Zaznacz stronę

Bruzdownice

Bruzdownica to urządzenie, które łączy w sobie cechy piły i szlifierki. Służy do nacinania wgłębień, które są potrzebne przy kładzeniu fug lub kabli. Można nią zrobić bruzdy praktycznie w każdym materiale, również tak twardym jak beton. Bruzdownica tworzy jedynie podwójne nacięcie, dlatego konieczne jest samodzielne wykucie materiału spomiędzy tego nacięcia, w celu stworzenia bruzdy.

Bruzdownica jest zbudowana z silnika, dwóch jednakowych tarczy diamentowych, które mają możliwość regulowania szerokości rozstawu oraz głębokości nacięcia. Solidne uchwyty pozwalają prowadzić urządzenie, które umożliwia wycięcie bruzd o szerokości od kilku do kilkudziesięciu mm, a także na głębokość do 100 mm.

Najważniejszy parametr bruzdownic

Od mocy urządzenia zależy, jak możemy na nim pracować. Bruzdownice o niewielkiej mocy, do 900 W, są tanie ale również mniej trwałe i nie pozwalają na wiele. Mogą być przydatne przy bruzdowaniu na niewielką głębokość materiału takiego, jak glazura, w celu położenia fug. Niewielkie rozmiary bruzdownicy sprawiają, że łatwo jej używać w trudno dostępnych miejscach i w niewygodnej pozycji.

Bruzdownica o mocy do 1500 W pozwala już na wycinanie głębokich bruzd w twardym podłożu, jak beton, choć jej wymiary również nie są zbyt duże. Jednak jej używanie wymaga wprawy i może sprawiać problemy amatorom. Ją również można stosować w trudno dostępnych miejscach i niewygodnej pozycji.

Urządzenia o mocy powyżej 2000 W dają największe możliwości. Wytniemy nimi bruzdy w każdym materiale i na dużych głębokościach. Jest to duże i ciężkie urządzenie, a jego użycie wymaga sporej wprawy i na pewno nie nada się do wykonywania prac w trudno dostępnych miejscach.

Pozostałe parametry bruzdownic

Od mocy urządzenia jest uzależniona prędkość obrotowa. Od obu tych parametrów zależy, jaki materiał bruzdownicą natniemy. Duża prędkość i mała moc sprawdzi się w cięciu miękkich materiałów. Zrobimy to szybko i sprawnie. Duża moc i niska prędkość pozwoli na precyzyjne nacięcia w twardych materiałach. Teoretycznie możemy w ten sposób naciąć najtwardszy beton, choć zajmie to dużo czasu.

Również rozmiary tarcz diamentowych zastosowanych w bruzdownicy mogą się między sobą różnić. Tarcze posiadają różne średnice, które podawane są w milimetrach. Maksymalna wielkość tarczy wynosi 230 mm średnicy.

Dodatkowe funkcje

Oprócz głównych parametrów należy zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje i osprzęt, które znacząco wpływają na wykonywaną z bruzdownicą pracę. Osłona tarcz i wyłącznik awaryjny to już w zasadzie standard w bruzdownicach, który zwiększa bezpieczeństwo. Jeśli tarcze ulegną uszkodzeniu lub zatrzymają się w materiale, wyłącznik odcina dopływ prądu do urządzenia. Dzięki osłonie tarcz minimalizowane jest ryzyko ich dotknięcia.

Dzięki ogranicznikowi prądu rozruchowego tarcze powoli się rozpędzają co sprawia, że praca jest łatwiejsza, a prowadzenie urządzenia pewniejsze. Minimalizowane są szarpnięcia generowane podczas wstępnej fazy pracy bruzdownicy, szczególnie jeśli posiada ona większą moc. System minimalizacji drgań pozwala na równiejsze cięcie.

Z pewnością przyda nam się adapter do odkurzacza. Podczas pracy bruzdownicy, obojętnie na jakim materiale jest ona wykonywana, powstaje dużo pyłu. Możemy jego ilość znacznie zminimalizować, jeśli będzie on na bieżąco zbierany. Służy temu nakładka na bruzdownicę, dzięki której można sprawnie podłączyć rurę od odkurzacza.

Jak wybrać bruzdownicę?

Bruzdownica to specjalistyczne urządzenie, przed zakupem powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście jest nam potrzebna. Jeśli wykonujemy drobne domowe prace to możliwe, że wystarczy nam frezarka lub szlifierka. Gdy jednak stwierdzimy, że bruzdownica jest nam niezbędna, wpierw musimy zdecydować, jak głębokie bruzdy i w jakim materiale będziemy nią wykonywać.

Do prac w miękkich materiałach i w trudno dostępnych miejscach, lepiej wybrać lekkie urządzenie, którym będzie nam łatwiej operować. W przypadku twardych materiałów potrzebujemy bruzdownicę o dużej mocy. Musimy jednak pamiętać, ze będzie ona o wiele cięższa i nie sprawdzi się w pracy w niewygodnej pozycji, lub gdy długo musimy ją trzymać. Obojętnie na jakie parametry się zdecydujemy, lepiej wybrać solidny sprzęt marki Bosch, Einhell, Makita lub Graphite.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 1