Jak już wspomnieliśmy w artykule o herbacie, wszystkie opisane tam rodzaje herbat powstają z jednej rośliny, a o typie herbaty decyduje sposób obróbki liści krzewu herbacianego. A gdzie rośnie Camellia sinensis?

Krzewy herbaty na plantacji
Camellia sinensis na plantacji
Camellia sinensis wywodzi się z Azji południowej i południowo-wschodniej. Jej naturalnym środowiskiem są regiony subtropikalne, nasłonecznione, wilgotne i żyzne. Najlepiej czuje się na wysokościach około 1200 metrów n.p.m. Gdyby pozwolić jej swobodnie rosnąć, osiągnęłaby wysokość drzewa (ok. 10 metrów), jednak na plantacjach przycina się ją do wysokości ok. 2 metrów, by zrywanie liści nie było utrudnione. Liście tej rośliny są owalne lub lancetowate, ciemnozielone, a młode pokryte są dodatkowo srebrnym meszkiem.

Camellia sinensis występuje w dwóch odmianach – odmiana Camellia sinensis sinensis to odmiana rdzennie chińska, o mniejszych liściach, natomiast Camellia sinensis assamica, to roślina o większych liściach, rosnąca w Indiach.

Artykuły, które warto przeczytać

  • Jaki czajnik elektryczny kupić? – Gorąca kawa, kubek z ciepłą herbatą… do tych napojów przyda się wrzątek. Jednym ze sposobów na gorącą wodę, jest czajnik elektryczny. Warto kupić czajnik nie tylko funkcjonalny, ale też dopasowany: do Twoich potrzeb i wnętrza kuchni.