Aby prawidłowo żywić psa, trzeba zrozumieć, z czego wynikają jego specyficzne potrzeby żywieniowe. Mimo, że udomowiony wiele tysięcy lat temu, pies pozostał zwierzęciem mięsożernym.

Pies i wilk


Psy pochodzą od wilków. Na zdjęciu psy rasy
Alaskan malamute
Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, patrząc na jamnika, Yorkshire terriera czy bernardyna, nie ma najmniejszych wątpliwości – pies pochodzi od wilka. Został udomowiony przez człowieka wiele tysięcy lat temu i już jako odrębny gatunek uległ wielkiemu zróżnicowaniu zarówno pod względem wielkości, jak i wyglądu zewnętrznego. Zachował jednak szereg cech wspólnych ze swoim przodkiem, wilkiem szarym. Źródła podają, że ich wzorzec DNA pokrywa się w około 90 procentach.

Pies i wilk – mięsożercy

Żyjący w swym naturalnym środowisku wilk jest zwierzęciem drapieżnym, żywiącym się upolowaną zdobyczą. Innymi słowy, jego pokarm stanowi mięso. Udomowiony pies nie musi polować, gdyż pożywienia dostarcza mu człowiek. Pozostał jednak zwierzęciem mięsożernym. Wskazuje na to budowa jego szczęk i uzębienia oraz układu pokarmowego. Jego układ pokarmowy ostatni jest średnio o jedną trzecią krótszy niż u organizmów wszystkożernych (np. u człowieka), co jest cechą charakterystyczną drapieżnych ssaków.

Pies potrzebuje mięsa

Ponieważ mimo udomowienia przez człowieka potrzeby żywieniowe organizmu psa zasadniczo się nie zmieniły, należy pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on przede wszystkim białek pochodzenia zwierzęcego. Innymi słowy, podstawę jego codziennej diety powinno stanowić mięso.