Zaznacz stronę

Grzechotki i gryzaki

Wszystkie dzieci uwielbiają zabawę, również te w wieku niemowlęcym. Wszelkie próby zabawiania oraz kontaktu nagradzają nam uśmiechem oraz żywym zainteresowaniem. Czasem sama mimika twarzy oraz zabawa w „akuku” przestaje wystarczyć i musimy znaleźć alternatywne sposoby aktywności, które poza śmiechem dostarczą maluszkom nowych umiejętności.

Naprzeciw potrzebom niemowląt i ich rodziców wyszli producenci zabawek i tak oto powstały gryzaki i grzechotki. Prawdopodobnie każdy z nas w okresie niemowlęcym miał przynajmniej jedną zabawkę tego typu, a możliwe, że było ich wiele więcej – w różnych kształtach i rodzajach.

Bezpieczeństwo

Każda zabawka dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczna. Świadczy o tym oznaczenie literą „B” na opakowaniu bądź samej zabawce. Zwróćmy również uwagę na kategorię wiekową konkretnej zabawki. Produkty 3+ mogą zawierać elementy, które są za małe dla niemowląt i mogą zostać połknięte. W sklepach z zabawkami znajdziemy również takie, które są przygotowane również dla maluszków.

0 – 3 miesiąc życia

To grupa zabawek, w której znajdują się właśnie grzechotki, pluszowe i miękkie zabawki do łóżeczka czy wózka, a także karuzele nad łóżeczko. Różne tekstury i kolory rozwijają wzrok dziecka, a delikatne dźwięki wspierają prawidłowy rozwój słuchu.

3 – 6 miesiąc

Tutaj możemy do grzechotek dołączyć miękkie i gumowe gryzaczki. Co prawda nie jest to jeszcze etap ząbkowania, ale z uwagi na fakt, że maluszki poznają świat wszystkimi zmysłami, w tym również smakiem, bierzmy pod uwagę, że zabawka z pewnością trafi do dziecięcej buzi.

Grzechotki

To typ zabawek, który przyda się od pierwszych dni życia dziecka. Nawet jeśli jeszcze samo nie potrafi po nią sięgnąć, to możemy mu ją pokazywać przed oczami czy w pewnej odległości od uszu. Możemy również spróbować włożyć grzechotkę do rączki dziecka, bo zaciskanie piąstek na palcu dorosłego i ten specyficzny chwyt mają już noworodki.

Istnieją grzechotki, które może założyć na nadgarstku dziecka. Ważne żeby były wykonane z miękkiego materiału i miały tylko grzechoczące wnętrze. Ochronimy w ten sposób dziecko przed przypadkowym uderzeniem się w główkę. Ruchy tak małych dzieci są często mimowolne i w ogóle nieskoordynowane.

Na początek wybierzmy grzechotki zbudowane z jednego elementu, aby nigdzie się nie zapodziały. Z każdym miesiącem można proponować grzechotki bardziej rozbudowane, czy z nieco mniejszymi elementami. Takie będą wydawać więcej różnorodnych dźwięków. Wybierajmy zabawki łatwe w czyszczeniu, które po użyciu możemy dokładnie i szybko umyć bądź wyprać, a przy takich zabiegach zachowają swoje funkcje.

Gryzaki

Zdarza się, że gryzaki łączy się w jednej zabawce z grzechotkami. To ciekawe połączenie, ale głównym zadaniem gryzaka jest przede wszystkim ukojenie nabrzmiałych dziąseł maluszka. Dlatego w tym wypadku sam design nie będzie miał tak wielkiego znaczenia jak wytrzymałość gryzaka oraz bezpieczeństwo. Na rynku znajdziemy gryzaki wypełnione wodą bądź płynem, które możemy schłodzić w lodówce przed wręczeniem ich dziecku. Taki sposób ma przynieść większą ulgę w wyrzynaniu zębów.

Od wielu lat bardzo popularna jest gumowa żyrafka, wykonana z przyjemnego dla dziąseł materiału, a niewielkie rozmiary idealnie pasują do rączek małego dziecka. Inne propozycje są wykonywane z miękkiego tworzywa, które stawiają pewien opór dla dziąseł.

Zwróćmy uwagę, żeby gryzak nie był pluszowy. Nie dość, że połknięte drobne niteczki materiału nie są najlepsze dla dziecięcego żołądka to jeszcze ślina, która wnika w zabawkę przy gryzieniu pozostawia nieprzyjemny zapach. W związku z tym taki gryzak trzeba często czyścić.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6