Szklana, poliwęglanowa, klasyczna czy antykolkowa? Wybieranie butelki, podobnie jak innych akcesoriów do karmienia dla niemowlaków, to trudny i delikatny temat. W tym artykule podpowiemy Ci, jak kupić butelkę dopasowaną do wieku Twojego dziecka i bezpieczną dla jego zdrowia.

Karmienie piersią może opóźnić zakup butelki, ale prędzej czy później czeka Cię decyzja, jaki model wybrać. Już w 5. miesiącu życia dieta Twojego dziecka staje się bardzo urozmaicona, mleko uzupełniają soczki, kaszki, zmiksowane zupy. To, w czym je podasz swojemu niemowlakowi, jest równie ważne jak to, co podajesz.

Wybieranie akcesoriów dla dzieci to delikatny temat. Wszystko zaczęło się wiele lat temu, kiedy na rynku pojawiły się wyroby ze sztucznych materiałów. Naukowcy wciąż prowadzą badania nad szkodliwością pewnych substancji zawartych w syntetykach, i nie dotyczy to jedynie butelek, ale też smoczków, jednorazowych pieluch i wiele innych niemowlęcych „niezbędników”. Temat butelek jest szczególnie ważny, łączy się przecież z karmieniem dziecka. Warto dowiedzieć się, w czym wybierać, jak kupić butelkę bezpieczną dla dziecka i praktyczną dla rodzica.

Rodzaje

Standardowy podział butelek jest oparty na materiale, z którego są wykonane. W ofercie producentów znajdziesz:

  • Butelki ze szkła
  • Butelki z poliwęglanu
  • Butelki z polipropylenu
  • Butelki z silikonu

Każdy materiał ma inne właściwości i każdy nadaje się dla innego niemowlaka. Kryteriami wyboru są wiek, rodzaj podawanego posiłku, a nawet temperament Twojego dziecka. Wszystko wyjaśni Ci tabela.

Butelki ze szkła Szklanych butelek sprzedaje się coraz mniej. Powodów jest kilka. Przede wszystkim sporo ważą, dlatego przydają się tylko w pierwszym etapie życia dziecka, kiedy osobą karmiącą jest rodzic. Szkło jak wiadomo może się potłuc, co też przemawia na niekorzyść takich butelek, jeśli weźmie się pod uwagę bezpieczeństwo dziecka. Podgrzewanie mleka w szklanych butelkach może być problematyczne – hartowane szkło stosunkowo długo się nagrzewa. Pora na plusy. Na pewno dużą zaletą jest łatwość mycia i brak tendencji do przebarwień (co odróżnia szklane butelki od tych wykonanych z tworzywa sztucznego). Poza tym hartowane szkło nie pęka, nawet gdy wlejesz do butelki wrzątek. Łatwo je sterylizować. Butelki ze szkła nadają się szczególnie dla najmłodszych dzieci, które potrzebują Twojej pomocy przy piciu i karmieniu.   Canpol babies 42/101
Canpol babies 42/101
Butelki z poliwęglanu Butelki poliwęglanowe są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nadają się dla starszych dzieci, które potrafią utrzymać kubeczek w rączkach i pić samodzielnie. Niestety, poliwęglan zyskał złą sławę za sprawą zawartości BPA – związku chemicznego, który podejrzewa się o szkodliwe działanie na zdrowie dziecka. BPA może przedostawać się do płynów i pokarmu pod wpływem temperatury (np. podczas podgrzewania mleka i sterylizacji butelek). Badania, prowadzone od dobrych kilku lat, na razie nie potwierdzają jednoznacznie zagrożenia, ale eksperci do spraw żywienia wolą dmuchać na zimne. Do końca 2011 roku, decyzją komisarza UE, butelki z BPA zostaną wycofane z produkcji.   Canpol babies 42/101
NUK First Choice
Butelki z polipropylenu Alternatywą dla butelek poliwęglanowych są butelki polipropylenowe, które nie zawierają BPA. Są trwałe, nie można ich potłuc, niewiele ważą, dlatego nadają się dla dzieci, które potrafią i wolą pić same. Problemem może być ich czyszczenie – niektóre soki i zupki mogą odbarwiać ich powierzchnię (szczególnie te, które zawierają marchewkę). Takie butelki trzeba co kilka miesięcy zmieniać.  NUK First Choice Baby Blue
NUK First Choice Baby Blue
Butelki z silikonu Wraz z erą silikonowych smoczków, na rynku pojawiły się też silikonowe butelki. W przeciwieństwie do szklanych, poliwęglanowych i propylenowych – są elastyczne, ich ścianki lekko się uginają. Dzięki temu można dozować dziecku płyny i pokarm. Silikon nie tłucze się, łatwo go myć, jest lekki. Nie zawiera BPA. W zasadzie ciężko znaleźć wady. Jedną z nich może być tendencja do zabarwiania pod wpływem niektórych płynów i pokarmów. Dozowanie za pomocą uciskania wymaga pewnej wprawy, co może być problematyczne dla niektórych rodziców. Silikonowe butelki najlepiej sprawdzają się w przypadku tych niemowlaków, które potrafią dozować sobie pokarm samodzielnie.   MAM Anti-Colic
MAM Anti-Colic

Oznaczenie na butelkach polipropylenowych (bez BPA)
Oznaczenie na butelkach
polipropylenowych (bez BPA)
Na sklepowych półkach wciąż jeszcze można znaleźć butelki zawierające BPA. Te, które nie zawierają tego podejrzanego pierwiastka, mają oznaczenie „nie zawiera BPA” albo „BPA free”. Jeśli nie masz pewności, czy butelka jest wykonana z poliwęglanu, czy wolnego od BPA polipropylenu, szukaj znaczka „05 PP” (PP oznacza polipropylen). Butelki poliwęglanowe określa się symbolem „PC 7”. Uwaga! Powszechne przekonanie o tym, że nie kupuje się butelek z cyfrą 7, tylko z cyfrą 5, jest błędne. Te cyfry to jedynie kody recyklingowe, nie świadczą o zawartości bądź braku BPA. I jeszcze jedno – oznaczenia na butelkach powinny być tłoczone, a nie naklejane!

Kształt

Kształt butelki decyduje o jej funkcji i funkcjonalności. Inna butelka będzie potrzebna dziecku, które potrafi już samodzielnie pić, a inna młodszemu, które wciąż potrzebuje Twojej pomocy przy podawaniu płynów i pokarmu. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kwestii dotyczących kształtu butelek.

Z wąską czy z szeroką szyjką?

Butelki z wąską szyjką to modele tradycyjne. Prawie wszystkie butelki wykonane ze szkła mają właśnie taki kształt. Wąska szyjka najlepiej sprawdza się przy podawaniu dziecku płynów: mleka, zupki, soczku. Szeroka szyjka jest bardziej uniwersalna. Nadaje się zarówno do picia, jak i karmienia – wystarczy nałożyć na butelkę zakrętkę z łyżeczką. Dzięki szerokiemu otworowi, łatwo ją napełnić. Można jej używać jako praktycznego pojemnika do przechowywania żywności w lodówce.

Butelka z wąską szyjką Butelka z szeroką szyjką
  BabyOno 006, butelka z wąską szyjką  Nuby Non-Drip z szeroką szyjką, butelka z szeroką szyjką
 BabyOno 006  Nuby Non-Drip z szeroką szyjką

 

Prosta czy zakrzywiona?

Canpol Babies 21/115
Canpol Babies 21/115

To kwestia wygody. Zakrzywione butelki, które są nachylone w stronę buźki niemowlaka, ułatwiają podawanie mu płynów. Poza tym, w dużym stopniu eliminują połykanie przez dziecko powietrza, a to zapobiega kolkom. Ich mycie i sterylizacja są niestety dość problematyczne. Proste butelki wcale nie muszą być niewygodne, wystarczy, że są odpowiednio wyprofilowane. Jeśli Twój niemowlak potrafi już samodzielnie trzymać butelkę w rączkach i pić, możesz wybrać model prosty ze specjalnymi uchwytami.Butelka z dziurką, BabyOno 106
Butelka z dziurką, BabyOno 106

 

Z dziurką na środku?

Tak, jeśli Twój niemowlak potrafi już samodzielnie pić. Dzięki dziurce, która znajduje się na środku, dziecku łatwiej jest utrzymać butelkę w rączkach. Butelka z dziurką jest przeznaczona przede wszystkim do picia rzadkich płynów. Uwaga! Jej sterylizacja i mycie, ze względu na specyficzny kształt i wąskie ścianki, są problematyczne.

Pojemność

Wielkość butelki należy dopasować do wieku dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Pojemność oscyluje między 125 a 250-350 ml. I tak:

  • Najmniejsze, 80-125-mililitrowe butelki, są przeznaczone dla niemowlaków do 4 miesiąca życia. Bardzo często taka butelka zastępuje w tym okresie całkowicie karmienie piersią. Można w nich podawać mleko bądź herbatki.
  • Większe butelki (te 200-250 mililitrowe) nadają się do podawania dziecku mieszanek, czyli idealnie sprawdzają się w przypadku niemowlaków do pierwszego roku życia.
  • Największe, 250-320-mililitrowe butelki, przeznaczone są dla niemowlaków od 8 miesiąca życia.
Butelka 125-mililitrowa Butelka 250-mililitrowa Butelka 320-mililitrowa
Butelka Philips Avent SCF680/17, butelka 125 ml Canpol babies 11/110, 250 ml Nuby Non-Drip z wąską szyjką, 320 ml
Butelka Philips Avent SCF680/17 Canpol babies 11/110 Nuby Non-Drip z wąską szyjką

Smoczek do butelki

Równie istotny jak sama butelka jest smoczek, w jaką jest wyposażona. Oczywiście – zawsze można go wymienić, ale żeby nie przepłacać, warto od razu wybrać dobry model. Smoczek powinien być dopasowany do wieku dziecka i rodzaju podawanego mu pokarmu. Przygotowaliśmy tabelę, z której dowiesz się, jak dopasować wielkość dziurki smoczka do potrzeb Twojego dziecka:

Gdy niemowlak ma od 0 do 3 miesięcy… Jeśli karmienie butelką ma w większym lub mniejszym stopniu zastąpić karmienie piersią, wybierz butelkę ze smoczkiem o najmniejszej dziurce, czyli o najwolniejszym przepływie. Może być on oznaczony jako „mini” (Canpol babies) albo T (NUK).
Gdy niemowlak ma od 3 do 6 miesięcy… Twój niemowlak w tym wieku bardzo szybko się rozwija. Istotnym więc jest, aby urozmaicić jego dietę. Około 4 miesiąca możesz zacząć podawać mu soczki owocowe (z marchwi i jabłek), a w 5 – mieszanki mleczno-ryżowe, kaszki i zmiksowane jarzynowe zupy. Dostosuj wielkość smoczka w butelce do coraz bardziej urozmaiconej diety dziecka. Jeśli podajesz mu mleko, wybierz smoczek z okrągłą, niewielką dziurką (oznaczony jako „wolny” – Canpol, Tommee Tippe lub M – NUK), do papek wybierz smoczek z dziurką w kształcie krzyżyka (+).
Gdy niemowlak ma od 6 do 18 miesięcy… Dieta Twojego malucha staje się coraz bardziej urozmaicona. Szósty miesiąc to czas, kiedy podawane pokarmy stają się gęstsze. Do mleka wybierz butleki wyposażone w smoczek o „średnim” lub „szybkim” przepływie (szybki przepływ jest przeznaczony dla dzieci, które skończyły 12 miesięcy). Do papek i zupek wybierz otwór w kształcie krzyżyka (+).
Gdy niemowlak ma więcej niż 18 miesięcy… 18-miesięczne dziecko spożywa większość podawanych mu pokarmów z talerzyka lub słoiczka, za pomocą łyżeczki. Butelka służy więc jedynie do picia płynów. Bez obaw możesz podać swojemu dziecku butelkę ze smoczkiem o „szybkim” przepływie (duża, okrągła dziurka).

Smoczki do butelek mogą być wykonane z kauczuku lub silikonu. Smoczki silikonowe to lepszy wybór – nie mają smaku ani zapachu, są elastyczne.

Warto wybrać butelkę wyposażoną  w tak zwany „smoczek niekapek”. Jest tak skonstruowany, że nawet po przechyleniu Smoczek dynamiczny Lovi Canpol Babies
Smoczek dynamiczny
Lovi Canpol Babies
butelki, płyn się nie wyleje. O takim rozwiązaniu powinni pomyśleć szczególnie rodzice dzieci, które potrafią samodzielnie pić.

Nowością na rynku są smoczki dynamiczne, które  zmieniają kształt pod wpływem ssania. Taki smoczek często posiada wewnątrz wypustki, które spowalniają przepływ mleka i imitują kanaliki laktacyjne. Dzięki nim, dziecko uczy się aktywnie ssać. Smoczki dynamiczne są najlepsze dla niemowlaków, którym karmienie butelką zastępuje karmienie piersią.

Więcej na temat smoczków do butelki czytaj w naszym artykule – Jaki smoczek do butelki?

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Butelka antykolkowa

MAM Anti-Colic
MAM Anti-Colic

System odpowietrzania i swobodnego przepływu płynów to najnowsza technologia, którą stosują obecnie prawie wszyscy więksi producenci. Butelki antykolkowe uniemożliwiają połykanie powietrza przez dziecko i w ten sposób zapobiegają powstawaniu uciążliwych kolek. Systemów jest wiele, łatwo się pogubić. Wśród butelek antykolkowych znajdziesz modele lekko zakrzywione, a także takie, które posiadają w dnie specjalną membranę lub otwierającą się podczas picia zastawkę, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Butelki antylkolkowe mogą też posiadać odpowietrzający smoczek (ze specjalną dziurką u podstawy).

 

Ułatwione mycie i sterylizacja

Mycie i sterylizacja to nic przyjemnego, no chyba że… butelka myje się sama. Butelki samosterylizujące to nowość na rynku, ale trzeba przyznać – przyjęta z dużym entuzjazmem przez rodziców. Nic dziwnego. Taką butelkę wystarczy napełnić wodą, a następnie umieścić w mikrofalówce. Po 3 minutach sterylizacja się kończy, a butelka jest gotowa do użycia.
Przydatne w myciu butelki jest też odkręcane dno, w które wyposaża się coraz więcej modeli.

Instrukcja samosterylizacji butelki MAM Anti-Colic
Instrukcja samosterylizacji butelki MAM Anti-Colic

Design

Butelka z kolorowym nadrukiem, BabyOno 007
Butelka z kolorowym nadrukiem, BabyOno 007
Butelka z postaciami z bajek, kolorowe uchwyty, grzechotka w nakrętce – wszystko to zachęci do picia i jedzenia nawet największe marudy. Warto wybrać butelkę, która oprócz tego, że będzie funkcjonalna, przyciągnie wzrok i uwagę dziecka. Design jest też istotny dla rodzica – każdy model powinien posiadać miarę, dzięki której można odmierzać ilość płynu i pokarmu. Dobrze, jeśli miara jest kolorowa, dobrze widoczna, a nie jedynie tłoczona na ściance butelki.

Zakrętki, osłonki

Każda butelka jest wyposażona w nakrętkę, na której jest osadzony smoczek. Warto jeszcze przed zakupem sprawdzić, czy dokładnie przylega do ścianek butelki. Przydatna jest też osłona smoczka – w niektórych butelkach ma ona postać dzióbka, dzięki czemu butelki starszych dzieci można zmienić w kubeczek, który ułatwia naukę samodzielnego picia. Każda butelka posiada też kapsel – specjalną zakrętkę. Na niektórych modelach znajduje się miarka i lejek, dzięki czemu zakrętka zmienia się w razie potrzeby w miarkę do podawania leków. Bardzo praktyczna jest specjalna osłonka z miękką łyżeczką. Dziurka w łyżeczce umożliwia dawkowanie pokarmu. Niektóre butelki zawierają też dysk uszczelniający, który umożliwia przechowywanie płynów (np. mleka) w lodówce.

Akcesoria dla rodziców

Bardzo przydatną funkcją  jest czujnik ciepła umieszczony na butelce, który zmienia kolor, kiedy temperatura mleka czy kaszki jest zbyt wysoka (w ofercie firmy Nuby). Praktycznym rozwiązaniem jest też antypoślizgowa podstawa, która zapobiega przewracaniu się butelki na blacie (znajdziesz ją wśród produktów firmy NUK).

Producenci i ceny

Butelki znajdziesz w prawie wszystkich firm produkujących akcesoria dla dzieci. Oto przykłady:

Jeśli chodzi o ceny, plasują sie one w przedziale od 5 do 50 złotych. Koszt butelki od materiału, z którego jest wykonana, zastosowanych technologii, renomy marki. Pamiętaj, że wyprawka dla niemowlaka to nie jedna, ale 4-5 butelek o różnych pojemnościach, z różnymi smoczkami (niektóre firmy, np. Philips AVENT) mają w ofercie gotowe zestawy. W tabeli znajdziesz parę przykładów:

Butelka do 10 złotych  Butelka od 10 do 30 złotych Butelka za więcej niż 30 zł
  BabyOno 105, do 10 zł  Philips Avent SCF660/17, od 10 do 30 zł   Medela Calma, za ponad 30 zł
 BabyOno 105  Philips Avent SCF660/17  Medela Calma
Butelka z dziurką, pojemność 120 mililitrów, w zestawie silikonowy smoczek i dysk uszczelniający; Butelka z szeroką szyjką, pojemność 125 mililitrów, nie zawiera BPA, posiada zaworek antykolkowy; Butelka o pojemności 150-mililitrów, nie zawiera BPA, posiada silikonowy smoczek-dozownik pasujący do niemowlaków w każdym wieku;

Podsumowanie

Wybór butelki jest uwarunkowany wiekiem i dietą Twojego dziecka. W pierwszych miesiącach życia dobrze sprawdzają się butelki szklane. Jak tylko Twój niemowlak będzie potrafił samodzielnie chwytać i pić, dobrze sprawdzą się modele wykonane z tworzyw sztucznych, posiadające specjalne uchwyty lub dziurkę w środku.

Warto zwrócić uwagę na wykonanie – miarka powinna być wyraźnie widoczna, nakrętka ze smoczkiem powinna być stabilna. Dobrze, jeśli butelka posiada kolorowe aplikacje, które przyciągną uwagę dziecka.

Życzymy, żeby dzięki butelce karmienie stało się przyjemnością!

Poradniki, które warto sprawdzić

  • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?