Poza zakupem samej karty pamięci, warto pomyśleć o akcesoriach dodatkowych. Mogą okazać się niezwykle przydatne.

Dodatki i akcesoria

Do najczęściej spotykanych i używanych akcesoriów do kart pamięci zaliczyć można:

  • Czytniki USB oraz czytniki/adaptery PCMCIA
  • Fotobanki (banki pamięci) z wejściem na karty pamięci
  • Futerały na karty pamięci

Czytniki i adaptery

Są to urządzenia służące do przenoszenia zdjęć czy filmów, znajdujących się na karcie pamięci, na twardy dysk komputera, bez konieczności podłączania aparatu cyfrowego. Transmisja danych pochłania duże ilości energii, korzystając więc z czytnika oszczędzasz akumulatory aparatu. Ponadto obsługa tego urządzenia jest niezwykle prosta, wygodna i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania – dane można przenosić zaraz po podłączeniu do komputera. Na korzyść tego rozwiązania przemawia fakt, że ceny urządzeń tego typu zaczynają się już od 1 zł, a modele obsługujące kilkanaście rodzajów kart to koszt kilkunastu złotych.

Czytnik USB

Uniwersalny czytnik firmy Kingston
Uniwersalny czytnik
firmy Kingston
Urządzenia wyposażone w szybkie złącze USB, za pomocą którego można błyskawicznie przenieść dane z karty na dysk komputera. Mogą być podłączane do komputera bezpośrednio lub za pomocą przewodu USB. Ta grupa czytników dzieli się na uniwersalne, przeznaczone do kilku typów kart oraz na czytniki wyposażone w jedno wejście i obsługujące tylko wybrany typ kart.

Czytniki/adaptery PCMCIA

Czytnik PCMCIA firmy Pretec
Czytnik PCMCIA firmy Pretec

Niewielkie i płaskie czytniki PCMCIA podłącza się bezpośrednio do gniazda PCMCIA komputera lub notebooka. Czytniki te przeważnie dedykowane są do jednego typu karty pamięci, chociaż istnieją również takie, które obsługują kilka rodzajów kart.

 

Więcej na temat czytników czytaj w artykule Jak kupować czytnik kart pamięci?

Fotobanki czyli banki pamięci

Fotobank Digi Mate III
Fotobank Digi Mate III
Za pomocą fotobanków posiadających wejścia na karty pamięci, możesz szybko i łatwo przenieść zdjęcia z karty, w celu odzyskania miejsca. Urządzenia te wyposażone są w dyski twarde o różnych pojemnościach np. 40 GB, mogą więc służyć do archiwizacji dużej ilości danych. Fotobanki są niezwykle przydatne w podróży czy na dłuższej wycieczce, kiedy nie ma możliwości przerzucenia zdjęć do komputera. Niektóre z tych urządzeń posiadają duże, kolorowe wyświetlacze LCD, na których dodatkowo możesz oglądać zrobione zdjęcia lub filmy.

Więcej na ten temat czytaj w tekście Jak kupować fotobank?

Etui na karty pamięci

Karty pamięci warto przechowywać w specjalnym etui bądź futerale. Ochroni to urządzenie przed uszkodzeniem czy zanieczyszczeniem. Do dyspozycji masz wszelkiego rodzaju pokrowce skórzane lub z wodoodpornego materiału (plastikowe), z wieloma kieszonkami, często wyłożone miękką tkaniną dla większego bezpieczeństwa przechowywanych w nich kart.