergentów, wody i powietrza, co powoduje powstanie bąbelków. Wnikają one w głąb materiału szybciej niż tradycyjny środek piorący. To powoduje, że pranie może odbywać się przy użyciu wody zimnej bez zmniejszenia efektywności prania oraz jej jakości.

Tradycyjna grzałka zastąpiona została grzałką ceramiczną o mniej porowatej powierzchni, co zabezpiecza ją przed nadmiernym osadzaniem się kamienia. Bęben Diamond Drum pokryty został wyprofilowanymi otworami, co zabezpiecza tkaniny przed uszkodzeniem.

Dzięki systemowi Fuzzy Logic kontrolowany jest poziom wody, wysokość temperatury oraz obroty i obciążenie silnika. To powoduje, że zużycie wody i prądu jest dostosowywane do aktualnie piorących się ubrań. System zabezpieczający, jaki zastosowano w pralce Samsung blokuje panel sterowania i przycisków, co ma szczególne znaczenie w przypadku zabezpieczenia urządzenia przed dziećmi. Poza tym urządzenie posiada blokadę przedwczesnego otwierania drzwi.

Pralka została wyposażona również w system SmartCheck, który pozwala na samodzielne wykrywanie i diagnozowanie problemu w jego początkowej fazie. Proponuje również rozwiązania, które mają pomóc w przywróceniu pralce całkowitej sprawności. W przypadku częstego korzystania z jednego programu można skorzystać z pamięci ostatniego cyklu, który zapamiętuje ostatnie zaprogramowanie urządzenia nawet po jego wyłączeniu.

Przezroczysta obwódka drzwi została pokryta zgodnie z technologią Samsung Touch of Color, co dodaje pralce elegancji i nowoczesnego wyglądu.

Samsung WF60F4E0W0W

7. Bosch VarioPerfect WLG24261PL

Ładowana od frontu pralka Bosch o maksymalnej prędkości obrotowej 1200 obr/min. Wysoka klasa energetyczna A+++ oraz 5- kilogramowa pojemność bębna. Pralka głęboka na 44,5 cm, wysoka na 85 cm i szeroka na 60 cm. Waga urządzenia to 63 kg. Poziom hałasu podczas prania osiąga wartość 58 dB, a podczas wirowania 85 dB.

Pralka została zaprogramowana na 11 programów prania: Bawełna, Syntetyki, Delikatne/Jedwab, Dessous, Wełna, Sport/Fitness, Koszule/Bluzki, dodatkowe płukanie, mix, program szybki, dodatkowe wirowanie i odpompowywanie w różnych temperaturach w zależności od własnych upodobań i rodzaju pranej tkaniny. Program krótki może trwać 15 lub 30 minut z wybraną funkcją TimePerfect, czyli zmniejszonym zużyciem prądu i wody lub skróceniem czasu prania do 65%. Zużycie energii w programie Bawełna 60 °C 0.61 kWh przy pełnym załadunku i 0.6 kWh przy częściowym załadunku w programie Bawełna 40 °C.

Możliwość opóźnienia rozpoczęcia prania i wybór dowolnego momentu startu urządzenia. Przydatna funkcja w przypadku korzystania z drugiej taryfy. Regulacja prędkości wirowania, co pozwala na pranie nawet bardzo delikatnych tkanin.

System WaterPerfect to możliwość wykorzystania większej ilości wody, aby osiągnąć bardziej precyzyjny efekt prania. Kontrola jakości piany pozwala wydłużyć czas płukania w przypadku dużej ilości piany, co jest możliwe dzięki zainstalowanym sensorów, które kontrolują ilość piany w bębnie. Pralka została wyposażona również w system automatyki wagowej, który ocenia wagę i wielkość ładunku, dostosowując czas prania oraz ilość zużywanej wody.

Sterowanie urządzeniem odbywa się przy pomocy systemu elektronicznego oraz wyświetlacza LED. Klasa efektywności wirowania C. Drzwi pralki mają średnicę 30 cm, a kąt otwarcia drzwi wynosi 165°. W urządzeniu wykorzystano tradycyjny silnik oraz sygnał akustyczny informujący o zakończeniu cyklu prania. Pralka posiada również system zabezpieczający otwarcie drzwi przez dzieci oraz wielostopniowy system ochrony przed zalaniem i wydostaniem się wody na zewnątrz pralki.

Bosch VarioPerfect WLG24261PL

8. Amica AWB510LP

Pralka Amica w klasie energetycznej A+ ładowana od frontu o pojemności znamionowej 5 kg. Wymiary urządzenia to: wysokość 84,5 cm, szerokość 59,7 cm i głębokość 49,7 cm. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1000 obrotów na minutę. Poziom hałasu prania osiąga 58 dB, a poziom hałasu wirowania 77 dB.

Pralka zużywa rocznie 167 kWh energii i 9240 litrów wody. Przykładowo w programie Bawełna w temperaturze 60° C przy pełnym załadunku zużywa się 43 litry wody i 0,85 kWh energii elektrycznej.

Przy pomocy pralki Amica można prać ubrania po deszczu. Pranie deszczowe zapewnia równomierne rozprowadzenie środków piorących wewnątrz bębna. Pranie wstępne jest dodatkowym programem stosowanym przed praniem zasadniczym i ułatwia usunięcie większych zabrudzeń i plam. Możliwa jest również opcja wyłączenia wirowania lub zmniejszenia go do 400 obrotów na minutę. Super Krótkie pranie trwające 12 minut, to najkrótszy program dostępny w pralce Amica, który najlepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych zabrudzeń lub jedynie odświeżenia odzieży. Program Bawełna jest jednym z najpopularniejszych programów stosowanym przy praniu tkanin kolorowych i białych, a program Wełna doskonale sprawdzi się w przypadku prania wełnianych swetrów. Syntetyki to program prania odzieży w temperaturze osiągającej maksymalnie 60 °C. Ręczne pranie zastąpiono programem Delikatne.

Funkcja Child Lock zabezpiecza przed zmianą ustawień i programów prania przez dzieci. Czujnik poziomu wody Auto Sensor w sposób automatyczny decyduje o ilości wody w zależności od rodzaju tkanin i ładunku bębna. Zawór Aqua Ball odpowiada za zamknięcie odpływu w wannie i redukcję utraty środków piorących do minimum. W ten sposób skuteczność prania się zwiększa i następuje wykorzystanie detergentów praktycznie w całości.

W pralce dostępny jest przyjazny system sterowania od lewej do prawej, a napisy na panelu są w języku polskim. Kąt otwarcia drzwi wynosi 120°, a okno jest szerokie na 30 cm. Sygnalizacja diodowa i możliwość zatrzymania pracy urządzenia wpływa na jego funkcjonalność.

Amica AWB510LP

9. Amica AWS610L

Pralka ładowana od przodu w klasie efektywności energetycznej A+. Klasyczna pojemność pralki 6 kg i maksymalna prędkość wirowania do 1000 obrotów na minutę. Szerokość pralki to 59,5 cm, wysokość 85 cm, a głębokość 45 cm. Regulacja prędkości wirowania skokowa. Poziom hałasu prania osiąga wartości w wysokości 62 dB, a podczas wirowania 75 dB.

Urządzenie obsługuje 6 programów prania. Super krótkie to 12 minutowe pranie przeznaczone do prania ubrań o lekkim zabrudzeniu. Program Wełna został stworzony specjalnie do prania swetrów wykonanych z delikatnej wełny. Baby Comfort wykorzystuje się do prania odzieży dziecięcej i należącej do osób o skórze wrażliwej. Dodatkowe płukanie precyzyjniej usuwa wszelkie detergenty z tkaniny. Standardowy program Bawełna sprawdza się przy codziennym praniu odzieży wykonanej z bawełny czy bielizny pościelowej i ręczników. Syntetyki to program specjalnie opracowany do prania problematycznych tkanin syntetycznych. Program Mix jest odpowiedni dla prania różnego rodzaju tkanin. Osobom aktywnym i piorącym ubrania sportowe zaleca się zastosowanie krótszego, 40- minutowego programu. Pralka posiada również system przeznaczony do wykonywania prania ręcznego.

Redukcja utraty detergentów i środków piorących jest możliwa dzięki specjalnemu systemowi Aqua Ball, który powoduje zamknięcie odpływu w wannie. Auto Sensow, czyli czujniki kontrolujące poziom wody, dobierają wodę w zależności od rodzaju i ilości pranej odzieży. Funkcja Łatwe prasowanie powoduje, że po zakończeniu cyklu prania ubrania będą miały mniej zagnieceń niż w przypadku normalnego prania. Pralka wykonuje dodatkowy rewersyjny ruch bębna, który zapobiega powstawaniu zagnieceń.

Funkcja, która w szczególny sposób przyda się rodzinom z dziećmi – Child Lock, czyli zabezpieczenie przed zmianą ustawień i parametrów prania przez dzieci. Poza tym zabezpieczenie przed zalaniem kontroluje pracę urządzenia i w momencie pojawienia się wody w dolnej części urządzenia, alarmuje użytkownika oraz natychmiast odcina dopływ. Roczne zużycie energii wynosi 196 kWh, a roczne zużycie wody sięga do 9900 litrów.

Amica AWS610L

10. Zanussi ZWQ61216WA

Pralka ładowana od góry o głębokości 60 cm i 6-kilogramowym wsadzie. Wysokość urządzenia wynosi 85 cm, a szerokość 40 cm. Klasa energetyczna to A++. Maksymalna prędkość wirowania osiąga wartości do 1200 obrotów na minutę.

Pralka posiada duży wyświetlacz LCD oraz wyjmowalny dozownik detergentów. Wyposażona została w dwie regulowane i dwie nieregulowane stopy. Roczne zużycie energii wynosi 172 kWh, a roczne zużycie wody 9790 litrów. Przy programie Bawełna i temperaturze 60 °C zużywa 87 kWh energii elektrycznej i 200 litrów wody, a w przypadku połowy wsadu 150 litrów wody. Wilgotność po maksymalnym wirowaniu wynosi 53%. Poziom hałasu przy praniu osiąga 58 dB, a przy wirowaniu 78 dB.

Pralka posiada następujące programy: Mini 30, Bawełna, Bawełna ekonomiczny, Tkaniny syntetyczne, Delikatny, Wełna plus, Odświeżanie 20, Mix 20. W ten sposób można przeprowadzić zarówno szybkie 20 minutowe pranie, jak również usunąć nawet najtrudniejsze plamy i zabrudzenia.

Funkcja FinishIn opóźnia rozpoczęcie pracy urządzenia od 3 do 20 godzin. Informacja, która wyświetla się na panelu wskazuje moment, kiedy zakończył się cykl prania. Opcja QuickWash pozwala na skrócenie czasu prania do 50%, co wpływa na efektywność i oszczędność korzystania z urządzenia. Automatyczna funkcja ustawiania bębna w pozycji górnej po zakończeniu cyklu likwiduje problem wyciągania z pralki mokrego prania.

Technologia Airflow zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i pleśni w pralce. Bęben przez cały czas użytkowania urządzenia pachnie świeżością i czystością. Pralka została zabezpieczona przed zalaniem i wydostaniem się wody na zewnątrz podczas awarii urządzenia. W skład wyposażenia wchodzą również samoczyszczące się pojemniki na środki czyszczące.

Zanussi ZWQ61216WA
Jaką pralkę kupić?
4.46 (89.27%) 41 votes