Wkład, termometr, pojemniki na mydło i szampon, zabawki, rondo kąpielowe, mata antypoślizgowa – naucz się wybierać odpowiednie akcesoria do swojej wanienki. Czy wiesz, co to jest zabawka interaktywna?

Wkład do wanienki

Dzięki specjalnemu wkładowi do wanienki podczas kąpieli będziesz czuć się komfortowo, nie obawiając się, że dziecko może się ześliznąć. Wkłady takie zaprojektowane są zazwyczaj na pierwsze miesiące życia dziecka, niektórzy producenci podają, że od 0 do nawet 8 miesięcy, do maksymalnie 8 kg. Często ich powierzchnia pokryta jest antypoślizgową gumą. Wkłady są tak wyprofilowane, iż kąpiel niemowlaka nie nastręcza trudności. Niektóre z wkładów można stosować zarówno w wanience, jak i w zwykłej, domowej wannie dzięki systemowi przyssawek. Spotykane wygięcie formy w okolicy zagłówka umożliwia jego zaczepienie o brzeg wanienki co gwarantuje odpowiednią stabilizacje wkładu. Niektórzy producenci polecają używania wkładu jako leżaczka do pielęgnacji lub masażu (np. wkład OkBaby Buddy).Wkład do wanienki lub wanny OkBaby Buddy
Wkład do wanienki lub wanny
OkBaby Buddy

Pamiętaj! Kupując wanienkę rozważ, czy będziesz używać wkładu, większość z nich jest dobierana na zasadzie kompletu. Nie każdy wkład może pasować do wanienki, którą masz.

Zalety
wygodna kąpiel noworodka, bo dzięki wkładowi dziecko nie ześlizguje się
produkt higieniczny – łatwo go utrzymasz w czystości ze względu na materiał, z jakiego został wykonany

Położne i lekarze nie zalecają używania gąbkowych wkładów, które ciężko utrzymać w czystości, czy dobrze wysuszyć – ma to szczególne znaczenie, jeśli Twoje dziecko ma skłonność do alergii bądź problemy skórne. Aby zapobiec ześlizgiwaniu się dziecka podczas kąpieli, możesz mu podłożyć po prostu zwykłą pieluchę tetrową.

Wmontowany termometr, pojemniki na mydło

Kąpiąc dziecko zapewnie często zastanawiasz się, czy woda ma odpowiednią temperaturę, czy nie poparzysz dziecka lub czy nie zmarznie.

By zawsze wiedzieć, jaką temperaturę ma woda w wanience, możesz kupić termometr, który przy każdej kąpieli będziesz wrzucać do wanienki, albo zdecydować się na wannę z wbudowanym termometrem. Te ostatnie są sporym ułatwieniem przy kąpieli – dzięki takiemu rozwiązaniu możesz stale kontrolować temperaturę.

Dodatkowe udogodnienia stosowane w wannach to pojemniki/ dozowniki na mydło lub szampon. Mając tego typu wanienkę masz poczucie komfortu, nie zostawiasz dziecka w kąpieli samego nawet na chwilę, by po coś sięgnąć, bo wszystko masz w zasięgu ręki.Termowanna BebeJou
Termowanna BebeJou

Często bywa tak, że nie musisz wybierać czy chcesz wbudowany termometr, czy pojemniki, możesz kupić wanienkę, która posiada kilka akcesoriów.

Na rynku możesz spotkać tzw. termowanny, z wbudowanym termometrem. W swoim wyposażeniu mają dodatkowo pojemniki na szampon i mydło, zintegrowany system odpływu, a korek zamontowany został w termometrze. Ciekawostką jest również, fakt, iż wiaderko, które możesz dokupić do takiego zestawu, pomieści tylko taką ilość wody, jaką może unieść kobieta, osłabiona tuż po porodzie (np. termowanna firmy BebeJou).
Termometr kąpielowy Baby Ono
Termometr kąpielowy
Baby Ono

Zalety Wady
łatwość odczytu temperatury, termometr zawsze pod ręką, bo wbudowany na stałe cena wanienki to ok. 160 zł – zwykły termometr dla dziecka do wanienki kupisz już za ok. 6 zł
pojemniki znacznie usprawnią kąpiel niemowlaka – nie trzeba pamiętać o przyniesieniu mydła itp.  

##nowa##strona##

Zabawki

O ile kąpiel noworodka sprowadza się praktycznie do umycia go, o tyle nieco starszemu niemowlęciu warto umilić te codzienne czynności poprzez zabawki do kąpieli. Wystarczy trochę Twojej inwencji, aby dziecko polubiło kąpiel, a zarazem rozwijało się poprzez zabawę.

Na rynku jest bardzo szeroki wybór zabawek do kąpieli, począwszy od gumowych kaczuszek (np. kaczuszka kąpielowa Fisher Price) poprzez interaktywne zabawki (np. zabawka interaktywna do kąpieli K’s Kids Głodny Pelikan). Te ostatnie zazwyczaj kupuje się dziecku ok. 12 miesiąca. Rozwijają one u dziecka zdolność myślenia poprzez pokazanie np. zależności pomiędzy przyczyną a skutkiem. Zabawka interaktywna K's Kids Głodny Pelikan
Zabawka interaktywna
K’s Kids Głodny Pelika
n
Takie zabawki rozwijają również w dziecku ruchy precyzyjne, koordynacje i ćwiczą wyobraźnię.
Rondo kąpielowe Bebe Confort

Rondo kąpielowe

Jeśli Twoje dziecko wzbrania się przed kąpielą, a zwłaszcza przed myciem główki, rozważ zakup ronda kąpielowego. Zakłada się je na głowę, jak rondo kapelusza. Dzięki niemu szampon nie dostaje się do oczu dziecka.

Mata kąpielowa antypoślizgowa

Taki zakup przyda Ci się szczególnie, kiedy zamierzasz zacząć kapać dziecko w „dorosłej” wannie.
Mata antypoślizgowa Canpol Babies
Mata antypoślizgowa Canpol Babies
Antypoślizgowa mata zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku dziecka podczas kąpieli. Przy zakupie zwróć uwagę, czy mata ma perforowaną strukturę, która zapewnia łatwy przepływ wody, a także specjalne przyssawki, które dają dobrą przyczepność do dna wanny.

W zależności od rozmiaru maty, możesz ją stosować w wanience dziecięcej, w dużych wannach, oraz kabinach prysznicowych. Najczęściej spotykane maty dziecięce to tradycyjne prostokątne o wymiarach 34×55 cm, albo mniejsze, o owalnym kształcie i wymiarach 25×40 cm, mają też zabawne kształty np. stóp (np. mata antypoślizgowa Chicco).

Zalety
nie powoduje poślizgu
dzięki przyssawkom idealnie trzyma się podłoża
łatwa do utrzymania w czystości

Pamiętaj: przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem, aby nie gromadziły się w niej bakterie, ani grzyby. Uważaj, zanim włożysz dziecko do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Ze względów higienicznych najlepiej matę używać kilka tygodni, a potem wymienić na nową.