Przeglądając książki do biegania trafimy na spory wybór. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie 22 pozycji, na które warto spojrzeć. Zapraszamy do czytania.

1. “Biegiem przez życie” Jerzy Skarżyński – obecnie dostępne jest już czwarte wydanie tej kultowej książki (piąte podobno w drukarni). Autora chyba nie trzeba przedstawiać w środowisku biegaczy. Wcześniej znakomity zawodnik z życiówką 2:11:42 w maratonie, obecnie trener i propagator biegania. W książce znajdziemy porady oraz plany treningowe skierowane zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

2. “Biec albo umrzeć” Kilian Jornet – autor to doświadczony biegacz, mistrz świata w skyrunningu. W książce znajdziemy kilka historii o wyzwaniach i projektach realizowanych przez autora. Wszystko to podane jako bardzo inspirująca dawka dla każdego biegacza.

3. “Siła ambicji” Mo Farah – autobiograficzna powieść znanego olimpijczyka, między innymi złotego medalisty na 10 km z Londynu. Jest to opowieść o trudnych warunkach dorastania oraz pokonywaniu przeszkód. W książce nie brakuje także ciekawych smaczków z życia biegacza.

4. “Dogonić Kenijczyków” Adharanand Finn – autorem jest współpracownik “Runner’s World”, który przez wiele lat przyglądał się, jak Kenijczycy osiągają sukcesy w bieganiu. Na samym końcu przeniósł się do Kenii i zaczął tam trenować.

5. “Biegaj Zdrowo” Lewis G. Maharam – autorem książki jest lekarz medycyny sportowej. Książka zawiera przekrój wszystkich problemów ze zdrowiem, które może napotkać biegacz. Każdy uraz jest dokładnie opisany, zawiera zarówno przyczyny, jak i metody leczenia.

6. “Bieganie metodą Danielsa” Jack Daniels – tej książki i autora chyba nie trzeba przedstawiać biegaczom. Czasami w opisie pojawia się określenie “podręcznik treningu”, bo pozycja ta urosła już do miana kultowej. Obecnie dostępne jest nowe, napisane od początku wydanie. Warto dodać, że książka prezentuje tzw. amerykańską szkołę biegową.

7. “Bez ograniczeń” Chrissie Wellington – autorka to czterokrotna zwyciężczyni Mistrzostw Świata Ironman na Hawajach. Opisuje ona niezwykłą przemianę urzędniczki w mistrzynię świata.

8. “Trzy mądre małpy” Łukasz Grass – książka określana mianem intymnego notatnika męża, dziennikarza i biegacza. Znajdziemy w niej zapisy o wzlotach i upadkach, kryzysach i poświęceniu. Ale nie tylko…

9. “Jak zacząć biegać” Sara Kirkham – znajdziemy tu porady i wskazówki, jak rozpocząć przygodę z bieganiem. Nie zabraknie również podpowiedzi dotyczących urozmaicenia treningu.

10. “Stopy w chmurach” Richard Askwith – autor jest zastępcą redaktora naczelnego „The Independent”. O książce często pojawia się komentarz, że jest najlepszą pozycją o biegach górskich. W środku znajdziemy między innymi opis roku startów w biegach.

Książki o bieganiu półmaratonów i maratonów

11. “Maraton” Jerzy Skarżyński – o autorze wspominaliśmy już na początku listy. Książka skierowana jest do początkujących biegaczy, którzy przygotowują się do przebiegnięcia swojego pierwszego maratonu. Znajdziemy w niej odrobinę historii ze sportowymi biografiami czołowych polskich maratończyków, kompleksowe porady i plany treningowe z podziałem na zakładane czasy do osiągnięcia.

12. “Maraton. Trening metodą Gallowaya” Jeff Galloway – autorem jest amerykański olimpijczyk i trener biegania. W książce znajdziemy programy dla początkujących, na spalenie tłuszczu, czy jak dobiec do mety. Nie zabraknie również programów dla osób z doświadczeniem i celujących w lepsze czasy.

13. “Mój pierwszy maraton” Tim Rogers – książka skierowana zdecydowanie do początkujących. Autor na przykładzie Maratonu Londyńskiego przedstawia tajniki przygotowań do startu w tak dużej imprezie biegowej. Znajdziemy tu porady dotyczące wyboru obuwia, doboru odpowiedniej diety, sposoby na motywację, a nawet pomysły na trening z uwzględnieniem życia prywatnego.

14. “Maraton dla Bystrzaków” Tere Stouffer Drenth – autorka jest znana z wielu książek dotyczących aktywności fizycznej. Książka wydana jest w typowym, amerykańskim stylu. Być może wynika to ze standardów narzuconych całej serii “dla bystrzaków”. Dla niektórych może być to zaletą, dla niektórych niekoniecznie. Pozycja skierowana zdecydowanie dla początkujących.

15. “Maraton metodą Hansonów” Keith Hanson, Kevin Hanson, Luke Humphrey – Hansonowie to trenerzy, którzy pracują z amerykańskimi biegaczami. W swojej książce brutalnie rozprawiają się ze starymi zasadami treningu i stawiają na swoje nowatorskie rozwiązania. Znajdziemy tu oczywiście sporą dawkę wiedzy i plany treningowe. Nie zabraknie też informacji o odżywianiu i nawadnianiu.

16. “Półmaraton” Jeff Galloway – autor napisał poradnik zarówno dla osób, które chcą przebiec maraton, jak również dla tych, których celem jest półmaraton. W książce nie zabrakło też planów treningowych, elementów o utrzymaniu motywacji, czy informacji o potencjalnych kontuzjach.

17. “Maraton zaawansowany” Scott Douglas, Pete Pfitzinger – pierwszy to pisarz zajmujący się bieganiem, drugi to maratończyk z doskonałą życiówką 2:11:43 i wielokrotny zwycięzca maratonów. Ten mix doprowadził do powstania książki, która skierowana jest do doświadczonych zawodników. Możemy znaleźć nawet opisy, że jest to podręcznik treningu. Znajdziemy tutaj plany treningowe, plany odżywiania i nawadniania. Nie zabraknie również informacji o strategii.

Książki o bieganiu ultramaratonów

18. “Ultramaratończyk” Dean Karnazes – książka autobiograficzna o przemianie i wielkim powrocie do biegania. Nie brakuje w niej opisów walki z bólem, kryzysami i halucynacjami, nawet podczas biegów na 160 km. Wszytko to przedstawione w ciekawy i barwny sposób.

19. “Ultranastawienie” Travis Macy, John Hanc – Travis Macy to doświadczony biegacz, który wygrał między innymi Leadman Series. W książce znajdziemy zestaw zasad życiowych, które według autora wpływają na wyniki na różnych obszarach. Każda z prezentowanych zasad jest omówiona na jednym ze startów biegacza.

20. “Przewodnik po bieganiu ultra” Hal Koerner, Adam W. Chase – Hal Koerner to amerykański lekkoatleta, który specjalizuje się w biegach ultra. W książce znajdziemy między innymi informacje na temat sprzętu, nawadniania, techniki biegania, taktyki czy planów treningowych.

21. “Szczęśliwi biegają ultra” Ostrowska-Dołęgowska Magdalena, Dołęgowski Krzysztof – autorzy książki to małżeństwo z Warszawy, które ma na swoim koncie niejeden występ na zawodach ultra. W środku oczywiście informacje o tym, jak zacząć biegać, a także coś o treningu i sprzęcie. Dodatkowo relacja z wyścigów oraz opowieści o codziennym życiu.

22. “Jedz i biegaj” Scott Jurek – autor książki jest osobą bardzo rozpoznawalną w świecie biegów ultra. Słynie z dobrych wyników i propagowania weganizmu. Książka to autobiografia, w której znajdziemy wiele cennych porad dotyczących biegania i odżywiania. Każdy rozdział kończy się przepisem na danie wege.

Poradniki, które warto przeczytać

  • Jakie buty do biegania wybrać? – Dlaczego rozmiar i estetyka to nie wszystko? I jak nie utonąć w gąszczu dylematów, przed jakimi postawi nas znający się na rzeczy sprzedawca?
  • Jakie słuchawki do biegania wybrać? – Czym się od siebie różnią poszczególne modele? Od czego zależy jakość dźwięku? Jak szukać słuchawek, które nie będą co chwilę spadać z uszu? I na co zwrócić uwagę, a co pominąć jako marketingowy pusty slogan?
  • Jaki pulsometr wybrać? – Ten niewielki, osobisty trener pomoże Ci racjonalnie monitorować pracę serca podczas biegania czy jazdy na rowerze. Zobacz, który model będzie najlepszy dla Ciebie.
  • Jaką bieżnię wybrać? – Jeżeli lubisz ćwiczyć w domowym zaciszu, na przykład podczas oglądania filmu to bieżnia treningowa może być świetnym pomysłem.