Projektantka biżuterii Ana Matusevič wyjaśnia, dlaczego wybór biżuterii ślubnej jest tak istotny, podpowiada, od czego zacząć poszukiwania i tłumaczy, dlaczego warto kupować biżuterię ślubną w internecie.

Ana Matusevič, właścicielka sklepu  Rosemary’s Manufacture, jest projektantką biżuterii, którą sama określa jako niezwykłą Ana Matusevič
Ana Matusevič
i niecodzienną. W swoich pracach wykorzystuje materiały wysokiej jakości, takie jak minerały, kryształy Swarovski, cyrkonie, szkło weneckie. Wśród jej kolekcji znajduje się bogaty wybór biżuterii dla panien młodych.

Zapytaliśmy Anę, która jest naszym ekspertem w dziale Biżuteria i zegarki, o to, jakie dodatki wybrać na ślub i czym kierować się przy ich wyborze. 

Jakkupować.pl: Czy wybór biżuterii jest równie istotny jak wybór sukni?

Ana Matusevič: Zdecydowanie tak. Rola biżuterii w kreacji ślubnej może być dwojaka – subtelny dodatek lub główny akcent.

Główny akcent? Biżuteria nie powinna być jedynie „dopełnieniem” stroju?

Oczywiście nie sugeruję tutaj, że panna młoda może być ubrana tylko w biżuterię! Ale niektóre modele sukien będą nijakie bez dodatków i czasem to one właśnie grają główną rolę. Mogą to być bardzo długie kolczyki lub bogaty naszyjnik – jeśli skomponujemy je ze względnie skromną suknią, unikniemy efektu przeładowania, a biżuteria wysunie się na pierwszy plan.

Od czego należy zacząć proces doboru ślubnych dodatków?

Myślę, że przede wszystkim od stworzenia koncepcji kreacji. Zależnie od kroju sukni, dekoltu oraz użytej tkaniny wybieramy materiały i model biżuterii. Bardzo dobrym pomysłem jest robienie sobie zdjęć podczas przymiarki sukni. Można je potem obejrzeć na spokojnie w zaciszu domowym, przejrzeć oferty sklepów z biżuterią i dopiero wtedy wybrać coś pasującego.

Udziela Pani profesjonalnych porad w doborze biżuterii ślubnej dla swoich klientek. Czym się Pani kieruje?

To panna młoda będzie miała na sobie biżuterię, więc to właśnie ona musi się w niej dobrze czuć. Wychodzę z założenia, że jeśli klientka ma konkretny pomysł na dodatki, należy się go trzymać. Większość kobiet instynktownie wie, w czym wygląda najlepiej, dobrze zna swoje przyzwyczajenia (np. woli drobne kolczyki albo źle się czuje w bransoletce). Nie wystarczy wystroić się jak choinka, trzeba też dobrze się w tym czuć.
Wszystkie chciałybyśmy wyglądać w dniu ślubu olśniewająco. Jest to dobra okazja, żeby zaszaleć i wybrać to, na co zazwyczaj nie mamy odwagi.

Projektantka biżuterii ślubnej musi brać pod uwagę zarówno upodobania panny młodej, jak i swoją koncepcję i znajomość trendów. Zdarzyło się Pani odwieść klientkę od pomysłu, z którym się Pani nie zgadzała?

Rzadko, ale się zdarza. Niekiedy kobietom brakuje dystansu do rzeczy pięknych, a przecież nie zawsze do siebie pasują. Na przykład nie wszystkie materiały nadają się do wykonania niektórych modeli biżuterii. A nawet jeśli można je wykonać – gotowy produkt może nie nadawać się do noszenia. Wybierając biżuterię do sukni ślubnej nie można zapomnieć o aspekcie praktycznym. Czeka nas przecież długi dzień i zabawa do białego rana. Na przykład długie bogate kolczyki z kryształów Swarovskiego na pewno będą wyglądać imponująco. Jednak jeżeli przesadzimy z długością i ilością kryształów, ich waga uniemożliwi nam normalne funkcjonowanie.

Kto w takim razie może sobie pozwolić na bardziej odważne dodatki?

Bardzo strojne dodatki, duże lśniące kolczyki-kandelabry najczęściej będą pasować do skromniejszych sukni. W takim zestawieniu to właśnie biżuteria będzie grała główną rolę. Bogaty naszyjnik będzie pasował do góry bez ramiączek i masywnych zdobień przy dekolcie. Zawsze radzę zachować równowagę, szczyptę elegancji i odrobinę lekkości.

Pani biżuteria jest wykonywana z naturalnych materiałów, takich jak srebro czy perły. Nie lepiej wybrać tańszy, sztuczny wariant?

Sztuczny nie zawsze znaczy tańszy. Cena biżuterii owszem, zależy od materiałów, ale w przypadku biżuterii wykonywanej ręcznie bardziej liczy się pracochłonność. Dlatego, jeśli zależy nam na mniejszej cenie, można rozejrzeć się za prostszym modelem, nie rezygnując z dobrej jakości materiałów.

Kryształki Swarovskiego to dobry materiał na biżuterię ślubną?

Powiedziałabym wręcz, że idealny. Kryształy Swarovskiego cechuje precyzja wykonania i idealny szlif, a także duży wybór kształtów. W ofercie Swarovskiego znajdują się też idealnie okrągłe szklane perły w szerokiej gamie kolorystycznej. Jest to świetne wyjście dla przesądnej narzeczonej, która marzy o ślubie w perłach, ale nie odważy się sięgnąć po perły naturalne.

Czy biżuteria ślubna może być kolorowa?

Jak najbardziej! Mimo, iż tradycyjnie dla stroju panny młodej zarezerwowana jest biel, ecru i kawa z mlekiem, jednak nieraz zdarzają się też kreacje w innym kolorze. Biżuteria może być dopasowana kolorystycznie nie tylko do sukni, ale na przykład do bukietu panny młodej. Zazwyczaj jednak są to kolory delikatne, pastelowe – róż, jasny fiolet, złoto. Zdarzyło mi się też przygotowywać ślubny komplet do sukni czarnej.

Dlaczego warto kupować biżuterię ślubną w internecie?

Odpowiem bardzo subiektywnie, gdyż uwielbiam zakupy w Internecie. Internet oferuje nam większy wybór biżuterii. Wiele projektantów nie sprzedaje swoich prac „na żywo”. Łatwiej jest dotrzeć do ciekawych ofert z innych miast, a nawet państw. Również cenowo oferty internetowe często są bardziej konkurencyjne niż te z wielkich galerii handlowych.
W ciągu ostatnich kilku lat wzrósł też poziom bezpieczeństwa takich zakupów, a prawo gwarantuje nam możliwość zwrotu nieużywanego zakupionego przedmiotu bez podania przyczyny do 10 dni od momentu zakupu. W praktyce to oznacza, że można kupić biżuterię, zabrać ją na przymiarkę sukni i na żywo sprawdzić, czy pasuje. Podsumowując, biżuterię możemy wybrać w wolnej chwili bez wychodzenia z domu, delektując się gorącą czekoladą, a listonosz nam ją dostarczy do rąk własnych. Czy można chcieć więcej?

Może tylko – udanego ślubu. Dziękujemy za rozmowę!