Zaznacz stronę

Agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które jest samodzielnym źródłem prądu. Agregaty służą do generowania energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie ma jej innego źródła, oraz w sytuacjach w których pomimo że dostęp do prądu jest na co dzień zapewniony, czasowo go brakuje. Są też używane w warunkach morskich, gdzie maja za zadanie zapewnić statkom całodobowy dostęp do energii elektrycznej.

Agregaty dzielą się na te ze stałym mocowaniem, oraz ruchome. Pierwsza opcja jest używana głównie w budynkach, gdzie potrzebny jest stały dostęp do prądu. Druga zaś tam, gdzie wymagana jest mobilność, na przykład na placach budowy czy okrętach morskich.

Budowa agregatu

Podstawową częścią agregatu prądotwórczego jest najczęściej silnik wysokoprężny, czyli diesel. Tak wyposażona jest większość agregatów dostępnych na rynku. Czasami jako jednostka napędowa służą także silniki benzynowe z rozruchem ręcznym lub elektrycznym, silnik elektryczny, a sporadycznie są to także inne, rzadziej spotykane rodzaje napędu jak silnik Stirlinga (silnik cieplny), silnik parowy, silnik pneumatyczny, Silnik P.M.M.

Każdy agregat jest wyposażony w duży zbiornik, który umożliwia magazynowanie takiej ilości paliwa, która umożliwi mu pracę co najmniej przez kilka godzin bez przerwy. Niektóre agregaty posiadają też dodatkowe elementy, jak na przykład akumulatory umożliwiające rozruch, tłumik spalin czy wyciszoną obudowę.

Zastosowanie agregatu

W gospodarstwach domowych agregat prądotwórczy jest bardzo pomocny w sytuacjach, gdy brakuje na nim prądu z powodu awarii sieci energetycznej. Dzieje się tak bardzo często w wyniku złych warunków atmosferycznych. Nad zakupem agregatu do użytku prywatnego powinny więc w pierwszej kolejności zastanowić się osoby, które mieszkają na terenach często dotykanych przez różnego rodzaju klęski żywiołowe. Są to między innymi miejsca występowania powodzi, nawałnic, czy silnych wiatrów.

Posiadając agregat na własność, warunki atmosferyczne nie są już nam aż tak straszne, jak bez niego. W chwilach braku prądu możemy uruchomić agregat i w ten sposób umożliwić stałe działanie naszych ważnych sprzętów domowych. Za pomocą energii czerpanej z agregatu możemy zasilić lodówkę, kuchenkę elektryczną lub mikrofalową, a także wszystkie sprzęty RTV jak telewizory i komputery. Dzięki temu więc mamy możliwość przeżycia nawet wielu dni bez stałego prądu, w miarę godnych dla współczesnego człowieka warunkach.

Agregaty są też często używane na wszelkiego rodzaju budowach, gdzie stałe zasilanie nie jest jeszcze podłączone. Dobrze sprawdza się też na kempingach, czy podczas imprez plenerowych. W takich wypadkach dobrze by posiadał też dobrą obudowę, wyciszającą pracę silnika.

Jaki rodzaj wybrać?

By wybrać odpowiedni dla nas rodzaj agregatu, musimy zastanowić się, w jakich celach będzie nam służył. Jeżeli chcemy nabyć agregat w celu zasilania gospodarstwa domowego, musi posiadać on odpowiednie parametry. Trzeba bowiem pamiętać, że domowe sprzęty elektryczne jak lodówka, zamrażarka, czy chociażby telewizory i komputery wymagają dopływu prądu o stabilnej częstotliwości i napięciu.

Wymagane jest wtedy, by nasz agregat posiadał odpowiednie systemy stabilizacji napięcia, jak na przykład cyklokonwerter, cyfrowy automatyczny regulator napięcia (D-czy najbardziej zaawansowany z agregatów – ten z prądnicą inwerterową, która zapewnia stabilny dopływ energii i jet gwarancją bezpieczeństwa dla naszych sprzętów.

Pamiętajmy też, by wybrany przez nas agregat miał odpowiednią moc, która zasili wszystkie nasze urządzenia. Możemy samodzielnie obliczyć poziom wymaganej energii, bądź też skonsultować ze sprzedawcą agregatów jaka jego moc będzie nam potrzebna.
Mówiąc w dużym uproszczeniu, im więcej urządzeń chcemy zasilić, tym większej mocy agregatu będziemy potrzebować. Oczywiście, musimy dodać też margines wynikający
z faktu, iż agregat zazwyczaj potrzebuje również prądu do własnego rozruchu.

Możemy także planować zakup agregatu w celu używania go na wszelkiego rodzaju wyjazdach, na przykład na kemping, czy pole namiotowe. W takim wypadku zwróćmy naszą uwagę w stronę modeli przenośnych. Są one lżejsze od tych tradycyjnych, co umożliwia wygodniejszy transport i przestawianie w inne miejsce.

Lista producentów agregatów prądotwórczych:

Acara
Airlessco
Akmel
Acara
Dedra
Endress
Euromair
FOGO
Honda
Kruzer
Stanley
Sumera Motor

Wyświetlanie wszystkich wyników: 58