W wielu mieszkaniach zmywarka nadal jest rzadkością. Producenci starają się przekonać panie (i panów) domu, że jej zakup to oszczędność. Jednym z najczęstszych zarzutów wysuwanych przez zwolenników mycia ręcznego jest nieekonomiczność urządzeń tego typu.

Według przeciwników zmywania naczyć w zmywarkach, urządzenia te zużywają dużo energii i jeszcze więcej wody, co przekłada się na wysokie koszty utrzymania. Czy to prawda? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zmywarka kontra mycie ręczne – zużycie wody

Przeciętna zmywarka zużywa od kilku do kilkunastu litrów wody, aby umyć 12 kompletów naczyń. Tymczasem zmywając ręcznie zużywasz od ok. 30 do nawet 100 litrów! Pod uwagę warto wziąć również czas poświęcony na zmywanie oraz działanie detergentów na skórę. A co ze zużyciem energii?

Zmywarka kontra mycie ręczne – zużycie energii

Zgodnie z normami Unii Europejskiej, zmywarka klasy A zużywa około 1 kWh (kilowatogodziny) energii na jeden cykl. Jedna kWh kosztuje kilkadziesiąt groszy. Na ile wycenisz godzinę swojej pracy na zmywaku? Prawdopodobnie znacznie więcej. Okazuje się, że zmywarka jest jednym z bardziej energooszczędnych urządzeń AGD. Więcej energii zużywamy na oświetlenie mieszkania (kilka kWh dziennie).