Przed zakupem buty trzeba dokładnie zmierzyć. Wskazane jest nawet, by pochodzić w nich po sklepie kilkanaście minut. Buty narciarskie nie mogą ani uciskać ani być za luźne.

Przed przystąpieniem do zakupu butów musisz sobie uświadomić, że każda stopa jest inna. To, że znajomi zachwalają wybrane modele butów narciarskich nie oznacza, że również i Ty będziesz z nich zadowolony. Dlatego przymierz kilka różnych modeli i wybierz te najwygodniejsze.

Przymierzając buty pamiętaj o założeniu specjalnej skarpetki narciarskiej, która mimo, że składa się z cieniutkiej warstwy materiału, zapewnia izolację utrzymując odpowiednią temperaturę oraz zwiększa stopień ochrony stopy przed urazami. Skarpeta powinna być na tyle długa, aby wystawała ponad cholewkę.

Załóż buty

Po założeniu butów zapnij klamry oraz rzep i pochodź w nich po sklepie przez 10-20 minut symulując ruchy wykonywane na nartach, czyli naciskaj golenią na języki, wykonuj ruchy poprzeczne. Dopiero po tak długim czasie przekonasz się, czy coś Cię uwiera. Jeżeli but uwiera, to znak, że musisz przymierzyć inny but, może o pół numeru większy lub mniejszy.

Przy zakładaniu buta warto pociągnąć mocno za język buta wewnętrznego. Ułatwia to szybkie założenie buta.

Oczywiście, w czasie jazdy na nartach buty dopasują się do Twoich stóp i dopiero po pewnym czasie będą do nich idealnie pasowały.

Przy zakładaniu i ściąganiu butów narciarskich nie powinno być dużych problemów, a jeżeli są, pamiętaj, że na mrozie będą jeszcze większe, gdyż pod wpływem zimna skorupa buta twardnieje. Dlatego, jeżeli masz problem z założeniem buta warto przymierzyć inne.

Jeżeli przymierzysz wiele par butów i nadal nic nie będzie pasowało, najwyraźniej należy zaopatrzyć się w buty ze wspomnianą wyżej wkładką formowalną termicznie, która po nagrzaniu w specjalnej maszynie dopasuje się do Twojej stopy. Droższym rozwiązaniem będą, również wspomniane wyżej, buty, do których wtłacza się mieszankę tworzącą odlew stopy.
But powinien być dopasowany do nogi, czyli nie powinno być luzów, które umożliwiałyby przesuwanie się stopy podczas jazdy. Wszelkie luzy zmniejszają kontrolę nad nartami i mogę doprowadzić do upadku. Również za ciasny but uwierający w kostce i uciskający palce obniża komfort jazdy i może doprowadzić do odmrożenia stóp.

Jeżeli czujesz mrowienie w nodze, poluźnij zapięcia, gdyż najprawdopodobniej masz je za mocno dopięte. Dobrze, jeśli przy domkniętych zapięciach możesz włożyć w cholewkę palec.

Przechowuj buty zawsze zamknięte na pierwszą klamrę, dzięki temu w kolejnym sezonie nie będzie niespodzianek, że buty się zdeformowały. Przechowuj je w ciepłych pomieszczeniach i nie zostawiaj na noc w zimnym miejscu np. w samochodzie. Rano może okazać się, że na skutek niskiej temperatury skorupa stwardniała, a buty jest ciężko założyć.