Mount Everest to szczyt, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jak podaje Wikipedia, ten ośmiotysięcznik położony jest w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Po raz pierwszy zdobyty 29 maja 1953 przez dwóch himalaistów – Edmunda Hillarego i Norgaya Tenzinga.

Mimo wielu lat, które upłynęły, odkąd został pierwszy raz zdobyty, i tak wielu wypraw, nie znajdziemy zbyt wielu książek o tej górze. Najpopularniejsze są trzy pozycje, które przedstawimy poniżej.

1. “Wszystko za Everest” Jon Krakauer – autor to amerykański alpinista, pisarz i dziennikarz. W książce przedstawione są tragiczne wydarzenia z ataku szczytowego przeprowadzonego 10 maja 1996 roku, podczas którego zerwała się burza. Himalaiści rozpoczęli walkę o przetrwanie. Niestety, dla wielu z nich ta wyprawa była ostatnią. Po wydaniu, książka szybko trafiła na listy bestsellerów. Wywołała też duże kontrowersje.

2. “Everest Na pewną śmierć” Beck Weathers – autorem jest amerykański patolog. On również brał udział w wyprawie 10 maja 1996 roku. Książka przedstawia niesamowitą historię człowieka, który został pozostawiony przez ratowników, bo uznano go za umierającego. Ten jednak mimo wszystko, bez pomocy, dotarł do obozu i został uratowany.

3. “Everest.Góra gór” Witkowska Monika – książka znanej podróżniczki, która odwiedziła już 180 krajów. Zdobyła Everest i prawie całą Koronę Ziemi. Pozycja przedstawia historię wyprawy na najwyższą górę świata. Znajdziemy w niej odpowiedzi na wiele pytań, między innymi na te, kim są współcześni wspinacze i dlaczego ryzykują życie oraz dlaczego zdobycie góry nie jest łatwe.

Liczba książek o Everście nie jest duża. Niemniej jednak wszystkie pozycje są bardzo ciekawe. Przedstawiają niesamowite historie i niewiarygodnych ludzi, którzy mimo trudnych warunków potrafili stawić czoła górze.

Poradniki, które warto przeczytać

  • Jakie buty trekkingowe kupić? – Czy wiesz, jak przymierzyć buty, żeby pasowały idealnie i sprawdziły się na szlaku?
  • Jaki namiot kupić? – Jeśli chcesz ograniczyć wydatki podczas wakacyjnej wyprawy, wybierz namiot. Na kempingu unikniesz zbyt oficjalnej atmosfery i będziesz bliżej przyrody i ludzi. Tylko czym różni się namiot wyprawowy od rodzinnego?
  • Jaki termos kupić? – Chroni zarówno przed letnimi upałami, jak i zimowymi mrozami. Termos: jeden z przydatniejszych ludzkich wynalazków.
  • Jaki śpiwór kupić? – Przed zakupem warto zwrócić uwagę na drobne szczegóły budowy śpiwora, które mogą być dla Ciebie szczególnie przydatne. Czy wiesz, co określa współczynnik CUI dla śpiworów puchowych?