Kupując nawigację pomyśl o przydatnych akcesoriach – ładowarce samochodowej, uchwycie, futerale czy folii ochronnej. I pamiętaj, żeby wybrać te akcesoria, które będą Ci naprawdę potrzebne.

Sprzęt do nawigacji satelitarnej warto czasem uzupełnić o dodatkowe wyposażenie.

Ładowarka samochodowa

Często jest już elementem zestawu. Zamiast dodatkowej baterii do komórki czy przenośnej ładowarki na długie trasy lepiej zabrać ładowarkę samochodową.

Ceny tego typu akcesoriów zależą od modelu i producenta. Ich ceny wahają się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Uchwyt samochodowy

Kolejny dodatek niezbędny podczas długich wycieczek samochodowych. Najczęstsze i najwygodniejsze rozwiązanie, to uchwyty na przyssawce przyczepiane do przedniej szyby samochodu. W przypadku GPS-u w telefonie taki gadżet zamienia komórkę w wygodny zestaw głośnomówiący.

Pamiętaj, że art. 45 ust. 2 pkt 1 polskiego prawa o ruchu drogowym mówi wyraźnie: Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Nigdy nie zostawiaj uchwytu samochodowego w zaparkowanym aucie. Nawet jeśli GPS masz przy sobie, uchwyt może zachęcić złodzieja do sprawdzenia, czy przypadkiem nie zostawiłeś sprzętu w schowku. Odklejanie uchwytu przy każdym opuszczaniu pojazdu może wydawać się uciążliwe. To jednak lepsze niż strata bocznej szyby wybitej przez złodzieja.

Futerał

Rzecz szczególnie przydatna dla posiadaczy tradycyjnych nawigacji samochodowych. Komórkę możesz schować do kieszeni, a przenośny GPS przystosowany do zmiennych warunków pogodowych sam w sobie jest odporny na uszkodzenia. Sercem nawigacji samochodowej jest jednak duży ekran dotykowy, o który musisz dbać. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są twarde futerały. Zwiększają one co prawda grubość urządzenia, więc zapewne będziesz musiał je nosić w torbie, a nie w kieszeni.

Są jednak tanie (od kilkunastu złotych, dostępne w każdym większym sklepie RTV) i chronią ekran przed zadrapaniami lub zbiciem.

Dostępne są różne rodzaje futerałów – z cienkiej pianki ochronnej, twardego tworzywa sztucznego czy skóry. Wybierz wersję najbardziej odpowiednią dla Ciebie pamiętając, by przy wyborze kierować się jedną zasadą – futerał ma chronić ekran.

Folia ochronna

Dodatkiem do futerału powinna być także przeźroczysta folia ochronna na ekran. To dodatek odpowiedni dla każdego rodzaju nawigacji satelitarnej, zarówno urządzeń dedykowanych jak i komórek. Samoprzylepne folie można kupić w sklepach RTV, serwisach GSM czy w sklepach internetowych.

Folia ochronna zabezpiecza ekran przez zadrapaniami, doda warstwę antyrefleksową i zmniejszy ilość kurzu na wyświetlaczu.

Podczas przyklejana folii ochronnej rób to powoli od jednej części ekranu do drugiej. Używając delikatnej ściereczki (często dodawanej w zestawie do folii) wyrównuj naklejoną powierzchnie tak, by nie powstały pod nią pęcherzyki powietrza.