Książki o ciąży

Ciążą to magiczny okres w życiu rodziców. Aby przejść przez nią łatwo i przyjemnie, warto sięgnąć po wiedzę osób z doświadczeniem. Poniżej książki o ciąży, których przeczytanie warto rozważyć.

1. “Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach” Kaz Cooke – poradnik z dużym dystansem, który opisuje historię jednej ciąży. Z jednej strony duża dawka informacji, rzetelne odpowiedzi na trudne pytania, z drugiej jednak podanie komunikatu w dowcipny i zabawny sposób, który pozwala na łagodne przejście przez całą pozycję. Publikacja bardzo dobrze oceniana i polecana.

2. “W oczekiwaniu na dziecko. Poradnik dla przyszłych matek i ojców” Sharon Mazel, Heidi Murkoff – bardzo rzetelnie napisany przewodnik, który porusza większość aspektów dotyczących ciąży. Nie zabraknie informacji o tak podstawowych tematach, jak wybór lekarza, a kończąc na trudnych zagadnieniach – poród.

3. “Twoja ciąża tydzień po tygodniu” Opracowanie zbiorowe – książka przedstawia bardzo szczegółowy opis rozwoju dziecka tydzień po tygodniu. Znajdziemy tutaj również porady dotyczące zdrowia, diety oraz ćwiczeń fizycznych.

4. “Śmieszny brzuszek” Jenny McCarthy – publikacja przedstawia dolegliwości i przeżycia, których autorka doświadczyła podczas ciąży. Wszystko to podane z dużą dawką uśmiechu i prosto z mostu.

5. “Ciąża. Poradnik dla rodziców” Opracowanie zbiorowe – w środku znajdziemy praktyczne porady związane z ciążą i macierzyństwem. Nie zabraknie też informacji o rozwoju dziecka tydzień po tygodniu. Cała treść napisana przez zespół ekspertów – lekarzy, położników i naukowców.

6. “Ciąża, poród, macierzyństwo” Maria Korzeniewska – w książce informacje o planowaniu rodziny, świadomym macierzyństwie i pierwszych miesiącach życia dziecka. Duży plus za wskazówki dotyczące przygotowania się do ciąży.

7. “Forma w ciąży” Wake Jane – tym razem propozycja dotycząca zachowania dobrej sylwetki podczas i po ciąży. W środku kilka tematów, między innymi dieta, zestaw ćwiczeń dla kobiet w ciąży oraz po urodzeniu dziecka.

8. “Ciąża tydzień po tygodniu” Nolden Annette – przewodnik w formie kalendarza, który został rozpisany tydzień po tygodniu. Nie zabraknie też praktycznych wskazówek oraz porad. W dziale dotyczącym odżywiania znajdziemy także przepisy.

9. “Położna. 3550 cudów narodzin” Kalyta Jeannette – autobiograficzna opowieść znanej polskiej położnej.

10. “Ciąża. Instrukcja obsługi” Jordan Sarah, Ufberg David – wyczerpujący przewodnik, w którym nie zabraknie odpowiedzi na wiele trudnych i popularnych pytań. Autorami książki są: mama z dużym doświadczeniem i położnik.

11. “Abc ciąży i porodu” Tiefenbacher Angelika – klasyczny poradnik przeprowadzający rodziców od pozytywnego testu ciążowego do samego rozwiązania. Znajdziemy tu także praktyczne wskazówki, m.in. dotyczące odżywiania czy regulacji prawnych.

12. “Ciąża tydzień po tygodniu” Macdougall Jane – kolejny poradnik przedstawiający rozwój dziecka tydzień po tygodniu.

13. “Joga na czas ciąży i porodu. Przygotowanie do naturalnych narodzin” Guerra Dorothy – świetna książka, która pokazuje jak dzięki jodze zapewnić relaks, poradzić sobie ze stresem i zachować dobrą kondycję. Pozycja przygotowana również dla osób, które nie miały wcześniej żadnych doświadczeń z jogą.

14. “Twoja ciąża. Podręcznik przetrwania” Baxendale Martin – kolejny poradnik pełen dobrych wskazówek i uwag.

15. “Ciąża i naturalny poród” Lindemann Ortrud, Ortemberg Adriana

16. “Ciąża i poród. Wielki praktyczny poradnik” Gebauer-Sesterhenn Birgit, Villinger Thomas – książka napisana przez lekarza i matkę dwójki dzieci. Mamy więc doskonałe połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną.

17. “Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” Roizen Michael F., Oz Mehmet – dwaj lekarze odpowiadają na ogromną ilość pytań. Podpowiadają, które sygnały są ważne, a którymi nie należy się w ogóle przejmować.

18. “Ciąża. Poradnik. Problemy płodności, ciąży, porodu” Greer Ian – kolejny poradnik przedstawiający odpowiedzi na trudne pytania dotyczące dziecka.

19. “Oczekiwanie. Wszystko co musisz wiedzieć o ciąży i porodzie” McGrail Anna, Metland Daphne – kolejna pozycja, która przeprowadza przez ciążę tydzień po tygodniu. Wszystko przekazane w prosty i zrozumiały sposób.

20. “Druga ciąża. Poradnik dla rodziców” Opracowanie zbiorowe – ciekawa lektura, bo skierowana do rodziców, którzy posiadają już jedno dziecko.

21. “Ciąża i narodziny fundamentem przyszłości dziecka. Zagadnienie interdyscyplinarne” Opracowanie zbiorowe

22. “Ciąża i poród bez obaw” Czarnawska-Iliev Iga

Lista jest spora. Dużo w niej standardowych poradników, które prowadzą czytelnika tydzień po tygodniu i odpowiadają na standardowe pytania. Nie zabrakło tu jednak także kilku nieszablonowych pozycji, które przez pryzmat humoru przedstawiają ciekawą wiedzę.

Poradniki, które warto przeczytać

  • Jaki przewijak kupić? – Dziecko spędza około 1500 godzin na przewijaku. To sporo. Dlatego tak ważne jest, żeby był on bezpieczny, stabilny, wykonany z materiału przyjaznego dla skóry dziecka.
  • Jakie krzesełko do karmienia kupić? – Krzesełko do karmienia zdecydowanie ułatwia podawanie niemowlakowi posiłków. Dowiedz się, jaki model wybrać.
  • Jakie pieluchy kupić? – Jednorazowe czy wielorazowe? W paski, w kropki, a może z Kaczorem Donaldem? Wybór pieluch przysparza problemów każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi.
  • Jaki wózek dla dziecka kupić? – Spacerówka, wózek głęboki czy może hybryda? Wybór nie jest prosty. Idealny wózek powinien spełniać potrzeby Twoje i Twojego dziecka. Czy wiesz, jak powinien wyglądać wózek terenowy a jak wózek dla rodzica-sportowca?
  • Jaki fotelik samochodowy kupić? – Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica. Warto więc dowiedzieć się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i czym sugerować się przy zakupie.