Wybór biżuterii ślubnej jest równie trudny, co wybór sukni. Oferta jest szeroka – kolczyki, klipsy, naszyjniki, kolie, szpilki i spinki do włosów, a nawet diademy. Dodatki musisz dobrać do koloru i faktury sukni i typu dekoltu. Wszystkie przyszłe panny młode zapraszamy do lektury!

Przygotowania do ślubu to czas wyborów. Wybór sukni, welonu, butów – od tego zazwyczaj zaczyna się przedślubne zakupy. Wybór biżuterii pozostawia się zazwyczaj na sam koniec.  Dopasowanie ślubnych dodatków do typu urody, faktury i dekoltu sukni może przysporzyć wiele problemów. Nie wiesz na co się zdecydować, czujesz, że potrzebna Ci jest porada specjalistów? Poczekaj, przeczytaj artykuł, damy Ci kilka praktycznych porad jak wybrać biżuterię ślubną odpowiednią dla siebie.

Rodzaje

Pytanie może się wydawać tendencyjne, ale to pozory. Kolekcje biżuterii ślubnej ma w swojej ofercie prawie każdy sklep jubilerski. Sformułowanie „biżuteria ślubna” kojarzy się przede wszystkim z obrączkami. Skojarzenie dobre, ale nie do końca precyzyjne. Pannom młodym proponuje się dużo szerszy asortyment. Oto przykłady:

Naszyjniki, wisiory i kolie
Naszyjnik z pereł, YES

Naszyjnik z pereł, YES
Opaski i diademy  Opaska, The Weddie

Opaska, The Weddie
Bransoletki  Bransoleta W.KRUK

Bransoleta W.KRUK
Kolczyki i klipsy  Kolczyki, Rosemary's Manufacture

Kolczyki, Rosemary’s Manufacture
Spinki i szpilki do włosów  Szpilka-drzewko do włosów, Biała Miagia

Spinka, Biała Magia


Bardzo popularnym rozwiązaniem są pasujące do siebie i wykonane z tych samych elementów komplety – najczęściej w wersji kolczyki + naszyjnik albo koczyki + bransoletka.

Zasada jest prosta – prawie wszystko co kwalifikuje się do grupy „biżuteria kobieca” występuje też w wersji „ślubnej”. Od czego zależy nazwa? Zazwyczaj od materiału i koloru z jakiego wykonane są ozdoby – musi być on delikatny i subtelny, kolory powinny być stonowane.

Materiał

Perły – symbol niewinności i czystości, w czasach starożytnych przypisywano im szczególną moc, ale jako materiał na ślubne błyskotki są dość problematyczne. Wszystko przez popularny przesąd, że przynoszą pannie młodej pecha. Mimo tego, ich użycie przy projektowaniu biżuterii ślubnej jest wciąż popularne. Wśród pereł można wyróżnić:

Typ Charakterystyka Dla kogo?
Perły naturalne Powstają przez podrażnienie tkanki perłopława przez obce ciało; ich rodzaj i kolor zależy od gatunku mięczaka.

Wyróżnia się perły naturalne (rzadkie) i hodowlane. Drugim podziałem jest podział na morskie (perły tahitańskie – najdroższe, perły Akoya i perły Mórz Południowych) i słodkowodne (pochodzą z Chin, Rosji, Kanady i U.S.A). Ich kształt może być okrągły lub barokowy (nieregularny).
słodkowodne perły hodowlane, Qnszt

delikatne, więc odpowiednie dla każdego, kto nie lubi przesady, rzadko nosi biżuterię lub gustuje w klasycznych ozdobach.

Ceny ją różne – zależy od wielkości i formy, grubości powłoki i kształtu (im bardziej kolista tym cenniejsza). Naszyjniki z najdroższych, naturalnych, kosztują nawet kilka tysięcy złotych, z hodowlanych – 200-600 złotych.

słodkowodne perły hodowlane, Qnszt
Perły szklane Szklane korale pokryte farbą, która ma imitować blask i pereł; ważą tyle samo co naturalne, zazwyczaj mają idealny, kulisty kształt
szklane perły, Qnszt

Świetne rozwiązanie dla przesądnych, którzy wierzą, ze naturalne perły przynoszą pecha. Poza tym takie perły są dużo tańsze – naszyjnik z pereł szklanych kosztuje ok. 100 złotych, a z akrylowych ok. 30-50. Uwaga – o ile szklane perły są doskonałą imitacją naturalnych, to perły akrylowe są kiepskiej jakości, często odpryskuje z nich farba. Można je poznać po tym, że są dużo lżejsze niż szklane. Lepiej nie wybierać ich na ślub.

szklane perły, Qnszt
Perły akrylowe Wykonane z plastiku, pokryte farbą. Kolory są różnie – ecru, łososiowy lub klasyczny – mleczno biały.
 

Naszyjnik i bransoletka z perełkami Swarovski, Rosemary's Manufacture
Naszyjnik i bransoletka z perełkami Swarovski,
Rosemary’s Manufacture

Często używanym przy projektowaniu biżuterii ślubnej rodzajem pereł są perły Swarovski. Nazwa, pochodząca od nazwiska XIX-wiecznego jubilera, Daniela Swarovskiego, jest znakiem najwyższej jakości i wyjątkowej precyzji wykonywanej biżuterii. Perły Swarovski są perłami szklanymi, posiadają jednak kryształowy rdzeń, przez co są trwalsze. Ich przystępna cena (naszyjnik z pereł Swarovski to wydatek rzędu 100-200 złotych) i idealny, kulisty kształt znalazł uznanie wielu projektantów biżuterii).

Kryształy – należą do kwarców. Ich szlachetną i naturalną odmianą są kryształy górskie. Grecy wierzyli, że są to zesłane na ziemię przez bogów zamrożone bryły lodu. Dzięki swej transparentności i delikatności bywają mylone z diamentami. Bicone z kolekcji Svarowski
Bicone z kolekcji Svarowski
Zyskały sobie wielu zwolenników wśród projektantów ślubnej biżuterii. Delikatne, lekkie i zarazem eleganckie (mienią się w świetle słonecznym i sztucznym). Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane przez projektantów są, kryształki Swarovskiego (Cristallized – Swarovski Elements), które są wykonane ze szkła. Specjalna, opatentowana technika produkcji tych kryształków sprawia, że doskonale imitują prawdziwe.

Technika precyzyjnego szlifu i nowatorskie wykończenie (na przykład – efekt AB, czyli efekt "tęczowego" odbicia światła), gwarantują wyjątkowy połysk i głębię. Kryształki Swarovski są tańsze niż oryginalne, górskie.

Brylanty i diamenty – jeśli Twój ślubny budżet jest spory i chcesz sprawić sobie trwałą i szlachetną biżuterię, polecamy Kolczyki z brylantami, W.KRUK
Kolczyki z brylantami, W.KRUK
wyroby z brylantów. Diamonds are forever (Diamenty są wieczne) – to tytuł słynnego filmu Guya Hamiltona. Rzeczywiście, diament to najtrwalsza znana naukowcom substancja. Brylant to określenie stosowane w jubilerstwie, oznaczające diament oszlifowany szlifem brylantowym (składający się z 58 powierzchni). O wartości brylantu decyduje jego:

 • czystość – im mniej inkluzji (zanieczyszczeń, wrostków) w diamencie, tym jest on cenniejszy. Najpopularniejsze są brylanty o czytości SI1 i SI2.

 • masa – podawana w karatach. Karat dzieli się na 100 punktów, a jeden karat ma masę 0,2 grama. Brylant 10 punktowy to brylant o masie 0,10 karata. Przy każdym szlifowaniu diament traci około 50% masy.

 • kolor – im bliższy bieli, tym brylant cenniejszy. Większość brylantów ma żółtawo-brązowawe zabarwienie.

Te trzy wartości, razem z jakością szlifu (zasada 4C), decydują o wartości brylantu. Wartość taka poświadczana jest odpowiednim certyfikatem. Jeżeli wybrany przez Ciebie brylant posiada certyfikat z oznaczeniem IGI (Międzynarodowy instytut Gemmologiczny) lub GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny), świadczy to o jego wyjątkowej jakości.

Brylanty są wieczne, ale też bardzo drogie, na naszyjnik z białego złota i brylantów trzeba przeznaczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Pasują do kobiet lubiących wyrafinowaną elegancję i luksus.

Rzadziej spotyka się biżuterię ślubną wykonaną z białego szkła weneckiego (technika wytwarzania szkła zapoczątkowany na wyspie Murano w Wenecji). Za kolczyki z takiego szkła trzeba zapłacić około 40-50 złotych.

Oprawa

Kolczyki Eclipse, Rosemary's Manufacture
Kolczyki Eclipse,
Rosemary’s Manufacture
Biżuteria ślubna to nie tylko perły, kryształy i brylanty, ale też metal, w jaki się je oprawia.

Najczęściej ślubne dodatki wykańcza się srebrem – jest ono wyjątkowo bezpieczne, bo nie uczula, niedrogie (srebrny łańcuszek można kupić już za 20 złotych) i delikatne.

Zdecydowanie droższym wariantem jest białe złoto, czyli stop złota z niklem i cynkiem, często pokryty rodem. Za komplet biżuterii z białego złota (łańcuszek i kolczyki) zapłacisz około 200-400 złotych.

Wybierając wyrób ze złota lub srebra, zwróć uwagę jaka jest jego próba jubilerska. Określa ona zawartość metalu szlachetnego jaka przypada na 1000 jednostek stopu.
 

Próba 0,925 oznacza, że na 1000 jednostek przypada 925 jednostek srebra. Wyroby, których masa nie przekracza 5 g, niewielkie przypinki i zawieszki, nie posiadają wygrawerowanej próby (jest to uwarunkowane względami estetycznymi). Próba składa się z literki (np. P- Poznań, W-Warszawa), oznaczającej urząd probierczy i liczb – 875 to próba 0,875, 925 – próba 0,925.

Dobór do dekoltu i kształtu twarzy
 

Jak dobrać naszyjnik do dekoltu?

Wybór biżuterii ślubnej to nie tylko wybór materiału i kamieni, ale też dopasowanie jej do reszty stroju, przede wszystkim – sukni. Oczywiście istotny jest tutaj gust, ale także – ogólnie przyjęte zasady i względy estetyczne.

Podczas doboru biżuterii do kreacji ślubnej najważniejszy jest wygląd sukni, szczególnie jej faktura i dekolt. Więc pamiętaj – najpierw wybierz wymarzoną suknię, a potem dobieraj do niej odpowiednie dodatki. Poniższa tabela pozwoli Ci znaleźć zależność między typem dekoltu sukni a kształtem naszyjnika:

dekolt prosty, Joanna, kolekcja 2008
Joanna, kolekcja 2008

Dekolt prosty – najmniej problematyczny, pasuje do niego każdy kształt naszyjnika. Sprawdzą się zarówno okrągłe kolie, jak i wisiorki w kształcie V i Y. Taki dekolt pozwala na wybór strojnej, cięższej biżuterii.

Naszyjnik Universe Katarzyna Bukowska, YES

Naszyjnik Universe Katarzyna Bukowska, YES
 dekolt w kształcie serca, Joanna, kolekcja 2008
Joanna, kolekcja 2008
Dekolt w kształcie serca – podobnie jak prosty pozostawia dużą dowolność w doborze biżuterii. Najlepiej sprawdzają się przy nim wisiory w kształcie V i Y.  Naszyjnik z brylantami, Apart

Naszyjnik z diamentami, Apart
dekolt z szelką, Joanna, kolekcja 2008
Joanna, kolekcja 2008
Dekolt z szelką – pasuje do niego delikatny naszyjnik. Ramiączka są ozdobą samą w sobie, więc do takiego dekoltu nie musisz dobierać biżuterii.  Naszyjnik Control, Katarzyna Bukowska, YES

Naszyjnik Control, Katarzyna Bukowska, YES
 dekolt zabudowany, Classa, kolekcja 2009
Classa, kolekcja 2009

 
Dekolt zabudowany – założenie naszyjnika do takiego dekoltu może wywołać wrażenie przesady i masywności. Jeśli dekolt Twojej sukni jest zabudowany, wybierz inne ozdoby, takie jak: kolczyki lub bransoletka.  Bransoletka z pereł, YES

Bransoletka z pereł, YES
 dekolt w kształcie serca, Classa , kolekcja 2009
Classa , kolekcja 2009
Dekolt w kształcie V – sprawdzą się przy nim niedługie naszyjniki o podobnym kształcie (Y), najlepiej z wisiorkiem.  Naszyjnik z białego złota z brylantami,W.KRUK

Naszyjnik z białego złota z brylantami,W.KRUK
 dekolt łódka, Classa, kolekcja 2006
Classa, kolekcja 2006
Dekolt łódka – taki dekolt eksponuje ramiona, naszyjnik może zepsuć ich linię. W zestawieniu z dekoltem łódką, proponujemy wybór kolczyków i / lub bransoletki. Jeśli zależy Ci na naszyjniku, wybierz model delikatny, o okrągłym kształcie.  Naszyjnik z białego złota z brylantami, Apart

Naszyjnik z białego złota z brylantami, Apart

W doborze biżuterii do kreacji ślubnej liczą się też inne aspekty, na przykład – faktura materiału. Pamiętaj, że im więcej koronek i ozdób ma sama suknia, tym skromniejsze powinna być biżuteria. W innym wypadku zamiast wyglądać elegancko, będziesz wyglądać jak choinka.

Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy?

Wiesz już, jak dobrać biżuterię do sukni. Wiesz też, jakie dekolty wykluczają użycie naszyjnika i lepiej będą się komponować z kolczykami lub klipsami. Rodzajów i kształtów ozdób do uszu jest wiele, przygotowaliśmy jednak zestaw zasad, który pomoże Ci dopasować je do kształtu twarzy, co ułatwi Ci wybór:

Twarz okrągła Do takiego typu twarzy należy dobrać kolczyki wiszące, z elementami geometrycznymi, takimi jak trójkąty lub kwadraty. Nie wybieraj kół lub elementów kolistych – podkreślą brak wyraźnych kości policzkowych.  Kolczyki, Apart
Kolczyki, Apart
Twarz owalna Wybierz kolczyki krótkie, z kulistymi, kwadratowymi lub trójkątnymi elementami. Długie kolczyki podkreślą owal Twojej twarzy.  Kolczyki z perełkami, YES
Kolczyki z perełkami, YES
Twarz kwadratowa Aby złagodzić jej rysy wybierz kolczyki z okrągłymi elementami – koła, okręgi, kulki. Długość kolczyków ma mniejsze znaczenie – wybierz taką, w której czujesz się najlepiej.  Srebre kolczyki, YES
  Srebrne kolczyki, YES
Twarz trójkątna Wybierz kolczyki, które są węższe u góry (przy uchu)  i szersze na dole, odwróci to uwagę od spiczastego podbródka. Unikaj tych o kształcie „gron”, czyli zwężających się ku dołowi.  Kolczyki, Joanna Taraskiewicz, YES
Kolczyki,
Joanna Taraskiewicz, YES

Pamiętaj! Kształt kolczyków powinien pasować do kształtu twarzy, ale ich elementy – do sukni. Postaraj się wybrać taki wariant, który zarówno pod względem koloru, jak i materiału, z którego jest wykonany, nie będzie się „gryzł” z fakturą materiału i odcieniem kreacji.

Dobór biżuterii do koloru sukni

Tradycyjne, mlecznobiałe kreacje zawsze będą modne, ale panny młode coraz częściej decydują się na odważniejsze rozwiązania.

Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych odcieni sukien ślubnych i kolorów biżuterii, która pasuje do poszczególnych typów:

Suknia biała (śmietankowa, perłowa) – będą do niej pasować ozdoby o podobnym kolorze – białym, perłowym (na przykład – klasyczne perły) lub ivory (kolor kości słoniowej, jasny ecru). Taki kolor daje również możliwość użycia zdecydowanego akcentu kolorystycznego – ozdób brązowych, złotych czy różowych.

Suknia w kolorze ecru – odcień kremowy z delikatną domieszką żółci. Sprawia wrażenie „brudnej bieli”. Pasują do niej ozdoby w ciepłych odcieniach – złotym, jasnym ecru (ivory) lub ecru. Do takich sukien nie wybieraj zimnych, śmietankowo białych ozdób.

Suknia w kolorze beżowym, jasnobeżowym lub toffi – kolor żółtobrązowy. Komponują się z nią ciemniejsze odcienie, takie jak – kremowy, beżowy, ecru. Nie dobieraj do takiej sukni ozdób w kolorze mlecznobiałym.

Suknie kolorowe – czyli białe ze zdecydowanym, kolorowym akcentem. W zależności od koloru akcentu, można do takiej sukni dobrać pasujące do niego dodatki. Dla przykładu – w zestawie z suknią, która posiada dużo zielonych naszywek, sprawdzi się naszyjnik z zielonym akcentem.

Już na etapie wyboru sukni możesz więc zastawić się jaki rodzaj biżuterii odpowiada Ci najbardziej i czy na pewno będzie on pasował do rodzaju wybranej przez Ciebie kreacji. Jeśli masz problem z dopasowaniem koloru i czujesz, że suknia „gryzie się” z dobraną przez Ciebie biżuterią, zdecyduj się na bezpieczny wariant – biżuterię w kolorze „crystal”, czyli transparentną (na przykład – delikatne kryształki Swarovskiego).

Producenci

Lista projektantów biżuterii i sklepów jubilerskich, które mają w swojej ofercie biżuterię ślubną bardzo długa. W upragnione błyskotki z pewnością zaopatrzysz się u największych polskich producentów biżuterii, takich jak:

 • Apart
 • YES
 • W.KRUK

Biżuterię ślubną znajdziesz też w ofercie wielu jubilerów, sprzedających swoje wyroby za pośrednictwem internetu Lisiewski Group (www.sklep-jubilerski.com), Drabik (www.jubiler.pl), Węc, Kemonart.

Warto przyjrzeć się też ofertom mniejszych projektantów sprzedających w internecie. Oto kilka przykładów:

 • Aga Radzejewska
 • Biała Magia
 • Black Diamond
 • Fiszerowa
 • Jolanta Radziszewska
 • Korelli
 • Marart
 • Rosemary’s Manufacture

Podsumowanie

Wiesz już na co zwrócić uwagę wybierając biżuterię na tak szczególna okazję, jaką jest ślub? Świetnie. Na zakończenie przygotowaliśmy tabelę, z której dowiesz się, jak dobrać biżuterię do swojej sylwetki.

Jesteś niewysoka? Wybierz delikatną, subtelną biżuterię. Masywne i duże elementy sprawią, że będziesz wyglądała na niższą niż w rzeczywistości. Subtelny łańcuszek i delikatne (niedługie) kolczyki będą najlepszym rozwiązaniem!
Jesteś wysoka? Wybierz biżuterię dużą, nawet masywną. Nie bój się przesady. Subtelna biżuteria uwydatni to, że jesteś wysoka.
Masz krótką szyję? Nie wybieraj naszyjników, szczególnie kolii, które "skracają" szyję. Zdecyduj się raczej na owalne lub kuliste kolczyki, które wydłużą ją optycznie.
Masz duży biust? Sama zdecyduj jaki chcesz osiągnąć efekt. Drobne naszyjniki i wisiory odciągną uwagę od biustu, a duże, masywne ozdoby dodatkowo go podkreślą.
Masz masywne ramiona?

Nie decyduj się na bransoletki! Wybierz koliste naszyjniki, odwrócą od nich uwagę.

Życzmy, żebyś w tym najpiękniejszym dniu wyglądała tak pięknie, jak to możliwe!

 ——————————————————————————————————————————————————————————-

Konsultacja merytoryczna:
Ana Matusevič
Projektantka biżuterii
Właścicielka sklepu internetowego z biżuterią Rosemary’s Manufacture