Wybierając rower musisz wiedzieć nie tylko , na jaki jego typ się zdecydować oraz jakie dodatkowe akcesoria dokupić. Bardzo ważne jest prawidłowe „fizyczne” dopasowanie pojazdu do jego przyszłego użytkownika. Czy wiesz na przykład, jak właściwie ustawić siodełko?

Wysokość roweru

Dobierając rower do wzrostu pamiętaj o tym, że stojąc okrakiem nad ramą musisz pozostawić sobie co najmniej 10 cm luzu (czyli typową szerokość pięści dorosłego człowieka) pomiędzy kroczem a ramą. Siedząc na siodełku, gdy pedał znajduje się w najniższej pozycji, kolano nogi opartej na tym pedale powinieneś mieć minimalnie zgięte. Sprawdź też, czy rama ma odpowiednią długość, tzn. czy sięgasz do kierownicy bez przyjmowania niewygodnej pozycji. Jeżeli nie, pomyśl raczej nad mniejszą (niższą) ramą, która będzie jednocześnie krótsza – „brakującą” wysokość nadrobisz z łatwością podnosząc siodełko.

Kierownica

Ustawienie kierownicy zależy od zakresu regulacji w konkretnym modelu roweru i indywidualnego gustu. W sportowych rowerach kierownica jest zwykle poniżej siodełka, w komfortowych na odwrót.

Siodełko

Ustawienie siodełka reguluje się w dwóch kierunkach – góra-dół oraz przód-tył.
Siodło powinno być umieszczone na tyle wysoko, by siedzący rowerzysta, dotykając pedału znajdującego się w najniższej pozycji miał minimalnie zgiętą w kolanie nogę. Regulując siodełko w poziomie należy ustawić je tak, żeby – gdy siedzisz wygodnie na rowerze, a korby są ustawione poziomo – Twoje „przednie” kolano znajdowało się w linii pionowej nad osią pedału. Górna powierzchnia siodełka powinna być pozioma.

 ————————————————————————————————————————————————————————————–

Konsultacja merytoryczna:
Cyklotur – sklep rowerowy