Wyznaczanie tras joggingowych może być problematyczne, szczególnie w mieście. Zakup bieżni treningowej umożliwia ćwiczenie w domowym zaciszu, na przykład w trakcie oglądania filmu. To zresztą tylko jedna z wielu zalet domowych bieżni – żeby poznać ich więcej, przeczytaj nasz poradnik.

[table id=26 /]

Po co kupować bieżnię?

Bieganie na bieżni umożliwia jednoczesne wykonywanie innych czynności - czytania bądź oglądania filmów
Bieganie na bieżni umożliwia jednoczesne wykonywanie
innych czynności – czytania bądź oglądania film
Oczywiście, można biegać na świeżym powietrzu – tak jest zdrowiej, bo oprócz poprawy kondycji i spalenia zbędnych kalorii, można też dotlenić organizm. Niestety, problematyczne wyznaczanie tras treningowych, zmienna pogoda, mróz czy deszcz, mogą skutecznie zniechęcić do biegania. Zamiast wyprawy do zatłoczonej siłowni, można w zainwestować w bieżnię treningową. Oto jej podstawowe funkcje:

  • kontrola ilości spalonych kalorii, szybkości, czasu i tempa biegu;
  • możliwość ustawiania specjalnych programów treningowych dostosowanych do kondycji biegającego;
  • możliwość ustawienia oporu, pochylenia pasa biegowego, co pozwala na imitację biegania nie tylko po idealnie płaskim terenie;
  • tworzenie profili użytkowników, które umożliwiają kontrolę treningu i monitorowanie postępów;
  • możliwość kontrolowania pulsu, dzięki czemu trening jest efektywny i bezpieczny;

Naukowcy dowiedli, że bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze dla stawów niż tradycyjne. Redukcja obciążenia – w zależności od modelu – może wynosić do 35 procent. Wszystko dzięki temu, że stopy nie uderzają w pas z taką siłą jak w asfalt. Poza tym, biegnąc na gładkiej powierzchni, unikamy niebezpieczeństwa trafienia na nierówności, które mogą spowodować obrzęk mięśni piszczelowych, a nawet nadwyrężenie ścięgna.

Oczywiście, nie brakuje też minusów posiadania takiego urządzenia, które koniecznie trzeba rozważyć przed zakupem. Pierwszy to wysoka cena: dobre jakościowo urządzenie kosztuje przynajmniej 900-1000 złotych. Wymiary bieżni, nawet tej przeznaczonej specjalnie do użytku domowego, są spore, dlatego trzeba wydzielić dla niej odpowiednią ilość miejsca. Poza tym, jej praca nie jest bezgłośna – wręcz przeciwnie – może denerwować zwierzęta, utrudniać wykonywanie innych czynności przez pozostałych domowników. Biegając na wygodnej, domowej bieżni, można też przesadzić i ulec przetrenowaniu.

Należy pamiętać, że bieganie na bieżni nie odwzorowuje idealnie tradycyjnego biegania, chociażby dlatego, że brakuje oporu powietrza, który utrudnia trening. Idealnym rozwiązaniem jest delikatne zwiększenie nachylenia pasa biegowego.

Rodzaje

Czym różni się bieżnia treningowa przeznaczona do domu od tej, na której można poćwiczyć w siłowni? Ta druga musi być dużo bardziej wytrzymała, gotowa do pracy kilka-kilkanaście godzin dziennie. Ma lepszy, mocniejszy silnik, dłuższe pasy biegowe. Jest trwalsza, wielofunkcyjna, ale też droższa. Jeśli chodzi o typowe, urządzenia domowe, o których piszemy w tym artykule, masz do wyboru:
Bieżnia mechaniczna, Body Sculpture BT2740

Bieżnie magnetyczne (mechaniczne)

To proste, tanie modele bieżni. Ich pas biegowy nie jest napędzany silnikiem – trzeba wprawić go w ruch samodzielnie, maszerując, a potem biegnąc. Są wyposażone w różne pokrętła – do regulacji oporu i pochylenia bieżni. Czasem posiadają ekran, z którego można się dowiedzieć o ilości spalonych kalorii, szybkości biegu. Nie umożliwiają jednak wyboru programów dostosowanych do możliwości ćwiczącego, co oznacza tyle, że korzystanie z nich wymaga wiedzy na temat wyboru optymalnego tempa treningu. Uwaga! Bieżnie mechaniczne nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji stawów.
Bieżnia elektryczna, York Fitness T300
Bieżnia elektryczna, York Fitness T300
Cena takich bieżni jest niższa, zaczyna się od 400 złotych.

Bieżnie elektryczne

Stanowią większość dostępnych na rynku. Bieżnie elektryczne są wyposażone w silnik – od jego jakości i parametrów zależy w dużej mierze jakość i trwałość urządzenia. Pas biegowy uruchamia się automatycznie, podobnie jak wznios (nachylenie), chociaż w tym wypadku wiele zależy od modelu. Poza tym, bieżnie elektryczne są wyposażone w szereg udogodnień: systemy amortyzacyjne, programy treningowe, możliwość ustawiania profili użytkownika. Minusem jest z pewnością głośniejsza praca i cena, która zaczyna się od 900 złotych.

[table id=26 /]

Najważniejsze parametry

Parametry silnika

Parametry silnika dotyczą bieżni elektrycznych i mają ogromne znaczenie. Bieżnie służące do biegania posiadają jeden lub dwa silniki prądu stałego o mocy 2-7,5 koni mechanicznych (KM). Im wyższa moc, tym bardziej wytrzymałe urządzeniem, tym większy zakres prędkości. Drugi silnik służy często do regulacji nachylenia bieżni. Jeśli urządzenie go nie posiada, należy ustawiać wznios manualnie. Bieżnie o mocy mniejszej niż 2 KM nie nadają się do biegania, tylko do marszu i truchtu.

Uwaga! Producenci podają często zarówno moc trwałą, czyli znamionowaną: taką, z którą urządzenie jest w stanie pracować przez dłuższy czas treningu, jak i masymalną, którą osiąga tylko na chwilę. Ta pierwsza jest znacznie istotniejsza.

Prędkość

Bieżnia Kettler Track Experiance, prędkość 0,8-20 km/h, nachylenie do 12 proc., moc trwała 2,2-3 KM.
Bieżnia Kettler Track Experience,
prędkość 0,8-20 km/h, nachylenie do 12 proc.,
moc trwała 2,2-3 KM.
Warto zwrócić uwagę na zakres prędkości urządzenia. Najczęściej wynosi on około 0,5-22 km/h. zakres zależy bezpośrednio od parametrów silnika, a dokładnie jego mocy. Tak jak pisaliśmy wyżej, bieżnie z silnikiem mniejszym niż 2 KM będą umożliwiać ustawienie wyłącznie niewielkiej prędkości do marszu lub truchtu.

Nachylenie (wznios) pasa

Dzięki odpowiedniemu nachyleniu można dostosować pas biegowy do swoich potrzeb, kondycji, wysiłku. W przypadku najlepszych bieżni elektrycznych kąt wynosi nawet 20 stopni. Tutaj też obowiązuje zasada – im lepszy silnik, tym większy kąt nachylenia. Przypominamy, że zaawansowane bieżnie posiadają dwa silniki, jeden z nich jest przeznaczony specjalnie do regulacji nachylenia.

Powierzchnia biegania

Określa wymiary pasa biegowego – jego długość i szerokość. Może wynosić od 30×100 cm do 145×50. Warto zwrócić uwagę szczególnie na długość pasa i dopasować ją do swojego wzrostu, długości nóg, wagi. Źle dobrana bieżnia, ze zbyt małą powierzchnią treningową sprawia, że ćwiczenie może być uciążliwe.

Maksymalne obciążenie

Nie każda bieżnia będzie odpowiednia dla osób, których waga ciała przekracza 100 kilogramów. Zdarza się, że maksymalne obciążenie wynosi 100-110 kg, dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr szczególnie wtedy, kiedy walczy się z nadwagą. Dobre bieżnie elektryczne z mocnym silnikiem umożliwiają trening osobom o wadze nawet do 150 kg.

Zakres amortyzacji

Amortyzacja jest bardzo istotną zaletą bieżni elektrycznych. Dzięki niej z urządzenia mogą korzystać nawet osoby, które mają problemy ze stawami i tendencję do ulegania kontuzjom. Tak zwane elastomery to nic innego jak specjalne kawałki gumy, które znajdują się między ramą a pasem biegowym. Ich ilość decyduje o jakości amortyzacji i może wynosić od 4 do 10 sztuk.

Funkcje i wyposażenie

Wybierając bieżnię, koniecznie zwróć uwagę na dodatkowe funkcje i wyposażenie, które posiada – stosuje się sporo rozwiązań, szczególnie w przypadku bieżni elektrycznych. Oczywiście warto podejść do nich selektywnie: dodatkowe udogodnienia bardzo wpływają na wysokość ceny, czasem nie warto przepłacać, jeśli nie zamierza się korzystać ze wszystkich możliwości bieżni.

Funkcje

Pomiary – bieżnie elektryczne i niektóre modele bieżni mechanicznych umożliwiają pomiar czasu, prędkości biegu, odległości, ilości spalonych kalorii, pulsu, zawartości tkanki tłuszczowej. Są bardzo przydatne.

Puls może być mierzony na trzy sposoby: za pomocą klipsa przyczepianego do ucha (mało dokładny pomiar), za pomocą sensorów w uchwytach bieżni (średnio dokładny pomiar), za pomocą bezprzewodowego pasa telemetrycznego (bardzo dokładny pomiar). Problem nie posiadania przez bieżnie odpowiedniego dla nas urządzenia do pomiaru tętna możemy rozwiązać przez zakup pulsometru w postaci zegarka wraz z bezprzewodowym pasem na klatkę piersiową, który będziemy mogli stosować także w trakcie treningu po za bieżnią.

Programy treningowe – bieżenie elektryczne wyposaża się w wiele programów treningowych. Pozwalają one dostosować trening do wyboru prędkości lub nachylenia, wybrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń, na przykład regenerujący, spalający tłuszcz lub cardio. Są też programy umożliwiające ustawienie docelowego czasu treningu, dystansu do przebiegnięcia bądź orientacyjnej ilości spalonych kalorii. Bardzo przydatna może okazać się funkcja HRC, która dostosowuje tempo treningu do pulsu użytkownika i zwalnia wtedy, kiedy tętni staje się zbyt wysokie. Osoby, które są początkującymi biegaczami i nie posiadają pulsometru, z pewnością będą z takiej funkcji zadowolone.

Profile – zapamiętywanie wagi, wzrostu, płci, wieku pozwala ustawić swój własny, indywidualny profil. Jakie daje to korzyści? Przede wszystkim umożliwia zapamiętywanie programów treningu, co pozwala zaoszczędzić na czasie. Poza tym w domach, gdzie z bieżni korzysta więcej niż jedna osoba, jest to bardzo przydatna funkcja pozwalająca zapamiętywać historię i ustawienia treningów każdego z nich.

System eliminowania drgań
– bardzo ważna funkcja dla osób, które zamierzają używać bieżni w bloku. Pozwala wyeliminować
 InSPORTline Excel Run, bieżnia składana
uciążliwe drgania, które mogą irytować nie tylko domowników, ale także sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dobrym rozwiązaniem są specjalne maty amortyzujące, które niwelują hałas, drgania, chronią podłogę przed zniszczeniem.

Zabezpieczenie przed upadkiem – początkujący użytkownicy bieżni mają problemy utrzymaniem na niej równowagi – zdarza się, że kończy się to upadkiem, niekiedy niebezpiecznym. Specjalny sznurek zakończony klipsem i przyczepiany do ubrania sprawa, że urządzenie jest w stanie "przewidzieć" upadek – naciągnięcie sznurka powoduje automatyczne wyłączenie pasa biegowego.

Funkcja nawiewu – wbudowany nawiew przyda się każdemu, kto lubi poczuć delikatny wiaterek podczas treningu wysiłkowego, a nie zamierza otwierać okna (w chłodniejsze dni grozi to przeziębieniem) czy inwestować w wentylator. Funkcję nawiewu posiadają zaawansowane bieżnie elektryczne.

Składana konstrukcja – pozwala przede wszystkim zaoszczędzić trochę miejsca w domu i chować bieżnie wtedy, kiedy nie jest potrzeba. Są też inne zalety takiego rozwiązania: bieżnię łatwiej jest myć (każdą jej część można czyścić kolejno).

DVD – pozwala biegać i oglądać ulubione filmy czy seriale. Zamiast DVD z ekranem, bieżnia może być także wyposażona w mały telewizor albo złącze TV lub AV.

Wyposażenie

Konsola – podstawowy element wyposażenia każdej bieżni. Może składać się z jednego albo kilku ekranów, każdy z nich pokazuje inne wyniki i pomiary. Jeśli urządzenie posiada tylko jeden wyświetlacz, warto zobaczyć, czy możliwa jest funkcja SCAN, która pozwala pokazywać parametry naprzemiennie.

Ortopedyczne pasy biegowe – o ile standardowe pasy mają grubość około 2 milimetrów, o tyle ortopedyczne: 4,5-5 mm. BH Fitness RT Aero BH Fitness G6427T, konsola
Zaawansowana konsola urządzenia
BH Fitness RT Aero BH Fitness G6427T
Zapewniają lepszą amortyzację, poleca się je osobom, które mają problemy ze stawami.

Głośniki – umożliwiają podłączenie MP3 i słuchanie muzyki podczas treningu. To gadżet dla osób, które lubią biegać w rytmie ulubionych przebojów. Zamiast głośników, bieżnia może też posiadać wejście na słuchawki.

Bidon – przydaje się w zasadzie zawsze, chociaż oczywiście równie dobrze można postawić koło bieżni butelkę wody. Z pewnością nie jest to jeden z istotniejszych elementów wyposażenia.

Jaka dla kogo?

W zależności od tego, do jakich celów potrzebna Ci bieżnia – czy zamierzasz trenować okazyjnie, czy codziennie, czy z urządzenia będziesz korzystać sam, czy razem z rodziną – będzie Ci potrzebne inny model. Nasza tabela pomoże Ci dokonać mądrego wyboru.

Bieżnia do marszu, truchtu Jeśli nie zamierzasz nadmiernie eksploatować urządzenia i zależy Ci tylko na bieżni do szybkiego marszu lub truchtu, możesz spokojnie wybrać urządzenie mechaniczne bądź elektryczne z mniejszym silnikiem o mocy trwałej do 2 KM.
Bieżnia do intensywnego treningu Wielogodzinne, intensywne bieganie wymaga przede wszystkim mocniejszego silnika: powinien mieć minimum 2 KM, a najlepiej 3-4 KM. Poza tym, forsujące treningi wymagają wyboru odpowiednich ustawień prędkości, nachylenia pasa. Najlepiej kupić urządzenie elektryczne z dodatkowymi funkcjami.
Bieżnia dla osób z kontuzjami, chorobami stawów W tym wypadku podstawą jest odpowiednia amortyzacja pasa biegowego. Bieżnia powinna zawierać przynajmniej 2-5 elastomerów. Można też kupić bieżnię służącą do marszu, truchtu – model ze słabszym silnikiem albo mechaniczny.
Bieżnia dla osób z chorobami serca Problemy z sercem wymagają wyjątkowo dokładnego pomiaru pulsu. Tętno można mierzyć na trzy sposoby, przy czym najlepiej wybrać bieżnię z bezprzewodowym pasem telemetrycznym.
Bieżnia dla większej ilości użytkowników Jeśli z bieżni ma korzystać więcej niż jedna osoba, koniecznie trzeba zainwestować w urządzenie elektryczne z lepszym silnikiem (3-5 KM), najlepiej model, który pozwala ustawiać profile użytkowników.
Bieżnia dla dzieci Na rynku nie brakuje też wolniejszych, mniejszych, kolorowych bieżni dla dzieci, które chcą ćwiczyć podobnie jak ich rodzice. Mają wiele elementów wykonanych z bezpiecznej pianki, są tak skonstruowane, żeby zapobiec możliwościom upadku. Tak czy inaczej, najlepiej ćwiczyć razem z dzieckiem, żeby zapobiec ewentualnym stłuczeniom czy siniakom.

Producenci i ceny

Bieżnię treningową do użytku domowego znajdziesz w ofercie producentów:

Za bieżnie zapłacisz odpowiednio:

Model mechaniczny: 400-1000 złotych
Model elektryczny: 900-10000 złotych

Cena zależy od wykonania, ilości dodatkowych funkcji i wyposażenia oraz mocy i jakości silnika. Z pewnością nie warto inwestować w bardzo drogie urządzenie, jeśli nie zamierza się wykorzystać wszystkich jego funkcji.

Polecane produkty

[table id=13 /]

Podsumowanie

Chcesz kupić bieżnię treningową do domu? Najpierw rozważ, czy masz odpowiednią ilość miejsca, żeby ją ustawić. Jeśli tak, pomyśl o rodzaju treningu, na jakim Ci zależy: jeśli chcesz ćwiczyć codziennie, biegać po kilkadziesiąt minut, kup urządzenie z silnikiem o mocy trwałej minimum 2 KM. Sprawdź, jakie pomiary umożliwia wybrany przez Ciebie model, zobacz, ile ma programów. Bardzo przydatne są programy docelowe, które pozwalają ustawić dystans czy szybkość, ale też automatyczne – cardio, regenerujący, pozwalający spalić zbędne kalorie. Jeśli masz problemy z sercem, zwróć uwagę na pomiar pulsu, jeśli doskwierają Ci stawy, wybierz urządzenie z amortyzacją.

Życzymy udanego wyboru i mnóstwa kilometrów przebiegniętych na nowej bieżni.
 

Poradniki, które warto przeczytać

  • Jakie buty do biegania wybrać? – Dlaczego rozmiar i estetyka to nie wszystko? I jak nie utonąć w gąszczu dylematów, przed jakimi postawi nas znający się na rzeczy sprzedawca?
  • Jakie słuchawki do biegania wybrać? – Czym się od siebie różnią poszczególne modele? Od czego zależy jakość dźwięku? Jak szukać słuchawek, które nie będą co chwilę spadać z uszu? I na co zwrócić uwagę, a co pominąć jako marketingowy pusty slogan?
  • Jaki pulsometr wybrać? – Ten niewielki, osobisty trener pomoże Ci racjonalnie monitorować pracę serca podczas biegania czy jazdy na rowerze. Zobacz, który model będzie najlepszy dla Ciebie.