Zaznacz stronę

Frezarki

Frezarka to urządzenie służące do skrawania różnych powierzchni. Można z jej pomocą obrabiać np. koła zębate lub gwinty, a więc będzie mieć zastosowanie w zakładach produkcyjnych i warsztatach. Frezarka jest wprowadzana w rotację a materiał, który chcemy poddać obróbce jest frezowany, czyli kształtowany poprzez przesuwanie go względem frezarki. Dzięki frezarce można nadawać różne kształty przedmiotom, co ułatwia pracę.

Istnieją trzy rodzaje frezowania: swobodne, pełne i niepełne, są one uzależnione od rodzaju frezarki, a różnica między nimi dotyczy wymiaru obróbkowego. Frezowanie swobodne jest jednowymiarowe i tylko jedna z powierzchni zostaje obrobiona. Wymiar obróbkowy posiada prostopadły kierunek lub zbliżony kierunek względem powierzchni obrobionej.

Frezowanie pełne to frezowanie trzystronne, w którym powstają trzy powierzchnie obrobione, a wymiar obróbkowy jest wymiarem wewnętrznym. We frezowaniu niepełnym powstają dwie powierzchnie obrobione, czyli jest to frezowanie dwustronne. Wymiar obróbkowy posiada charakter mieszany.

Rodzaje frezarek

Frezarki dolnowrzecionowe posiadają wrzeciono bezpośrednio pod stołem. Są przeznaczone dla profesjonalistów, gdyż są bardziej niebezpieczne w obsłudze. Gdy nie posiadamy odpowiednich umiejętności lub jesteśmy nieuważni, łatwo może dojść do skaleczenia.

We frezarkach górnowrzecionowych, wrzeciono jest umieszczone nad stołem. Można nimi frezować różne rodzaje przedmiotów na całej ich powierzchni, a wymiar frezowania jest wewnętrzny i zewnętrzny. Są one o wiele bezpieczniejsze w użyciu. Istnieją też frezarki równowrzecionowe, które będą mieć wrzeciono umieszczone równo za stołem.

Jakie jeszcze rozróżniamy frezarki?
Podział na frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe nie jest jedynym. Wyróżniamy również urządzenia poziome, pionowe i uniwersalne. Ważny jest również materiał, na którym pracujemy, może być nam potrzebna frezarka do gwintów, kół zębatych lub drewna.

Frezarki krawędziowe są stosowane przede wszystkim do frezowania krawędzi. W przypadku frezarek nutowych możemy wykonywać nimi rowki i wpusty. Różna może też być ilość wrzecion, mówimy wtedy o frezarkach jednowrzecionowych lub wielowrzecionowych.

Budowa frezarek i funkcje dodatkowe

Najważniejszym elementem we frezarce jest wrzeciono, którym dokonujemy obróbki. Najlepsze z nich to wrzeciona bezszczotkowe, które są sterowane za pomocą falownika, który ma metalową obudowę lub łożyska ceramiczne.

W zależności od urządzenia, dostępne są również funkcje dodatkowe, które mogą być dla nas przydatne. To może być elektroniczne kółko ręczne, sonda do pomiaru narzędzia, imadła, trzpienie lub oprawki. Mogą też różnić się stołami i posiadać stół uchylny, płytowy lub podzielnicę z konikiem.

Najbardziej nowoczesne frezarki będą posiadały sterowanie numeryczne, którym można pozycjonować wrzeciono. Będą też posiadały dodatkowe elementy, jak kabinę osłaniającą przestrzeń roboczą lub instalację chłodzącą. Na pewno też przyda się nam lampa oświetleniowa i osłona prowadnic.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając frezarkę?

Gdy już wiemy, jaki rodzaj frezarki jest nam potrzebny, musimy zwrócić uwagę na parametry, którymi różnią się urządzenia. Przede wszystkim ważna jest moc, im większa tym większe możliwości urządzenia. Jest ona uzależniona od materiałów, na których pracujemy. Jeśli są one grube, moc jest kluczowa.

Precyzja sprzętu zależy od prędkości obrotu i długości skoku. Ważna jest też jakość łożysk oraz system stabilizacji i regulacji frezarki. Od konstrukcji frezu zależy głębokość skrawania, liczba przejść i posuwu, a także prędkość skrawania.

Wybór odpowiedniej frezarki

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Warto też wziąć pod uwagę wymiary samego sprzętu i solidność materiałów, z których został wykonany. Frezarka musi być wytrzymała, aby praca na niej przebiegała bez przeszkód. To drogie i skomplikowane urządzenie, dlatego należy dobrze się zastanowić i wybrać frezarkę uznanych producentów, jak: Bosch, Tryton, Dewalt, Proma, Makita, Einhell, Hitachi Stayer, lub Black&Decker.

Najlepiej zdecydować się na urządzenie o dużej mocy, by móc sprawnie dokonywać obróbki na wielu materiałach. Frezarki przeznaczone dla amatorów będą bardziej uniwersalne, czyli można na nich obrabiać przedmioty z różnych materiałów. Urządzenia dla profesjonalistów są zwykle przeznaczone do jednego rodzaju materiałów, ale dzięki temu są bardziej precyzyjne. Wiąże się to oczywiście z tym, że są dużo droższe.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5