Poszukując ciekawej książki o fotografii staniemy przed trudnym zadaniem. Z jednej strony mamy ogromną liczbę pozycji, które bardzo ogólnie i szeroko opisują temat, lecz z drugiej strony trafiamy na specjalistyczne książki poświęcone tak wąskim specjalizacjom, jak fotografia dzieci czy fotografia kulinarna dla blogerów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami, wśród których znajdą się zarówno książki o fotografii dla początkujących, jak również pozycje dla ambitnych amatorów czy profesjonalistów.

Książki o fotografii

1. “O fotografii” Susan Sontag – pozycja ta jest często określana jako najważniejsza w historii książka w tym temacie. Autorka bada znaczenie i funkcje fotografii. Padają pytania o istotę fotografii, interpretację rzeczywistości, czy relację między obiektem, a fotografem. Nie brakuje też analiz znanych zdjęć. Książka, którą zdecydowanie warto przeczytać.

2. “Sekrety fotografii okiem Ricka Sammona” Rick Sammon – znajdziemy tutaj szeroki przekrój tematów, zaczynając od fotografii krajobrazów, przez fotografowanie ludzi, zwierząt, a kończąc na makrofotografii. Nie zabraknie tu też informacji o przygotowaniu domowej ciemni cyfrowej czy informacji na temat lustrzanek.

3. “Alchemia portretu. Warsztaty Bolesława Lutosławskiego” Bolesław Lutosławski – autorem książki jest fotograf ze sporym doświadczeniem. Jego zdjęcia były publikowane przez “The Guardian”, “Vogue” czy “The Independent”. W książce znajdziemy omówienie poszczególnych zdjęć. Nie brakuje też porad, jak budować zaufanie pomiędzy modelem, a fotografem.

4. “Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. Nowe ujęcia Scotta Kelby’ego. Wydanie II” Scott Kelby – autor ma na koncie ponad 30 książek o fotografii. Zajmuje się również szkoleniami z programu Photoshop. W książce można znaleźć informacje o profesjonalnym użyciu lampy błyskowej czy budowaniu własnego studia. Nie zabraknie również wiedzy o robieniu zdjęć portretowych, ślubnych czy makro. Znajdziemy tu także wskazówki ułatwiające robienie lepszych zdjęć.

5. “Fotografia cyfrowa dla bystrzaków. Wydanie V” Julie Adair King – autorka ma na koncie kilka książek poświęconych fotografii. Seria “dla bystrzaków” to bardzo amerykańskie podejście do tematu. Trzeba o tym pamiętać, sięgając do tej książki. W środku znajdziemy obszerne wprowadzenie, a także część dotyczącą fotografowania i obróbki zdjęć.

6. “Ślub w obiektywie. Zatrzymaj w kadrze ten wyjątkowy dzień” Glen Johnson – profesjonalny, emerytowany już fotograf ślubny, zdradza sekrety tego zawodu. Pierwsza część książki to opis stylów, wybór sprzętu. Druga to analiza miejsc pracy, natomiast trzecia to biznesowe wskazówki dotyczące tej profesji.

7. “Ujęcia z bliska. Kreatywna fotografia” Harold Davis – autorem jest znany amerykański fotograf. W prosty sposób tłumaczy, jak zrobić wyjątkowe zdjęcie z bliska. Nie zabraknie również informacji o rodzajach makroobiektywów, statywach czy oświetleniu.

8. “Cyfrowa fotografia panoramiczna” Anna Benicewicz-Miazga, Ernest Klauzinski, Anna Góra – wąska tematycznie książka z zakresu tworzenia panoram. Znajdziemy tu informacje o sprzęcie cyfrowym, kadrowaniu i obróbce, a także słownik pojęć.

9. “Twarzą w twarz z obiektywem. Sztuka fotografowania ludzi” Rick Sammon – książka pełna jest przykładowych zdjęć wraz z omówieniem tej trudnej sztuki. Jest tez wiele pożytecznych wskazówek, porad i ciekawostek.

10. “Fotografia cyfrowa w podróży. Przewodnik” David D. Busch – Po dobrym wprowadzeniu i kilku rozdziałach o podstawach fotografowania, otrzymujemy solidny przegląd technik fotografowania.

11. “Fotografia cyfrowa w podczerwieni. Warsztaty fotograficzne” Deborah Sandidge – książka przedstawia metody rejestracji światła podczerwonego. Oprócz podstaw, takich jak kompozycja czy ustawienia, znajdziemy również informacje o przetwarzaniu takich zdjęć.

12. “Fotografia daleko od domu” Artur Chmielewski – kolejna pozycja poświęcona fotografowaniu w podróży. Znajdziemy w niej informacje o przygotowaniach do wyjazdu, wyborze sprzętu oraz fotografowaniu w trudnych warunkach.

13. “Ciało. Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej” Lee Varis

14. “Okiem fotografa. Sztuka komponowania i projektowania zdjęć cyfrowych” Michael Freeman

15. “Fotografia zbliżeniowa” Michael Freeman – ta pozycja ma charakter poradnikowy. W środku porady techniczne oraz dobre przykłady ze wskazówkami.

16. “Książka o fotografowaniu” Andrzej Mroczek – dobrze wydana, kolorowa publikacja. Przechodzimy w niej od wyboru aparatu, pomiaru światła przez filtry, a kończymy na fotografowaniu ludzi, krajobrazów i wnętrz.

17. “Uchwycić moment” Joe McNally – autor to światowej klasy fotograf. Przy pozycji pojawia się takie hasło “Pierwsza książka z wykładami o fotografii, którą przeczytasz przy kawie”.

18. “Ekspozycja bez tajemnic” Bryan Peterson – książka skierowana raczej do amatorów, którzy chcą odkryć świat fotografii. Wszystko napisane bardzo przystępnie i przedstawione obrazowo.

19. “Światło i cień w fotografii” Witold Dederko – pozycja bardzo szczegółowo analizuje zagadnienie oświetlenia w fotografii, warta jest przeczytania przez ambitnych amatorów i profesjonalistów.

20. “Oświetlenie. Warsztaty fotograficzne” Chris Bucher – książka ta jest przewodnikiem po tematyce światła i cienia. Celem jest nauczenie czytelnika sterowania światłem w fotografii.

21. “Fotografia kulinarna dla blogerów” Matt Armendariz – książka z bogatą liczbą zdjęć i ich szczegółowym omówieniem. Skierowana dla osób nie mających wcześniej styczności z fotografią.

22. “Fotografowanie dzieciństwa” LaNola Stone – prezentuje solidne podstawy wiedzy, które pomagają w tak dużym wyzwaniu, jakim jest fotografowanie aktywnych dzieci.

23. “Mamarazzi. Fotografowanie dzieci. Poradnik dla mam” Stacy Wasmuth – kolejny poradnik skierowany dla fotografów dzieci.

24. “Fotografowanie ludzi. O tworzeniu prawdziwych portretów” Chris Orwig – książka przeprowadza nas przez serię ćwiczeń, które pozwalają na lepszą naukę fotografowania ludzi. Nie zabraknie tu również wskazówek o nawiązywaniu kontaktu i relacji z modelami.

Podsumowanie

Lista polecanych książek mogłaby być zdecydowanie dłuższa. Jeżeli macie pozycje, które warto dodać do naszego zestawienia, mile widzialne są Wasze propozycje w komentarzach.

Poradniki, które warto przeczytać

  • Jaki obiektyw kupić? – Aby wybrać „dobre szkło”, trzeba wiedzieć, jakie są rodzaje i jak się dzielą obiektywy. Sprawdź poradnik i wybieraj świadomie.
  • Jaką lustrzankę dla początkujących kupić? – Przeczytaj o parametrach lustrzanek cyfrowych, budowie aparatu i jego wyposażeniu.
  • Jaki czytnik kart pamięci kupić? – Dowiedz się m.in. dlaczego nie warto ufać deklaracjom prędkości transferu i przekonasz się, który czytnik będzie dla Ciebie idealny.
  • Jakie tło fotograficzne kupić? – Droższe z kartonu, tańsze z polipropylenu, a może „gnieciuch”? Coraz większa liczba miłośników fotografii decyduje się na zakup tła, systemu zawieszenia i stworzenie własnego studia. Jakie wybrać?
  • Jaką lampę błyskową kupić? – Jeśli chcesz używać lampy jako głównego źródła światła, musisz kupić zewnętrzną lampę błyskową. Czy wiesz, jakie zalety ma lampa z obracaną i pochylaną głowicą?