Jakie zabawki kupić rocznemu dziecku? Jeśli nie masz pomysłu lub nie wiesz, co kupić, zapoznaj się z tabelą. Przedstawiono w niej umiejętności rozwijane przez dziecko w kolejnych miesiącach życia i zabawki, które pomagają rozwijać te umiejętności.

Poniżej tabela, które przedstawia wiek dziecka i proponowane zabawki dla malucha.

Wiek dziecka  Zdolności poznawcze dziecka Proponowane zabawki
13 miesięcy Dziecko ćwiczy znajomość relacji przyczyna-skutek. Nadal najważniejszym sposobem poznawania świata jest wzrok i dotyk.

lalki, samochody, plastikowe przybory kuchenne, puzzle, klocki, układanki, nietoksyczne kredki, flamastry, instrumenty muzyczne, beczki z ukrytymi zabawkami
w środku, zabawki z dużą ilością przycisków i pokręteł, książeczki z twardymi stronami, stoliki edukacyjne, zabawki do ciągnięcia na sznurku, duże miękkie piłki, zabawki do kąpieli foremki, ciastolina*
 

14 miesięcy Dziecko fascynują pokrętła, uchwyty, zakamarki. Kolejnymi sposobami na poznanie świata jest lizanie i smakowanie.
15 miesięcy Dziecko rozwija świadomość swojego ciała. Jednym z ulubionych zajęć jest wyjmowanie, wkładanie, gromadzenie i rozrzucanie różnych przedmiotów.
16 miesięcy U dziecka rozwija się coraz bardziej poczucie równowagi. Rozpoznaje przedmioty i zwierzęta z czytanych mu książek. Dziecko potrafi juz pchać lub ciągnąć zabawkę za sobą. Coraz sprawniej podnosi, rzuca i kopie piłkę.
17 miesięcy Następuje coraz szybszy rozwój kreatywności i samodzielności dziecka podczas zabawy.
18 miesięcy Dziecko opanowuje umiejętność chodzenia do tyłu i biegania. Fascynują go przedmioty i zajęcia dorosłych. Rozwija umiejętność myślenia dedukcyjnego.
19 miesięcy

Dziecko staje się coraz samodzielniejsze, ostrożniejsze i precyzyjniejsze. Ćwiczy pamięć poprzez regularne i przewidywalne czynności. Rozwój wyobraźni skutkuje zabawami w udawanie.

Wieże z klocków są coraz wyższe (nawet do 6 elementów).

20 miesięcy Dziecko potrafi precyzyjnie rzucać piłką przed siebie i znad głowy w określonym kierunku. Rozpoznaje siebie w lustrze.
21 miesięcy Rozwój umiejętności układania, łączenia elementów mniejszych z większymi. Rozpoczyna się nauka precyzyjniejszego rysowania (pierwszą figurą są kółka).
22 miesiące Dziecko potrafi wykonywać złożone polecenia (np. Idź do pokoju i weź zabawkę). Rozumie coraz więcej.
23 miesiące Dziecko ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, potrafi ułożyć coraz wyższą wieżę (co najmniej 6 klocków).
24 miesiące Dziecko ćwiczy wyobraźnię
i precyzję działań (potrafi np. wciskać pojedyncze przyciski na klawiaturze lub tarczy telefonu), zabawy są odbiciem rzeczywistości dziecka oraz oparte o obserwacje życia codziennego (np. budowanie czy rysowanie domów z mieszkańcami).

Źródło: opracowanie własne
na podstawie www.babyonline.pl, www.mediweb.pl, www.fisher-price.com/pl.